windows 7 fan sesi

cumhur_28
06-07-2009, 21:25   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

arkadaşlar benim bilgisayarımın fanı bir garip. şarj da iken fan yırtınacak gibi bağırıyor.. çıkarıyorum şarjdan fanın devri düşüyor takılyorum anında fanın devri eski haline geliyor.. çıkar tak çıkar tak aynı ben bunu çözemedim neden olur bu yaw.. bilgisayar rahatlasın diye tablet pc özellikleri gibi şeyleri kapattım birde dizin oluşturma hizmetini kapattım.. onla alakası olabilri mi acaba???

uGuR.uK
06-07-2009, 21:51   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

bilgisayar şarjdayken güç sıkıntısı olmadığından tam güçte çalışır herşey, ekran daha parlak olur, fanlar hızlanır vs. sendeki olayda bu; pil durumuna geçince tasarruf için yavaşlatır sistem kendini.

cumhur_28
06-07-2009, 22:12   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj
Alıntı: corpixx  
o Özellikleri Kapatınca mı bu sorun başladı..

Fanı Temizlemeni tavsiye ederim.

fanın burçlarını yağlamak sorunu çözebilir.

vallahi açamıyorum fanı garanti dışı kalır... başka önerisi olan var mı??

Süleyman.
06-07-2009, 22:44   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Alıntı: uGuR.uK  
bilgisayar şarjdayken güç sıkıntısı olmadığından tam güçte çalışır herşey, ekran daha parlak olur, fanlar hızlanır vs. sendeki olayda bu; pil durumuna geçince tasarruf için yavaşlatır sistem kendini.
Doğru cevap burada. Uzun zamandır temizlenmediyse, servise götürüp içini temizletin. Bence en fazla altı ayda bir temizletilmeli. "Everest" programıyla ısılarınızı kontrol edin. Bilgisayarınızı ahşap bir zemin üzerinde kullanmanızı öneririm, cam ya da plastik zemin değil. Bilgisayarınız, hele ki bu yaz aylarında, ısındığında fanların hızlanması ise gayet normaldir...

H€LL
06-07-2009, 23:49   |  #5  
Yıllanmış Üye
277 mesaj

eski işletim sisteminde de böylemiydi yoksa Win7 kurunca mı böyle oldu

Recep Baltaş
07-07-2009, 00:47   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

BIOS'u güncelleyin. BIOS genelde Fan hızlarını yeniden düzenler.

cumhur_28
07-07-2009, 21:02   |  #7  
OP Taze Üye
5 mesaj

aslında 2 gün önce bios güncelledim ben ondan olabilir mi ki???

Recep Baltaş
08-07-2009, 01:02   |  #8  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj
Alıntı: cumhur_28  
aslında 2 gün önce bios güncelledim ben ondan olabilir mi ki???
Olabilir, hatta %99.9 ondandır.

Zira BIOS güncelleme sonrası Fan algoritması ve ayarları genelde değişir. Ayarları tekrar "otomatik" fan hızı şeklinde değiştirmeniz gerekir.

Bu arada kusura bakmayın ama BIOS'ta olan kusuru Windows 7'ye çok güzel giydirmişsiniz :)

Mustafa@PC
08-07-2009, 01:12   |  #9  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Windows 7 de Cpu-Core Parking teknolojisi mevcut yani çok çekirdekli bilgisayarlarda boşta olan işlemci çekirdeğini uyku moduna alıp hem güç tasarrufu sağlıyor hemde ısıyı düşürmeyi amaçlıyor.

Bu bağlamda Cpu üzerindeki ısı ve voltaj değişiklikleri doğrudan fan hızına yansıyor olabilir ;)

eolos
08-07-2009, 01:44   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

şarjdanyken güç özellikleri maximumda çalışıyor bu yüzden daha fazla sogutmaya ihtiyac var bu durumda fan fazla calısıyor

infoman
08-07-2009, 11:48   |  #11  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Bilgisayarın fişini çekince tasarruf moduna geçiyor bu nedenle ekran ışığı kararıyor fan hızı düşüyor vs vs. 
Sorunun  için:
Öncelikle bios tan fan ile ilgili kısımı bulman lazım ve deneyerek uygun ayara alman gerekir. biosunun birkaç fotoğrafını paylaşabilirsin yada bilgisayarının marka ve modelinide söyleyebilirsin:D
Sonra windows 7 de
1-başlat
2-Yaz "güç seçenekleri " sonra enter
3-Plan ayarlarını değiştir tıkla
4-Gelişmiş güç ayarları tıkla
5-işlemci güç yönetimi + sına tıkla
6-sistem soğutma ilkesi + sına tıkla
7-Pilde: Edilgen yap
8-Prize takılı: Edilgen yap
Tamam de çık, fark varmı gözlemle.
Genel hata: Laptopların çoğunda tek soğutucu ve tek fan vardır. bu soğutucu Hem işlemcini Hem ekran kartını hemde çipsetini aynı anda soğutur, gelelim sadete; hepsi birbirine bağlı ya bu yüzden fan işlemci fanı olarak değilde sistem fanı olarak gözükebilir. bu durumda güçseçenekleri fanı tam anlamıyla kontrol edemeyebilir. diğer mevzu işlemcinize yük binmiyor olabilir fakat ekran kartınız veya çipsetiniz çok ısınıyor olabilir ve aynı soğutucufanı kullandıkları için işlemcinizde yük yokken bile fanınız yüksek hızda çalışabilir, işlemcinin normal seyredip ama fanın hızlı çalışması sizi yanıltır. 

Toz da önemli bir sebeptir. bilgisayarınızın hava alan ızgaralarında küçük toz birikintileri mevcutmu kontrol edin havayı üflediği bakır yaprakların bulunduğu ızgarayıda gözle dikkatlice kontrol edin. Mümkünse teknik servise gönderin mümkün değilse elektrikli süpürge ile çektirebilir (iyi sonuç alamazsınız malesef fizik kuralı) ama süpürhenin üfleme özelliği varsa sonuç daha iyi olur