Windows 7'de küçük ama önemli detaylar

CHIP Online
28-08-2009, 15:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows 7 çok sevildi ama yine de daha iyi olabilirdi. Nasıl mı? İşte atlanan detaylar...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/wind ... detaylar_14875.html

Resimlerle: Windows 7 Final - Yeni Windows'tan görüntüler

Microsoft Windows 7 Beta sürümleriyle kullanıcılardan büyük takdir gördü. Bazı kullanıcılar XP'den uzun süre daha vazgeçmek niyetinde değil. Ama Windows kullanıcılarının büyük çoğunluğu hem masaüstünde, hem dizüstünde Windows 7'ye geçmek için sabırsızlanıyor. Bunda Windows Vista'nın başarısızlığının da büyük payı var. Kullanıcılar zaten bir işletim sistemi atladı, çoğunluk artık yenilik istiyor.

Bu yazımızda Windows 7'nin başardıklarına değil de kaçırdıklarına değineceğiz. Windows 7 nasıl daha iyi olabilirdi? İşte kaçan fırsatlar:
Kaçan ilk fırsat multi-touch. iPhone sonrasında dokunmatik kontrollerin çıtası da yükseldi. İşte bu yüzden sytlus ile uğraşmadan dokunmatik ekran rahatça kullanılabilir olmalı. Microsoft resmi mühendislik blog'unda dokunmatik teknolojisini klavye ve mouse'a alternatif olacak derecede geliştirdiğini söylüyor.

Tüm konu: Windows 7'de küçük ama önemli detaylar

İzleyin: XP Mode Böyle çalışıyor

Resimlerle: Windows 7 Final - Yeni Windows'tan görüntüler

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Windows 7'de eksik gördükleriniz...

net24
28-08-2009, 15:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,233 mesaj

Windows XP'de mesela hem Windows 200 tarzı görev çubuğu teması var hemde kendi görev çubuğu biçimi ve teması var ama Windows 7'de sadece klasik görev çubuğu ve kendi görev çubuğu stili var fakat bence olması gereken Windows Vista görev çubuğu yok.

Windows Media Player'ın yeni sürümü Windows 7'de bulunuyor.Ama ben beğenmedim.Eski sürümü daha iyiydi.Görünüm,kullanım açısından.

Son Düzenleme: net24 ~ 28 Ağustos 2009 15:11
ntquartex
28-08-2009, 17:04   |  #3  
Üye
85 mesaj

Windows Live Messenger da eskiden bu alanda yer alırken şimdi görev çubuğunda yer işgal ediyor. Kullanıcıların işini kolaylaştırmak isteyen diğer yazılım geliştiriciler de bu yolu takip ederlerse boş bir uyarı alanı ancak çok kalabalık bir görev çubuğu ile karşılaşacağız demektir.

Yukarıdaki sıkıntıyı siz de çekiyorsanız Live Messenger.exe'ye sağ tıklayıp özelliikleri seçin.Uyumluluk sekmesinde Windows XP SP3 seçin böylece artık msn messengerı kapatsanız bile system tray'de kalacaktır eski işletim sistemlerinde olduğu gibi...

net24
28-08-2009, 17:18   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,233 mesaj

Birde artık Windows 'u kurduktan sonra onca yazılım kurmak...Formatın anlamı gidiyor gibi birşey.

Toxic
28-08-2009, 18:56   |  #5  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

Windows Media Player da görünüm açısından fazla değişme olmamış

uGuR.uK
28-08-2009, 19:02   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
Alıntı: Toxic  
Windows Media Player da görünüm açısından fazla değişme olmamış
dahilicodec'ler arttırılıp iyileştirilmiş. kendi içinde DTS Dolby Digitaldesteği var artık, ayrıa divx/xvid veya dvd/bluray rip'leri ekstrayazılım olmadan açabiliyor, kaliteli bir şekilde.

posicor
28-08-2009, 21:34   |  #7  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

Vista ile ikisini beraber kullanıyorum, pekçok artısı yanında görebildiğim tek eksisi launchbar'daki gibi yeni taskbar'a bir folder linki eklenememesi.Eklediğiniz her türlü folder linkinini ancak "windows explorer" simgesine sağ tuşla tıklayarak ulaşabiliyorsunuz, ayrı bir simge çıkmıyor.Gerçi bu sorunun etrafından kendi toolbar'ınızı oluşturarak aşabiliyorsunuz ama "new pin" gibi bir seçenek hoş olurdu.

Bunun dışında laptoplarda sürücü kaynaklı aşırı pil tüketimi problemini malesef ben de yaşıyorum ama bu zaten tam sürüm çıkınca gelecek sürücüler ile düzelir.Şu anda bile (xp 64bit'e göre) performans artışı, bu problemi gözardı etmenizi sağlıyor.

İşletim sistemi ile yaşadığım ciddi problemler lock konumundan geri gelmesi ve sistemin kapanması laptop'da oldukça uzun sürüyor.Ama bunlar da tahmin ettiğim kadarıyla sürücü kaynaklı.

Win7'ye vista'dan geçenlerin ciddi bir eksiklik hissedeceğini sanmıyorum çünkü netice itibarı ile vista'nın -gayet başarılı- toparlanmış hali.Asıl XP'cilere sormak lazım ne isterdiniz veya ne eksik var diye.

Not : 7100 ilk çıktığında yaşanan 3. parti toolların (virtual drive'lar vb.) veya çeşitli codec'lerin bulunmaması problemlerinin hepsi doğal olarak çözüldü.Şu anda native modda 7'de çalışan hemen hemen her türlü tool bulabiliyorsunuz.Hâla çalışmayan bir program varsa da zaten tam sürüm çıkınca illaki çalışan bir sürümü yayınlanacaktır.Çalışmayan programlarınız için google'da "program adı" + "windows 7" şeklinde aratarak çözüm bulabilirsiniz.

Son Düzenleme: posicor ~ 28 Ağustos 2009 21:41
uGuR.uK
28-08-2009, 21:37   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
Alıntı: posicor  
...
Win7'ye vista'dan geçenlerin ciddi bir eksiklik hissedeceğini sanmıyorum çünkü netice itibarı ile vista'nın -gayet başarılı- toparlanmış hali.Asıl XP'cilere sormak lazım ne isterdiniz veya ne eksik var diye.
bu noktayı güzel yakalamış arkadaş bak, katılıyorum aynen.

Süleyman.
28-08-2009, 21:43   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Alıntı: ntquartex  
Windows Live Messenger da eskiden bu alanda yer alırken şimdi görev çubuğunda yer işgal ediyor. Kullanıcıların işini kolaylaştırmak isteyen diğer yazılım geliştiriciler de bu yolu takip ederlerse boş bir uyarı alanı ancak çok kalabalık bir görev çubuğu ile karşılaşacağız demektir.

Yukarıdaki sıkıntıyı siz de çekiyorsanız Live Messenger.exe'ye sağ tıklayıp özelliikleri seçin.Uyumluluk sekmesinde Windows XP SP3 seçin böylece artık msn messengerı kapatsanız bile system tray'de kalacaktır eski işletim sistemlerinde olduğu gibi...

Messenger'ı Vista uyumluluk modunda çalıştırırsanız Vista'daki gibi olur.

DarkHellKnightX
29-08-2009, 01:45   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,663 mesaj

uzantılar simgelerde kısayol oku gibi küçük bir şekilde gösterilse daha iyi olur Gülüş