win 7 64 bit kurma hakkında

dlkysn
17-08-2009, 14:10   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
49 mesaj

sistemde vista 32 bit ve win 7 32 bit var. ben win 7 32 biti kaldırıp win 7 64 bit kurmak istiyorum. daha önce denediğimde 64 bit kurmak için sitem gereksinimlerinizi kontrol edim diye bişey çıktı. şimdi tekrara 64bit kurmak istiyorum işlemci 64 biti destekliyor. bios tan bi ayarmı yapmak gerekiyor? yardıncı olursanız sevinirim. herkese şimdiden teşekkürler.

uGuR.uK
17-08-2009, 14:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

hiçbi yerden ayar yapman gerekmiyor. 64bit kurulum dvd'sini takıp direk kuruluma başlayabilirsin. tabi 32bit'Ten yükseltme gibi bir durum olmicak. bu güzden sistem sıfırdan kurulur ve eski işletim sistemin-tüm dosyaların C: sürücüsünde "windows.old" adında bir klasörde depolanır sonradan erişmek istersen diye.

dlkysn
18-08-2009, 08:51   |  #3  
OP Yeni Üye
49 mesaj

win 7 64 biti dvd den veya daemon tools dan boot ettiğimde ekranda

bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız windows sürümüyle uyumlu değil. bilgisayarınızın sistem bilgilerine bakarak,
size programın x86 veya x64 sürünlerinden hangisiningerektiini belirleyin ve ardından yazılımın yayımcısına başvurun.

diye bir bilgi ekranı çıkıyor. benin sistem 64 bit destekliyor. bunu başka nasıl kurabilirim. win 7rc yi microsoftum kendi sitesimden indirdim. işlemci centrino 2 core2 dou p 7350

Delio
18-08-2009, 09:59   |  #4  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

Dvd'den "boot" etmek demek bilgisayarını dvdrom ortamından başlatmak demektir. Sen bilgisayarı açmışsın, halihazırdaki 32 bit işletim sistemi yüklenmiş. Sonra dvd'yi takıp kurulum yapmaya çalışıyorsun. Bilgisayarın cd/dvd-rom ortamından başlayabilmesi için bios taki "boot configuration" ayarlarını doğru yapmalısın. Gerçi güncel anakartların çoğunda sistem açılırken açılış ortamını bios a girmeden, o açılışa mahsus seçmek için bir fonksiyon tuşu atanmıştır. Bu şekilde de dvdrom dan açılış gerçekleştirebilirsiniz.

dlkysn
18-08-2009, 11:01   |  #5  
OP Yeni Üye
49 mesaj

boot etmeyi biliyorum teşekkürler. ama soru dvd yi takıp boot ettiğimde sistem vista 32 olarak açılıyor. hiçbir sekilde win7 yükleme ekranı gelmiyor. daha önce hdd yi komple silip o şekilde yüklemeye çalıştın gene olmadı.
demek istediğim bios tan bi ayarmı yapılması gerekiyor.32 bitle çalış 64 bitle çalış veya her ikisiylede çalış gibi.

uGuR.uK
18-08-2009, 14:45   |  #6  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
Alıntı: dlkysn  
boot etmeyi biliyorum teşekkürler. amasoru dvd yi takıp boot ettiğimde sistem vista 32 olarak açılıyor.hiçbir sekilde win7 yükleme ekranı gelmiyor. daha önce hdd yi komplesilip o şekilde yüklemeye çalıştın gene olmadı.
demek istediğim bios tan bi ayarmı yapılması gerekiyor.32 bitle çalış 64 bitle çalış veya her ikisiylede çalış gibi.
bios'larzaten iki bit türüylede otomatik olarak çalışır. seninkinde yine vistaaçılıyorsa dvd'den boot olmamış demektir. elinde iso kalıbının bootözellikli olduğundan ve doğru olarak yazdırıldığından(dosyayı olduğugibi direk dvd'ye atmadan -kalıp yazdır- seçeneğiyle) emin ol. ondansonra sistem açılırken F8 ve F12 tuşlarına sürekli bas bios ekranındanitibaren. bu tuşlardan biri boot ekranını açar(her anakartta farklıolabildiğinden ikisinide dedim) ordanda "cd-dvd drive" seçeneğiniseçip(hali hazırda boot'lu dvd içerdeyken) enter'a bas sonra zatenönyükleme için bi tuşa basın der kurulum ve gerisi gelir.

Mustafa@PC
18-08-2009, 15:35   |  #7  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Sisteminizde en az 2 GB bellek ve 32 bittten 5-6 GB fazla sabit disk alanı olmalı...

dlkysn
18-08-2009, 15:57   |  #8  
OP Yeni Üye
49 mesaj

indirdiğin win 7 yi iso seklinde yazdırdım gene olmadı. boot etmiyor.bellek zaten 4 gb ve hdd 320 gb. 3 e bölünmüş şekilde. herhalde hdd ye komple format atılıp sadece 64 bit mi yüklenmesi gerekiyor?

Mustafa@PC
18-08-2009, 15:59   |  #9  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Sistemde şuan hangi işletim sistemi var ?

Delio
18-08-2009, 16:58   |  #10  
Yıllanmış Üye
233 mesaj
indirdiğin win 7 yi iso seklinde yazdırdım gene olmadı. boot etmiyor.bellek zaten 4 gb ve hdd 320 gb. 3 e bölünmüş şekilde. herhalde hdd ye komple format atılıp sadece 64 bit mi yüklenmesi gerekiyor?
Microsoft'un sunucularından indirdiğin iso dosyasını kalıp olarak dvd ye yazdıktan sonra eğer sistemin dvd den boot etmiyorsa bios ta açılış sırasında denetlenecek ilk ortam sabit disk seçilmiştir. Yani sabit disk , optik ortamdan önce denetleniyor, zaten bir işletim sistemi kurulu olduğundan vista açılıyor.

Optik ortam sabit diskten önce denetlenmelidir.
Diğer bir yol ise açılış sırasında ilgili fonksiyon tuşu ile bir açılış ortamı seçmektir ( F2 veya F8 olabiliyor)
Bios ayarı için örnek resim ;

OSMAN BAĞÇEVAN
18-08-2009, 17:19   |  #11  
Denetmen
6,606 mesaj

64 bit i dvd ye..boot et..istediğin sürücüyü seç ve kur..bu kadar basit..

boot edemiyorsan üsteki resime bak
NOT:deamon tools programıyla kuramazsın 64 biti..illaki boot etmen gerekiyor..

kısa ve net değil mi ..uzun açıklamaya gerek bile youkkk.

windows 7 yi sonradan yüklediğin için diğer işletim sistemleri de gözükür , kullanabilirsin..

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 18 Ağustos 2009 17:21
dlkysn
18-08-2009, 18:10   |  #12  
OP Yeni Üye
49 mesaj

o dediklerinizide biliyorum ve yaptım olmadı.

OSMAN BAĞÇEVAN
19-08-2009, 02:16   |  #13  
Denetmen
6,606 mesaj
o dediklerinizide biliyorum ve yaptım olmadı.

nerde sorun çıktı , ve nasıl bir sorundu (hata mı vardı ,,dvd den bot mu edemedin  ,,,işlemcin desteklemiyor yazısımı çıktı ne bileyim bir sürü sorun olabilir)..anlatırsan elimizden geldiği kadar yardımcı olabiliriz..?

ben 64 biti kurmak için bios dan bir ayar yapmadım..

OSMAN BAĞÇEVAN
19-08-2009, 02:20   |  #14  
Denetmen
6,606 mesaj
win 7 64 biti dvd den veya daemon tools dan boot ettiğimde ekranda

bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız windows sürümüyle uyumlu değil. bilgisayarınızın sistem bilgilerine bakarak,
size programın x86 veya x64 sürünlerinden hangisiningerektiini belirleyin ve ardından yazılımın yayımcısına başvurun.

diye bir bilgi ekranı çıkıyor. benin sistem 64 bit destekliyor. bunu başka nasıl kurabilirim. win 7rc yi microsoftum kendi sitesimden indirdim. işlemci centrino 2 core2 dou p

deamon tools programıyla kurmayı unutt.
benim dediğim şekilde dvd  yazdırıp dvd den boot ederek kurabilirsin..en temiz yöntem bu
                                              ya da
illaki deamon tools programıyla kurmak istiyorsan vista 32 biti kurucan  , sonra vista 64 bit i kurucan , ve en son da windows 7 64 bit i kurucan..

dlkysn
19-08-2009, 09:05   |  #15  
OP Yeni Üye
49 mesaj

microsoft un sitesindem win 7 64 biti indirdim.bi güzel dvd ye yazdım boot ettim ve yükleme ekranı gelmeden win 7 32 bit ile sistem açıldı. bunun üzerime deamons tools prograsmıyla yüklemek istedim ve

( bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız windows sürümüyle uyumlu değil. bilgisayarınızın sistem bilgilerine bakarak,
size programın x86 veya x64 sürünlerinden hangisiningerektiini belirleyin ve ardından yazılımın yayımcısına başvurun.)
diye bilgi ekranı çıktı. tavsiyelerinizi biliyorum ve  hata yapmış olabilirim diye  tekrar söylediklerinizi kontrol ettim. sonuç yok. sisteme ubuntu yükledim win 7 ve vistayı ubuntudan komple sildim ve tekrar win 7 64 yüklemeye çalıştım boot ederek gene bişey yok.şimdi sistemde sadece win 7 32 bit yüklü. işlemci desteklemiyor desem o da değil. everestin programında desteklediğini gösteriyor. her halde notebook 5. kattan aşağıya düşmeyi istiyor. bundan 4 ay önce bu makineye mac os tiger yükledim ve hiç bir sorun çıkmamıştı. bu nasıl bi sorun anlamadım.

OSMAN BAĞÇEVAN
19-08-2009, 12:22   |  #16  
Denetmen
6,606 mesaj

benim sistemim windows 7 64 bit..

demaon tools programıyla windows 7 32bit i yüklemeye çalışsam,sizde ki aynı hatayı alabilirim..

şimdi benim 32bit i desteklemiyor mu  : )

demek istediğim deamon tools programıyla kuramazsın bunu..dvd den boot etmelisin..

senin sorunun da dvd den boot edemiyorsun anlaşılan ..
boot etmen için bios ayarlarına girip
1.sayfa da   delio arkadaşımızın upload ettiği resimi bulmasılın..''1st boot device'' yazan yere dvd yi seçmelisin..ardından ise f10 du sanırım..save and exit var orada..onu tuşunu klavye den seçip kaydettikten sonra bilgisayarını yeniden başlatıcaksın..sonrasında windows 7 64 dvd sini boot etmelisin..sonrasını ise anlatmaya gerek duymuyorum..

dlkysn
19-08-2009, 13:16   |  #17  
OP Yeni Üye
49 mesaj

tamam deamın tools programını unuttum. onu kullanmıyorum. zaten biostan cd-dvd 1.sırada seçili ,gene boot etmiyor. dediğim gibi tiger bile yükledim buna ben ama win 7 64 te inat ediyor. şimdi başka bi yerden 64 bit indiriyorum. o da olmazsa başka bi çare düşünücem.

OSMAN BAĞÇEVAN
19-08-2009, 15:40   |  #18  
Denetmen
6,606 mesaj
tamam deamın tools programını unuttum. onu kullanmıyorum. zaten biostan cd-dvd 1.sırada seçili ,gene boot etmiyor. dediğim gibi tiger bile yükledim buna ben ama win 7 64 te inat ediyor. şimdi başka bi yerden 64 bit indiriyorum. o da olmazsa başka bi çare düşünücem.

dvd ye doğru şekilde yazdırdın mı  , emin misin ?
xp ya da vista format cd si tak , bi bak bilgisayarın boot ediyor mu diye ?
boot ediyorsa demektir sorun ya dvd yazdırmanda..
dvd yi yazdırırken kesinlikle 8x de yazdır..8x de yazdırmayı bilmiyorsan söle resim atayım nasıl yazdırcağın konusunda bilgi vereyim _?
sen bu windows 7 yi kurucan merak etme  : )
BEklEmEyi bilEn insAn herŞeyi EldE EdEbilir !!!:=)

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 19 Ağustos 2009 16:39
dlkysn
19-08-2009, 20:34   |  #19  
OP Yeni Üye
49 mesaj

evet vista ve win 7 32 yi boot ediyor. dediğin gibi 8x de yazdırdım.bu iş için 6 dvd harcadım. indirdiğimde olmazsa sana göndericen makineyi sen yükle :)

melen
19-08-2009, 22:32   |  #20  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

x4 olması gerekiyor! En düşük hızda olacak!

OSMAN BAĞÇEVAN
20-08-2009, 00:44   |  #21  
Denetmen
6,606 mesaj
evet vista ve win 7 32 yi boot ediyor. dediğin gibi 8x de yazdırdım.bu iş için 6 dvd harcadım. indirdiğimde olmazsa sana göndericen makineyi sen yükle :)

6 dvd naptın ya , keşke bizlere danışıp ,sonra yüklemeye geçseydin  (benim böle dediğime bakma , pardus kurmak için bende senin kadar cd harcadım  : )))     )

sen yorulma yaw masraf yapma , çayını çorbanı içmeye geliriz biz  : ))))

espiri bi yana,  bişey yapmadan önce sor da ,  yanlış yönlendirmeyelim  ...

Alıntı: HP-Tubos Melen  
x4 olması gerekiyor! En düşük hızda olacak!

en düşük hızda olmasına gerek yok ..maksimum hızda olmasında ne olursa olsun  : )

alphi
20-08-2009, 00:54   |  #22  
Yıllanmış Üye
119 mesaj

64 bit yükledikten sonra disk c de program files x86 çıktı ve silinmiyor nasıl silerim veya silmemeli miyim

OSMAN BAĞÇEVAN
20-08-2009, 02:56   |  #23  
Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: alphi  
64 bit yükledikten sonra disk c de program files x86 çıktı ve silinmiyor nasıl silerim veya silmemeli

:))

siz niye silme gereksinimi duydunuz ki   : )
silmeyi denemeyin bile ..
32 bit program dosyalarını x86 programfiles e , 64 bit program dosyalarını da program files e atıyor..

Alıntı: _hEro  
hayır onu silmemelisin tabikide.32 bit ve 64 bit uygulamalar ayrı sınıflandırılıyor.32 bit uygulamaların x86 klasörüne aktarılır.yani direk oraya yüklenir.

sorununuz varsa konu açınız..konu içinde konu açmayınız...

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 20 Ağustos 2009 03:07
dlkysn
21-08-2009, 13:39   |  #24  
OP Yeni Üye
49 mesaj

sorun çözüldü. microfoftun siteden indirdiğim win 7 64 bit upgrade şeklinde bi kurulum yapmaya çalışıyordu. sistemde 32 bit olduğu için yükleme yapmadı sanırım. başka bi yerden win 7 64 indirdim ve kurulum gerçekleşti. ilgilenen arkadaşlara teşekkürler. ama indirdiğim yere pek güvenemiyorum win 7 64 rtm olan arkadaşlar özelden mesaj atarlarsa sevinirim.

Delio
21-08-2009, 14:36   |  #25  
Yıllanmış Üye
233 mesaj
sorun çözüldü. microfoftun siteden indirdiğim win 7 64 bit upgrade şeklinde bi kurulum yapmaya çalışıyordu. sistemde 32 bit olduğu için yükleme yapmadı sanırım.