WİN 7 de 5+1 ses sorunu

jerox
21-11-2010, 14:06   |  #1  
jerox avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
38 mesaj

merhaba
 ben XPden WİN 7 ye geçiş yaptım.win7 de ses  srounu oldugunu duymustum ama yinede bi deniyim dedim.hakketen ses sistemımde sorun çıktı.5+1 den verim alamıyorum 2+1 çalışıyor.diğer hoporlerlerden ses çıkmıyor.internetten driver bulup yükledim.yıne olmadı.(driver yüklemesinide açıklarsanız sevinirim.belki yanlıs yüklüyorumdur).ses kartım VİA high definition auido  .pekte donanımdan anlamam..ayrıca forumu ve inerneti dolaştım bu konu hakkında ama sağlıkoı bir bilgi alamadım.yardımlarınızı bekliyorum

cihat051
21-11-2010, 14:14   |  #2  
Yıllanmış Üye
348 mesaj

Ben xp kullanıyorum fakat senin sorununa benzer bşy bende de olmuştu 2+1 olarak çalışıyordu...Ses kartının programından ses kartı çıkışlarını ayarladım sorun düzeldi  mesela arka hop.yeşil renk merkez hop.mavi renk ön hop.pembe renk gibi..Sen de öyle yapmayı dene ordan kaynaklanıyor olablr

özkan_oktay
21-11-2010, 14:16   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,356 mesaj

ses ayarlarından ses sisteminizi yapılandırın.. görev çubuğunda ki ses simgesine sağ tıklayın kayıttan yürütme aygıtları yazısına tıklayın açılan pencerede hoparlörün üzerine birkez tıklayın. daha sonra aşşağıda bulunan yapılandıra birkez basın açılan pencerede sına deyin ve ileriye basın ordan kendinize öz ses sistemi ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz. ayrıca ses denetim seçenekleri bölümündeki ses efekti bölümünden ses sisteminizi özelleşitebiliceğiniz detaylı ayarlar mevcuttur.

jerox
21-11-2010, 16:00   |  #4  
jerox avatarı
OP Yeni Üye
38 mesaj
Alıntı: cihat051  
Ben xp kullanıyorum fakat senin sorununa benzer bşy bende de olmuştu 2+1 olarak çalışıyordu...Ses kartının programından ses kartı çıkışlarını ayarladım sorun düzeldi  mesela arka hop.yeşil renk merkez hop.mavi renk ön hop.pembe renk gibi..Sen de öyle yapmayı dene ordan kaynaklanıyor
evet kombinasyonları değiştirmek benımde aklıma gelmişti ancak sadece bası açtı.diğer hoporlörlerden yıne ses yok 

jerox
21-11-2010, 16:02   |  #5  
jerox avatarı
OP Yeni Üye
38 mesaj
Alıntı: özkan_oktay  
ses ayarlarından ses sisteminizi yapılandırın.. görev çubuğunda ki ses simgesine sağ tıklayın kayıttan yürütme aygıtları yazısına tıklayın açılan pencerede hoparlörün üzerine birkez tıklayın. daha sonra aşşağıda bulunan yapılandıra birkez basın açılan pencerede sına deyin ve ileriye basın ordan kendinize öz ses sistemi ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz. ayrıca ses denetim seçenekleri bölümündeki ses efekti bölümünden ses sisteminizi özelleşitebiliceğiniz detaylı ayarlar mevcuttur.
ordan herhangi bi problem yok.sına dıyınce sadece dınledıgım hoporlerden gelıyo ses dıgerlerı sessiz. 

uGuR.uK
22-11-2010, 00:24   |  #6  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

yanlış hatırlamıyorsam "HOPARLÖR DOLDURMA" tarzı bir seçenek olmalı, sağ tarafta saatin yanında ses sürücülerinle gelen yazılıma tıklayıp hoparlör ayarları(veya gelişmiş ayarlar'da olabilir) kısmına girince pencerenin alt veya yan taraflarında "hoparlör doldurma", "hoparlörlere yay/genişlet" tarzı bir seçenek olmalı... çünkü aynı sorun bir arkadaşta vardı, aynen 5+1 ve senin dediğin ses donanımı üzerinde kullanılıyordu, bunu yapınca tüm kolonlardan ses alırsın. tam olarak hatırlayamamamın sebebi üzerinden aylar hatta yıl geçti ve hayatımda sadece bir kere o arkadaşa yapmıştım bu ayarı :))

win7'de böyle sade 2 kolondan gelmesinin sebebide şu, win7 önceki sürümlerden ziyade yerleşik çoklu ses çıkışı ve kaliteli sinema ses sistemlerine destek veriyor, sende 5+1 yapılandırınca 5 kolondan da ses alabilmen için çaldığın müzik veya videonun 5 kolon için kayıt edilmiş özel sinema tarzında olması lazım, o olmayınca tüm kolonlara vermek için sesi böyle bir ekstra ayar yapman gerekiyor işte ;)

jerox
22-11-2010, 21:05   |  #7  
jerox avatarı
OP Yeni Üye
38 mesaj

hpoprler doldurma diye bir şey görmedim.yanlıs hatırlıyosun ssanırım.
ben hala çözmüş değilim bu sorunu.ve forumda bır kişi de çıkıpta sorun sudur çözümüde budur demiyo.bu sorunu çözen kimse yokmu. 

uGuR.uK
22-11-2010, 23:17   |  #8  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
Alıntı: jerox  
hpoprler doldurma diye bir şey görmedim.yanlıs hatırlıyosun ssanırım.
ben hala çözmüş değilim bu sorunu.ve forumda bır kişi de çıkıpta sorun sudur çözümüde budur demiyo.bu sorunu çözen kimse yokmu. 
sorunu çözen var sana inat yazmıyorlar sanki, öyle bir isyan etmişsin ki...
al bak dediğim şey burda(ingilizce tabi-speaker fill):

bilmiyorum Microsoft High Definition sürücüleri mi yüklü yoksa Realtek versiyon mu kullanıyorsun ama ikisinde de temel ayar bu şekildedir: Audio Manager(Ses Yöneticisi/Yönetimi) > Speakers(Hoparlörler) > Speaker Configuration(Hoparlör Yapılandırma) ayarını 5+1 olarak yapıcaksın, onun altındaki seçenekleri aynen resimdeki gibi aktif yapıcaksın, yandaki speaker fill(hoparlör doldurma-yeni versiyon sürücülerde farklı çevrilmiş olabilir, ama en tepedeki seçenek işte) seçeneğinide alttakilerle birlikte seçip onayladın mı iş biticek...

tabi bütün bunlardan önce, windows denetim masasındaki ses ayarlarına girip HOPARLÖR'e bir kere tıklayıp sol alttan YAPILANDIR'a tıklayarak birde windows'a 5+1'ini tanıtman lazımki sürücülerde bulunan bu seçenekler aktif olsun ve işe yarasın. bütün bunlardan sonra olmaması imkansız, tabi sen normal şartlarda olmayan birşeyi atladıysan veya yanlış yaptıysan bilemicem burdan o kadarını. yerli yabancı forumlarda da bu şekilde anlatılır, benim arkadaşa yaptığımda buydu. kolay gelsin...

jerox
23-11-2010, 16:29   |  #9  
jerox avatarı
OP Yeni Üye
38 mesaj

kusura bakma arkadasım ses sistemine kafayı takınca agresif bi kişilik oluyo insan.

ben en baştan başlıyım sorunmu anlatmaya.win7 den önce xp kullanırken anakartın drivernden ses driverini yüklüyodum ve masaüstüne  senın yukarda resminı verdıgın gibi ses ayarlarına caklara falan ince ayar yaptıran bı prgram çıkıyodu( biraz daha kabacası tabi aynısı değil).ordan 5+1 e ayarlıyodum ve gayet güzel çıkyıodu ses her hopoprlerden.sonra win 7 kurdum.ses driverlerini tabi kendı kuruyo win 7 bende anakartım driverinden yüklemedim yine(zaten daha sonra denedımsede olmadı tekrar yüklemek).win 7 de masaüsstüme ses ayarlarını değiştiren bi program gelmedi.haliyle denetim masasından ses ayarlarını yapmak kalıyo geriye.ordanda olmadı maalesef.ve ben 2+1 e mecbur kaldım.
1-realtekin sayfasından ses driveri indirmeye çalışıyorum ama inmiyo
2-ses driveri yüklerken önceki ses driverini silcekmiyim? 
3-üstte resimdeki gibi bi ses programı yükleyebilirmiyim eger varsa sende ole bı program linki benle paylaşırmısın
4-gerçekten çok saolasın emek harcıyosun çözüm bulmak adına.teşekkür ederim. 

uGuR.uK
23-11-2010, 21:11   |  #10  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
kusura bakma arkadasım ses sistemine kafayı takınca agresif bi kişilik oluyo insan.

ben en baştan başlıyım sorunmu anlatmaya.win7 den önce xp kullanırken anakartın drivernden ses driverini yüklüyodum ve masaüstüne  senın yukarda resminı verdıgın gibi ses ayarlarına caklara falan ince ayar yaptıran bı prgram çıkıyodu( biraz daha kabacası tabi aynısı değil).ordan 5+1 e ayarlıyodum ve gayet güzel çıkyıodu ses her hopoprlerden.sonra win 7 kurdum.ses driverlerini tabi kendı kuruyo win 7 bende anakartım driverinden yüklemedim yine(zaten daha sonra denedımsede olmadı tekrar yüklemek).win 7 de masaüsstüme ses ayarlarını değiştiren bi program gelmedi.haliyle denetim masasından ses ayarlarını yapmak kalıyo geriye.ordanda olmadı maalesef.ve ben 2+1 e mecbur kaldım.
1-realtekin sayfasından ses driveri indirmeye çalışıyorum ama inmiyo
2-ses driveri yüklerken önceki ses driverini silcekmiyim? 
3-üstte resimdeki gibi bi ses programı yükleyebilirmiyim eger varsa sende ole bı program linki benle paylaşırmısın
4-gerçekten çok saolasın emek harcıyosun çözüm bulmak adına.teşekkür ederim. 

o zaman sorun senin belli oldu, senin ses çıkışına uygun sürücülerin en güncelini üretici sitesinden indiriceksin ki tam destek gelsin. zaten realtek'in o son sürüm sürücüsünü indirince o tarz yazılımda geliyor onunla birlikte. eskisini kaldırmana gerek yok, direk indirdiğin setup'ı kurabilirsin ama indiremiyorum derken?? tam olarak ses donanımının marka-model vs. bilgilerini bana yaz buraya ben bulip atim sana...

jerox
24-11-2010, 09:26   |  #11  
jerox avatarı
OP Yeni Üye
38 mesaj

VIA VT82375 High Definition Audio Controller
everest progamında bu yazıyo. 

Kapalı Hesap (154666)
24-11-2010, 12:32   |  #12  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Bence sorun driverleri kurarken bazı kısımların atlanılmış olması.
Şu ana kadar anlatımlara bakılırsa aslında sistem doğru olani yapıyor.
5.1 hoparlör sisteminin marka model nedir.
Bağlantıları nasıl yapıyorsun.
Herhangi bir decoder kullanıyormusun (Hoparlörde ya da sistem driverlerinde)
5.1 ses almak için ne tür kaynağın var (müzik mi yoksa film mi)

jerox
24-11-2010, 17:30   |  #13  
jerox avatarı
OP Yeni Üye
38 mesaj

ses sistemim:Altec Lansing VS3251 5.1 Ses Sistemi
baglantılarda bütün kombinasyonları denedim çıkan sesler şöle
1-arka 2 hopoprler
2-arka 2 hoporler+bass
3-ön 2 hoporler+bass
herhangi bi decoder kullanmıyorum
5+1 ses almak için ne tür bi kaynagım var?(bunu anlamadım ama xp deyken bütün seslerden müzik olsun film olsun 5+1 ses alıyodum) 

bekide herşey dogrudur ama hoporlerlere ayar yaptırcak programım olmamasından kaynaklanıyoda olaiblir.çünkü bu iş denetim amsasından çözülecek bişe degıl gibi.xp deyken format attıktan sonra ses driverimin bi programı vardı ondan 5+1 e geçıyodum ayar yapıp.çünkü format attıktan sonra 2+1 çalısıyodu ilk zaman. 

uGuR.uK
24-11-2010, 19:24   |  #14  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

genel olarak çoğu anakartta kullanılan yerleşik çipin sürücüleri buna uyar, şuraya gir ve "I accept to the above." seçeneğini seçip Next'e tıkla, açılan yerden "High Definition Audio Codecs (Software)"e tıklat yine. açılan sayfada güncel sürücü listesi mevcut, ordan en tepedeki "Vista, Windows7 Driver (32/64bits) Driver only (Executable file)"  sürücü paketini indir(sağ tarafta 3 tane ayrı sunucudan indirme linkleri mevcut) ve bunu yükleyip yeniden başlat sistemi, sonra bak bakalım bu verdiğim resimlere tekrar...  

http://www.realtek.com.tw/DOWNLO ... eID=3&GetDown=false

birde şu seçenek var, anakartının üretici sitesine girip ordan kendi anakartını bul model numarasından, sayfada illaki "driver download" tarzı bir bölüm olucaktır senin kartının en son sürüm sürücülerini içeren. oraya giripte güncel ses sürücülerini indirebilirsin en uygun şekilde.

jerox
24-11-2010, 20:13   |  #15  
jerox avatarı
OP Yeni Üye
38 mesaj
Alıntı: uGuR.uK  
genel olarak çoğu anakartta kullanılan yerleşik çipin sürücüleri buna uyar, şuraya gir ve "I accept to the above." seçeneğini seçip Next'e tıkla, açılan yerden "High Definition Audio Codecs (Software)"e tıklat yine. açılan sayfada güncel sürücü listesi mevcut, ordan en tepedeki "Vista, Windows7 Driver (32/64bits) Driver only (Executable file)"  sürücü paketini indir(sağ tarafta 3 tane ayrı sunucudan indirme linkleri mevcut) ve bunu yükleyip yeniden başlat sistemi, sonra bak bakalım bu verdiğim resimlere tekrar...  

http://www.realtek.com.tw/DOWNLO ... eID=3&GetDown=false

dedğin gibi kurdum.sistemi yeniden başlattım ama o ses ayar programı gelmedi.??

uGuR.uK
24-11-2010, 23:04   |  #16  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
dedğin gibi kurdum.sistemi yeniden başlattım ama o ses ayar programı gelmedi.??
ikinci yazdığımı denedin mi? anakart üretici sitesini kullanmayı... bide onu yapıver oda olmazsa sende bi eksiklik biyerde bi atladığın veya yanlış aktardığın birşey var, yoksa daha bir alternatif kalmadı yani :))

Kapalı Hesap (154666)
24-11-2010, 23:48   |  #17  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
ses sistemim:Altec Lansing VS3251 5.1 Ses Sistemi
baglantılarda bütün kombinasyonları denedim çıkan sesler şöle
1-arka 2 hopoprler
2-arka 2 hoporler+bass
3-ön 2 hoporler+bass
herhangi bi decoder kullanmıyorum
5+1 ses almak için ne tür bi kaynagım var?(bunu anlamadım ama xp deyken bütün seslerden müzik olsun film olsun 5+1 ses alıyodum) 

bekide herşey dogrudur ama hoporlerlere ayar yaptırcak programım olmamasından kaynaklanıyoda olaiblir.çünkü bu iş denetim amsasından çözülecek bişe degıl gibi.xp deyken format attıktan sonra ses driverimin bi programı vardı ondan 5+1 e geçıyodum ayar yapıp.çünkü format attıktan sonra 2+1 çalısıyodu ilk zaman. 

Orijinal ve 5.1 kaydedilmiş bir film ile deneme yap. Bu deneme esnasında ayarları kurcalayarak arka hoparlörlerden efekt seslerinin gelip gelmediğine bak. Bunun için dvd decoderlerinin de kurulu olması lazım. DOLBY digital için AC3 ses decoderlerini kur.
KLMCODEC programında tüm codekler kuruluyor.
NOT:Hoparlörlerin fena değilmiş.

jerox
25-11-2010, 10:11   |  #18  
jerox avatarı
OP Yeni Üye
38 mesaj

yaptım sonunda :))
realtekten driver falan indiriyodum masaüstüne kontrol paneli çıkmıyodu halıyle bende denetim masasından ayarlamaya çalışıyodum. olmuyodu oda.nasıl yaptıgımı söyliyimde benim gibi bu konuda sıkılan arkadaslara yardımım olur inşallah.
everest programını kurdum.orda ses drıverımın ismini internet sitesini guncelleştirme yeri var gösteriyo.ordan sitesine grip driverini yükledim ve kontrol panelide masaüstüne çıktı.ordan ayarladım.demekki formattan sonra 5+1 başlamıyo direk.
ugur kardeşim herşey için çok saol.ilgilendin yardım ettin.nette senın gibilere ihtiyac var.