Windows 7 32 bit 64 bit karşılaştırma

Banned
02-11-2009, 19:02   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Uzun windows 7 32 bit deneyimimden sonra dün ilk defa windows 7 64 bit kurulumu yaptım ve deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle belirteyim her iki sistemde tamamen yerine oturmuş durumda ne xp nede vistada yaşadığım, yaşanmakta olan sorunları windows 7 nin pre beta srümlerinde bile yaşamadım.

Aralarındaki + /- lere gelince;

32 bit 64 bit göre düşük sistemlerde daha kararlı. Sistem kanağının yeterliliğine göre servislerini kapatıp açıyor oysa 64 bit var olan sistemi sonuna kadar kullanmakta kararlı. Bunun yanında 64 biti kullanınca anlıyorsunuz ki donanımlar gerçekten 64 bit sistemler için üretilmiş. Donanımlarınızın 64 bit sistemlerde çok daha performanslı ve stabil çalıştığını gözlemleyebilirsiniz.

Yazılım konusunda windows 7 64 bit 32 bit sistemler için yazılmış yazılımları en azından 32 bit sistem kadar stabil ve kararlılıkla kullanabiliyor. Ben yaşamadım sizlerinde 64 sistemde yazılımlarınızda uyum sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Aynı şekilde sürücü  konusundada 64 bit zaten markalaşmış donanımların tamamını otomatik olarak tanıyıp sürücüsünü yüklüyor. Bunun yanında wepcam gibi çok çeşitlilik arzeden donanımlarınızında 32 bi sürücülerini  windows 7 64 bitte sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

64 bitin hem iyi hemde bana göre zor bir yönü sistem dosyalarına müdahalelere 32 bit kadar açık olmaması. Nitekim  32 bitte hiçbir sorun yaşamadığım objectdock yazılımına system32 klasöründen hiçbir sistem dosyasının eklenmesine, objectdock aracılığı ile bu yazılımların çalıştırılmasına izin vermiyor. Bu hem güvenliğe verilen önem kosununda 64 bite güvenimi artırırken hemde bu denli kısıtlamalar işin açıkcası pekte işime gelmiyor.

Sonuç olarak windows 7 upgrade advisor yazıılımı ile sisteminizi taramanızı 64 bite uyumsuz doananımınız yoksa  ve sisteminizde en azından 2 gb ram  varsa windows 7 nin 64 bit olanını kullanmanızı öneririm. 64 bit bu denli kararlı, stabil ve performanslı iken ve donanımları bu denli iyi kullanırken 32 bitte ısrar etmek  sanırım pekte doğru değilmiş.

Vakit oldukça deneyimlerimi konuya ekleyerek paylaşmak isterim. Aynı şekilde arkadaşlarımında deneyimlerini konuya ekleme yaparak paylaşmaları ortaya aydınlatıcı bir konu çıkmasını sağlayacaktır.

santiagoramon
02-11-2009, 19:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
128 mesaj

khramn bütün tespitlerine katılıyorum 64 bit'TE sanki (eski yeşil iett otobüsü ile yeni nesil iett otobüsü gibi fark var)+Oyunlarda sanki 32 bite nazaran biraz daha Frame geçişleri(FİFA 10,FİFA 2008)de bir hayli hissettim.İlkin bu forumda Windows 7 ye pek sıcak bakmıyordum,ama yavaş yavaş ısınmaya başladım,kuşkusuz çalışılmış bir Service Pack 1 paketi ile Xp yi mezara gömecektir Windows 7.Yanlız beni en çok üzen Xp 64 bit Service Pack 2 li Xp den açık ara fark yiyor Windows 7 64 bit tüm sürümler.Dosya kopyalama heleki açılış,vs neden bukadar fark açık biri bana izah etsin yada kendiside test etsin bi zahmet... 

Kapalı Hesap (153334)
02-11-2009, 19:40   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

32 bit ile 64 bit arasında okadarda fark yok arkadaşlar ikisinide rahatlıkla kullanabilirsiniz.Benim şahsi fikrim 32 bittir.Ram olayına gelince 4 GB ram üzeri 64 bite geçsin zaten şuan 4 gb full ram kullanan ne oyun ne program nede sistemi okadarda zorlayan bişey görmedim.32bitte ram kullanımı 420mb ve üzeri iken 64bitte vista gibi 1,2 kadar çıkabiliyor.32 bitte sistemin değerini bilip sisteme göre işlemci ram ve benzeri ayarları kısıp açıyor.64 bitte böyle bişey yok sınırsızca düşünmeden kullan gitsin.(vista gibi)32bitte şuana kadar tüm kurdugum makineler ve arkadaşlarımdan gelen haberlerde kimsenin 32bitten şikayeti yok iken 64bitten sürücü driver ve sürücü tanımamaları vista program ve sürücülerini desteklememe gibi sorunlar doğurabiliyor.64 bit 32bitten daha hızlı program yüklerken 32 bit aynı programda çok ağır kalıyor.Oyun performansları ve görüntüleri nerdeyse aynı.İkiside stabil çalışıyor.64bitten program files yazarken bile 64x yazıyor bunu ve 64x yazan hiçbirşeyi sevmedim çünkü herşeyden 2 şer tane oluyor.(dosyalar)
Arkdaşlar orjinal (lisanslı) windows 7 lerinizi arkadaşlarınızdan alıp evinizde kurup sizin elinizdeki orjinal (lisanslı) 64bit veya 32bit sürümünden farkı nedir diye test edebilirsiniz.Sonuçta 16gb bile raminiz olsa 32biti veya 64biti  sistemlerinizde deneyip gözlemlerseniz sizde bazı şeylerin farkına varacaksınız.Bu testleri yaptıktan sonra görüşlerinizi bizlerle paylaşırsanız bizleride bilgilendirmiş  olursunuz.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (61889) ~ 02 Kasım 2009 20:02
kaosunruhu
26-02-2010, 16:01   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

arkadaşlar meraba ben bu foruma yeni üye oldum uzun zamandır yazıları okuyorum ama üşendim işte ne bilim yeni oldum üye
neyse sözün özü
windows 7 windows vista at çöpe gitsin 
alt yapısı aynı karakterde iki sürümünde sadece birisinde (vistada) alt yapısı şifrelenmiş olarak çalışan proğramları kabul etmiyor diğeri ediyor
insan arayüzü olarak görselliği ön plana çıkarmışlar
her verdiğin komutta sana tekrar soruyor ne yapim diye (biz salakmıyız kardeşim demekki sana öle bir emir verdik yap diye)
bütün uygulamaları stabilize etmişler sadece istedikleri parçalara dokunabiliyorsun

bir işletim sistemi özgür olmalıdır elinin altında her yönüne bakabilmelisin sistemin temelini değiştirmediğin sürece hiç bir sıkıntısı olmamalıdır ne dersen itaatkar olarak onu yapmalıdır yani hem basit hem itaatkar hemde kullanışlı olmalıdır işte karşınızda 
XP kiminize göre çok hatalı çok eksikli çok sıradan bi proğram değilmi
ama özgür bir ruh yapısı ve her bölgesi değiştirilebilen bir proğram sitili kolay kolay arza vermeyen bir yapısı bütün proğramlara uyumlu bir çalışma sitili işte size gerçek bi proğram

şunu söylemek isterim 64 ile32 bit arasında muazzam fark var hangi işletim sistemi olursa olsun ancak bilgisayarınız 64 e uyumlu değilse bi işe yaramaz 64 bit işletim sistemi