Wi-Fi ağınızı hızlandırmanın yolları!

CHIP Online
31-10-2011, 00:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Bağlantınızdaki kesinti ve yavaşlığın nedeni Wi-Fi ağınız olabilir. İşte onu hızlandırmanın yolları!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/wi-f ... -yollari_29882.html

Resimlerle: Adım adım: Kablosuz ağınıza anten dopingi

Wi-Fi ağınızın performansı, onu nasıl kurduğunuza ve yapılandırdığınıza göre büyük farklılıklar gösterebilir.

Eğer internet bağlantınızda yavaşlamalar yaşıyorsanız, internet servis sağlayıcınıza başvurmadan önce Wi-Fi ağınızı gözden geçirmenizde fayda var. Bu makalemizde önceliklie Wi-Fi  ağlarının nasıl çalıştığını ele alacak, ardından onu hızlandırmaya yönelik yolları sizlerle paylaşacağız.

Wi-Fi  nasıl çalışıyor?

Router'ınızın yönetim konsolunda kablosuz yerel alan ağı veya WLAN olarak da adlandırılan Wi-Fi, 2.4GHz etrafında bir grup frekanslar kullanarak bilgisayarlar arasında veri göderir ve alır.

Wi-Fi ağı 802.11 adında bir protokolü kullanmaktadır. Eğer etraftaki tüm ağlar, 2.4GHz frekansında çalışıyosa, çeşitli cihazların sinyalleri birbiriyle çakışabilir. 802.11 protokolü, bu çakışmaları engellemek amacıyla biraz farklı frekansları kullanan 13 kanala sahiptir.

802.11'in de birkaç sürümü bulunmaktadır. En eskisi 802.11a'dır ve şu an kullanılmaktadır. Onun yerini alan 802.11b, 1Mb/sn en yüksek veri iletim hızına sahiptir. 802.11g ise 54Mb/sn aktarıma izin vermektedir. Yeni 802.11n ise iki kanalı kullanarak en fazla 400Mb/sn aktarım yapabilmektedir.

Tüm konu: Wi-Fi ağınızı hızlandırmanın yolları!

İzleyin: Kablosuzu ikiye katlayacak!

Resimlerle: Adım adım: Kablosuz ağınıza anten dopingi

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Wi-Fi ağınızı hızlandırmayı nasıl başardınız?