win 8 avantaj-dezavantaj

osmanyilmaz_-
15-12-2012, 01:16   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

selam.yeni bi dizüstü alacağım da win8 işletim sisteminin avantajlarını ve dezavantajlarını hiç bilmiyorum..kullanan arkadaşlar önerirler mi? yardımcı olursanız sevinirim

Son Düzenleme: osmanyilmaz_- ~ 15 Aralık 2012 01:17
bekirsahin79
15-12-2012, 04:32   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11 mesaj

Windows 8 alacaksan eger başlat menusu yoktur habaerin olsun sinir bozucu:) ama bir program yardımı ile koyabiliyorsun(stardock start 8) Wirtual Wifi Özelliği yoktur benim en sinir oldugum şey windows 7 de bile vardı bunun yüzünden 7 geçeceğim nerdese 64 bit Windows 8 Alırsan bazı programlarla uyumsuz çok fazla değil ama yinede uyumsuz. İnşallah buda yakın zamanda düzelir..

Bunlara Ragmennnn...

Çok Hızlı ve görüntü bakımından çok hoş bir sistemm

Flaş Bellek Takıp Bunu Ram olarak kullanabiliyorsun ve tüm programları kullanabilirsin.

Kısaca Hız ve Görünüm İstiyorsan Hiç Düşünme WİNDOWS 8 geçç:)

bekirsahin79 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
blackwhite
04-01-2014, 17:01   |  #3  
Üye
80 mesaj

Yeniliklere alışmak lazım. Başlat menüsünü bize diretenler bugün kaldırmaya karar vermişler... Aslında alışkanlığa bağlı. Nasıl onun varlığına alışmış isek yokluğuna da alışabilrirz kanımca. Hem biraz daha stabil çalışıyor sanki win8.

Kapalı Hesap (158332)
04-01-2014, 17:47   |  #4  
Kapalı Hesap
268 mesaj

Windows 8 Donanımsal parçalarla daha optimize ve daha verimli çalışan bir sistemdir. Yukarıda bazı arkadaşlar bazı programlarla uyumsuz yazmış. Ben şu ana kadar hiç denk gelmedim gelsem bile Uyumluluk modları var istediğini şeçip çalıştırabilirsin. Tüm bunların yanında daha güvenli. İnternek kalkanları ve kendini koruma kalkanları olsun kolay kolay aşılamayacak cinsten. Tüm bunların yanında daha güzel bir görünüm sunuyor. Başlat düğmesini dert etme klavyedeki kısayoluna alıştın mı ki en fazla 1 gün zorlanırsın o düğmeyi aramazsın bile. Tüm bunların yanında daha hafif bir sistem. Tüm donanımı sömürmüyor.

mhmt06
04-01-2014, 17:54   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj
Alıntı: bekirsahin79  
Windows 8 alacaksan eger başlat menusu yoktur habaerin olsun sinir bozucu:) ama bir program yardımı ile koyabiliyorsun(stardock start 8) Wirtual Wifi Özelliği yoktur benim en sinir oldugum şey windows 7 de bile vardı bunun yüzünden 7 geçeceğim nerdese 64 bit Windows 8 Alırsan bazı programlarla uyumsuz çok fazla değil ama yinede uyumsuz. İnşallah buda yakın zamanda düzelir..

Bunlara Ragmennnn...

Çok Hızlı ve görüntü bakımından çok hoş bir sistemm

Flaş Bellek Takıp Bunu Ram olarak kullanabiliyorsun ve tüm programları kullanabilirsin.

Kısaca Hız ve Görünüm İstiyorsan Hiç Düşünme WİNDOWS 8 geçç:)

pc yle yeni tanışan  insanlar ram yerine flaş bellek alıp sonrada  kırabilir.

okankurubas
10-01-2014, 23:42   |  #6  
okankurubas avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 118
1,390 mesaj

Neden Windows 8?

En önemli özelliği stabilitesi. İnanılmaz stabil ve 9 aydır format atmadan kullanıyorum. Bunun yanında çok kullanışlı. Eskiden beş tık ile ulaştığım denetim masasına artık iki tık ile ulaşıyorum. Sol altta kolay erişim menüsü var mesela. Oradan kolayca komut satırını bile yönetici olarak çalıştırıyorum. 

Sonra başlangıç ekranı inanılmaz kolay. Eskiden başlat menüsü diye bi saçmalık vardı. Bi programı açmak için önce Başlat menüsünü açar, sonra programın alt menüsüne gider, sonra Uninstall seçeneklerine tıklamamayı becerirseniz programı ancak açardınız  Artık öyle değil. Tek tuşla yüklü bütün programlara ulaşıp kolayca çalıştırabiliyorsunuz.

Mesela masaüstüne bilgisayarım kısayolu koymaya çalışan arkadaş varmış. Ne gerek var? En sol altta Klasör simgesine fareyi yukarı çekerek tıklıyorsun ve hop, Bilgisayar seçeneği karşında. Eskiden bu iş için bu arkadaşın masaüstüne girmesi gerekirdi.

Sonra hızlı açılış var. PC saniyede kapanıp saniyede açılıyor. Bir de SSD varsa zaten deme keyfine. 

Update'ler var sonra. Windows 7 kurduysan dakka başı update et. İlk kurulumdan sonra 1 GB'tan fazla update var. Bu nedir abi? Windows 8 şu an sadece 400 MB Update alıyor ki 8.1 RTM olduğunda bu a kalmayacak. 8.1'i kuracağız ve 100 MB'tan bile az bir Update ile Windows kullanacağız.

Sonra Windows 8'de Aero yok. Aero, ekran kartına gereksiz yük bindiriyordu Windows 7'de. Windows 8'e geçince bilgisayarı daha az ısınan arkadaşlar var.

Sonra güvenlik konusu var. Windows 7 ile sadece eski Windows Defender geliyor. Oysa ki Windows 8 ile gelen Windows Defender, aslında Microsoft Security Essentials. Yani çok daha kapsamlı bir güvenlik yazılımı.

Başlangıç ekranı kişiselleştirilebiliyor. Microsoft XBOX uygulaması var. Bütün oyunları destekliyor ve ekran kartı için Windows 7'den bile güncel sürücüler kuruyor. Bu da performansı artırıyor.

Laptopa Windows 7 kurunca klavye kısayolları ve parlaklık ayarı vs çalışmaz. Ama Windows 8 bunları da kendi yüklüyor. Windows 7'nin USB 3.0 desteği yok ama Windows 8'in var.

En kullanışlı özelliklerden biri de Del tuşu ile dosya silince sormuyor. Zaten geri dönüşüm kutusuna gidiyor. Neden sorsun ki?  Eskiden Windows 7 gereksiz yere bunu soruyordu işte.

Windows 8'de diyelim bir belleğe aynı anda iki dosya atıyorsunuz. Eskiden bunlar ayrı ayrı pencerede ilerlerdi ve iki dosya birden atmak, normalde ard arda atsanız 2 dakikada bitecek işlemci 10 dakika yapardı. Windows 8'de şimdi aynı anda kopyalama yaparken işlemlerden birine ara verebiliyorsunuz!

Kısacası bu ve bunun gibi aklıma gelmeyen ama kullandıkça göreceğiniz onlarca özellik. Windows 8 kullanmadıysanız bilemeyeceğiniz özellikler. Bi kere alışınca da ben bu güne kadar ne kullanmışım dersiniz 7 için  Windows 7 ve öncesi pişmanlıktır

okankurubas bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
diralla
14-01-2014, 14:41   |  #7  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

2 Yıldır windows 7 kullanıyorum , 
PC
İ5 6 GB RAM 2 GB EKRAN KARTI   Win 8 geçmem performansı artırır mı ?

Kapalı Hesap (153334)
14-01-2014, 15:37   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

windows 8 bendede var uzun zamandan beridir kullanmaktayım.Stabilitesi windows 7 den daha iyi.Fakat yinede linux gibi degil.Virüs girmiyor.Zorlarsan yine girerde virüs girdigindede windows 7 gibi dagılmıyor.Çalışmmasına devam ediyor.(ölümcül virüsler hariç)
Windows 8 çogu kullanıcı begenmedi.Bende tam tersine vistayı begenmemiştim windows 8 daha hoşuma gidiyor.Bana xp hızını xp program çalıştırma çeşitliligini sunuyor.Bugun windows 8.1 kullanmıyorum çünkü eski programları çalıştırmada sıkıntısı var.Fakat windows 8 güncellemesiz çok tutarlı.Ben şunu düşünmekteyim.Sen windows 8 aldıgında insanlar sana windows 7 daha iyidir diyicekler.Çünkü kendileri ve sistemleri eski tıpkı xp de eski makinalar süper çalışıyor diye bizim xp yi savundugumuz gibi.Windows 7 de destegi kesilicek.Windows 8 destegine devam edicek.Windows 8 bana göre xp nin tahtına oturucak adaydır.Sp3 sadece windows 8 çıkıcakdır.Çünkü çok erken çıktı.sp1.Windows 7 ile windows 8 arasında bi fark yok fakat yeni donanımı olan biri windows 8 kullanmalı.Daha iyi daha seri çalışıyor.Yakında donanım üreticileri windows 7 ile baglarını koparıcak.Başlat çubugu yokmuş olsada bir işe yaramıyordu ki zaten.Metro yuda kullanmıyorum başlat çubugunuda önemli bir özellik değil ikiside.Not defteri veya paint kaldırılsa tepkim daha büyük olurdu gereksiz şeyler için koş koca bir işletim sistemini "windows 8 başlat yok" diye saçma sapan mantıklarla hareket eden bir dünya topluluguna yapacak bişey yok.Windows 8 başlat ı yeniden getirsende o artık gözlerinde vista.Ön yargıları kaldırmak windows 7 yi hemen yok etmekten geçer.Microsoft windows 7 çabuk öldürmeli.Yoksa windows 8 vista gibi olucak.

Kapalı Hesap (153334)
14-01-2014, 15:41   |  #9  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

ben windows 8 den memnunum geçmiştede başka işletim sistemlerini kullandım win 95 bile.O zamanlar windows 95 en hızlılarıydı fakat teknoloji gelişti windows 95 farzedelim son model bir pc yüklesenden komedi den başka bişey yaşamazsın.Pc nede kendinede zülm edersin.Windows 8 ve windows 7 arasında biraz farklar var fakat uçurum kadar değil.Ben olsam windows 8 kullanırım hiç de pişman değilim.Windows 7 deyken sanki windows vista kullanıyorum havası vardı.Windows 8 (64bit) de xp kullanıyorum gibi hissediyorum.

Fakat windows 8.1 (64bit) windows 7 ve vista gibi hissetmeme neden oldu.Sanki bilerek isteyerek insanların sinirlerini bozmak için üretilmiş bir servis paketi.Güvenlik üst düzeyde.Windows 8.1 kullandıgımda windows 8 ile hiç alakası yok.Sanki ikiside farklı işletim sistemi.Ben windows 8.1 hiç begenmedim.İstedigim hiçbirşey orda çalışmıyor bende windows 8 güncellmelerini kapalı tutuyorum.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (232140) ~ 14 Ocak 2014 15:45
Kapalı Hesap (153334)
14-01-2014, 15:47   |  #10  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Bana göre sıralama bu.
windows 8 32bit
windows 8 64bit
windows xp
windows 8.1
windows 7
vista

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

linux dada
ubuntu
pardus
linux mint

Windows 8 32bit keşke 64gb ram destegi verseydi.Fakat microsoft inatçı bir firma zannediyorki windows 32bit i kaldırırsa sorunlar biticek.Hayır sorunlar dahada artıcak.Aslında tüm sistemler 32bit tir.Bize 64bit diye ittiriyorlar.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (232140) ~ 14 Ocak 2014 15:52