win xp açılmaz oldu

HPQ-User
10-08-2007, 09:52   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

memmetrix sormuş:
merhaba ben bugün sanırım harddiskime zarar vermiş olmalıyım ki win xp ekranı(siyah olan) çıkıyor ve o mavi imleç gidip gelirken 1 saniyelik bir lacivert ekran çıkıyor ve bilgisayar kendine res atıyor ben diğer pc me takıo hardiki içindeki dosyaları almak istedim ki format çekeyim ama hardiski tek bölüm olarak gördü ve girmek istediğimde biçimlendirmek itermisiniz diye bir soru çıktı ben bu önemli verileri naıl kurtara bilirim yada xp yi onarmak mümkün mü
şimdiden teşekkürler ben bi üre forumdayım sorularına cevap verebilirim

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
p4 1.8 işlemci
512 ram
msı anakart
80 gb samsung hardisk
256 mb ekran

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1)

Borga-x
10-08-2007, 10:02   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Sorunun büyük olasılıkla Hdd index dizininde sorun var Bu index bilgilerin HDD neresinde oldugunun kaydını tuar sen bu dosyaya zarar vermişsin. bunun için ne yazıkki format atıp o HDD bir sey yazdırmadan (kopyalamadan)başka bir bilgisayarda kurtarma programları ile HDD taratman olacaktır. Ancak bu şekilde HDD bilgileri kurtarabilirsin.

blackhawkmilan31
10-08-2007, 10:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,472 mesaj

Bilgisayarı güvenli kipte açmaya çalış.Bunun için başlangıçta F8 tuşuna basman gerek.

Eğer Güvenli Kipte bilgisayar açılırsa o zaman demektir ki senin ramler sağlam,harddiskte sağlam.

Kasanın bir yan kapağını aç ve harddiskten ses geliyor mu diye dinle.Eğer geliyorsa hdd değiştirmek senin için kaçınılmaz bir durum.

Zaten XP'yi onarmayı biliyorsundur.Bir kere onarmayı dene.Olmazsa güvenli kipte bilgisayarı açmaya çalış,açılırsa ve senin pc'de tek partition'dan oluşmuyorsa,şarkı,resim gibi dosyalarını D sürücüsüne at.En azından onları kurtar.Eğer  hiç biri olmuyorsa format atmaya çalış.

Donanımsal olarak ise sata yuvalarını kontrol et bakalım.Bir temassızlık var mı yok mu diye.

Bir de ne oldu da böyle yapmaya başladı.Durup dururken yapacak hali yok bilgisayarın.

Eğer güvenli kipte bilgisayarın açılırsa en azından bir kaç kötü durumdan kurtulmuş olursun.Bir de harddiskin SATA'mı PATA'mı diye bak.Hangisi ise sürücülerini yüklemeye çalış.

Son Düzenleme: blackhawkmilan31 ~ 10 Ağustos 2007 10:19
memmetrix
10-08-2007, 14:07   |  #4  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
45 mesaj

teşekkürler önerileriniz için açabildim sonunda
sorunun nasıl olduğuna gelince bilgisayar çalışırken biraz darbe aldı ondan sonra kendini resetledi öyle başladı
ama herşey yerli yerinde hiçbirşey eksilmemeiş sağolun

Borga-x
10-08-2007, 14:10   |  #5  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

kurtarabildigine sevındım. Bence hemen backup alarak bılgılerını korumaya al.