Windows 7 Bios Ekranı ve DVD Boot

mafeay
22-04-2012, 16:16   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

Merhaba arkadaşlar. Benim PC Windows 7 Ultimate. PC'ye format atacağım fakat internetten indirmekte olduğum dosyada "DVD Boot" yazıyor. "DVD Boot" olunca Bios'tan Boot etmeye gerek yok mu? Ben internetten biraz araştırdım Bios'tan First Boot olarak CD-Rom'u seçin felan diyolar ama benim PC'de First Boot diye bişi yok :S. O internetten indirmekte olduğum Win7 kurulumunu DVD'ye atıp PC'ye takınca Bios'tan Boot etmeye gerek yok mu?

Biraz karışık bir soru oldu ama yardımlarınızı bekliyorum.

duman_
22-04-2012, 16:37   |  #2  
Üye
98 mesaj

Windows da iken yeni windows kuramazsın. Boot etme bilgisayar açıldığında karşına ekran gelecek. Orada ''F1 Continue DEL Setup ESC Boot Menu bunlardan biri yazması gerekir. Yazmıyorsa bilgisayarın güç düğmesine basar basmaz Del tuşuna basılı tut. Gelen menüden Boot Configuration yazısına gir. Oradan yapabilirsin.

mafeay
22-04-2012, 16:55   |  #3  
OP Taze Üye
19 mesaj
Alıntı: duman_  
Windows da iken yeni windows kuramazsın. Boot etme bilgisayar açıldığında karşına ekran gelecek. Orada ''F1 Continue DEL Setup ESC Boot Menu bunlardan biri yazması gerekir. Yazmıyorsa bilgisayarın güç düğmesine basar basmaz Del tuşuna basılı tut. Gelen menüden Boot Configuration yazısına gir. Oradan yapabilirsin.
biliyorum kardeş Windows da iken yeni windows kurulmayacağını ama benim boot ekranında o yok işte

Kapalı Hesap (200174)
22-04-2012, 17:22   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj
Arkadaşım sen netten indrdiğin dosyaları nero yardımı ile yaz önyükleme diski oluştur(Bootable dwd ve cd)
sonra bios üzerinden formatlarsın...
Kafan karışmasın

Yazılım üzerinden format...
Bilgisayar açıkken dwd yi takarsın ve diskleri biçimlendirmeden sadece formatlayacağın bölümü secerek format atmak eski windows dosyaları ise windows.old 'a taşınır....

Bios üzerinden
format dwd sini takarsın yeniden başlatırssın delete tuşuna basarak biosa girersin ve sistemin dwd üzerinden başlatılacak şekilde açılmasını sağlarsın gerisi kolay zaten..

Windows da iken yeni windows kuramazsın
Bunu nerden duydun..
Eğer kullandığın sistem 32 bit ama sen 64 bit kuracaksın mecbur biostan formatlayacaksın
vistanın üzerine windows 7 kurabilirsin biosa girmeden yeterki kuracağın sistem kurulu olan sistemle aynı bit'e sahip olsun..

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (155932) ~ 22 Nisan 2012 17:23
Kapalı Hesap (200174)
22-04-2012, 17:24   |  #5  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj

DWD cd hazırlayınca bios üzerinden bilgisayarı dwd veya cd'den başlatılacak şekilde ayarla...

duman_
22-04-2012, 17:41   |  #6  
Üye
98 mesaj
Alıntı: kesko  
Arkadaşım sen netten indrdiğin dosyaları nero yardımı ile yaz önyükleme diski oluştur(Bootable dwd ve cd)
sonra bios üzerinden formatlarsın...
Kafan karışmasın

Yazılım üzerinden format...
Bilgisayar açıkken dwd yi takarsın ve diskleri biçimlendirmeden sadece formatlayacağın bölümü secerek format atmak eski windows dosyaları ise windows.old 'a taşınır....

Bios üzerinden
format dwd sini takarsın yeniden başlatırssın delete tuşuna basarak biosa girersin ve sistemin dwd üzerinden başlatılacak şekilde açılmasını sağlarsın gerisi kolay zaten..

Windows da iken yeni windows kuramazsın
Bunu nerden duydun..
Eğer kullandığın sistem 32 bit ama sen 64 bit kuracaksın mecbur biostan formatlayacaksın
vistanın üzerine windows 7 kurabilirsin biosa girmeden yeterki kuracağın sistem kurulu olan sistemle aynı bit'e sahip olsun..

Bence sen bunları nerede duyduğundan emin ol. Sonuçta windows çalışır hâldeyken yeni dosyaları yüklemeyemezsin. Hem Xp hem de Vista için Upgrade mevcut doğru. Ama yükseltme yapılırken tamamen mevcut sistem dosyalarının üzerine ekleme yapılmaz. Yani yine silme işlemi yapılır. Harddiskin yalnızca bir bölümünü windows çalışırken biçimlendirebilirsin. Ancak tamamını biçimlendirmen için özel yükleme yapılır. Onunda nereden yapıldığını biliyorsunuzdur. Değil mi? ;)

Jubei76
22-04-2012, 17:41   |  #7  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj
Yanlış bilgilendiriyorsun,Windows,ta iken Windows,Windows Setup.exe olarak kurulur.

Kapalı Hesap (200174)
22-04-2012, 17:43   |  #8  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Bence sen bunları nerede duyduğundan emin ol. Sonuçta windows çalışır hâldeyken yeni dosyaları yüklemeyemezsin. Hem Xp hem de Vista için Upgrade mevcut doğru. Ama yükseltme yapılırken tamamen mevcut sistem dosyalarının üzerine ekleme yapılmaz. Yani yine silme işlemi yapılır. Harddiskin yalnızca bir bölümünü windows çalışırken biçimlendirebilirsin. Ancak tamamını biçimlendirmen için özel yükleme yapılır. Onunda nereden yapıldığını biliyorsunuzdur. Değil mi? ;)
bunları nerden duydun bilmiyorum ama
sana şunları söleleyim
xp'ye windows 7 kurdum biostan değil yazılım üzerinden
7 ye yazılım üzerinden vista attım yani denediğim şeyleri sölüyorum
Bence sen biraz araştır sonra gel tartışalım...

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (155932) ~ 22 Nisan 2012 17:46
duman_
22-04-2012, 17:45   |  #9  
Üye
98 mesaj
Alıntı: Jubei76  
Yanlış bilgilendiriyorsun,Windows,ta iken Windows,Windows Setup.exe olarak kurulur.
Ben zaten buna bir şey demiyorum. Windows Xp nin üzerine Windows 7 kuramazsın değil mi? Yani silmeden...

Kapalı Hesap (200174)
22-04-2012, 17:46   |  #10  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Ben zaten buna bir şey demiyorum. Windows Xp nin üzerine Windows 7 kuramazsın değil mi? Yani silmeden...
Kurarsın..
kurdum...
SAdece 32 bitlik sisteme 64 bit kuramazsın yazılım üzerinden

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (155932) ~ 22 Nisan 2012 17:47
duman_
22-04-2012, 17:49   |  #11  
Üye
98 mesaj
bunları nerden duydun bilmiyorum ama
sana şunları söleleyim
xp'ye windows 7 kurdum biostan değil yazılım üzerinden
7 ye yazılım üzerinden vista attım yani denediğim şeyleri sölüyorum
Bence sen biraz araştır sonra gel tartışalım...
Ben herşeyi bildiğimi iddia etmiyorum. Kimse yanlış anlamasın. Ama bir işletim sistemi üzerine farklı bir işletim sistemi kurmak hemde silmeden bana açıkcası mantıksız geliyor. Ama sen bunu yaptığından eminsen windowsun yüklü olduğu disk bölümündeki dosyalara bi gözat. Ne demek istediğimi anlayabilirsin.

Son Düzenleme: duman_ ~ 22 Nisan 2012 17:51
Kapalı Hesap (200174)
22-04-2012, 17:51   |  #12  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Ben herşeyi bildiğimi iddia etmiyorum. Kimse yanlış anlamasın. Ama bir işlemi sistemi üzerine farklı bir işletim sistemi kurmak hemde silmeden bana açıkcası mantıksız geliyor. Ama sen bunu yaptığından eminsen windowsun yüklü olduğu disk bölümündeki dosyalara bi gözat. Ne demek istediğimi anlayabilirsin.
Vaktim olsaydı eğer xp nin üzerine nasıl windows 7 kuruluyor gözünle görmüş olurdun
okiş...
Dediğim gibi iyice kavra işi gel tartışalım...

duman_
22-04-2012, 17:55   |  #13  
Üye
98 mesaj
Vaktim olsaydı eğer xp nin üzerine nasıl windows 7 kuruluyor gözünle görmüş olurdun
okiş...
Dediğim gibi iyice kavra işi gel tartışalım...
Benim vaktim var nerede oturuyorsun :D Bende windows üzerine başka bir windows kurduğumu hatırlıyorum. Windows taki dosyalara baktığımda her dosyanın çifter çifter sıralandığını karman çorman olduğunu gördüm. :D Sence ben yalan mı söylüyorum.

Kapalı Hesap (200174)
22-04-2012, 17:57   |  #14  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Benim vaktim var nerede oturuyorsun :D Bende windows üzerine başka bir windows kurduğumu hatırlıyorum. Windows taki dosyalara baktığımda her dosyanın çifter çifter sıralandığını karman çorman olduğunu gördüm. :D Sence ben yalan mı söylüyorum.
windows.old'a taşınır  eski dosyalar. Windows sorar yükleme yaptığınız bölümde önceki sürüme ait windows dosyaları mevcut bu dosyaları windows.old klasörüne taşımak istermisiniz eğer evet dersen windows.old oluşturur hayır dersen karman çorman olur..

Dosyaların karman çorman olması senin beceriksizliğinden kaynaklanmış bizim sucumuz ne ?

Senin yalancı olup olmaman beni bağlamaz sadece yanlış bilgi verme sen becerememişsin sadece hepsi bu

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (155932) ~ 22 Nisan 2012 17:59
duman_
22-04-2012, 18:04   |  #15  
Üye
98 mesaj

Bak dediğimi tekrar ediyorum. Ben herşeyi bildiğimi iddia etmiyorum. Bazı şeyleri bilmiyor olmam benim beceriksiz olduğum anlamına gelmez. Birbirimizi kırmayalım lütfen.

Kapalı Hesap (200174)
22-04-2012, 18:09   |  #16  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Bak dediğimi tekrar ediyorum. Ben herşeyi bildiğimi iddia etmiyorum. Bazı şeyleri bilmiyor olmam benim beceriksiz olduğum anlamına gelmez. Birbirimizi kırmayalım lütfen.
sadece dediğim becerememişsiniz....
Hepsi bu...
Dwd cd sürücüsü olmayan ve usb olmadığı zaman bir çok bilgisayara xp üzerine vista ve 7 kurdum kurulum sonrası c diskindeki windows.old'u silip diskte yer açtım....
Deneyebilirsiniz vmware üzerine kurarak...
Kolay Gelsin

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (155932) ~ 22 Nisan 2012 18:11
duman_
22-04-2012, 18:16   |  #17  
Üye
98 mesaj
sadece dediğim becerememişsiniz....
Hepsi bu...
Dwd cd sürücüsü olmayan ve usb olmadığı zaman bir çok bilgisayara xp üzerine vista ve 7 kurdum kurulum sonrası c diskindeki windows.old'u silip diskte yer açtım....
Deneyebilirsiniz vmware üzerine kurarak...
Kolay
Hatalar beceriksizlikten olur. Benim beceriksizliğim hatalarımdan değil, bilgisizliğimden. Ayrıca ben emin olmadığım şeyler hakkında konuşmam... Bu arada Windows.old unda ne demek olduğunu öğrenmiş oldum. Teşekkürler. :D

Kapalı Hesap (200174)
22-04-2012, 18:18   |  #18  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Hatalar beceriksizlikten olur. Benim beceriksizliğim hatalarımdan değil, bilgisizliğimden. Ayrıca ben emin olmadığım şeyler hakkında konuşmam... Bu arada Windows.old unda ne demek olduğunu öğrenmiş oldum. Teşekkürler. :
Rica ederim
windows.old windows eski :)

mafeay
22-04-2012, 21:16   |  #19  
OP Taze Üye
19 mesaj
DWD cd hazırlayınca bios üzerinden bilgisayarı dwd veya cd'den başlatılacak şekilde ayarla...
arkadaşım benim zaten sorunum bios'ta dvd veya cd'den başlatılacak şekilde ayar yapamamam.

fuko08
22-04-2012, 21:33   |  #20  
Yeni Üye
28 mesaj

a

Kapalı Hesap (200174)
22-04-2012, 21:34   |  #21  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Alıntı: mafeay  
arkadaşım benim zaten sorunum bios'ta dvd veya cd'den başlatılacak şekilde ayar yapamamam.
Biosta acemiyim diyorsun....
Şimdi sana desemki biosun amimi phoenixmi onada cevap veremezsin tabi

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (155932) ~ 22 Nisan 2012 21:36
mafeay
22-04-2012, 21:53   |  #22  
OP Taze Üye
19 mesaj
Biosta acemiyim diyorsun....
Şimdi sana desemki biosun amimi phoenixmi onada cevap veremezsin
ya acemiyim. o dediğini de bilmiyorum. fakat internetten biraz araştırma yaptım. Adamlar biostan boot için First Boot'u Cd-Rom seç diyorlar. Ben giriyorum bios'a Boot ayarlarına giriyorum da XP gibi değil bu değişik biraz First Boot felan yazmıyo. Cd-Rom görsem zaten onu seçerim. (Laptop'un markası: Thinkpad Edge)

Kapalı Hesap (200174)
22-04-2012, 22:25   |  #23  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj

Biosların tümünde Boot bölümü vardır
orada İşletim sisteminin kurulu olduğu HDD ve
DWD cd rom ne takılı ise donanım oolarak o vardır
Cd veya dwd rom'u en üst sıraya getirip F10'a bastığında orda sorar ayarlar kaydedilsinmi diye sende yes dersin enterlersin sistem yeniden başlatılır...
Sistem açılırken cd veya dwd den önyükleme yapmak için bir tuşa basınız der herhangi bir tuşa bastığında yükleme başlar...

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (155932) ~ 22 Nisan 2012 23:07
Kapalı Hesap (172709)
22-04-2012, 22:27   |  #24  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 48
2,757 mesaj

sen yapabilirsen bios resmini çek vede resimi buraya yükle o resime bakarak sana
yardım edilsin nereye girip nasıl ayar yapabileceğin o resime bakıp yönlendirilirsin.