windovsum açılmıyor

HPQ-User
22-05-2008, 17:09   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

kamer sormuş:
windovsum açılmıyor format atılması gerektiginisöylüyorlar ama formatı nasıl atılacagini bilmiyorum

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
1gb bellek 160 hdd 512 ekrankartı gefors 6500

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.1)

Fatih_ARMAĞAN
22-05-2008, 17:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

bunu burdan anlatması biras güç.. bi bilgisayarcıya danışmanızı tavsiye ederim...

ama şunu söylim  öncelikle pc nizin orjinal sürücü cd lerini ve orjinal xp cd niz yanınızda ise google da xp format nasıl atılır die aratırsanız karşınıza bir çok örnekleme çıkıcaktır... saygılar..

Batıkan Doğan
22-05-2008, 17:17   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj

Arkadaşım gayet basit.Aşağıda verdiğim bağlantıda resimli anlatımı var.Oradan istersen okuyup yada yazıcıdan çıktı alarak kendin rahatlıkla format atıp Windows işletim sistemini kurabilirsin.İyi günler.

Son Düzenleme: Batıkan Doğan ~ 22 Mayıs 2008 17:17
linda
22-05-2008, 23:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
387 mesaj

FORMAT ATMAK HİÇ SORUN DEĞİL. TABİ İLK OLDUĞUNDA İNSAN ŞAŞIRIYOR.
1- BİLGİSAYARIN DONANIM DRIVERLARINA AİT BİR CD VARDIR. YOKSA İNTERNETTEN İNDİRİP HAZIR BULUNDURUN.
2- BİR ADET SAĞLAM İŞLETİM SİSTEMİ CD SİNE İHTİYACINIZ VAR. MÜMKÜNSE SERİALİNİZ SAĞLAM OLSUN GÜNCELLEMEK SORUN ÇIKARTMAMALI.
3- EĞER BİLGİSAYARINIZDA ÇOK ÖNEMLİ DENEBİLECEK BELGE YOKSA ÖZELLİKLE C:\ BÖLÜMÜNDE SORUN YOK KURMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. VARSA O ZAMAN YA BİR BİLGİSAYARCIYA YADA BİR CD DEN ÇALIŞAN LİNUX CD SİNE İHTİYACINIZ VAR. BU CD İLE BİLGİSAYARI AÇIP BELGELERİNİZİ BİR USB BELLEĞE YADA CD YE KAYDEDEBİLİRSİNİZ.
4- SONRASIN DA İŞLETİM SİSTEMİ CD SİNİ BİLGİSAYARA TAKIP BİLGİSAYRI RESETLEYİNİZ.
5- BİLGİSAYAR AÇILIRKEN DEL TUŞUNA SANİYE SANİYE TIK TIK BASIN ( BAZI ANAKARTLARDA DEL TUŞU YERİNE F2 BAZILARINDA DAHA BAŞKA OLABİLİR.ONU DA SİSTEM AÇILIRKEN SİYAH EKRANDA BOOT MENÜ VE BIOS SETTING İÇİN HANGİ KISA YOLLARI KULLANCAĞINIZI YA ALTTA YADA ÜSTTE YAZAR) AÇILAN SAYFADA BOOT SEÇENEKLERİN İLK SIRASINDA * FIRST BOOT DEVICE* KARŞISINDA CD ROM OLMALIDIR.  F10 İLE AYARLARI KAYDEDİP PC YENİDEN BAŞLATILIR.
6- AÇILIRKEN CD OKUNMAYA BAŞLAR VE BİR TUŞA  BASIN YAZISINI GÖRÜYORSANIZ BİR TUŞA BASARSINIZ VE KURULUMUN İLK SAFHASI GERÇEKLEŞİR.
(BURADA ŞUNU BİLMENİZ GEREKİR. EĞER SATA BİR HARDDISK E SAHİPSENİZ XP PROF KURMANIZ İÇİN SATA DRIVER I GEREKİR. ONUN İÇİN YA BİR DİSKET HAZIRLICAKSINIZ  VE YADA YİNE BIOS A GİRİP VARSA SATA AYARLARI SATA ÖZELLİĞİNİ DİSABLE YAPARAK İŞİMİZİ KOLAYLAŞTIRACAĞIZ. YOK XP HOME KURACAKSANIZ ZATEN SORUN YOK)
7- KURULUMU YAPACAĞINIZ HDD BÖLÜMÜ SORULACAK SİZDEN . C:\ TERCİH EDİLMELİ VE DİSK BİÇİMLENDİRİLİP ÜZERİNE WİNDOWS KURULMALIDIR. BİÇİNLENDİRMEYİ DE HIZLI NTFS ŞEKLİNDE YAPARSINIZ. GERİSİ DE KOLAY. BİR KAÇ DENEME YAPMANIZ HALİNDE SİZ DE RAHATLIKLA İŞLETİM SİSTEMİNİ KURABİLECEKSİNİZ.
8- WİNDOWS KURULDUKTAN SONRA ÖNCE ANAKART DRIVERLARINI KURUNUZ. VE SİSTEM YENİDEN BAŞLATILSIN SORULARINA KESİNLİKLE EVET DEYİP PC Yİ YENİDEN BAŞLATIN.
9- BİLGİSAYARIN DRIVERLARINI KURDUKTAN SONRA DA YAPMAN GEREKEN İLK İŞ BENCE SİSTEMİ YEDEKLEMEYİ ÖĞRENMENİZ. SİZE TAVSİYEM PARAGON UN YEDEKLEME PROĞRAMINI ÖĞRENMENİZ.
10- YARDIMCI OLABİLİRİZ.MESAJ ATINIZ.

lwnt
23-05-2008, 15:39   |  #5  
Yeni Üye
23 mesaj

arkadaşlar bu kadar zahmete ne gerek var.belkide açılışta boot hatası veriyor ve hdd yi görmüyodur.sevgili arkadaşım herşeyden önce sen bios'una gir ve oradaki menülere bak.boot sekmesini gördüğün yerin hdd olmasına dikkat et.anladığım kadarıyla bilgisayarla aran pek iyi değil ya bilen bi arkadaşına yaptır yada ben yaparım diyosan biosu fazla kurcalamadan yap.sonra hiç açamazsın :):):):):):):)

lwnt
23-05-2008, 15:41   |  #6  
Yeni Üye
23 mesaj

unutmada herşeyden önce bi disket sürücünü kontrol et içinde disket varsa ve açılış floopy se yine açılmaz