Web kamerası izleyen Facebook açığına ödül!

CHIP Online
02-01-2013, 20:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Facebook, bizi sapıkların eline teslim edebilecek bir açığı erken "yakalattı" ve bakın ne yaptı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/web ... ina-odul_37854.html

Resimlerle: En yaratıcı 25 Facebook kapak fotoğrafı!

Facebook'ta bulunan, web kameramızdan haberimiz olmadan izlenebilmemize izin verecek bir açık, kimse tarafından kullanılmadan kapatıldı.


Sosyal dev, açığı bulan güvenlik firması XY Security'ye bu keşfi için 2.500 dolar ödedi. Temmuz ayında bulunan ve web kameranızın siz farketmeden görüntülerinizi göndermesine izin veren açık, Facebook'a göre kimse tarafından kullanılmadı.


Eğer açık kullanılsaydı, kullanıcının öncelikle zararlı bir web sayfasını ziyaret etmesi ve kamerayı etkinleştirmesi gerekecekti. Böylelikle karşı taraftaki casus/sapık, görüntülerinizi kaydetmeye başlayabilecekti. Facebook, açığa çok önem veriyor olsa gerek, bu açık için normalde ödediğinden 5 kat fazla para ödedi.


Facebook temsilcisi Josh Wolens, Bloomberg'e yaptığı açıklamada açığın teorik olduğunu, kullanıldığına dair herhangi bir işarete rastlamadıklarını söyledi. Wolens, açığın kullanıcıyı etkileyebilmesi için hataların üst üste gelmesinin gerektiğini, kullanıcının öncelikle zararlı bir sayfayı ziyaret ederek kamerasını etkinleştirmesinin, ardından video kaydını durdurmasının/yayınlamasının gerektiğini vurguladı.

Tüm Konu: Web kamerası izleyen Facebook açığına ödül!

Resimlerle: En yaratıcı 25 Facebook kapak fotoğrafı!

Kaynak: www.chip.com.tr