Win 7'de 1 tb harddisk problemi.

Ciim
26-05-2009, 21:34   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
454 mesaj

arkadaşlar 7100 versiyon win7 kurulu pcmde ilk günlerde pek farketmedim ince ayarlardan dolayı ama bu aralar 2. harddiskim olan 1tb lık diskin dosyalarını açarken yada film izlerken takılmalar oluyor.

pc günde 12 saat civarında açık ama çok ısındığınıda sanmıyorum.

win 7

250 gb harddiskim var ona kurulu
1 tb lık harddiskimde ise sadece filmlerim dizilerim felan var.

Mustafa@PC
26-05-2009, 21:40   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Başlat arama çubuğuna çalıştır yazıp enterla

Gelen çalıştır ekranına chkdsk d: /f yazıp enterla(aralarda boşluk var) (Burdaki d: simgesel senin 1tb lık hdd'nin harfi neyse d: yerine onu yaz örneğin e: ise chkdsk e: /f diye olucak)

İlk etapta bunu dene bakalım.

Banned
26-05-2009, 21:50   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Benimde iki adet harddiskim var ve aynı şekilde birini depo olarak kullanıyorum. Windows 7 kullanmadığım sürece depo olan diski çalıştırmıyor (disk dönmüyor dahi) ancak ne zaman o harddiski açmak istesem veya ondaki bir doayaya ulaşmakistesem ancak o zaman o harddiski açıyor. Tabi diakin dönmeye başlaması ve sstemin verilere ulaşması için geçen süre kadar takılma oluyor. Derseizki aman istemem benim diskim sürekli çalışsın, fazla elakrik harcaması, diskin ömrünün kısalması benim içim önemli değil o vakit güç seçeneklerinden harddiski hiçbirzaman kapatma olarak ayarlayabilirsiniz. Hatta işi garantiye almak için sanal bellek vs. gibi sistem dosyasının bir tanesini o harddiske taşıyarak hem performans artşı elde eder diskin sürekli kullanımda kalmasını sağlayabilirsiniz ancak tavsiye edermiyim ? Hayır.

uGuR.uK
26-05-2009, 22:26   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

arkadaşın chkdsk önerisinden sonra birde o 1tb'lik diskinde disk birleştirme yap bakalım. çünkü bende aynı senin gibi 250gb'lık dahili diskime win7 rc1 kurdum ve ayrıyeten 1tb'lık film, dizi, oyun, müzik vs. arşiv diskim var usb üzerinde; hiçbir sorunum yok.

ama bide şu olabilir; win7 dosyaları indekslemeye çalışıyorsa arkaplanda, 1tb'lık diskteki biton dosyanın işlemleri yorabilir sistemi. zaten sık sık "windows dosya arama" özelliğini kullanmıyorsan gereksiz bir hizmettir. masaüstünden bilgisayar(computer)'a sağ tıklayıp yönet'e(manage) tıkla ve açılan yerden sırasıyla "Hizmetler ve Uygulamalar(services and applications) > Hizmetler(services)" kısmına gel, solda açılan listeden "windows arama(windows search)" hizmetine çift tıkla ve penceresindeki "durdur(stop)" butonuna tıklatıp "başlangıç şekli(startup type)" özelliğinide "devre dışı(disabled)" yapıp tamam de, sonra sistemi yeniden başlat.

Mustafa@PC
26-05-2009, 22:29   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj
elazigli
arkadaşın chkdsk önerisinden sonra birde o 1tb'lik diskinde disk birleştirme yap bakalım. çünkü bende aynı senin gibi 250gb'lık dahili diskime win7 rc1 kurdum ve ayrıyeten 1tb'lık film, dizi, oyun, müzik vs. arşiv diskim var usb üzerinde; hiçbir sorunum yok.

ama bide şu olabilir; win7 dosyaları indekslemeye çalışıyorsa arkaplanda, 1tb'lık diskteki biton dosyanın işlemleri yorabilir sistemi. zaten sık sık "windows dosya arama" özelliğini kullanmıyorsan gereksiz bir hizmettir. masaüstünden bilgisayar(computer)'a sağ tıklayıp yönet'e(manage) tıkla ve açılan yerden sırasıyla "Hizmetler ve Uygulamalar(services and applications) > Hizmetler(services)" kısmına gel, solda açılan listeden "windows arama(windows search)" hizmetine çift tıkla ve penceresindeki "durdur(stop)" butonuna tıklatıp "başlangıç şekli(startup type)" özelliğinide "devre dışı(disabled)" yapıp tamam de, sonra sistemi yeniden başlat.

Elazığlı arkdaşım doğru söylüyor diskini mutlaka birleştir,

Ayrıca bahsettiği Search İndexing işlemi bence yararlı pc'nin arama çubuğu google gibi oluyor özellikle arşivler için faydalı,

Ya Elazığlı'nın dediği gibi kapat ama avantajlarını söyledim yukarıda yada biraz sabret Zaten işi bittikten sonra rahat bırakıcaktır hdd'yi.

Ciim
26-05-2009, 23:41   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
454 mesaj

yazılarınız için teşekkürler khraman arkadaşın dediği benim sorunumun nedeni sanırsam disk kullanmak istediğimde bu sorun oluşuyor olabilir ve win 7 güç seçeneği harddiski durduruyor olabilir bence de sebebp bu

diğer arkadaşlarım disk birleştirme ile arama index i demişler zaten ince ayar seven biri olduğumdan win7 için ince ayar yapan prgram vardı chipte verilen onu indirdim ordkai bir seçenek GÖREV ZAMANLAYICI yı devre dışı bırakıyormuş o nedenle disk birleştirmeyi yapamamıştım ama sonradan düzelttim ve tarattım zaten birleştirmeyi yapmıştım ve arama indexide muhtemelen kapalı ama tekrar kontrol ederim. değerli cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim.