Win 7 - XP birlikte kurulumu

taco27
16-10-2009, 20:17   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

Merhaba.
XP ile win7 birlikte kurmak istedim.XP ile format atıp HDD yi 3 parçaya böldüm 1. sine XP, kurulum bittikten sonra 2. sinede W7 kurdum ancak direkt Windows 7 ile bilgisayara giriş yaptı.
Sonra biraz araştırma yaptım ama W7 hakkında bişey bulamadım onun yerine Vista ile ilgili başlıklara baktım ve Heryerde yazılı bir komut buldum
Bootrec.exe /fixMBR
Bootrec.exe /fixBoot
Bunu W7 komut penceresinde yazıyorum.Bu sefer açılışta XP görünüyor ama XP'yi açmaya çalışmamla /ntldr hatası veriyor.XP onarıyorum tekrar W7 görünmüyor tekrar W7 onarıyorum komutları yazıyorum tekrarxp görünüyor ve hata veriyor tekrar W7 onarıyorum vs vs...

Anlaşılacağı gibi böyle bir kısır döngü içerisinde dönüp duruyorum. İki işletim sistemini bir arada kullanamadım.Hangisini kullanmak istesem 10dk boyunca Repair ile uğraşıyorum Nasıl yani? 

Yardım Lütfen...

Kruis
16-10-2009, 21:27   |  #2  
Kruis avatarı
Yıllanmış Üye
496 mesaj

Vista boot manager ile bunu yapabilirsin.

şu yazılımı bir dene.

Mustafa@PC
16-10-2009, 22:25   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

EasyBCD yazılımı ile sorunu kolayca halledebilirsiniz.

İnceleyin :

https://www.chip.com.tr/blog/ahme ... -kullanin_3841.html

melen
16-10-2009, 23:04   |  #4  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

EasyBCD öneririm.
http://neosmart.net/dl.php?id=1

Recep Baltaş
17-10-2009, 11:02   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Benim daha iyi bir önerim var. XP'yi silin. XP nedir? XP mi kaldı?

Windows 7 fazlasını bana sunarken neden XP ile uğraşayım ki? Gerekirse içinde XP Mode var..

taco27
17-10-2009, 12:47   |  #6  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Recep bey Benim oynadığım bir oyunu W7 oynatmıyor PS alıp size göstermek istedim ekran görüntüsünü ama oda çok bozuk çıkıyor.Bundan dolayı XP kuruyorumHa?

Oynadığım Oyun AOE II Conquerors öyle bir oyunmu kaldı demeyin insan vazgeçemiyorKahkaha

Saygılarımla...

OSMAN BAĞÇEVAN
17-10-2009, 12:57   |  #7  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

hata nedir ?

bir oyun için bunları yapıyorsunuz ya  , helal olsun size : P

Banned
17-10-2009, 13:27   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Şimdi öncelikle xp yi kurdunuz sonrasında windows 7 yi kurdunuz ve başlangıçta xp açılmadı. Oysa windows 7 yide kurduktan sonra windows 7 de bilgisayarım simgesini sağ tıklayıp yönet deyip disk yönetimine gelip burda xp nin olduğu diske sağ tıklayıp harf ata deseniz ve önerilen harfi atasanız muhtelemelen ikiside boot olacak, boot menüye eklenecekti.

Şu anda bilgisayarınızın durumune bilmiyorum, bilsem ayrıntılı yardımcı olmaya çalışırım. Sizi iki öneride bulunayım;

1. si https://www.chip.com.tr/forum/boo ... -cozum_t118547.html konudaki yazılımı indirin, yazılımı bir imaj yazıcı program aracılığı ile cd yazdırıp aynen sitem kuruyormuş gibi cd yi boot edin ve çıkan seçeneklerden windows + windowsu seçin. Birkaç saniyede soununuz çözülecektir.

2. si fixboot ve fixmbr komutlarınız kullanın   direk xp açılacaktır. Şimdi windows 7 dvd sini boot edip  şimdi kur yazan ekrana kadar gelip bu ekranda repair computer seçeneğini ve bu seçenekten startup repairi seçip çalışştırın. Bu hem xp hemde windows 7 nin boot olmasını sağlayacaktır.

Bir başka çözüm arkadaşların belirttiği gibi boot yönetici yazılımlardan kullanabilirsiniz ancak biosun ytanıdığı harflerle sistemin gösterdiği sürücü harfleri ödeş olmayabildiğinden sizinde karşılaştığınız gibi nrtl eksik hataları çıkabilmekte. Her şeye ragmen buş şekildede çözülür ancak epeyce denemeler yapmak gerekebilir. Yinede denemek isterseniz benim yazılarım arasında bunun hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

taco27
17-10-2009, 15:21   |  #9  
OP Yeni Üye
37 mesaj

khramn 2. maddedeki yazdıklarınızın aynısını yapıyorum ama W7 repair yapınca tekrar xp ntldr hatası veriyor

Az öncede komple ntldr hatası verdi hiçbir işleti sistemine ulaşamadım Format atmak zorunda kaldım.

Verdiğiniz yazılımı indirip deneyecem teşekkürler...

Kal-El
17-10-2009, 15:59   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

En son yüklediğiniz işletim sistemi MBR'e kendisi yazıldığı için bir önceki işletim sistemi gözükmez. (Fakat çoğu Linux dağıtımı kendisinden önce kurulan işletim sistemini algılayıp grub listesini ona göre düzenleyebiliyor) Grub menüsü yani boot ederken size seçenek sunması gereken menüyü Windows sistemlerinde elle güncellemek gerekir bu durumlarda. Arkadaşların verdiği program da bunun yapıyor.

zxsel
17-10-2009, 18:27   |  #11  
zxsel avatarı
Yıllanmış Üye
903 mesaj

ben derım kı wın 7 kurulu ıken xp cd tak sıstem acıkken xp kur dıger kurulum  gıbı  hanı yukselt secenegı cıkan yerden  hard dıskı bolmene gerek yoktu 3 e ben oyle kurdum ıkı sıstemı ancak wın7 degıl ıkıtane xp kurdum bırı home bırı pro   bılgın olsun dıyorum wın 7 xp de boyle olur sanırım

Trance
17-10-2009, 18:32   |  #12  
Trance avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,058 mesaj
Alıntı: zxsel  
ben derım kı wın 7 kurulu ıken xp cd tak sıstem acıkken xp kur dıger kurulum  gıbı  hanı yukselt secenegı cıkan yerden  hard dıskı bolmene gerek yoktu 3 e ben oyle kurdum ıkı sıstemı ancak wın7 degıl ıkıtane xp kurdum bırı home bırı pro   bılgın olsun dıyorum wın 7 xp de boyle olur sanırı
 yanlış o şekilde olmazzz. Win 7 den xp ye yükseltme olmaz. Ama tam tersi olur. XP den win 7 e şeklinde ama bu seferde tek win7 görünür.
En temizi ilk önce XP daha sonra yine boot ederek makineyi D ye win7 kurulum tamamlandığında makine açılışta: Önceki Sürüm ve Windows 7 seçeneklerini sunması lazım.
Tek dikkat edilmesi gereken husus heriki  bölümünde birincil bölüm olması lazım.

Son Düzenleme: Trance ~ 17 Ekim 2009 18:33
taco27
17-10-2009, 21:37   |  #13  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Khraman dediğiniz gibi boot ediyorum ancak karşıma bu ekran çıkıyor neyi seçeceğimi ne yapacağımı şaşırıyorum.

Banned
17-10-2009, 21:48   |  #14  
Banlandı
5,777 mesaj

O ekranda en alttan bir üstteki ( WIN => MBR & !WIN! ) yazan kısmı seçmelisiniz.

taco27
17-10-2009, 21:54   |  #15  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Malesef olmadı.Dediğinizi yapıyorum biraz yazı beliriyor ekranda ve W7 açılıyor.sonra Restart atarak duruma bakıyorum aynı yine W7 açılmaya başlıyor Xp'nin esamesi okunmuyor

Banned
17-10-2009, 22:05   |  #16  
Banlandı
5,777 mesaj
Alıntı: taco27  
Malesef olmadı.Dediğinizi yapıyorum biraz yazı beliriyor ekranda ve W7 açılıyor.sonra Restart atarak duruma bakıyorum aynı yine W7 açılmaya başlıyor Xp'nin esamesi okunmuyor
madem şu anda win. 7 açılıyor o vakit easybcd yazılımı ile deneme yapmalısınız. Yazılımı indirip kurup çalıştırın add/ remove  seçeneğinden disk seçeneğine xp nin olduğu diski seçip işletim sistemi xp seçip add ve save yi tıklayın. Programı kapatıp tekrar açıp yine aynı menüye gelip bu kez listelenen harflerden bir başkasını atayın.... Bütün harflerle xp atayana kadar bu işlemi yapın. Açılışta karşınıza boot müenüsü, menüde windows 7 ve girdiğiniz kadar xp seçeneği gelecektir. Herbirini ayrı ayrı deneyin. umarımda birinde xp niz açılsın. İşlemi uygulayıp denedikten sonra bilgi verirsiniz.

taco27
17-10-2009, 22:26   |  #17  
OP Yeni Üye
37 mesaj

İşte Forum,İşte Bilgili kullanıcı Alkış

Dediğinizi denememle sorunum çözüldü.Şuanda XP ile foruma girdim.Keşke Sorun çözüldükten sonra yüzümdeki gülümsemeyi görebilseydiniz size bundan başka hediye veremem çünkü.Tüm ilgilenen herkese teşekkürler...

Saygılarımla..

Banned
17-10-2009, 23:33   |  #18  
Banlandı
5,777 mesaj
Alıntı: taco27  
İşte Forum,İşte Bilgili kullanıcı Alkış

Dediğinizi denememle sorunum çözüldü.Şuanda XP ile foruma girdim.Keşke Sorun çözüldükten sonra yüzümdeki gülümsemeyi görebilseydiniz size bundan başka hediye veremem çünkü.Tüm ilgilenen herkese teşekkürler...

Saygılarımla..

Çözdüğünüze sevindim. Eğer şimdi birden fazla xp listeleneyorsa açılışta hangisinin (hangi sıradakinin) açıldığına dikkat edin, easybcd den add remove seçeneğine girip o açılan sıradaki kalsın diğerlerini silin.