Windows 7 'de AHCI mod hatası

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
infoman
02-09-2009, 22:21   |  #1  
infoman avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,884 mesaj

Windows 7 nin bir çok sürümünde karşıma çıkan ilginç bir hata mevcut. Bu hatayı aşmak benim için biraz sorunlu oldu.
Hata: windows 7 kurulumunda 2 bölüm oluşturduğumda (partition) ekstradan 0 (sıfır) MB lık bir bölüm oluşturuyor, bazen birkaç deneme sonrasında bu hata kayboluyor, diğer bölümleri sildiğimde kayboluyor fakat tekrar bölüm  oluşturduğumda tekrar önüme geliyor,  Umursamadan kuruluma devam ettiğimde bazen kurulum başarılı olup bilgisayar normal olarak çalışıyor ve 0 MB lık bölüm disk yönetiminde görünüyor, ne genişletebiliyorum ne yeni  bölüm oluşturabiliyorum ne de diğer bir bölüme ekleyebiliyorum kısacası kurtulmak imkansız gibi duruyor.Bazen ise umursamadan kuruluma devam ettiğimde ve kurulum tamamlandığında bilgisayarı yeniden başlatırsam bios bilgi ekranında (bios başlangıcnda tam ekran firma logo kısmı) takılı kalıyor, ne biosa giriyor nede başka bir  işlem yapıyor, bilgisayar kullanılmaz hale geliyor. pili çıkarmanız bile kafi gelmiyor tek yapmanız gereken HDD yi çıkarıp bilgisayarı başlatıp  bios ayarlarından AHCI modu IDE moda almak daha sonra bilgisayarı kapatıp HDD yi geri takmak. Bu sorun için cihazı servise yolladım servis bios güncellemesi yapıp HDD yi başka bir marka HDD ile değiştirdi ayrıca işlemci RAM de değişti fakat AHCI mod açık olursa yine aynı sorunlar oluyor ama IDE modda hiçbir sorun olmuyor. Şuan IDE modda kurulum yaptım, ne 0 MB sorunu var nede bios ekranında takılı kalma sorunu var yani sorunsuz fakat AHCI modda böyle bir sorun olması içimi kemiriyor, nasıl düzeltebilirim?

Not: Kurulum esnasında sürücü SATA sürücülerini bile yüklemeyi denedim fakat çare olmadı
Aynı Chipsete sahip  diğer  bilgisayarımda böyle bir sorun yok:(

işletim sistemi: Windows 7 Build 7600 RTM X86
Sorun yaratmayan diğer işletim sistemleri: Windows XP, Windows Vista,
Marka Model: Datron TW8A
işlemci: C2D P8600 2.4 GHZ 3MB
Ram: 3 GB DDR2 667 MHZ
Ekran Kartı: Nvidia 9600M 512 MB
Anakart : Quanta TW8A
Chipset: intel PM45
SB:82801IM [ICH9-M]
HDD: Fujitsu 250 GB SATA 2 [MJA2250BH G2]
Bios: insyde - Versiyon: Q3C22 - Tarih: 10/27/2008
Malesef teknik servis dışında Bios güncellemesini bulmak mümkün değil,  aynı ana kartı kullanan diğer firmaların modellerine bile baktım :(((

Son Düzenleme: infoman ~ 02 Eylül 2009 22:27
recep34
02-09-2009, 23:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
413 mesaj

Ahci sürücüleri stata sürücüsünden farklı sanırım.Bende otomatik tanıdığı için hiç denemedim manuel kurmayı ama  Intel ICH9 sürücülerini indirip bir daha kurmayı deneyin yada kurulumda kurmayı deneyin.

Son Düzenleme: recep34 ~ 02 Eylül 2009 23:21
Recep Baltaş
03-09-2009, 01:00   |  #3  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

0 MB değil de Windows 7 bir 100 MB'lık partition oluşturuyor. Bir dahaki dizüstünü alırken BIOS güncellemesi olup olmadığını da kontrol edersin artık. Datron sürücü konusunda da aynı :) Casper, Exper, Datron....Sattıktan sonra sürücü ve BIOS desteği 0!

hell_01
03-09-2009, 01:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
131 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
0 MB değil de Windows 7 bir 100 MB'lık partition oluşturuyor. Bir dahaki dizüstünü alırken BIOS güncellemesi olup olmadığını da kontrol edersin artık. Datron sürücü konusunda da aynı :) Casper, Exper, Datron....Sattıktan sonra sürücü ve BIOS desteği 0!

Evet o 100 mb lık olay bendede var RC yüklerken yoktu ama sonraki tüm windows 7 yüklemelerimde hep o 100 mb lık yer çıktı silinmiyorda ne yapabilirim....??

Recep Baltaş
03-09-2009, 01:29   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj
Alıntı: hell_01  

Evet o 100 mb lık olay bendede var RC yüklerken yoktu ama sonraki tüm windows 7 yüklemelerimde hep o 100 mb lık yer çıktı silinmiyorda ne yapabilirim....??
Okuyabilrisiniz. Ne olduğunu söylüyor ...gerekli deiye...

--MaTaDoR--
03-09-2009, 15:00   |  #6  
Yıllanmış Üye
385 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
bu kesinlikle dogru ne zman  bu pclrden biri geçse elime tüm bioslar aynı :) güncelleme sıfır

infoman
03-09-2009, 15:30   |  #7  
infoman avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

100 MB lık değil SIFIR MB lık alan !!!!
arkadaşlar sorun SIFIR MB lık bir alan oluşturması !!! sizin bahsettiğiniz 100 MB farklı onu zaten oluşturuyor ve o konuda bilgim mevcut  bu benim oluşturduğum partlardan ve 100 MB lık alandan farklı bir SIFIR MB lık alan. Bu gün sistemin yedeğini alıp yeniden denedim bu sefer 3 part oluşturdum ve sonuç
3 normal part
bir 100 MB lık system reversed bölüm ve
2 ADET SIFIR MB lık alan oluştu
 aslında IDE modda performans farkı yok ama NCQ vs özellikleri kullanmak daha iyi olurdu

kurulum esnasında ve kurulum sonrasında en yeni sürücüleri kurmayı denedim sata AHCI vs vs ne varsa denedim. Sorun sürücüyle alakalı değil sürücü ile alakalı olsa XP veya Vista üstünde de olur. Aynı anakartı ACER DELL HP MONSTER ASUS ta kullandı ayrıca siz daha aldığımda 15 günlük olan bu cihaza 3 ay önce 750TL fiyat biçilseydi (fatura garanti vs vs vs hepsi var) sürücü desteği yok deyip almaz mıydınız? Ayrıca sürücü desteği tam ve sorunsuz sitesinde her sürücü mevcut, tek sorun bios güncelleme. aslında buldum bir bios fakat güncelle miyorum çünkü bios acer a ait ve açılışta acer logosunun olmaması daha iyi :D

Recep Baltaş
03-09-2009, 21:52   |  #8  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Sizin sürücü desteğinden anladığınız herhalde fil tarihinden kalma sürcüleri FTP sunucusuna atıl bir şekilde bırakılması ve bir daha güncellenmemesi :)

infoman
03-09-2009, 22:38   |  #9  
infoman avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

*chipset sürücüsünü intelden hatta sizin paylaştığınız bir konudan gayet basit birşekilde bulmak mümkün:)
*ekran kartı sürücüsünü nvidia sağolsun yardımcı oluyor:) sürekli güncelleyen bir firma desteği olsa yine tercihim nvidia
*seskartı realtek ve sizde biliyorsunuz ki en yeni sürümü temin etmek çok kolay
*kamera aveo marka 2 MP bir kamera güncellemek pek gerekmiyor desem yeridir. ama win. update sağolsun
*WLAN intel 5100 ve inanın bunun en yeni sürümünü temin etmekte çok kolay
*ethernet kartıda realtek :)
*kartokuyucu da realtek :)
sadece ve sadece insyde gibi saçma bir bios firmasının güncellemeleri mevcut değil, bu gün servisi arayıp sordum en güncel biosun zaten yüklü olduğunu öğrendim( adamlara benim biosum şu sizin elinizdeki en güncel sürüm nedir diye sormadım direk en güncel sürümü sordum cevap aldım, ayrıca insyde a da mail yollayıp durumu ilettim umuyorum ki yakın zamanda cevap alırım,
bunları sadece doğruyu söylemek adına yazdım

datronu asla ama asla savunmam öyleki datron gibi uyduruk bir firma için fikirlerimin daima uyuştuğu Recep Hocamın kalbini hiç kırmam! Recep hocam bilmelidir ki sadece datron marka bilgisayara sahip değilim ve okulda öğrendiğim kadar birşeyler yapmaya çalışıyorum

infoman
05-09-2009, 23:11   |  #10  
infoman avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

sanırım çözüm bulunamadı :D

OSMAN BAĞÇEVAN
06-09-2009, 04:57   |  #11  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

sorununuz: sistem dosyalarının bulunduğu yerel diski silmek mi , bilgisayarım klasöründe sisteme ayrıldı diye yerel disk çıkarttı mı?
zararı var mı ki bunu silmek istiyorsunuz , ya da ne yaptı da silmek istiyorsunuz ?

resim de ki yerel disk O yu mu silmek istiyorsunuz ?

infoman
06-09-2009, 20:42   |  #12  
infoman avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

kurulum esnasında 2 part oluşturursam;
1 tane system reversed bölümü (100 MB normal bir bölüm)
1 tane Sıfır MBlık bir bölüm(anormal olan sorun yaratan bölüm)
2 tanede normal bölüm( sorunsuz normal bölüm)
oluşuyor ve bu sıfır mb bölümü diğer partları kaldırırsam silebiliyorum aksi halde silinmiyor!!
umursamadan kuruluma devam edersem 1-2 restarttan sonra pc bios ekranında kitleniyor ve hiçbir işlem yapılmıyor biosada girilmiyor boot device bile seçilmiyor, HDDyi söküp bilgisayarı başlatınca bios normal hale geri geliyor ve ancak ide moda alınca hdd ile normal olarak windows kurabiliyorum ide modda sıfır mb lık bir alan oluşmuyor yani herşey normal oluyor.
dahasıonı yukarda bahsettim

Recep Baltaş
06-09-2009, 20:48   |  #13  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Bana kalırsa bu sorunu bir BIOS güncellemesi çözer. Bu arada AHCı kontrolcüsünün de kendi BIOS'u vardır ;)

infoman
07-09-2009, 07:54   |  #14  
infoman avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Bios temini için ben biraz daha kendimi yorayım. AHCI konusunda biraz daha bilgi ve tecrübe edindikten sonra bu bilgisayarı satayım :)
neyse arkadaşlar aklınıza bir şey gelirse ben her gün her zaman  buralardayım, yardımlarınız ve emeğiniz için gerçekten çok teşekkür ederim

infoman
08-09-2009, 19:36   |  #15  
infoman avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Sorun çözüldü:) 
Windows 7 32bitte karşıma gelen ve yukarda bahsettiğim sorunlar dün Windows 7 64bit kurmamla birlikte tamamen ortadan kalktı, artık AHCI modu sorunsuz kullanabiliyorum. Artık benim için 32 bit işletim sistemlerinin ölüm fermanı yazıldı.
İlgi ve bilgisini paylaşan herkese teşekkürler<

Mustafa@PC
08-09-2009, 20:47   |  #16  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

İlginç bir çözüm olmuş :) Bence sizin doğru chipset sürücleri yüklemenizden olmuş olabilir...<

Recep Baltaş
08-09-2009, 22:00   |  #17  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Konu amacına ulaştığına göre kapatabiliriz.