Web 2.0 için kendinizi hazırlayın!

CHIP Online
28-11-2009, 00:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Web 2.0, Fecebook, Twitter ve diğerlerine göz atıyoruz; ama bu kez farklı bir açıdan...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/web- ... zirlayin_16428.html


Resimlerle: Web araçları, GB'lık yazılımlara karşı

Web 2.0 uzun süreden beri "yeni eğlence tarzı" şeklinde anılıyor. Fakat yeni teknik aynı zamanda firmalar ve girişimciler için de gittikçe daha önemli hale geliyor. Facebook, Twittter ve diğer sosyal medya hizmetlerini ticari açıdan nasıl kullanabileceğinizi anlatıyor ve başarılı soysal medya stratejilerine örnekler gösteriyoruz.

Çalışanlar bir web günlüğü hazırlar, gönüllüler firmayla ilgili haberleri gösteren bir Twitter beslemesi oluşturur, şef ise kendi podcast'iyle denemeler yapar. Bunlarla uğraşmayan firmalar bile çok yakında şunu anlayacak ki diğerleri bu işlerle uğraşıyor: Belki en çok tanınan örneklerden biri 2005'te satın aldığı Dell bilgisayarı hakkında internette şikayette bulunan web günlüğü yazarı Ikone Jeff'tir. Jeff, firmaya büyük zararlar veren bir çığı başlattı. Şimdiyse herkes şu konuda hemfikir: Hiç kimse Web 2.0'ı görmezden gelemez, her firma sosyal medya konusuyla yüzleşmek zorundadır.

Ağ otobanında etkileşim
Fakat "Soysal Medya" (Social Media) terimi tam olarak ne anlama geliyor? Bu terimle sıkça ilişkilendirilen başka bir slogan "User generated content"tir; bu ifadeyle kullanıcı tarafından çevrimiçi olarak hazırlanan içerikler kastedilir. Eskiden internet tek istikametli bir yol iken bugün bir otobanda araba sürüyoruz. Hızlı bir şekilde bir orada bir burada yazılar yayımlanıyor, kullanıcı birçok yere pasif bir araştırmacı ve aktif bir katılımcı olmaya davet ediliyor. Etkileşim ise orta noktada yer alıyor.

Sosyal medyanın avantajlarından biri gerekli çevrimiçi araçların bir insan kaynakları ofisi açmaktan çok daha ucuza mal olmasıdır. İhtiyacınız olan tek şey internet erişimi ve biraz zaman. İlerleyen sayfalarda nelere dikkat etmeniz gerektiği ve soysal medya ile nasıl başarılı olabileceğinizi öğreneceksiniz.

Tüm konu: Web 2.0 için kendinizi hazırlayın!

Resimlerle: Web araçları, GB'lık yazılımlara karşı


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sosyal medya ve şirketlere yansıması...

world_pc
29-11-2009, 14:04   |  #2  
world_pc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,359 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2009

İyi olur...