Wi-Fi ağınızı güvenli hale getirin!

CHIP Online
15-04-2012, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Kablosuz ağınızı meraklı komşulardan korumak istiyorsanız, bu yazımıza kulak verin...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/wi-f ... -getirin_33095.html

Resimlerle: En iyi 20 güvenlik aracı!

Kablosuz ağınızı yabancıların erişiminden korumadığınız durumda sadece internet hızınızı başkalarıyla paylaşmış olmazsınız. Yabancılar, ağınızdaki özel verilerinize erişebilir, bağlantınızı yasadışı amaçlarla kullanabilir ve kotanızı tüketebilirler. Peki güvende olmak, verilerinizi korumak için router'ınızı nasıl ayarlamanız gerekiyor?

Yapmanız gerekenler

Birçok kablosuz ağ, varsayılan olarak güvenli olmadığından varsayılan güvenlik ayarlarına gözatmanızda büyük fayda vardır. Varsayılan SSID'yi (Router'ınızın ağda görünen adı) değiştirin. SSID'de isminizi ve konumunuzu vermemeniz, iyi bir seçim olacaktır.

Router'ınızın yönetici parolasını da değiştirmelisiniz. Hacker'lar, router'ların varsayılan parolalarını bilirler ve bu sayede ayarlarınızı kolaylıkla değiştirebilirler. Güvenlik seviyesi olarak her zaman sunulan en yüksek güvenlik seviyesini kullanının. WPA veya daha iyisi WPA2'yi kullanmalısınız.

WPA parolaları, en az 8 rastgele karakterden oluşmalıdır. 13 karışık karakterden meydana gelen bir parolayı Brute Force yöntemi ile kırmak, oldukça güç olacaktır.

Bazı router'larda belirli saatlerde kapatmaya yönelik "uyuma" ("sleep") gibi bir işlev de bulunuyor. Kapalı bir router'ın hack'lenmesinin daha güç olacağını aklınızda bulundurun.

Tüm konu: Wi-Fi ağınızı güvenli hale getirin!

İzleyin: Windows 7 ve güvenlik

Resimlerle: En iyi 20 güvenlik aracı!


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Router'ınızın güvenliğini siz nasıl sağlıyorsunuz?