Web sitenizden para kazanın

CHIP Online
01-03-2010, 00:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bir web sitesi yaptınız; şimdi sıra ondan para kazanmaya geldi: İşte bilmeniz gerekenler...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/web- ... -kazanin_18572.html

Web tasarım rehberi - İçindekiler

Google AdSense nedir?

Google AdSense, web sitesi sahiplerinin sitelerinde Google reklamlarını sağlayarak para kazanmalarını sağlayan bir sistem. AdSense'i diğer reklam ağlarından ayıran en önemli özelliği; web sitenizin teknolojisine hayran olduğumuz Google arama robotları tarafından anında taranarak sayfalarınızla doğrudan ilgili reklamların sitenize gönderilmesi. Örneğin kedilerle ilgili bir sayfanız varsa kedi maması, tenisle ilgili bir sayfanız varsa tenis raketi reklamlarının otomatik olarak yayınlandığını göreceksiniz. Sayfa içeriğiyle doğrudan ilgili olan bu reklamlar ziyaretçilerinizi de reklamlara tıklamaya teşvik ediyor ve böylece daha fazla para kazanıyorsunuz.

Ayrıca AdSense, siz istemediğiniz sürece sitenize resim içeren hiçbir reklam göndermiyor ve reklamların yayınlanacağı kutunun boyutunu, renklerini, kaç reklam görmek istediğinizi belirleyebiliyorsunuz. Reklamlara her tıklandığında elde edeceğiniz kazanç, reklam verenin belirlediği ücrete göre 2-3 cent'le 1 dolar arasında değişiyor. Tabii ki programın Türkçe destekli olması ve Türkiye'ye de ödeme yapması çok önemli bir nokta.

Nasıl kaydolurum?

Google AdSense'e başvurmak veya programla ilgili detaylı bilgi almak için www.google.com/adsense/ adresine girmelisiniz. Onlarca dil seçeneği bulunan arayüzün Türkçe olarak açıldığını göreceksiniz (Açılmazsa, sağ üst köşeden Türkçe'yi seçin). Google AdSense'e kaydolmak ücretsiz olmasına rağmen her sitenin başvurusu kabul edilmiyor. Sitenize reklam alabilmeniz için sitenizin www.google.com/adsense/ policies adresindeki program kurallarına uygun olması gerekli. Bunların başında sitenizin yasa dışı veya telif haklarına aykırı hiçbir içerik barındırmaması, reklamların tam olarak görünür olması ve ziyaretçilerin reklamlara tıklamak için teşvik edilmemesi geliyor. Yani sitenizde kesinlikle "Sitemize destek olmak için reklamlara tıklayın" gibi bir not bulunmamalı.

Düzenli olarak gerçekleşen kontroller sırasında kurallardan birini ihlal ettiğiniz tespit edilirse uyarılıyorsunuz veya hesabınız kapatılıyor, kazanmış olduğunuz paralar da tabii ki ödenmiyor. AdSense başvuru formunu doldurmak için ana sayfadaki "Şimdi kayıt olun" düğmesine tıklayın. Açılan forma hesabınızla ilgili bilgileri gireceksiniz. Bu formu doldururken Türkçe karakterler kullanmamaya dikkat edin. "Web sitenizin URL'si" alanına yazacağınız adresin dilini doğru olarak belirtmeyi unutmayın. Bu arada, alacaklı kişinin en az 18 yaşında olması gerektiğini hatırlatalım. Birden fazla siteniz varsa hepsi için ayrı başvuru yapmanıza gerek yok (zaten kurallar gereği yasak).

İlk başvurunuz onaylandıktan sonra, diğer web sitelerinizi hesabınıza anında ekleyebiliyor ve hemen reklam alabiliyorsunuz. İkinci adımda bir Google hesabınızın olup olmadığı sorulacak. Varsa, AdSense hesabınız Google hesabınıza bağlayabilirsiniz; yoksa "Bu diğer hizmetleri kullanmıyorum"u seçip yeni bir Google hesabı oluşturun. Bu aşamada size bir onay e-postası gönderilecek. E-postadaki linke tıklayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvuruyu tamamladığınızda, bilgilerinizin 2 #8211; 3 gün içinde değerlendirileceğini belirten bir not göreceksiniz. Ne yazık ki Türkçe siteler için bu süre gerçeği pek yansıtmıyor ve sitenizin değerlendirilmesi birkaç haftayı bulabiliyor. Bu süre boyunca sabırlı olup beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

Tüm konu: Web sitenizden para kazanın


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Web siteniz var mı?