win7 64 bit yüklenme sorunu...

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
ekksl6
09-11-2009, 20:36   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
148 mesaj

32bit xp pro sahibiyim..
win7 64 bitlik iso dosyamı kalıp olarak dvd ye yazdırdım..boot ayarlarından first device ı cd-dvd room yaptım save ettim "y" ledim.
cd den boot başlıyor menüsü ile ilk kurulu adımı olan windows 7 loaded ekranında ufak bir ara yükleme yapıldı ve ardıkdan win 7 mavi ekran geldi, dil seçenekleri klavye vs ayarları geldi.--- devamı iki alt satırda..
Ancak bu ekran beni direkt olarak şimdi yükle başlangıç ekranına kadar müdahelesiz şekilde taşıdı.
Benim amacım ise aynı XP formatında oldugu gibi hdd mı formatlayıp XP 32 bit i tamamen silip tek işletim sistemi kurmaktı...
---şimdi kur dediğimde yükselt ve yeni  kurulum vardı yükseltemeyeceğimi bildiğimden yen kurulum dedim ve başladı kurmaya çalışmaya ...ancak 7 dolumlu yüklemeler ekranında 2. seçenek şimdi yükleniyor seçeneği % sini dolduramadan (yaklaşık 5 dakika %0 da bekledi) ve ardından hata verdi...sonra onar geri yüklemeden kur vs seçenekleri belirdi ama kuramadığı için kurtaracak bişey de yoktu haliyle...
velasılı kelam xp deki gibi hdd leri formatlayıp nasıl temiz bir başlangıçla sistemime 64 win 7 kurabilirim...nerde eksiğim vardı?
sistemim aşağıda uyum sorunu olan parçam yok...bios güncellemesini geçtiğimiz hafta yapmıştım...
şimdiden engin yardımlarınız içiin teşekkürler:)

Windows XP Proffessional (32-bit) 

Intel QUAD CORE Q6600 (3.7) 

GIGABYTE GA-EP45-UD3R INTEL P45/ICH10R FSB 1600MH 

nVidia SPARKLE Calibre X265 GTX 260 896MB 448BIT 

4 gb 1066 mhz ocz repair ram

850 watt psu m var 1 tb hdd var ve 3 parça hdd...

Recep Baltaş
09-11-2009, 21:08   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Normalde bu seçnekler mevcut. Ama anlaşılan siz fakrlı bir DVD indirmeyi zor da olsa başarmısşınız. Tebrikler.

ekksl6
09-11-2009, 21:37   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj

indirdiğim dvd bir torr sitesinde (adını paylaşmak illegal olmazsa paylaşabilirim) orjinal satın alınmış win 7 ultimate sürümünün iso upload edilmiş hali ve indirip kuran 100 kişinin yaklaşık 50 kişisi pc sine kurmuş ve loader le de aslına uygun hale getirmiş...virüssüz yada sorunsuz olduguna eminim iso dosyamın... sorunun başka biyerde oldugunu sanıyorum ama nerde:(

ayrıca win 7 yükseltme danışmanı  win aero desteği hatası vermiş..
geçerli grafik bağdaştırıcınız win aero kullanıcı ara birimini desteklemiyor, kullanılabilir bir yükseltme olup olmadıgını öğrenmek için pc üreticinize veya satıcınıza başvurun diyor....bu desteklememe olayı nerde takıldı onu da çıkaramadım..

ekksl6
10-11-2009, 07:16   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj

?:(

Banned
10-11-2009, 08:05   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Anlattıklarınızdan dosyaların genişletilmesi esnasında proplem yaşadığınız anlaşılıyor. Genişleme sırasında proplem olması ise  sanırım kurulacak diske seçerken disk boyutuna dikkat etmemişsiniz.  Windaws 7 boot dosyaları için disk seçiminde 100 m lık bir disk oluşturur. Muhtemelen siz kurulacak diski seçerken kurmak istediğiniz diski değil onu seçmeişsiniz. Ayrıca bir diğer olasılık windows 7 64 bit kurulumunda 32 bit işletim sistemi kurulu olan harddiske kuracaksanız dik seçim ekranında alt kısımda yazan disk seçeneklerine tıklayıp öncelikle mevcut kısmı silmeli ve yeni partition oluşturmalısınız ancak bu şekilde sorunsuz kurulur. Ben dvd nizde proplem olduğunu düşünmüyorum olsaydı oraya kadarda gelemezdi.

ekksl6
10-11-2009, 13:01   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj
Alıntı: khramn  
Anlattıklarınızdan dosyaların genişletilmesi esnasında proplem yaşadığınız anlaşılıyor. Genişleme sırasında proplem olması ise  sanırım kurulacak diske seçerken disk boyutuna dikkat etmemişsiniz.  Windaws 7 boot dosyaları için disk seçiminde 100 m lık bir disk oluşturur. Muhtemelen siz kurulacak diski seçerken kurmak istediğiniz diski değil onu seçmeişsiniz. Ayrıca bir diğer olasılık windows 7 64 bit kurulumunda 32 bit işletim sistemi kurulu olan harddiske kuracaksanız dik seçim ekranında alt kısımda yazan disk seçeneklerine tıklayıp öncelikle mevcut kısmı silmeli ve yeni partition oluşturmalısınız ancak bu şekilde sorunsuz kurulur. Ben dvd nizde proplem olduğunu düşünmüyorum olsaydı oraya kadarda gelemezdi.
evet güzel noktaya geğinmişsiniz... win 7 kurulumunda disk oluşturma silme biçimlendirme dil ekranın olduğu safhada mı olmakta ? xp de kuruluma başlamadan dos ekranındaki ilk ayaklardan biriydi bu işlemler..
eğer dediğiniz dil seçim noktasında ise sil oluştur olayı sanırım ben kaçırmışım kurarken:( bu akşam tekrar bi denemeye çalışıcam umarım bu kadar basit ve sadece benim gözümden kaçan bi hata çıkar da duacı olurum hepinize:)

mancukya
10-11-2009, 14:59   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

msg edit

Son Düzenleme: mancukya ~ 10 Kasım 2009 15:04
edi_67
10-11-2009, 20:50   |  #8  
Üye
92 mesaj

bence de arkadas hakli ,siz ayni xp olan sisteme partitsiona 64 bit win 7 kurmak istediginis icin
hata aldiniz ,c yi formatlayip ,devam etmenis lazimdi ,win 7 xp cok deyisik oldugu icin ,orayi kacirdiniz
win 7 kurarken ,hard discinis görüktügünde ,c  bölümü D bölümü ,en alta sag tarafta gelismis ayarlar diye bir yer var ,siz oraya görmeden devam etmisinis ,almanca ,olarak ,eweiterte opsion ,türkce gelismis ayarlar olmasi lazim,ben simdiye kadar hep almanca windows lari kurdumda ,onun icin :gelismis ayarlarmi iydi tam bilmiyorum da onun icin almancasi erweiterte opsion oldugunu iyi biliyorum,

Son Düzenleme: edi_67 ~ 10 Kasım 2009 20:53