Vistayı kaldırıp xp kurmalımıyım

copyhaluk
18-04-2008, 19:50   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

acer marka notebook'um var ve vistalı aldım. ama vistadan memnun değilim. xpye geçmeyi düşünüyorum. performans düşük geliyor.
pcnin özellikleri;
-amd turion 64 mobile technology MK-38 2.2ghz 512kb l2 cache
-256mb paylaşımlı geforce go 6100 turbocache (up to 384 mb)
-120gb hdd
-1gb ddr2 ram
-işletim sistemi vista home preminium
ne dersiniz xp ye geçmelimiyim??
(yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim)

Alibaba
18-04-2008, 20:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

geçme. vistanı güncelle, 1GB daha ram taktır.(pahalı değil) ve vistanı işletim sistemlerini iyi bilen birine optimize ettir. gereksiz, gösterişli özellikleri kapattır. vistayı XP standardında çalıştırırsan XPden çok daha verimli çalışacaktır. nasıl olsa bir gün XPyi terk etmek zorunda kalacaksın. geçmişe dönemeyeceğimize göre ileriye bakmak gerekir.

Son Düzenleme: Alibaba ~ 18 Nisan 2008 20:11
copyhaluk
18-04-2008, 20:27   |  #3  
OP Taze Üye
14 mesaj

teşekkür ederim tavsiyen için. oyun performanslarım çok düşük. gerçi ekran kartımda iyi sayılmaz vistada bazı oyunlarıda çalıştıramıyorum moralimi bozuyor

Alibaba
18-04-2008, 22:20   |  #4  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

XP de çalışan bir oyunun vistada çalışmaması için bir neden yok. oyun işletim sistemine özel çok gıcık bir fonksiyon kullandıysa o zaman başka. yani sorun ekran kartı vs değil, oyundan kaynaklanır. Vistana microsofttan mart directx 9 sürücülerini indirip kur. dx9 ile dx10 farklı hizmet veriyorlar ve birlikte olmalarında sakınca yok. sorun çıkaran oyunun çalıştırdığın exesine sağ clikle özelliklerine gir ve XP uyumluluk ayarını yap. çalışacaktır. geçen ay ben de denemek için kurduğum eski master rally oyununda aynı sorunu yaşamıştım. ayarladıktan sonra gayet sorunsuz, xpden bile güzel çalıştı. xpden daha güzel çalışır çünkü vistanın thread, memory gibi kaynakları yönetimi daha verimlidir. bir de sana pek bilinmeyen bir ayarı yaptırayım. diskinin özelliklerine gir, araçlar kısmında disk birleştirmeyi tıkla. orda disk birleştirmenin her hafta otomatik yapıldığını göreceksin. kaldırabilirsin. senin arzun dışında çalıştığında neden bilgisayarının kasıldığını anlaman zor olacaktır çünkü. istiyorsan arada bir kendin birleştirme yaparsın. bir de benim sürekli yaptığım bir performans ayarı indexing servisini iptal etmektir. diskinin özelliğine gir, alttaki indexleme servisi ayarını kaldır. kırk yılda bir yapacağım bir dosya aramasını 3-5 saniye hızlandıracağım derken her an bilgisayarıma işkence yaptırmam. indexi yaşatmak maliyetli bir iştir, çünkü indexin kendisini de o mekanik cihazda tutuyor.

Son Düzenleme: Alibaba ~ 18 Nisan 2008 22:29
copyhaluk
18-04-2008, 22:46   |  #5  
OP Taze Üye
14 mesaj

alibaba, verdiğin tüm tavsiyeler için çok teşekkür ederimAlkış

copyhaluk
19-04-2008, 09:57   |  #6  
OP Taze Üye
14 mesaj

alibaba dediklerini yaptım oyun çalıştırmak için ama hala formula1 99-02yi çalıştıramıyorum oyun atıyor. uyumluluk sorunundan bahsediyor. yapabileceğim başka bir yöntem var mı acaba?

emre__
19-04-2008, 11:16   |  #7  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj

arkdaşım benimde xp de atıyodu oyunda tam yarışa girecekken sonradan yamalar çıktığı için yamaların birisi tam yüklenmiyo oyunun klasörüne girip birisini yeniden yükleyince düzelmişti ama hatırlamıyorum paketlerin birini yüklerken hata verdimi _?

Master of Jedi
19-04-2008, 13:41   |  #8  
Üye
53 mesaj

ben başka bir marka laptopumda xpye geçtim ama öncelikle üreticinin sahip olduğun modele göre sürücüleri edinmelisin öncelikle... ve orjinal bir XP (sahtenin size hiç bir karı olmaz)