western digital harici hdd sorunu

HPQ-User
24-10-2010, 10:52   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

jepa sormuş:
Wd my book elite 1 tb hdd var..gayet güzel kullanıyordum. dün hdd'yi bilgisayara takmadan önce ekranda 150 gb bos oldugunu yazıyordu. pc'ye taktıgımda bilgisayar tanımadı. usb takınca windows'un cıkardıgı ses vardır hani o duyuluyor ama tanımıyor sonra hdd hemen kapanıyor. arkadan açma kapama dugmesine de bastım olmadı. küçük ekranındaki etikette yazılar kayboldu sadece verdiğim isim görünüyor şu an. acaba usb girişler mi bozuldu diye pc'ye başka bir hdd taktım çalıştı. sorun ne olabilir ? içindeki yaklaşık 800 gblık önemli dosyalarımı nasıl kurtarabilirim ? teknik servisler veri kurtarma yapıyorlar mı ?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
1 gb ram, 40 gb hdd , Intel pentium m 1,60 ghz

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.2.11) Gecko/20101012 BTRS35926 Firefox/3.6.11

Kapalı Hesap (154666)
25-10-2010, 00:15   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Muhtemelen HDD nin iç elektronik kısmında bir arıza meydana gelmiş olabilir. (USB arabirim)
HDD yi elektrikle çalıştıran adaptörünü kontrol et mümkünse aynısından bir adet temin edip deneme yap. Denemede sonuç değişmezse verilerini kurtarmak için tek şansın HDD yi söküp içindeki harddiski internal olarak bilgisayara bağlamak.

mcafee23 ayrılmıştır
25-10-2010, 00:17   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

teknik servisler veri kurtarma yapmaz.
Ama sırf bu işi yapanlar var

bosluk
25-10-2010, 02:11   |  #4  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Özellikle WD Mybook serisinde böyle bir problem var cidden. Sorun bozukluktan kaynaklanmıyor da olabilir. Başka bir bilgisayarda deneme şansınız varsa bir deneyin. Ya da başka bir kablo ile, başka bir usb yuvasına takmak da sorunu giderebilir. Hatta birkaç gün sonra tekrar denediğinizde kendiliğinden çalışabilir de. Mantıksız gözüktüğünün farkındayım ama elimdeki iki WD de bu tarz tuhaf sorunlar çıkartıyorlar nadir de olsa. Sorunun ne olduğundan tam da emin değilim aslında. Google'da da yerli ve yabancı kaynaklarda problemden bahsedilmiş ama neden veya çözüm hakkında birşey denmemiş.

Tabi bu en iyi ihtimal. Direkt olarak sabit sürücü de bozulmuş olabilir yamyam beyin dediği gibi. Biraz zor olacaktır ama (elinizdeki WD hangi modeli bilemiyorum) sürücüyü içinden çıkartıp direkt olarak kasanıza bağlamak da problemi daha net anlamanıza yardımcı olacaktır.

alper8118
25-10-2010, 18:48   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
553 mesaj

takdiri ilahi kardeş korsan oyun film indirirsen bi yerden acısı çıkar

yetkili servise drekt