vLite v1 BETA

Max_Real Qnx
18-05-2007, 17:15   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
293 mesaj

Arkadaşların çoğu biliyordur ben yinede bir usulen hatırlatmak istedim olaki bir bilmiyen bihaber olan vardır Dil çıkarıyor

Şimdi Ultimate kullanıyorum bilindiği üzre hdd kurulum toplamı 13 GB'a kadar çıkıyor.

Yok Çıkması problem değilde disk birleştirme ve veriye ulaşma günümüz hdd'leri için bir müddet sonra içinden çıkılmaz bir zaman kaybına ulaşılıyor. Deli

Özelliklede çoğu programı da kullanmıyorsanız size iii bir tasviyem aman tavsiyem var Geek

vLite Kahkaha

Bu program ile ben kendime ultra lite bir kurulum cd'si oluşturdum tamı tamına 684 MB Oha!

Kurulum sonrası toplam disk kullanımı ise 2.75 GB civarı nerde 13 GB nerde neyse Sinsi

Özellikle Laptop kullanıcıları buna bayılacak....

Ahanda link indirin bedava ve eğlenin.

Bye Zonk

Max_Real Qnx
18-05-2007, 17:27   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
293 mesaj

Bu arada şunuda sööliyim sistem açılışından sonra 5-6 dk. boyunca hdd'nizin lambası hiç durmadan yanıp size göz kırpıyor ve sizde buna sinir oluyorsanız çözüm basit !

Servis olarak çalışdığı ve sistem performansını gözle görülür bir şekilde artırmadığı için Superfetch özelliğini kapatın !

Evet belki işe yarıyordur ama 5-6 dk. oturup işlemin bitmesini her defasında beklemek beni sinir ediyor e bir faydasınıda görmüyorum Beğenmedim

Kimi zaman sistemin reset atmasına dahi neden oluyor. Tamam belki sistemim iii değil ama herkesin sistemi 4 4'lük mü Soru

Onun yerine canavar gibi O&O defrag Pro v10 kullanıyorum Göz kırpma

Tekrar Bye Zonk

gökhan19
18-05-2007, 17:41   |  #3  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

Superfetch nedir nasıl kapatılır onuda yazsana.Bende vista home premium var ondada bilgisayar açıldıktan ve masaüstü geldikten itibaren 10-15 saniye hiç sönmeden o kırmızı ışık yanıyo bide 1 dak dolana kadar aralıklı yanıp sönüyo 2 dak. sonra sistem tam hızına ulaşıyo.

Son Düzenleme: gökhan19 ~ 18 Mayıs 2007 17:41
cell-o
18-05-2007, 18:45   |  #4  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

yapmanız gereken;
HKLM\System\CurrentControlSet\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters\EnableSuperfetch

0 yapınız.(varsayılsan ayar 3)

kolay gelsin.

gökhan19
18-05-2007, 18:47   |  #5  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

bunu kapatmanın yada açmanın ne faydası var ve bu ne işe yarar????????????????????????????????????

cell-o
18-05-2007, 18:49   |  #6  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

SuperFetch :

Windows Vista ile gelen işe yarar ve güzel özelliklerden birisi… Winodws 9X serisi ve XP de bir uygulama çalıştırdığınızda sistem harddiskinizden programı yüklemeye çalışıyor sonra programı açıyordu. Tabi bu süreç Harddiskinizin hızından tutunda işlemci ve RAM hızınıza kadar birçok aygıt tarafından etkilenerek karşınıza uzun bir süreç olarak da gelebiliyordu.

Bu kısmı biraz daha açalım şöyle bir örnekle açıklarsak ;

Bilgisayarınızı açtınız ve Messenger programını çalıştırdınız bu esnada bilgisayarınız Messenger programını Harddiskinizden yükler ve karşınıza getirir. Ortalama bir bilgisayarınız var ise karşınıza 3 ile 5 saniye arasında Messenger programı açılır. Programı kapatıp tekrar açtığınız zaman program RAM ‘ e yüklendiği için ikinci açışınızda ortalama 1 saniye daha erken gelir. Tabi bu esnada başka bir program açıp RAM ‘ i doldurmadıysanız.. eğer RAM miktarınız düşük ise o zaman program her açışınızda RAM deki eski bilgii siler ve Sabit diskiniz yani Harddiskinizden Ram e yüklenir ve karşınıza yine aynı sürede gelir.

Bu sistem Windows XP deki eski tip diye hipta ettiğim klasik bir program açılışıdır.

windows Vista’da ise sık kullandığınız programlar çok daha kısa sürede karşınıza geliyor. SuperFetch teknolojisi ile windows Vista sizin en çok kullandığınız programları tek tek belirliyor. Yani örnek verirsek bilgisayarınızı her açtığınızda Messenger, Excell, Outlook, Need For Speed Carbon, programlarını açıyorsanız Windows Vista bu programları tek tek tespit ediyor ve en çok kullandığınız program olarak belirliyor. Sonrada bu programları Önbelleğine yükleyerek bilgisayarınızı açtığınız zaman çok daha kısa sürede direk RAM üzerinde erişerek karşınıza getiriyor.

Akıllı Vista …

Evet Microsoft firması biraz Akıllı ve öğrenen bir işletim sistemi geliştirmiş diyebilirim. Bu gerçektende güzel bir özellik işe yarar ve çok pratik çok daha hızlı olarak bilgisayarı kullanmanızı sağlıyor… Tabiki yüksek bir RAM gerektiriyor. en azından 2 GB lık bir Ram e sahipseniz bu işlem %100 verimli olarak çalışıyor diyebilirim.

kolay gelsin.

gökhan19
18-05-2007, 19:03   |  #7  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

512 ram var kapatıyımda yarına kadar bakıyım eğer işime yararsa açmam artık.

gökhan19
18-05-2007, 19:41   |  #8  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

Kapattım ram kullanımı daha fazla oldu.Tekrar açtım bende.Ram kullanımı 380-390ken kapatıp yeniden başlatınca 410-420lere geldi ara sırada geçti bende yeniden açtım.

Bide ek olarak bişey sorucam.Masaüstündeki kısayollar açılışı yavaşlatırmı??????????

Son Düzenleme: gökhan19 ~ 18 Mayıs 2007 19:42
cell-o
19-05-2007, 11:13   |  #9  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

tabiiki masaüstünde fazla icon varsa açılışı yavaşlatır.

kolay gelsin.