Win 7 de çözülemeyen 5+1 problemi çok acil

bankoko
01-06-2011, 18:14   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Merhaba arkadaşlar;

Günlerdir araştırma yapıp türlü yollar denedim fakat hiç bir sonuç alamadım...Ses kartım ana kartta, ana kart modelim "asus m4a88td-v evo usb 3.0" ...Yeni aldığım ses sistemi "Creative inspire t6160"  İşletim sistemim "windows 7 64bit"  Realtek ile sınama yaptığım zaman tüm test sesleri Subwooferın altındaki kolondan çalıyor(t6160 da subfoorın altında bir kolon mevcut). Şuana kadar 5 kolonun herhangi birinden vızıltı bile duymadım...?!?!?!   wooferdan tüm duyabildiğim suyun altındaymışım gibi boğuk bir ses ve bass(bass çok iyi)... Delirmek üzereyim denemediğim driver kalmadı ...Jack kombinasyonlarının tümünü denedim...Biostan hd audio yu AC 35 olarak değiştirdim fakat yemedi.... Ayarlar, bağlantılar, jaklar  ve tanımlamalar herşey doğru ....ben nerede hata yaptım?

orhantatar
01-06-2011, 20:09   |  #2  
orhantatar avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 58
902 mesaj

o sorun hala çözülemedi sanırım aynı sorunu yaşıyorum.sadece "jet audio" kullanırsanız tüm sistem çalışıyor;
garip ama gerçek..

bankoko
01-06-2011, 20:26   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

Valla sırf test etmek için o programı indirip deniyeceğim hiç olmazsa bileyim kolonlarımın sağlam olduğunu...Cızırtı bile duymadım ya moralim çok bozuk...

Kapalı Hesap (154666)
01-06-2011, 20:32   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Konfigürasyon ve bağlantı problemleri.

bankoko
01-06-2011, 20:45   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj

bkz mr_yamyam  kardeş nasıl yani?

bankoko
01-06-2011, 21:57   |  #6  
OP Taze Üye
9 mesaj

jet audio kurdum bir değişiklik olmadı sorunum devam ediyor

Kapalı Hesap (154666)
02-06-2011, 12:05   |  #7  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: bankoko  
bkz mr_yamyam  kardeş nasıl yani?
Ses sisteminin giriş ve çıkışları resim çekip buraya koyarsan, kabloları ile birlikte.
Bilgisayarındaki aygıt yöneticisindeki ses ile ilgili detayları resimleriyle buraya koyabilirsen
Seni yönlendirip doğru sesi almanda yardımcı olabilirim.
Tüm ses kartı driverleri ve bağlantı konfigürasyonlarının resmi lazım.

sema92
02-06-2011, 12:41   |  #8  
Üye
54 mesaj

arkadaş haklı resimlerini görürsek daha iyi yardımcı oluruz

bankoko
04-06-2011, 04:15   |  #9  
OP Taze Üye
9 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Ses sisteminin giriş ve çıkışları resim çekip buraya koyarsan, kabloları ile birlikte.
Bilgisayarındaki aygıt yöneticisindeki ses ile ilgili detayları resimleriyle buraya koyabilirsen
Seni yönlendirip doğru sesi almanda yardımcı olabilirim.
Tüm ses kartı driverleri ve bağlantı konfigürasyonlarının resmi lazım.

Buyur Kardeş:

bankoko
04-06-2011, 04:16   |  #10  
OP Taze Üye
9 mesaj
Alıntı: sema92  
arkadaş haklı resimlerini görürsek daha iyi yardımcı
Kapalı Hesap (154666)
04-06-2011, 17:47   |  #11  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Önce şunları yapmak zorundasın
1 SPEAKER TESTİ
Bir MP3 cihazı alınarak (yoksa uygun jak çıkışlı başka bir alet) creative deki jaklar sırasıyla ses çıkışına (kulaklık çıkışı) takılarak denenir.
Standart olarak
YEŞİL ön sağ sol hoparlörler
SARI merkez (center ve subwoofer)
SİYAH arka surround hoparlörler. dir.
Yeşil jakı taktığında sadece ön sağ sol hoparlörlerden ses almalısın
Sarı jakı taktığında şu anda çalıştığını söylediğin subwoofer ve merkez hoparlör çalışmalı
Siyah jakı taktığında ise surround hoparlörlerden ses almalısın. Eğer bu jakları taktığında hoparlörlerden ses alamıyorsan hoparlör sisteminde arıza olabilir.
Yani öncelikle tüm ses sistemindeki hoparlörlerin sağlıklı çalıştığına emin olunmalıdır.
2 KONFİGÜRASYON TESTİ
Görüldüğü üzere bilgisayarında 2 adet ses kartı tanımlanmıştır. Bunlardan ikincisi ekran kartı üzerinde bulunan ve HDMI üzerinden ses alınmasını sağlayan sistemdir. Bilgisayarın konfigürasyonu ayarlanılması esnasında öncelik anakart üzerindeki ses kartı olmalı ve bu ses kartı için 5.1 seçenekleri işaretlenmeli ve ayarları yapılmalıdır. Bu ayarlarda öncelik DOLBY DİGİTAL ve DTS decoderlerinin kurulumudur. bu decoderler kurulmadan 5.1 ses elde edilemez.

bankoko
04-06-2011, 18:33   |  #12  
OP Taze Üye
9 mesaj
Önce şunları yapmak zorundasın
1 SPEAKER TESTİ
Bir MP3 cihazı alınarak (yoksa uygun jak çıkışlı başka bir alet) creative deki jaklar sırasıyla ses çıkışına (kulaklık çıkışı) takılarak denenir.
Standart olarak
YEŞİL ön sağ sol hoparlörler
SARI merkez (center ve subwoofer)
SİYAH arka surround hoparlörler. dir.
Yeşil jakı taktığında sadece ön sağ sol hoparlörlerden ses almalısın
Sarı jakı taktığında şu anda çalıştığını söylediğin subwoofer ve merkez hoparlör çalışmalı
Siyah jakı taktığında ise surround hoparlörlerden ses almalısın. Eğer bu jakları taktığında hoparlörlerden ses alamıyorsan hoparlör sisteminde arıza olabilir.
Yani öncelikle tüm ses sistemindeki hoparlörlerin sağlıklı çalıştığına emin olunmalıdır.
2 KONFİGÜRASYON TESTİ
Görüldüğü üzere bilgisayarında 2 adet ses kartı tanımlanmıştır. Bunlardan ikincisi ekran kartı üzerinde bulunan ve HDMI üzerinden ses alınmasını sağlayan sistemdir. Bilgisayarın konfigürasyonu ayarlanılması esnasında öncelik anakart üzerindeki ses kartı olmalı ve bu ses kartı için 5.1 seçenekleri işaretlenmeli ve ayarları yapılmalıdır. Bu ayarlarda öncelik DOLBY DİGİTAL ve DTS decoderlerinin kurulumudur. bu decoderler kurulmadan 5.1 ses elde edilemez.
kardeşim, yardımcı olmaya çalışıyorsun çok teşekkür ederim ...Dediğin testi yaptım fakat hangi renk kabloyu takarsam takayım mp3ümdeki müzik yine o subwooferın altındaki kolondan geliyor bu arada ben bu sistemi almadan 1 hafta önce başka bir 5+1 sistemim vardı bozuldu garantiye verdim ve garanti paramı geri iade etti (onlardan kaynaklı bir sorundu) bende aynı mağazadan başka bir 5+1 aldım (t6160 nereden aldım ya) yani benim sistemimin driverları güncel ve olması gerekenler mevcut diye düşünüyorum sıkıntıya yol açan hep bu wooferın altındaki kolon...renk fark etmiyor tüm ses oradan çıkıyor şeytan diyor vur balyozu...

Kapalı Hesap (154666)
04-06-2011, 19:17   |  #13  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Eğer tüm bağlantılarında sadece subwoofer çalışıyorsa ses sisteminde arıza vardır.
Bu arıza birçok nedenden kaynaklanabilir.
O yüzden öncelikle ses sistemini bi teknik olarak inceletmeni öneririm.

bankoko
07-06-2011, 11:58   |  #14  
OP Taze Üye
9 mesaj
Eğer tüm bağlantılarında sadece subwoofer çalışıyorsa ses sisteminde arıza vardır.
Bu arıza birçok nedenden kaynaklanabilir.
O yüzden öncelikle ses sistemini bi teknik olarak inceletmeni öneririm.
Problemimi çözdüm ...Ses sistemim sapasağlammış :D:D:D Holeyy yaa ....Yardımcı olmaya çalıştınız o kadar arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim, özellikle  mr_yamyam eyvallah...Eğer aynı sorunu yaşayan arkadaşlar var ise creative t6160 ın subwoofer ında arka soket kısmında jaklar kenetlenmeli şekilde oturuyor tüm jak içeri girsede daha fazla zorlayın ve klipslerin onları yakalamasını sağlayın komple plastik kısım dahil ....bu kadar basit bir sorun 2 haftama mal oldu fakat tek kelime ile şunu söylemek isterim ki ses MÜTHİŞ...Hala şoktayım....Bir anda oldu !!!

gocmens
07-06-2011, 16:20   |  #15  
Taze Üye
18 mesaj

5.1 Bağlantıları

7.1 için 1 bağlantı daha gerekiyor.

PC'ye doğru bağlantıları yaptınız ama ses sisteminde yanlış bağlantıları yaptınız. Kontrol ediniz. Bağlantılar doğru yapılmalıdır. Resimler bilgi amaçlıdır. Sizin sisteminizde farklı olabilir.

Realtek HD Audio Ayarları

Ayarlar resimdeki gibi olmalıdır.

Resimde şeçili 1. kısım surround hoparlör sistemlerindeki stereo ses kaynakları için sanal bir ortam oluşturur. 2 kanallı sesi sanal olarak 5.1 yapar, diğer hoparlörlerden de ses gelir.
Resimde seçili 2. kısım merkez hoparlör ile subwooferın yerini değiştirir. Yani merkezden gelen ses subwooferdan gelir, subwooferdan gelen ses merkezden gelir.
Resimde seçili 3. kısım bas sinyallerinin kaybını ve bozulmasını düşürmek için kesişme noktasının altındaki frekansları arttırır veya yeniden yönlendirir. Yani mp3 dinlediğinizde baslar gelmiyorsa bunu işaretlerseniz baslar gelir.

En sonunda K-Lite Codec Pack kurabilirsiniz. İçerdiği en yaygın video ve ses codec'leri ile bilgisayarınızda tüm medya dosyalarını oynatabileceksiniz. Player olarak KMPLayer, Media Player Classic veya VLC media player kullanabilirsiniz.

Alıntı: bankoko  
Problemimi çözdüm ...Ses sistemim sapasağlammış :D:D:D Holeyy yaa ....Yardımcı olmaya çalıştınız o kadar arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim, özellikle  mr_yamyam eyvallah...Eğer aynı sorunu yaşayan arkadaşlar var ise creative t6160 ın subwoofer ında arka soket kısmında jaklar kenetlenmeli şekilde oturuyor tüm jak içeri girsede daha fazla zorlayın ve klipslerin onları yakalamasını sağlayın komple plastik kısım dahil ....bu kadar basit bir sorun 2 haftama mal oldu fakat tek kelime ile şunu söylemek isterim ki ses MÜTHİŞ...Hala şoktayım....Bir anda oldu !!!
Sorununun düzeldiğine sevindim. Dikkat etmek gerekiyor işte az ya da fazla sokunca tam temas olmayınca sorun yaratıyor. Sisteminle keyifli dinlemeler :)

Son Düzenleme: gocmens ~ 07 Haziran 2011 16:24
bankoko
08-06-2011, 18:02   |  #16  
OP Taze Üye
9 mesaj

Eyvallah sağolasın :)))