Win 7 - Ev Grubu sorunu ve diğer ağ sorunları

sonneillon
09-09-2009, 23:58   |  #1  
sonneillon avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

Windows 7, diğer windows sürümlerindeki ağ sorunu geleneğini devam ettirmiş.

Şuan evdeki üç bilgisayarda da 16385 rtm sürüm yüklü.

Bendeki pci wireless kart var. Bir bilgisayar laptop o da wireless ile ağa bağlı. Bir bilgisayar da doğrudan modeme ethernet ile bağlı.

Ev grubunu ayarlıyorum; kendi kendine bozuluyor. Bir gün var bir gün yok. Ağda görünen bilgisayar ev grubunda görülmüyor. Ev grubunda göstermeyi başardıktan sonra bilgisayarı kapatıp açınca tekrar bozuluyor. Ev grubuna bağlan, ev grubu kur demekten iflahım kurudu kendi haline bıraktım. Bunun kalıcı bir çözümü yok mu?

Bir de bazen wireless saçmalıyor. Saaitin yanındaki ağa bağlanma yuvarlağı kendi halinde dönüp duruyor (wireless normal şartlarda iyi çektiği halde). Ağ bağlantılarına giriyorum, açılmıyor. Bilgisayar resmen kitleniyor (çok ağırlaşıyor). Bilgisayarıma sağ tıklayıp wirelessi aygıtlardan devre dışı bırakıyorum. Kapatıp açıyorum. Tekrar etkinleştiriyorum öyle düzeliyor.

Hadi benim bilgisayarda sorun var diyelim. Laptop ve diğer pc arasında da aynı sorunlar var ev grubu kurulmuyor. Kurulsa bile bilgisayarı kapatıp açınca bozuluyor.

Mustafa@PC
10-09-2009, 00:50   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Hiç farklı bir Wireless kartı ile denediniz mi ?

Recep Baltaş
10-09-2009, 00:54   |  #3  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Ben sizin gibi ev grubu ve benzeri ayarlarla uğraşmıyorum açıkçası. Network'e giriyorum, aygıtlar ve PC'ler dahil ne var ne yok görüyorum.

sonneillon
10-09-2009, 01:58   |  #4  
sonneillon avatarı
OP Taze Üye
16 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
Hiç farklı bir Wireless kartı ile denediniz mi ?
Hayır fakat benim de aklıma geliyor ağ bağlantılarının açılmaması ve bilgisayarın kitlenme noktasına gelmesi büyük ihtimal sürücü yüzünden. Vistada böyle bir problem yoktu. Yeni sürücü de çıkarmamış edimax.

Recep Baltaş; diğer yazılarınızı merakla okudum hepsi çok yardımcı oldu emeğiniz için teşekkür ederim. Açıkçası ev grubu özelliği çok hoşuma gitmişti. Doğru düzgün çalışsa satışa başlayınca şirkete de win 7 kuracağım. Genel ağın içinde bütün bilgisayarlara ulaşırken sınırlı bilgisayar arasında ev grubu oluşturup ağ içinde ağ kurma fikri hoşuma gitmişti. Bende 16385 sürüm var. Ağustos sonu yayınlanan versiyonu da kuracağım onda da çalışmassa kızıcam mikrosofta

Mustafa@PC
10-09-2009, 02:02   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Sürümü değişmedi  Windows 7'nin. Hala 7600.16385  Siz doğru indirdiğinize emin misiniz ?

https://www.chip.com.tr/forum/vir ... -bakin_t119137.html

sonneillon
10-09-2009, 02:22   |  #6  
sonneillon avatarı
OP Taze Üye
16 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
Sürümü değişmedi  Windows 7'nin. Hala 7600.16385  Siz doğru indirdiğinize emin misiniz ?

https://www.chip.com.tr/forum/vir ... -bakin_t119137.html
Şuan kullandığım bilgisayardaki sakat olabilir fakat diğer iki bilgisayardaki sağlam. Onlar arasında da ev grubu çalışmıyor. Daha doğrusu çalışıyor fakat bilgisayarı kapatıp açınca bozuluyor. ipv4 ile sabit ip ataması da yaptık yine olmadı. Ağda sorun yok ama aynı ağ içinde ev grubu oluşturunca bilgisayarı kapatıp açınca bozuluyor Ağlıyor

Recep Baltaş
10-09-2009, 11:28   |  #7  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Edimax'tan sürüc beklerseniz.....Kartın Hardware ID'si nedir?

baloglurecep
10-03-2010, 12:27   |  #8  
Taze Üye
2 mesaj

arkadaşlar herkese selam ve saygılarımı sunarım....
 win 7 ultimate serisi 2 pc var. çalışma odamdalar. biri masa üzeri diğeri lattop. her ikisi de airteis rt 204 le kablosuz bağlantı ile internete bağlılar. her ikisi de ev ağı içindeler. yalnız bilgisayarlar birbirini ismen görürken paylaşım dosyalarını görmüyorlar. yazıcı paylaşımı yapamıyorum dosya paylaşımı yapamıyorum. ne yaptı isem başarılı olamadım. yardımlarınızı bekliyorum.

uls2205
11-03-2010, 13:53   |  #9  
Üye
63 mesaj

arkadaşım öncelikle ev ağı kurmana gerek yok tüm çalışma gruplarını aynı yaptıktan sonra ağ da tüm pc leri görebiliyorsan diğer pc ye gir paylaşılacak  klasörleri sağ tıkla orada otomatik bağlan gibi bir seçenek olacak bu şekilde pc her açıldığında aynı işlemleri yeniden yapmak zorunda kalmazsın bende de üç makina var eğ ağı falan kurmadım ama tüm paylaşım klasörleri sağlam ve 3 makinada birbirine dosya atıp alabiliyor ayrıca network oyunlardada hiç sorun yaşamadım.(Wİn7ultimate)yinede çözemez isen yeniden yaz başka çareler arayalım

infoman
11-03-2010, 19:33   |  #10  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Normal durumlarda bende hiç ağ ayarlarıyla uğraşmıyorum ama "Ağ" a girdiğinizde yukarıda "Ağ bulma ve dosya paylaşımı kapatıldı. Ağ bilgisayarları ve aygıtları görünemez. Değiştirmek için tıklayın..." yazıyorsa tıklayıp "Ağ bulma ve dosya paylaşımını aç" seçeneğini seçin.
Diğer önerim ise ağa isim vermek:
Bilgisayarım üstüne sağ tık ve özellikler, açılan pencerede "Bilgisayar adı" sekmesine gelin. Ardından "Değiştir" butonuna tıklayın. Bilgisayar adını yazın aşağıdan da Çalışma Grubu altına bütün bilgisayarlara aynısını yazacağınız bir çalışma grubu ismi girin.
Sonra yeniden başlatın bilgisayarınızı ve deneyin