windows 7 64bit mavi ekran hatası (0x0000001A)

radyoaktif
28-07-2012, 10:20   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj

Arkadaşlar iyi günler. Bu mavi ekran hataları beni artık bezdirdi. En son aldığım mavi ekran hatası HDD'den kaynaklı bir hataydı hata kodu 0x0000004'dü ve HDD'yi komple yavaş olarak biçimleyip tekrar win 7 64bit kurduğumda HDD'den kaynaklı mavi ekran hatası gitti ve tam rahata erdiğimi düşündüğüm anda bu seferde RAM'den kaynaklandığını düşündüğüm şu anki mavi ekran hatası geldi. RAM'leri garantiye göndermeden sizinde bilginizi almak istedim. 3gb oem RAM'im vardı ve hepsini 2x2 HI-LEVEL DDR2 800mhz soğutuculu daha 1 ay önce aldığım sıfır RAM'lerim ile değiştirdim. Anakartım Asus p5b-vm 4 RAM slotu var ve hepsi çalışıyor. Sıcaklık normal. 9800GT ekran kartı kullanıyorum. 5,6 yıldır XP'yi sorunsuz bir şekilde kullanıyordum ki win 7'ye geçtikten sonra ne hikmetse sanki HDD ile RAM'ler anlaşarak otomatikman bozuldu Gülümseme

mavi ekran verdikten sonra PC'yeniden başladığında aşşağıdaki hata kodunu ve dosyalarını gördüm;

ardından memtest programı ile RAM leri test edeyim dedim ve bi 2,3 saat teste tabi tuttuğumda 1 "Errors" gördüm!

RAM'leri tek tek memtest programına tabi tutmadım, ikiside takılı iken tarattım yani hangisi error verdi bilmiyorum ama 1 tane error olduğuna göre 2 sinde olamaz illaki biri sağlamdır zira ben memtest tarama sonucu ile birlikte garantiye ikisinide göndericem. XP'den widows 7 64bit ultimate'e geçtiğimden beri sistemi stabil kullanamadım. Bazen chrome'da gezinirken "Bellek written olamadı" hatası verip sitede o anki flash'larda hata veriyor buda beni sorunun iyice RAM'lerden kaynaklandığı kanısına itiyor zira herşey eksiksiz kurulu iken ve daha yeni format atmış iken bu hatayıda almamam lazım. Bu mavi ekranlar inanın bezdirdi beni ama sanırım şu RAM'leride değiştirirsem artık bu mavi ekranları görmeyeceğim. Sorunum sizcede RAM'den kaynaklı sanırım arkadaşlar doğrumudur?

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 28 Temmuz 2012 10:20
hausnertvdu Angela
28-07-2012, 11:17   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Anakartım Asus p5b-vm 4 RAM slotu var ve hepsi çalışıyor. Sıcaklık normal.

radyoaktif
28-07-2012, 11:29   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Haydaaa bi markete gidip geleyim dedim döndüğümde bi mavi ekran daha çıktı delirmek üzereyim;

acaba bu mavi ekran hatası neyi ifade ediyor. HDD'yi edemez çünki defalarca test ettim. Umarım RAM yüzündendir buda. En azından RAM'leri değiştirdiğimde şu lanet mavi ekranlardan kökten kurtulurum.

Bu arada güç kaynağım "high power 460W" yani bugüne kadar tüm donanımı sorunsuz bir şekilde 5 yıl çalıştırdı ee aynı donanımları da sadece işletim sistemi değiştiği için çalıştırmıyor olamaz.

Not: microsoft'un resmi sitesinde bu en son aldığım "0x0000007E" hatası ile ilgili şu açıklama yapılmış;

"Bu sorun, bir sistem iş parçacığının oluşturduğu özel durumu hata işleyicisi yakalayamazsa oluşabilir. Bu durum, aşağıdaki koşullardan biri veya daha fazlası doğru olduğunda oluşabilir:
Bu sorun Windows Kur sırasında ilk yeniden başlatma sonrasında veya Kur tamamlandıktan sonra oluşuyorsa, bilgisayarda Windows'u çalıştırmak için yeterli sabit disk alanı olmayabilir.
Bu sorun Windows Kur sırasında ilk yeniden başlatma sonrasında veya Kur tamamlandıktan sonra oluşuyorsa, bilgisayar BIOS'u Windows ile uyumlu olmayabilir.
Uyumlu olmayan video bağdaştırıcı sürücüleri.
Bozuk RAM.
Bozuk bir aygıt sürücüsü veya sistem hizmeti.
Bu sorun Win32k.sys dosyasıyla ilişkiliyse, sorunun nedeni üçüncü tarafa ait bir uzaktan denetim programı olabilir."

son madde ile ilgili olarak teamviewer kurulu ama ondan olacağını sanmıyorum. İnşallah RAM'dendir de değiştirdiğimde tüm mavi ekranlardan kurtulurum.Kızgın  

Şu anda PSU'mu donanımım ile kıyasladım ve Watt'ının yetersiz olduğunu gördüm. Bendeki PSU "high power 460W" ama online olarak parçalarımın güç tüketimine baktığımda benim PSU'mun üstünde gözüküyor;

Acaba PSU, tüm parçalara tam performans veremediği için bu sorunlar ortaya çıkabilir mi? Zira önceden de dediğim gibi 5 yıldır PC'yi bu parçalar ile kullanıyorum ve bir sıkıntısını görmedim (ekran kartını 2 yıl önce almıştım ve o zamandan bugüne gene sorunsuz kullanıyordum). Ne olduysa windows 7 64bite geçtikten sonra oldu arkadaş anlamadım ki. [8"]

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 28 Temmuz 2012 14:29
welet1
28-07-2012, 12:26   |  #4  
Yeni Üye
22 mesaj

bence sorunun kesin ram'lerde

Kapalı Hesap (223846)
28-07-2012, 12:55   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 206
5,277 mesaj

Bu sorun ya ramden yada hdd den kaynaklanır.

radyoaktif
28-07-2012, 14:24   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj
Alıntı: tekir2611  
Bu sorun ya ramden yada hdd den kaynaklanır.

Hangi sorun? Sorundan kastın mavi ekranlarsa evet ama mavi ekranlarda da 1000 çeşit kod var. Hangisi neyden kaynaklanıyor buna göre teşhis konur. Benim en son mesajımda verdiğim mavi ekran "0x0000007E" demi RAM ile alakalı acaba?

Kapalı Hesap (223846)
28-07-2012, 15:36   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 206
5,277 mesaj

Ramlerden kaynaklanıyor memory hatası veriyor çünki.

WHATisTHIS
28-07-2012, 16:05   |  #8  
Taze Üye
10 mesaj

bu sorun genelde 1. CPU sıcaklığından
2.Aşırı güç tüketiminden
3.Hafıza birimlerimden
4.BIOS (Basic Input/output System) birimlerinden
5.Virüs bulaşmasından olabilir...

ama senin durum RAM gibi

Son Düzenleme: WHATisTHIS ~ 28 Temmuz 2012 16:06
radyoaktif
30-07-2012, 10:00   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

RAM'leri tek tek memtest programında 3 er saatlik teste tabi tuttum ve hiç error vermedi. Yani RAM'leri tek tek test ettiğimde sorun yok ama aynı anda takıp test ettiğimde 1 error veriyor demekki. Allah Allah. Anlamadım gitti. RAM'leri tam garantiye gönderecektim ama bir sorun gözükmüyor. Bende anlamadım bu lanet mavi ekranlar nedir ya!

radyoaktif
31-07-2012, 23:54   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Peki buna ne diyorsunuz arkadaşlar? PC'den takılmaları daha kesin tespit etmek için rasgele bir müzik açıyorum ve herhangi bir çözünürlüğü iyi olan fotoğrafa (Nokia N8 telefon ile çekildi) hızlı bir şekilde yakınlaşıp uzaklaşıyorum sağa sola hareket ettiriyorum veee ekran kartı yada ram'den kaynaklandığını düşündüğüm "cızırt cızırt" sesli takılmalar oluşuyor. Videoyu aynen aşşağıya ekliyorum;

Peki buna ne diyorsunuz arkadaşlar? PC'den takılmaları daha kesin tespit etmek için rasgele bir müzik açıyorum ve herhangi bir çözünürlüğü iyi olan fotoğrafa (Nokia N8 telefon ile çekildi) hızlı bir şekilde yakınlaşıp uzaklaşıyorum sağa sola hareket ettiriyorum veee ekran kartı yada ram'den kaynaklandığını düşündüğüm "cızırt cızırt" sesli takılmalar oluşuyor. Videoyu aynen aşşağıya ekliyorum;

http://www.youtube.com/watch?v=AbGKYvTp8qo&

Ama misal çözünürlüğü düşük fotoğraflarda bu cızırtılar yok denecek kadar azalıyor. Zira o an bir donanım bileşeni zorlanıyor tabiki bu bileşen hasarlı yada driver uyuşmazlığım felan mı var anlamadım. RAM'leri 3 er saat Memtest programına tek tek tabi tuttum ve bir sorun görmedi, o errors verdiği sırada 2 sini birden teste tabi tutmuştum hem soğutuculu ve çok ısınıyorlar acaba onlardan mı diyeceğim de emin değilim. Neyse yarın kasayı komple alıp şirkete götürüp bütün günümü bu kasaya ayırıcam :)

Ayrıca videoda gördüğünüz ARCTIC MX 2 termal macunuda elime bugün ulaştı. En iyisi yarın ekran kartı, işlemci ve ram'e biraz bu termal macundan sürmek+parçaları tek tek çıkartıp iyi bir toz temizliğine girişmek, ve tekrar formatlamak. Hard diskimde hiç bir sorun yok zira geçen hafta şirkette "1TB'lik WD Caviar Black" hdd'yi HD Tune pro ile yavaş şekilde quick scan yaptım ve okuma yazma bencmark (okuma yazma) testlerine tabi tuttum bir sorun algılamadı+üstünede komple yavaş bir şekilde 3 saatte biçimledim. Bunlara rağmen eğer gene bu mavi ekranları alırsam çıldırırım herhalde. Dua edin :)

Ama misal çözünürlüğü düşük fotoğraflarda bu cızırtılar yok denecek kadar azalıyor. Zira o an bir donanım bileşeni zorlanıyor tabiki bu bileşen hasarlı yada driver uyuşmazlığım felan mı var anlamadım. RAM'leri 3 er saat Memtest programına tek tek tabi tuttum ve bir sorun görmedi, o errors verdiği sırada 2 sini birden teste tabi tutmuştum hem soğutuculu ve çok ısınıyorlar acaba onlardan mı diyeceğim de emin değilim. Neyse yarın kasayı komple alıp şirkete götürüp bütün günümü bu kasaya ayırıcam :)

Ayrıca videoda gördüğünüz ARCTIC MX 2 termal macunuda elime bugün ulaştı. En iyisi yarın ekran kartı, işlemci ve ram'e biraz bu termal macundan sürmek+parçaları tek tek çıkartıp iyi bir toz temizliğine girişmek, ve tekrar formatlamak. Hard diskimde hiç bir sorun yok zira geçen hafta şirkette "1TB'lik WD Caviar Black" hdd'yi HD Tune pro ile yavaş şekilde quick scan yaptım ve okuma yazma bencmark (okuma yazma) testlerine tabi tuttum bir sorun algılamadı+üstünede komple yavaş bir şekilde 3 saatte biçimledim. Bunlara rağmen eğer gene bu mavi ekranları alırsam çıldırırım herhalde. Dua edin :)

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 31 Temmuz 2012 23:56
mustafa2116
01-08-2012, 00:42   |  #11  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

ilk resimdeki 1a hatası drivers ile ilgili bir hata aygıt başlatılmış ve  veri yolunda çakışma yaşamış.
1.cil neden bağdaştırıcılardan oluşur.(1.cil neden 1a olan kısım değil ilk neden demek istiyorum)
a devrenin zorlamaya tabi olmadığını bulunamadığını göstermiş.

7e raporuda aygıtın bulunduğunu ama uygulamada hata yaptığını veri kabından dolayı devamlılığın olmadığını göstermiş.
Not:
her iki hatayı bir araya getirdiğimde ram sorunu gibi görünmüyor...
yazılımsal bir drivers karışıklığı gibi.

LvvNt
01-08-2012, 13:34   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 22
387 mesaj

memtest'e bakarsan 2 cpu olduğu ve 2.cpunun hatalı olduğu görünüyor(cpu1=0,cpu2=1 şeklinde ifade edilir) 2.cpuyu çıkarıp sistemi memteste tabi tut hata olmayacaktır yani hata cpu2'dendir

mustafa2116
01-08-2012, 13:41   |  #13  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

Cpu 2 yi nasıl sökmeyi planlıyorsunuz. Bir bilgisayarda cpu 1 tanedir.  2.3.4 yazan cpu kanalıdır. Çok çekirdek denildiğinde aklımıza anakart üzerinde 2 ve daha fazla işlemci gelmesin. Tek ve kanal boyutu daha fazla olan işlemci gelsin.

hakan259
01-08-2012, 18:48   |  #14  
Üye
61 mesaj

Sen bi bilgisayarın özelliklerini yaz

feritakan_57
05-05-2013, 19:53   |  #15  
Taze Üye
3 mesaj

bi arkadaşın bilgisayarındada bu hatayı verdi çözmemizde yardımcı olursanız seviniriz..şimdiden teşekkürler..

murat5038
05-05-2013, 23:32   |  #16  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

RST Driveri yüklü ise kaldırın Yüklü değilse Güncel olanı yükleyin.

Sonra Biosunuzu güncelleyin.

murat5038 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
feritakan_57
06-05-2013, 02:06   |  #17  
Taze Üye
3 mesaj

teşekkür ederim denicem..

feritakan_57
06-05-2013, 02:56   |  #18  
Taze Üye
3 mesaj

önceki sorunla uğraşırken bi anda bu hatayı verdi..:/

murat5038
06-05-2013, 03:14   |  #19  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Driverlerle ilgili bir durum sonuçları bildirirseniz iyi olur bios dosyanızı sakın yanlış bulup güncellemeyin ve leptopnuzun şarjı tam olsun.

frtakn_57
11-05-2013, 01:03   |  #20  
Taze Üye
2 mesaj

malesef bios sürümünü bi türlü bulamadık..:/

murat5038
11-05-2013, 18:56   |  #21  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Notebook modeliniz CASPER mi :) Technopatta da aynı konu var siz misiniz?. Eğer o kişi isen casper biosunu Casper şirketinden isteyin ve aldığınız dosyayı bir yere upload edip bizle paylaşın ve nasıl güncellenceğini gösterelim.

frtakn_57
11-05-2013, 19:45   |  #22  
Taze Üye
2 mesaj

ewt gördüğünüz konu benim olabilir..ilk defa paylaşıyorum pc sorununu ki benim sorun da değil arkadaşın..:)

teknik servise fırsat bulunca bi gidelim bakalım..

CASPER
İşletim sistemi adı : Microsoft windows 7 home basic
sürüm : 6.1.7600 Yapı 7600
Sistem Üreticisi : Quanta
Sistem Modeli TW9/SW9
Sistem Türü : x86-based PC
İşlemci Intel(R) Core(TM) i7 CPU Q 720 @ 1.60GHz, 1600 Mhz, 4 Çekirdek, 8 Mantıksal İşlemci
BIOS Sürümü/Tarihi INSYDE Q3F85, 10.02.2010
SMBIOS Sürümü 2.6 

bilgisayarın özellikleri bunlar..

behçet52
28-04-2014, 09:11   |  #23  
Taze Üye
1 mesaj

kardeşim bu hatanın 2 anlamı var ya sistem dosyaların bozuk sürücülerde dahil yada hdd arızalı. (7E)

Son Düzenleme: behçet52 ~ 28 Nisan 2014 09:12