Windows 7 Format süresi ne kadar ?

noleafclover
09-10-2010, 13:19   |  #26  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
311 mesaj
Alıntı: asi.akin  
Formatt uzamanın sebebi hdd çok fazla formatlamandır. Sık format atarsan hdd ömrünü yer ve sektörler arasında hata oluşmaya başlar %92 kullanım diyorsun bu da %2 lik sektör hatası göstermektedir. Format sırasında bu hatalı sektörleri bulup atlaması gerektiğinden uzun sürüyordur. Hdd şarjlı pil gibi düşünün sürekli şarj ettiğiniz bir pil nasıl bir süre sonra şarj tutmamaya başlarsa hdd de format format üstüne gittikçe sektör sorunları yaşamay başlar.
Allah herkesi cehaletin ve cahilin şerrinden korusun. En çokta kendini alim zanneden cahillerden...
Amin.

infoman
09-10-2010, 13:58   |  #27  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj
Alıntı: alpagun  
İki sene evvel yeni bir masaüstü bilgisayar almıştım. Windows 7 finâl sürümü çıkınca kurdum. Kurulum yaklaşık 10-15 dk civârı sürmüştü. Fakat 4-5 format sonra bu süre uzamaya başladı. Şimdi 30-45 dk arası bir sürede tamamlanıyor. Hard Disc'i bir programla test ettim.  % 92 oranında bir sağlamlık raporu verdi.

Yukarıda belirttiğim süre normâl midir ?
Yoksa Hard Disc'i uygun bir programla sıfırlamam mı gerekiyor ?

HDD de hafiften sorunlar başlamış olabilir ama kurulumu DVD den yapıyorsan Diskinin ve sürücünün sağlıklı olduğundan emin olsan iyi olur.
HDDyi sıfırlamak için MAXBLAST4 veya 5 kullanabilirsin.

Kapalı Hesap (154666)
09-10-2010, 16:51   |  #28  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: Atilla Sarıtaş  
Hiçbir zaman format'ın başında beklemedim bırakırım benim ilgileneceğim alana gelene kadar arada kontrol ederim.
Tabii uzun sürüyorsa bişeyler var diye şüphelenebilirsin. Bende şüphelenecek kadar iyi bilgisayar yok :)) 
Şu benim XEON sistemini kendine topla da o zaman bak. başında dururmusun atillacığım :)

Bu arada arkadaşlar format atmaktan dolayı HDD eskimez ya da hata oluşmaz. Bu tür hataların oluşumu genellikle çalışırken elektrik kesilmesi (bilgisayarın fişinin çekilmesi) sarsıntı gibi sebeplerden oluşur.
Format atarken format esnasında elektriğin gitmesi HDD yi tamamen bile bozabilir.

infoman
09-10-2010, 20:47   |  #29  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

mr_yamyam doğru söylüyor.

mcafee23 ayrılmıştır
11-10-2010, 02:34   |  #30  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Alıntı: asi.akin  
500 gbt hdd de göreceğin 465 gbt tır  1tbt ise yaklaşık 935  gbt  sildiğin dosyaları nereye kaydediyor sanıyorsun. 1000 defa da format atsan hdd kullanmaya başladğından son kullanımına kadar bütün işlemleri kaydeder. sen sildiğini sansan bile.

1-) O 1 tb'ın 935 gb görünmesi onun %6'sının dos ya da başka bir yere ayrıldığından kaynaklanmıyor
Donanım üreticileri 1 Kb = 1000 Byte
Windows ise          1 Kb=  1024 Byte olarak kabul eder
ve her iki şekilde hesaplandığında sonuç farklı çıkar.Bu fark bundan kaynaklanır.Aslında bu bir bakıma mb başına maliyet hesabı üzerinden düşünülürse,bir üretici uyanıklığı olarak kabul edilir

Sen ciddi ciddi disklerin bu kaybını kendince bir mantık üzerine oturtmuşsun.Bu %6 masalına da uydurmuş ve kendini inandırmışsın BRAVO...

2-) HDD yüzeyinde olan bilgiler silindiğinde bir yere kaydedilmez olduğu yerde durur sadece o sectorler boş olarak işaretlenir ki üzerine başka veri yazılabilsin.O sectore veri yazılınca da diğer bilgi silinir. Senin iddia ettiğin gibi silinen veri o kayıp alana senin tabirinle DOS ALANINA KAYDEDİLMEZ

3-) 1000 defa format atsan, kurtarılabilecek bilgiler olduğu gibi kurtarılamayacak bilgiler de vardır.
Kullanıma göre bir sectöre 3 kere yazılmıştır bir sectore 750 kere yazılmıştır.İşte 750 kere yazılmış olan sectorden çok eskiye ait kayıt kurtaramazsınız.

Sizin bilgi seviyeniz yazdığınız şeylerden çok belli oluyor.Bundan sonra bu kadar insana karşı bazı şeyleri iddia etmeden önce biraz okuyun araştırın.
Bu konuda da bir daha kimsenin yorumuna birşey söylememenizi de tavsiye ederim
Sizin çok iyi bildiğiniz,bizim bilmediğimiz konu varsa bekleriz.

Her defasında şikayet ediyorum,etmeye de devam edeceğim
Chip online'da da biraz admin,denetmen veya editör kontrolü olsa çok iyi olacak.Site iyice kullanıcıların bilgisi seviyesinde bırakıldı.Örneğin bir server 2003-2008 veya mysql hakkında sorunumu yazıp cevap alamayacağımı daha önce tecrübe ettiğim için artık chip'e konu açmamaya özen gösteriyorum.

(Neyse biz bilgisayarı öğrenirken böyle forumlar yoktu.Alışığız Allahtan)
Forum,sadece; youtube'a giremiyorum;facebook videolarım açılmıyor gibi soruları yanıtlayanlar ile doldu taştı.
Chip yerinde de saymıyor,artık geriye gidiyor.

Uzmanına sorun bölümünün adı dışarıdan güzel duruyor ama bu bölümde cevap verme yetkisi olan bazılarının da seviyeleri belli...

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 11 Ekim 2010 03:08