Windows 7'de Ses Sorunu

pepetye
09-09-2012, 14:23   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
6 mesaj

Merhaba arkadaşlar,

Benim sorunsuz çalışan bir PC'm var; fakat PC'yi yaz süresince hiç açmadım, dün yeniden açtığımda her şey normal görünmesine rağmen sistemimde sesin gittiğini farkettim, yaklaşık 30 saattir bununla uğraşıyorum, acil yetiştirmem gereken çalışmalarım var, bana bu konuda yardımcı olursanız minnettar kalırım.

Sistem bilgilerim:

Windows 7 Pro.

Anakart: Gigabyte M61PME_S2

Ses kartı: Realtek HD Audio

PC'ye zaten format atmayı düşündüğüm için ilk başta önemsemedim, formattan sonra sorun devam etti.Gidişat:

1) PC'de ses yok, her şey normal görünüyor

2) Ayarları karıştırdım, aykırı görünen ne varsa düzeltmeye çalıştım, attığım restartlardan birinden sonra "The audio service is not running, ..." cümlenin devamını hatırlayamıyorum şu an, ve hoparlör işaretinin üzerinde bir çarpı vardı.İnternette ne kadar çözüm önerisi varsa denedim;

a) Ses sürücüsü güncel (anakartın web sitesinden)

b) Services.msc yoluyla internette önerilen ayarlar

c) Alternatif hoparlör takıp kontrol ettim, yine ses yok.

Bu şekilde uğraşırken bir ara sesin geldiğini farkettim, ama nasıl düzelttiğimi anlayamadım.Bir kaç saat sonra kulaklığımı kullanmak için hoparlör jakını çıkarıp kulaklığınkini taktım ve çok emin olmamakla birlikte sanırım tam o an ses yine gitti ve o saatten beri uğraşıyorum yine.

3) Çözüm üretemeyince format attım, windows 7 kurulu hiçbir şey değişmedi her şey normal görünüyor ama ses yok.

4) Bu arada çok önemli bir detay gibi geliyor bana hoparlör simgesinden ses ayarlarını açtığımda "speakers - not plugged in" ve silik durumda, ayrıca ses testi de yapamıyorum.Halbuki hoparlör takılı, ev hoparlör dolu sorun onda değil kesinlikle.

Çok acilen yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler :/

pepetye bu faydalı başlığı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
dead man
09-09-2012, 15:22   |  #2  
dead man avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
1,340 mesaj

Onboard ses kartın trinaynay Kahkaha ses kartın yanmış belli ki yeni ses kartı al 
Buradan göz atabilirsin .

dead man bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
pepetye
10-09-2012, 00:34   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
6 mesaj

Sorun madem ses kartinda yenisini takayim o zaman dedim ve baska bi ses kartini taktim fakat o da windows 7yi desteklemiyomus +modeli sound blaster live 5.1+ o yuzden xp yi geri yuklemeye karar verdim o xp ye donunce pc ye yeniden ses geldi... yani ses karti hala calisiyor.bunu gorunce tekrar windows 7ye donmek istedim bu sefer ses yine gitti. bi ayar sorunu oldugu gayet acik sorun ne olabilir fikriniz nedir hala ugrasiyorum tesekkurler

Son Düzenleme: pepetye ~ 10 Eylül 2012 00:35