Win 2003 Yedekleri hakkında soru

alfaz
01-08-2008, 14:48   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Arkadaşlar merhaba;

Yedekler hakkında bir kaç sorum daha olacaktı, bu konuda 2-3 tane sorum oldu, kusura bakmayın;

Yedekleme programını çalıştırdığımız zaman program size 5 seçenek sunuyor bunları sıralamak gerekise:

Normal:Seçili dosyayı yedekler ve her dosyayı yedeklendi olarak işaretler.

(((Bu seçenek sanırım 1 kere yedeklediğimiz zaman aktif olacak bir seçenek oluyor, veya bu seçeneğe zamanı aktif edersek üst üste kaydediyor tüm verileri)))

Kopyala:Seçili dosyaları yedekler ancak hiçbirini yedeklendi olarak işaretlemez.

(((Bunu pek anlamadım)))

Değişin ve Fark seçeneğinin içeriği aynı:Seçili dosyaları yalnızca son yedeklemeden sonra oluşturulmuşsa veya değiştirilmişse yedekler.

(((Değişen ve Fark seçeneğinin içeriği aynı o zaman işlevde aynı sanırım, bu seçenek elimizde veri A ise yedekleme zamanına gelindiği elimizde olan A verisi A+B olmuşsa yedeklerken A+B olarak alıyor sanırım)))

GÜnlük:Yalnızca bugün oluşturulan veya değiştirilen dosyaları yedekler

(((Değişen ve Kopya seçeneğinden farkı nedir acaba)))

PcMaKeR
01-08-2008, 18:18   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/Yed ... -istegi_t65527.html burda yardım istemişsin şimdi burda tekrar istiyorsun. biraz farklılaştırmışsın soruyu.

Neyse devam edelim.

Normal:Seçili dosyayı yedekler ve her dosyayı yedeklendi olarak işaretler.
Bu her zaman seçili dosyayı yedekler. Üstüne yazar.

Kopyala:Seçili dosyaları yedekler ancak hiçbirini yedeklendi olarak işaretlemez.

İkinci yedeklemede o dosyaları yedeklenmemiş gözüyle görür tekrar yedekler. Bu ne anlama gelir ? Şöyle yedeklenmemiş dosyaya öncelik verir. Buda o dosyayı ilk yedeklemede program tarafından yedek önceliği sağlar.

Değişin ve Fark seçeneğinin içeriği aynı:Seçili dosyaları yalnızca son yedeklemeden sonra oluşturulmuşsa veya değiştirilmişse yedekler.
Son yedeğin tarihini dosyaya ekler. Bir sonraki yedeklemede bakar dosya eğer değişmemiş ise son yedeklemeden bu yana onu yedeklemez daha hızlı yedek almak için uygundur.

GÜnlük:Yalnızca bugün oluşturulan veya değiştirilen dosyaları yedekler
mesela aynı gün içinde yedek alındı diyelim.  Değişen ve Kopya işleminde dosyanın tarihine bakıp karşılaştırılıyordu. Ama yedeğe yeni dosyalar eklendiği zaman program bu günün tarihini anlıyor ve o dosyayı eski yedeklerde kontrol ediyor bakıyor yok ve tarihi bu gün dosyayı hemen yedekleyip son yedekleme tarihi ekliyor. (Bunda biraz iş karıştı. Son yedeklere bakıyor bu dosya içinde yok o yedeğin; hemen bunuda yedekliyor ve son yedek tarihini ekliyor ;)

En güzeli full system backup; komple sistem yedeği. Seçtiğin sürücüyü yedekler.

alfaz
01-08-2008, 18:25   |  #3  
OP Taze Üye
14 mesaj

Yardımından önce belirttiğin konuya cevab vermek isterim;

Demişsinki:

burda yardım istemişsin şimdi burda tekrar istiyorsun. biraz farklılaştırmışsın soruyu.

Orda istediğim yardım:
Server 2003 te yedek almaktaydik ama bazi kriterlerimiz degisti, tüm alinan
yedekleri sifreli almak durumundayiz, western digital aldik sifre korumali
HDD leri var, lakin olmadi 3 gün sonra hata verdi program, bu isi ciddi bir
sekilde yapmak için bir program ismine ihtiyacimiz var, free olmamasi tercih
sebebidir.

Yedekler günlük haftalık aylık gibi alınmakta olup üstüne yazma mevcut.

Dediğim gibi bazı kriterler değişti şifreleyi geçtik, tüm sistem yenilendi program hata verdi sonra eskiye döndük, soru çok farklı

Neyse teşekkür ederim...

PcMaKeR
01-08-2008, 18:29   |  #4  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

hım. ben öyle anladım. Yardımcı oluyorsam ne mutlu. Acronix i dene birde sağlam yedek alır. Yada norton ghost.

alfaz
01-08-2008, 18:48   |  #5  
OP Taze Üye
14 mesaj

Teşekkürler tekrardan, eskiden yedek bizim için o kadarda önemli değildi, komple yedek sistemine geçiyoruz şu an, haliyle sancılarda oluyor, sizinde belirttiğiniz üzere açıklamalar ile yedeklere geçeceğiz, hem 2003 alacak hemde bir program vasıtasıyla yedek alacağız.

Açıklamlar için tekrardan teşekkürler iyi oldu bizim için.

PcMaKeR
01-08-2008, 20:08   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

rica ederim. Yedek en önemli konu. yoksa arkasından ağlarsın ben gibi. hele birde müşterininse gitti referans. çizildi imaj meselesi oluşuyor.