Windows 7 Format süresi ne kadar ?

alpagun
07-10-2010, 15:44   |  #1  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
492 mesaj

İki sene evvel yeni bir masaüstü bilgisayar almıştım. Windows 7 finâl sürümü çıkınca kurdum. Kurulum yaklaşık 10-15 dk civârı sürmüştü. Fakat 4-5 format sonra bu süre uzamaya başladı. Şimdi 30-45 dk arası bir sürede tamamlanıyor. Hard Disc'i bir programla test ettim.  % 92 oranında bir sağlamlık raporu verdi.

Yukarıda belirttiğim süre normâl midir ?
Yoksa Hard Disc'i uygun bir programla sıfırlamam mı gerekiyor ?

mcafee23 ayrılmıştır
07-10-2010, 15:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

normali 15-20 dk'dır.
Üzerine yükseltme yapıyorsan süre uzar 45 yada 1 saat olur.
Format atarak kuruyorsan 30-45 dk süre normal değil biraz uzun

alpagun
07-10-2010, 15:59   |  #3  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj
Alıntı: mcafee23  
normali 15-20 dk'dır.
Üzerine yükseltme yapıyorsan süre uzar 45 yada 1 saat olur.
Format atarak kuruyorsan 30-45 dk süre normal değil biraz
Kill Disc programıyla CD den Hard Disc'ı sıfırlasam,
Sorun düzelir mi.
HD 500Gb.
Sıfırlama ne kadar sürer ?

mcafee23 ayrılmıştır
07-10-2010, 16:10   |  #4  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

killdisk hiç kullanmadım ama diskwipe kullandım mantık aynı olduğu için süre tahminim 500 gb diskte 5 saat
Sorunun düzeleceği konusunda ise garanti veremem.Format süresi ile HDD'nin alakası olmayadabilir.

alpagun
07-10-2010, 17:46   |  #5  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj
killdisk hiç kullanmadım ama diskwipe kullandım mantık aynı olduğu için süre tahminim 500 gb diskte 5 saat
Sorunun düzeleceği konusunda ise garanti veremem.Format süresi ile HDD'nin alakası olmayadabilir.

Aslında bu problemi deha evvel paylaştım.
Yaklaşık altı ay evvel,
"Win 7 SP1 sızdı" şeklinde bir habere inanıp,
Bir yabancı steden indirdiğim programı yükledim.
Gerçektende, "Sistem" sayfasında,
Win 7 SP1 olarak görünüyordu.

Fakat yükleme sonrası dil,
İngilizce oldu.
Windows ağırlaştı.
Format atmak istediğimde ,
Süre iki katı uzadı.

Virus'tan şüphelendiğim için
Bott'dan tarama yapan,
Rescue Disc tarzı programlarla,
Ayrı ayrı HDD'yi taradım.
Bir şey çıkmadı.

Virus olsa, Kasper/Bitdefender/Avira ile tarmalarımdan bir sonuç çıkardı.
HDD desem o da sağlam.

En son olarak, Optik okuyucunun göz'ünü,
Temizlemeyi düşünüyorum.
Başka da aklıma bir çâre gelmiyor.

noleafclover
07-10-2010, 18:53   |  #6  
Yıllanmış Üye
311 mesaj

Arkadaşım kurulumun uzamasının sebebi her seferinde kişisel bilgilerin arttığından windows.old klasörünün oluşturulmasıda uzun sürüyor. Kişisel bilgilerini yedeklediysen kurulum sırasında Sürücü Seçenekleri (Gelişmiş) kısmına gir (Sadece bilgisayarı dvd veya usb den abşalttıysan çıkar masaüstünden başlattıysan çıkmaz) ve diski biçimlendir.  Böylece windows.old klasörü oluşturulmadığından 15-20 dk da biter.

Ha ben diskimi tamamen silmek istiyorum dersen yine windows 7 dvdsinden başlat ve bilgisayarımı onar de komut istemcisini aç
diskpart yaz enter
list disk yaz enter
burada disklerin listesi çıkacak tek disk varsa zaten 0 dır
select disk 0 yaz enter
Clean all yaz enter
Bu işlem bütün diski üzerine tekrar yazarak siler. Yani diskteki her byte 0 olarak yazılır. tabii diskin boyutuna göre bu bayağı bir zaman alacaktır
sadece clean komutunu kullanırsan silindi olarak işaretler ve kısa sürer (Normalde windows böyle siler)

alpagun
07-10-2010, 21:44   |  #7  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj
Alıntı: noleafclover  
Arkadaşım kurulumun uzamasının sebebi her seferinde kişisel bilgilerin arttığından windows.old klasörünün oluşturulmasıda uzun sürüyor. Kişisel bilgilerini yedeklediysen kurulum sırasında Sürücü Seçenekleri (Gelişmiş) kısmına gir (Sadece bilgisayarı dvd veya usb den abşalttıysan çıkar masaüstünden başlattıysan çıkmaz) ve diski biçimlendir.  Böylece windows.old klasörü oluşturulmadığından 15-20 dk da biter.
Boottable DVD kullanıyorum.
Mavi ekran çıkınca;
Dil ve Klavye seçenekleri  ekranı,
Önceden hemen gelirdi.
Şimdi yaklaşık beş dk. bekliyorum.
Dil ve kalvye seçimi yaptıktan sonra söylediğiniz ekran'ın gelmesi için de, 5-7 dk geçiyor.
"Advanced" kısmından önce "Format" butonuna tıklıyorum.
Biçimlendirme ne kadar sürmeli bilmiyorum.
Ama 5-7 sn.de 250 GB disk biçimlendirmesi bitiyor.
Sonra da format kısmı başlıyor.

Esâsında, bundan sonraki işlemlerde pek bir uzama yok.
Sıkıntı, hem Dil/Klavye seçenekleri ekranı,
Hem de format ekranı görünümünde oluyor.
Bu iki ekran için yaklaşık 10 dk. beklemem gerekiyor.

noleafclover
07-10-2010, 22:07   |  #8  
Yıllanmış Üye
311 mesaj

O zaman muhtemelen optik sürücüde problem vardır kolonya pamuk muhtemelen sorunu çözer ama bence böyle uğraşmaktansa  artık 4Gb lık usb bellekler 7-8 liraya satılıyor bir tane alıp windows 7 dosyalarını bootable olarak at içine (Bunun için microsoft'un aracı var buradanindirebilirsin kullanımı çocuk işi) bütün bu problemleri aşmış olursun

alpagun
07-10-2010, 22:17   |  #9  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj
Alıntı: noleafclover  
O zaman muhtemelen optik sürücüde problem vardır kolonya pamuk muhtemelen sorunu çözer ama bence böyle uğraşmaktansa  artık 4Gb lık usb bellekler 7-8 liraya satılıyor bir tane alıp windows 7 dosyalarını bootable olarak at içine (Bunun için microsoft'un aracı var buradanindirebilirsin kullanımı çocuk işi) bütün bu problemleri aşmış
Aslında optik sürücüyü dediğiniz gibi temizlemeyi düşündüm. Fakat, maalesef okuyucu göz'ün olduğu bölümü açamadım. Civataları sökünce arka kısım açılıyor. Ön paneli nasıl çıkaracağımı da bilemedim. Sanıyorum bir bilgisayarcıya götürüp, temizletmem gerekecek. Söylediğiniz metodu deneyeceğim. Ancak ilk başlangıç için, Biostan USB'yi ilk sıraya almam gerekir mi ?

Cevaplarınız için teşekkürler.

Son Düzenleme: alpagun ~ 07 Ekim 2010 22:19
SüRmenaJ KaOSs
07-10-2010, 22:29   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,907 mesaj

dvd sürücünün okuma hızınada bağlı.
mesela kopyalama yaparken dvd ses çıkarmadan kopyalama yapıyorsa bilki yavaş atacaktır ama vınnn diye  yüksek bir ses çıkarıyor ise bilki hızlı kopyalayacaktır.
bende 1,5 saat kadar sürdü yükseltme yapmıştım xp'den.

noleafclover
07-10-2010, 22:51   |  #11  
Yıllanmış Üye
311 mesaj
Alıntı: alpagun  
Aslında optik sürücüyü dediğiniz gibi temizlemeyi düşündüm. Fakat, maalesef okuyucu göz'ün olduğu bölümü açamadım. Civataları sökünce arka kısım açılıyor. Ön paneli nasıl çıkaracağımı da bilemedim. Sanıyorum bir bilgisayarcıya götürüp, temizletmem gerekecek. Söylediğiniz metodu deneyeceğim. Ancak ilk başlangıç için, Biostan USB'yi ilk sıraya almam gerekir mi ?

tabii aynı dvd de yaptığın gibi bu sefer usb ye önyükleme önceliği vereceksin
normalde usb seçeneği olmayabilir bios ta ama usb bellek takılı açarsan biosu usb seçeneğide çıkacaktır

dabbe1
08-10-2010, 00:41   |  #12  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj

disk imajını al unetbootin ile usb belleğe yükle ama imaj alması 30 dakika veya uzun bir süre olabilir...

Atilla Sarıtaş
08-10-2010, 08:12   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj
Alıntı: alpagun  

Optik Sürücü Temizliği [Barış]

freekid_54
08-10-2010, 13:56   |  #14  
freekid_54 avatarı
Yıllanmış Üye
189 mesaj

ilk baslarda bende windows 7 yuklerken 10-15 dakika surmustu şimdi 25 dakikada yukluyor

mancukya
08-10-2010, 14:24   |  #15  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

dvd sürücü hizina
Dvd kalitesine
islemci hizi
Ram mhz ve  miktari
Hard disk yazma kapesitesi

vs vs gibi etkenler ortalama 10 ila 18 dakika

Kapalı Hesap (154666)
08-10-2010, 15:09   |  #16  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Optik sürücü ile uğraşma bence. İlk formattan sonra bir dvd film koy izle. Normal izleyebiliyorsan dvd de sorun yoktur. Normal izleyemiyorsan ve donmalar oluyorsa yeni bir dvd rom al çok pahalı değil.
Dvd rom sağlam ise.
1 CLR_CMOS yap (Biosu sıfırla)
2 HDD ye low level format at (Firmanın kendi programı ile öneririm) Bu format sonrası HDD de bozuk sektör falan varsa görürsün
Yeniden kurulumda herşey ilk durumuna dönecektir.

mcafee23 ayrılmıştır
08-10-2010, 15:20   |  #17  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Optik sürücü ile uğraşma bence. İlk formattan sonra bir dvd film koy izle. Normal izleyebiliyorsan dvd de sorun yoktur. Normal izleyemiyorsan ve donmalar oluyorsa yeni bir dvd rom al çok pahalı değil.
Dvd rom sağlam ise.
1 CLR_CMOS yap (Biosu sıfırla)
2 HDD ye low level format at (Firmanın kendi programı ile öneririm) Bu format sonrası HDD de bozuk sektör falan varsa görürsün
Yeniden kurulumda herşey ilk durumuna dönecektir.
ne alakası var dvd seyrederken dvd dönüş hızı yavaştır.Sorun varsa da meydana çıkmaz
Veri diski daha hızlı döner,Zaten belki de yavaş olduğu için windows geç kuruluyor

alpagun
08-10-2010, 17:12   |  #18  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj
Alıntı: Atilla Sarıtaş  
Link için teşekkürler.
Aslında ilk açıldığında okuduğum bir konu idi.
Fakat daha sonra bulamadım.
Zannediyorum sorunum, okuyucu gözle alâkalı değil.
Gözde oluşan tozlanma, başka sıkıntılar da çıkarır.
Optik okuyucu mototru yavaş dönüyor.
Format esnasında normalde bir "Vınnnn" sesi gelmesi gerekir.
Bizim okuyucudan ses sedâ çıkmıyor.

Google'dan bir araştırma yapacağım.
Cihaza Windows üzerinden müdahele ile hız artırımı seçneği var mı ?
Eğer sorun donanım ise,
Yeni bir optik okuyucu almam gerekecek.

mcafee23 ayrılmıştır
08-10-2010, 17:18   |  #19  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

Optik okuyucu (dvd_rw) bir arızadan dolayı yavaş dönebileceği gibi (ama genelde arızalandıkça daha da dağılmaya ve daha hızlı ve sesli çalışmaya başlarlar)

bir de okunamayan cd/dvd'lerde de,yani kabahatin dcd/dvd'de olduğu durumlarda da hızını yavaşlatır.
Bir de işletim sistemi dvd'nizi değiştirip deneyin derim

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 08 Ekim 2010 17:20
Kapalı Hesap (154666)
08-10-2010, 17:44   |  #20  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
ne alakası var dvd seyrederken dvd dönüş hızı yavaştır.Sorun varsa da meydana çıkmaz
Veri diski daha hızlı döner,Zaten belki de yavaş olduğu için windows geç
DVD programları çoğunlukla VOB dosyalarıdır. Bu dosyalardan bilgiler realtime olarak alınır. Bunun değeri yaklaşık MPEG2 1/5 dosyaları için 8500 KB/s dir Bu hız disk verilerinde zaten yeterli bir hızı temsil eder. Format esnasında dvd daha hızlı okuyup asla HDD ye daha hızlı yazamayacaktır Bilgilerin buffer a atılması için 2x hızlı bir dvd rom bile yeterli hızı sağlayacaktır. sonra HDD kayıt işlemine başlar günümüzdeki hardislerin normalde yazma hızları 50MB civarında seyretmektedir Ancak bu hıza ulaşabilmek bile başlı başına bazı faktörleri yerine getirmekle olur. Özellikle bazı sectörlerinde hata bulunan hdd ler bu sektörleri atlamak ve gerekli yere yazabilmek için oldukça fazla zaman harcarlar ve performansları çok fazla düşer
Ben arkadaşımızın sorunun dvd romdan kaynaklandığını düşünmüyorum. Başta belirtmiş olduğu HDD nin Yüzde 92 sağlamlık raporu çok dikkatimi çekmişti.
Eğer uygulamalar zor ise arkadaşa başka bir harddiskle sistem yüklemeyi öneririm.

mcafee23 ayrılmıştır
08-10-2010, 18:32   |  #21  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

Zaten windows kurulma esnasında herşey dvd'den ayıklanmıyor.
Dvd'den harddiske kopyalananan veriler ve paketler içinden ayıklanıp sistem kuruluyor.
Windows kurulurken bilgisayarın dvd ile işi 5 dakikadır.Diğer kalan zamanda dvd boşta döner adeta hiç sesi çıkmaz.
Buradan da sorunun dvd'de olmayacağı sonucu çıkıyor gibi,ancak benim söylemek istediğim şey de o 5 dakikalık kopyalama ve dvd etkinliği süresi,dvd veya rom'dan kaynaklanan bir sorun dolayısıyla 15-20 dakikaya çıkıyorsa geri kalan yapılandırma zamanı ile birlikte süre 35 dakikaları bulur.

Tam bir matematiksel hesap yapmadım ama;zaten geri kalan zamanda hdd'nin kendi içerisinde etkinlik hızı windows'u 15-20 dakika da hazır hale getiremeyecek kadar düşükse zaten o hdd bir ölüdür.
Yazma hızı dvd okuma hızına bakılmaksızın 2,5 mb/sn'lere kadar düşmüştür.Bu da hdd için çok kötü bir sonuçtur.

Ayrıca bir HDD'nin kağıt üzerindeki en yüksek yazma değerlerine çıkması ihtimali çok düşüktür.
Bunun sağlanması için okuma yapılan medya veya diskin okuma hızlarının yazım yapılan HDD kadar hızlı olması gerekir.
Bir hdd'nin 50 mb/sn'ye çıktığına sadece
HDD to HDD kopyalama esnasında;bir örnek vermek gerekirse
HDD'de olan bir norton ghost veya acronis imajının diğer HDD'ye açılması sırasında şahit oldum.
(47 mb/sn = 7 dakikada 20 gb [sector to sector])
Diğer zamanlarda kopyalama taşıma gibi işlemler de bu hıza çıkmak tabii ki normal ama bu hız hiç düşmeden (bu hızı koruyarak) irili ufaklı 20 gb veriyi aynı hızda kopyalamak yani biraz zor bir ihtimal

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 09 Ekim 2010 03:12
mcafee23 ayrılmıştır
08-10-2010, 18:53   |  #22  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

Aslına bakarsanız format süresi de çok kafama taktığım birşey değildir.
isterse 1 saatte kurulsun.
Windows sağlıklı çalışıyor.Bana hemen cevap veriyorsa.Kendime ait doneleri karşılıyorsa,kaç saatte kurulduğu hiç önemli değildir.
Sonuçta senede bir format atıyoruz ve asıl zaman windows kurulduktan sonra ayar ve program kurup windowsu önceki haline getirirken geçiyor.

Atilla Sarıtaş
09-10-2010, 00:28   |  #23  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Hiçbir zaman format'ın başında beklemedim bırakırım benim ilgileneceğim alana gelene kadar arada kontrol ederim.
Tabii uzun sürüyorsa bişeyler var diye şüphelenebilirsin. Bende şüphelenecek kadar iyi bilgisayar yok :)) 

mcafee23 ayrılmıştır
09-10-2010, 03:13   |  #24  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: asi.akin  
Formatt uzamanın sebebi hdd çok fazla formatlamandır. Sık format atarsan hdd ömrünü yer ve sektörler arasında hata oluşmaya başlar %92 kullanım diyorsun bu da %2 lik sektör hatası göstermektedir. Format sırasında bu hatalı sektörleri bulup atlaması gerektiğinden uzun sürüyordur. Hdd şarjlı pil gibi düşünün sürekli şarj ettiğiniz bir pil nasıl bir süre sonra şarj tutmamaya başlarsa hdd de format format üstüne gittikçe sektör sorunları yaşamay başlar.

Yüzde 8

mcafee23 ayrılmıştır
09-10-2010, 03:31   |  #25  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

Ama HDD sectorleri test edilirken tüm sectorler taranır.Dos ortamı ayrılmaz
Ayrıca %6 diye birşey yoktur

1tb diskte %6 60 gb
500 gb diskte %6 30 gb eder
Bu sence dos ortamı için çok değil mi?

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 09 Ekim 2010 03:35