Win7'de Standat Kullncya 1 Uyglma Icin UAC kapatma

e1ektronick
14-10-2010, 16:49   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
20 mesaj

merhaba, bilgisayarimda harddisk olarak c:\, d:\ ve e:\ suruculeri var. ben dahil (ben administrator yetkisine sahibim) 3 kullanici var, bunlarin 2'sini d:\ surucusunu gormelerini engelledim ve standart kullanci olarak bilgisayari kullaniyorlar.

asil sorum ise;

elimizde bir uygulama var ve standart kullanicilarda yonetici izni istiyor bunu yonetici izni istemeyen bir bicimde acilmasini nasil saglarim. tesekkurler...

Son Düzenleme: e1ektronick ~ 14 Ekim 2010 17:00
diegoforlan
14-10-2010, 18:14   |  #2  
Yeni Üye
47 mesaj

power user yap bilgisayarım yönet gruplar dan yapmayı dene bakalım olacakmı

mcafee23 ayrılmıştır
15-10-2010, 00:24   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

uygulamanın exe dosyasına tıklayıp özelliklerden güvenlik sekmesinde kullanıcı adlarını ekleyip izinleri ayarlamanız gerekiyor.(Tam erişim veriniz)

e1ektronick
15-10-2010, 05:05   |  #4  
OP Yeni Üye
20 mesaj
Alıntı: diegoforlan  
power user yap bilgisayarım yönet gruplar dan yapmayı dene bakalım olacakmı
power user grubuna uygulamayi kullanacak olan standart kullaniciyi ekledim, sonra standart kullanici olarak sistemi actigimizda hala yonetici izni istiyor. (sistemde hic bi degisiklik yapacak bir dosyada degil halbuki)
Alıntı: mcafee23  
uygulamanın exe dosyasına tıklayıp özelliklerden güvenlik sekmesinde kullanıcı adlarını ekleyip izinleri ayarlamanız gerekiyor.(Tam erişim veriniz)
verdim sayin hocam hatta uygulamanin exe leri degil, uygulamanin calismasi icin gereken tum dll dosyalarina bile sizin dediginiz sekilde yani exe ve tum dll dosyalari dahil olmak uzere ozelliklerinden guvenlik sekmesine girerek uygulamayi calistiracak olan standart kullaniciyi o uygulamayi ve tum gerekli dosyalari (tum dll dosyalari dahil) uzerine tam denetim yetkisini verdim. yine ayni sonuc; uygulama, calistiran standart kullanicidan tarafindan hala yonetici izni istiyor.

(bunu basta yapmistim ama yinede belirtiyim) ebeveyn denetimine tabi tutmustum bu diger 2 standrt kullaniciyi, ebeveyn denetiminde uygulamayi kullanacak olan kullanici icin uygulamaya izin vermistim.

uygulama aslinda sanal ofis uygulamsi, YGS-LYS Soru Bankasi Kitap 1'in sorularinin cozumunu lisansini (sanalcozum.com uzerinden) aldiginiz takdirde gorsel olarak anlatan program. ufak bir dvd programi iste.

bu konuda bilgisi olan diger arkadaslar yardim edebilirlerse cok sevinirim.

e1ektronick
17-10-2010, 02:14   |  #5  
OP Yeni Üye
20 mesaj

en sonunda bilgisayara ikinci bir isletim sistemi kurmaya karar verdim ve bunu da xp olarak sectim. xp de bilindigi uzere uac denetimi yok.

basta diske yeni 20 GB'lik bir bolum ayirdim kapasitesi fazla olan d:\ surucusunden, tabi basta win7 kurulu olmasi nedeniyle iki isletim sistemini bir arada goremez die bir sorun olmadi cunku ikiside microsoft urunu bunu daha once denemistim ve acilis yoneticisine kendi tercihime gore ayarlamistim aynen bu sekilde yaptim ve 7 saniye sonra basta ilk iki secenekten var windows xp secilmedigi takdirde win7 acilacak ve uygulamaya ordan erisim saglanacak, tabi d:\ surucusune erisimi yine engelledim. ayni zamanda flash bellek ve cd okyucuyu devre disi biraktim ki diger 2 kullanici olan standart uyeler ve bunlarin tanidigi bu sistemdede herhangi bir sekilde sisteme zarar vermesin diye ayni zamanda burda internet explorer uygulamasinin da ersimini kisitladim istese dahi acamazlar cunku bu kullanicida burda win7'de oldugu gibi standat kullanici yani admin degil :))))))

black_flood
17-10-2010, 11:56   |  #6  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

vistada güvenlik konusunda microsoft uçmuş durumda idi her ne kadar beğenilmesede fakat windows 7' güvenlik konusunda aslında elek gibi desem yeridir ne izinler düzgün çalışıyor nede oicy düzgün çalışıyor. kıçı kırık virüsleri bile diskten silebilmek için genelde disk sürücüsü üzerinde güvenlik sekmesinden everyone verilecekte ancak siliyor yoksa antivirüs sildim diyor sistem yeniden başlatılınca aynı virüs aynı yerde duruyor çok baş ağrıtıyor. bu izinler ve izinlerin yönetilmesi konusunda microsoft işin cılkını çıkartmış durumda. uac' ı zayıflatsanda yine abuk sabuk izin uyarıları malesef devam ediyor tamamen kapatıncada istiyormu bilemiyorum. windows vistada adam gibi web filtresi vardı adam gibi bir uac vardı izinlerden izin verdikmi adam gibi açıyordu win7' de malesef yok sanki internet cafeciler için üretmişler yazılımı şirketlere yada profesyönel kullanıcılar değilde. sadece kaynak kullanımı mükemmel birde hızı ama gerçekten olması gerekenler yok.

e1ektronick
17-10-2010, 18:21   |  #7  
OP Yeni Üye
20 mesaj
Alıntı: black_flood  
vistada güvenlik konusunda microsoft uçmuş durumda idi her ne kadar beğenilmesede fakat windows 7' güvenlik konusunda aslında elek gibi desem yeridir ne izinler düzgün çalışıyor nede oicy düzgün çalışıyor. kıçı kırık virüsleri bile diskten silebilmek için genelde disk sürücüsü üzerinde güvenlik sekmesinden everyone verilecekte ancak siliyor yoksa antivirüs sildim diyor sistem yeniden başlatılınca aynı virüs aynı yerde duruyor çok baş ağrıtıyor. bu izinler ve izinlerin yönetilmesi konusunda microsoft işin cılkını çıkartmış durumda. uac' ı zayıflatsanda yine abuk sabuk izin uyarıları malesef devam ediyor tamamen kapatıncada istiyormu bilemiyorum. windows vistada adam gibi web filtresi vardı adam gibi bir uac vardı izinlerden izin verdikmi adam gibi açıyordu win7' de malesef yok sanki internet cafeciler için üretmişler yazılımı şirketlere yada profesyönel kullanıcılar değilde. sadece kaynak kullanımı mükemmel birde hızı ama gerçekten olması gerekenler yok.
cok dogru diyorsun ustam, bakin ben standart kullanici tarafindan kullanilacak olan uygulamaya ebeveyn denetimleri uzerinden izin vermisim uygulamayi her yonuyle kullanabilsin diye, sonra yazilima ve yazilimin kullandigi dll uzerinde o kullaniciya tam denetim veriyorum yok yok yok, olmaz diyor bu uygulamayi acabilmen icin admin'den izin alman lazim diyor.

birde local group policy yani mmc konsoluna da ceki duzen vermeli artik microsoft, yoksa cildirtiyor insani bu sekildeki kisitlamalara karsi kullanicinin verdigi izin ve yetkiler islemiyor. celiski icinde calisiyor sistem.

acikcasi ben bir anlam veremedim, bu konuda uzman olan arkadaslar daha iyi bilir, kendileri bir aciklama yaparsa neden boyle oldugunu anlariz.

Deniz Selçok
17-10-2010, 18:40   |  #8  
Yıllanmış Üye
385 mesaj

Bu dediğiniz çok basit arkadaşlar. Gerçekten bilmeden ve öğrenmeden atıp tutmak hiç de forumlara yakışır bişey değil. öncelikle şu yolu izleyin lütfen,
1.Denetim Masası\Kullanıcı Hesapları ve Aile Koruması\Kullanıcı Hesapları\Hesapları Yönet.
2.Hemen sayfanın altında "ebeveyn denetimlerini ayarla bulunur. tıklayınız.
3.Denetim ayarlamak istediğiniz kullanıcıyı seçiniz.
4.Ebeveyn denetimlerini açık olarak seçiniz.
5.Belirli programlara izin verin veya engelleyin seçiniz.
6...... kişi yalnızca izin verdiğim programları kullanabiliri seçin.
7.Windows sistemde yüklü olan programları tarar ve size bir liste sunar.
8.Bu listeden hangi programları kullanmasını istiyorsanız seçin.

İstediğiniz sonuca ulaşamazsanız lütfen yazın buraya tekrar. Sizi başka bir çözüme yönlendireyim.

e1ektronick
18-10-2010, 00:38   |  #9  
OP Yeni Üye
20 mesaj
Alıntı: Deniz Selçok  
Bu dediğiniz çok basit arkadaşlar. Gerçekten bilmeden ve öğrenmeden atıp tutmak hiç de forumlara yakışır bişey değil. öncelikle şu yolu izleyin lütfen,
1.Denetim Masası\Kullanıcı Hesapları ve Aile Koruması\Kullanıcı Hesapları\Hesapları Yönet.
2.Hemen sayfanın altında "ebeveyn denetimlerini ayarla bulunur. tıklayınız.
3.Denetim ayarlamak istediğiniz kullanıcıyı seçiniz.
4.Ebeveyn denetimlerini açık olarak seçiniz.
5.Belirli programlara izin verin veya engelleyin seçiniz.
6...... kişi yalnızca izin verdiğim programları kullanabiliri seçin.
7.Windows sistemde yüklü olan programları tarar ve size bir liste sunar.
8.Bu listeden hangi programları kullanmasını istiyorsanız seçin.

İstediğiniz sonuca ulaşamazsanız lütfen yazın buraya tekrar. Sizi başka bir çözüme yönlendireyim.

birak deniz ya sen benim yazdiklarimi okumamissin herhalde. son mesajimda onemli noktalari kalinlastirarak tekrar ekliyorum, lutfen alt tarafi dikkatli bi sekilde oku ve bak senin dediklerini fazlasiyla yaptigimi anlatiyorum zaten.
Alıntı: e1ektronick  
cok dogru diyorsun ustam, bakin ben standart kullanici tarafindan kullanilacak olan uygulamaya ebeveyn denetimleri uzerinden izin vermisim uygulamayi her yonuyle kullanabilsin diye, sonra yazilima ve yazilimin kullandigi dll uzerinde o kullaniciya tam denetim veriyorum yok yok yok, olmaz diyor bu uygulamayi acabilmen icin admin'den izin alman lazim diyor.

ekleme (tam denetim'i programin bulundugu C:\ surucusu uzerinden eriserek uygulama *.exe'si ve tum *.dll'ler uzerinde sag tiklayip ozelliklerden guvenlik sekmesi altindan yetki konumunu duzenleyi secerek uygulamayi kullanacak standart kullaniciyi listeye ekledim ve tum izin ver tiklerini isretledim yani tam yetkiye sahip oldu o kullanici artik ama hala o kullanici kendi alaninda uygulamayi calistirdiginda benim sifremi istiyor diyorum.)ekleme  You Know?

birde local group policy yani mmc konsoluna da ceki duzen vermeli artik microsoft, yoksa cildirtiyor insani bu sekildeki kisitlamalara karsi kullanicinin verdigi izin ve yetkiler islemiyor. celiski icinde calisiyor sistem.

acikcasi ben bir anlam veremedim, bu konuda uzman olan arkadaslar daha iyi bilir, kendileri bir aciklama yaparsa neden boyle oldugunu anlariz.

Son Düzenleme: e1ektronick ~ 18 Ekim 2010 00:46
black_flood
18-10-2010, 08:36   |  #10  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

deniz netten bulduklarını döşemiş geçmişsin kendin denesene bakalım ne kadarcığını yiyecek acaba dediğin windows vista için win7 için değil kasayım fırlatsan yinede windows7 kabul etmez ettiremezsin yapısı bu xp' işletim sistemindeki gibi malca zorunlu administrator oturumu yap açar diyor.

e1ektronick
20-10-2010, 11:32   |  #11  
OP Yeni Üye
20 mesaj

BT uzmanları ve gelistiriciler bilirler buna kodlarla veya baska bir yontemle mudahele edebiliyorsak UAC'a bir uygulamada o kullanici icin izin versin. yaptigim yontemde (dual boot (2. OS XP)) pc gec acilmasina sebebp oluyo bunu. bu uygulamayi UAC'a takilmadan nasil acabiliriz, yardim edin BT uzmani arkadaslar lutfen...

black_flood
20-10-2010, 12:37   |  #12  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

www.sistemuzmani.com sitesindeki hocalarımızdan bilgi almayı denemende fayda var sitedeki hocalarımı microsoftcertifikalı hepsi bilge adam topluluğundan oluşuyor vardır bir bildikleri.

e1ektronick
20-10-2010, 14:28   |  #13  
OP Yeni Üye
20 mesaj
www.sistemuzmani.com sitesindeki hocalarımızdan bilgi almayı denemende fayda var sitedeki hocalarımı microsoftcertifikalı hepsi bilge adam topluluğundan oluşuyor vardır bir bildikleri.
daha once bilmiyordum boyle BT Uzmanlarinin bir siteyi kurup ordan calistiklarini, cok sagolun hocam bende burda bt uzmani ariyorum :) pehh, hemen ayni soruyu oraya yoneltiyorum bakalim nasil cevaplanacak sorum, sonucuda buraya yansitirim insaallah,

cok tesekkur ederim black_flood hocam...