windows 7 guvenlık hakkında karalama bu nedır ??

_eFeKenTLi_
23-11-2009, 10:52   |  #1  
_eFeKenTLi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
716 mesaj

arkadaslar benım wındows7 karalama gıbı bır eylemım yok ama her zaman bır sınek mıgde bulandırır .cogu sıte bu sıteden alıntı yapmıs . burası tabıkı objektıf yaklasmıs konuya mantıksal bır dongu aranmamıs var yok dıye . . .  ama farklı sıtelerden bır kac alıntı vermek ıstıyorum . butun konu olarak degıl ama sadece bazı kesıtler ...
  cok kısa ve oz bır acıklama var ıddanın altında ...
""" O yüzden Devlet dairelerinde ve Askeriye'de Windows kullanılmaması lazım.Hem içine ulaşamadığın şey senin değildir"""     """ alıntı """
 gercekten ıcıne gıremedıgın bır sıstem senın sıstemın degıldır nasıl bır tez sızce buda bır mantık . sen guvenlık yazılımı yapıyorsun sen o guvenlık yazılımına mudahale etmek ıcın ne yapman lazım bır kapı bırakman lazım . ve ıcıne gırıp rahat ca cırıt atman ıcın .

tekrar soyluyorum  ben kesınlıkle karalama gıbı bır nıyetım yok ama ınsan kullandıgı seyı tanımalı ıcı rahat olmalı . bu haberın orjınalını bu sıteden okudum ama objektıf bakılmıs ... benım dıger sıteden okudugum yerde ıse taraflı bakılmıs .   dedıgım gıbı bılemeyız zamanında ıntel ıle ılgılı bır ıddea da atılmıstı . tam hatırlayamıyorum ama oda buna benzer bır  suclama yapılmıstı zamanla asılsız oldugu cıktı . yaklasık 1 sene sonra cıkar zaten boyle bırsey varsa .
        soyle bısıde var boyle bır sey yapmıs olsalar boyle bır seyın ortaya cıkması en fazla 1 sene surer elbette karamaya calısan hackedlar acıgını bulur ve tum wep sıtelerınde bu acık soylenır .  boyle bırseyı rısk alıp guven kaybetmezler dıye dusunuyorum .      

mons
23-11-2009, 11:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
416 mesaj

vadofone da yunanistanı  uzun süre dinlemiş mesela keyfinden dinlememiştir heralde eninde sonunda bu şirketlerinde bir ülkeleri hükümetleri var. bunun için tübitak yada  özerk bir kurum oluşturulmalı ve yeni bir çekirdek için iyi bir kaynak ayrılmalı. ama bu adamlara 657 maaşı verirsen tabiiki başka ülkelere giderler.

_eFeKenTLi_
23-11-2009, 11:53   |  #3  
_eFeKenTLi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
716 mesaj

benı en cok etkıleyen soz su oldu .
""" O yüzden Devlet dairelerinde ve Askeriye'de Windows kullanılmaması lazım.Hem içine ulaşamadığın şey senin değildir"""     """ alıntı """

Kapalı Hesap (153334)
23-11-2009, 12:01   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Adamlar kendi çıkarları için çalışır ve teknolojiye yön verirler.Örnegin sen konuşan bilgisayarmı yazdın internetle alakanı kesicen öyle bulucan yoksa 2 ellere 3 ellere gider yazdıgın yazılım.İnterneti kullanırken sadece sörf download için ayrı bir bilgisayar alıcan küçük onla takılıcan yoksa adamlar windows xp de bile ne halt yedigini görüyorlar bunun kapıyla pencereyle alakası yok.Sen nasıl google  video yazınca tüm videolar sıralanıyorsa buda böyle bişey.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (140101) ~ 23 Kasım 2009 12:11
_eFeKenTLi_
23-11-2009, 12:15   |  #5  
_eFeKenTLi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
716 mesaj

valla ben senın dedıgınden fazla bısı cıkaramadım ama tek bıldıgım sey varsa o da su . bu ısletım sıstemını yapan elbet bır kapı bırakır sebebı ıse su kacak wındows ve program kulananları tespıt etmek . yalnız bu kapı kotu amaclar ıcın kullanılırmı orası suphelı . her sıstemın bır acık kapısı vardır mutlaka . ben boyle dusunuyorum .  ama bu guvenılmez oldugunuda ıspat etmıyor . yalnız ınsan rahatsız oluyor sonucta pc ler nıcındır dev arsıvlerını depolamak ıcın uygun bır cıhaz . bu tur seylerıde ıster ıstemez gorurler ınsanı bu rahatsız edıyor .  sanırım bu ıddeaların kokusu onumuzdekı senelerde cıkar .

black_flood
23-11-2009, 12:49   |  #6  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

win7 işletim sistemini hiç kimse hazmedemediki. tüm herkesin kuyruk acısı var win7 mahvetti çoğu işletim sistemi üreticisini ve internet explorer tarzı yazılım çıkartanları. bunun dışında güvenlik yazılımı firmalarınında beline beline kazmayla vurursalar olacak olan budur. hatırlarsanız explorer' in yok olması için yırtmadık yeri kalmadı opera firmasının ama bi halt elde edemeyince eşşek gibi sustu. macos firması şok geçirdi win7 nin özelliklerini görünce donanım stabilitesi macten çok daha üstün durumda.

ifteri
23-11-2009, 16:44   |  #7  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
498 mesaj

bütün uğraşlara rağmen birtürlü ele geçirilemeyen o"nadide"kuruluşumuzu ele geçirme planının bir aşaması olmasın.ifade çok manidar-devlet daireleri ve ASKERİYE???????

melen
23-11-2009, 17:03   |  #8  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Pardus kullanılabilir. [Ona bakarsak(!)]

Kapalı Hesap (153334)
23-11-2009, 17:07   |  #9  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

en güzeli ordu ve hükemet internet bağlamıyacak bilgisayarına yerel bağlantı(ağbaglantısı)ile işi çözücek.Gelişmiş serverlarda bilgi bir saat sonra yedeklenerek aktarılıcak.Adamların heryerde gözü var.Amerika uydudan bakıyor Türkiye bu sene önek 500bin ton buğday ekmiş diyor 500binton küsür -+ çıkıyor.Bir internet eksikti oda oldu.Yanlışlıkla Amerikada biri wi fi ile leptoptan internete baglanmış leptobuda yerel aga bağlamış hakerlar tüm sistemdeki gizli bilgileri çalmışlar.(512 bitlik savunma bakanlıgı arşivinden) Bunu yapan adamlar elini sallayarak wifi ve gprs li telefonundan bizim devlet bilgisayarına girer.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (140101) ~ 23 Kasım 2009 17:14
WhiteHawk
23-11-2009, 17:38   |  #10  
WhiteHawk avatarı
Üye
71 mesaj
Alıntı: ifteri  
bütün uğraşlara rağmen birtürlü ele geçirilemeyen o"nadide"kuruluşumuzu ele geçirme planının bir aşaması olmasın.ifade çok manidar-devlet daireleri ve ASKERİYE???????
 Nadide derken neden tırnak içine aldın.Herhalde askerleri sevmiyorsun.Türk Silahlı Kuvvetleri olmasa şu anda nerelerdeydin.Bir düşün bakalım.

Kapalı Hesap (153334)
23-11-2009, 17:49   |  #11  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Askerligini yapmış gelmiş biri olarak Şuan savaş çıksa gözümü kırpmadan komutanların dedigi yerde savaşmaya hazırım.Türk Silahlı Kuvvetleri gerçekten Türklügümüzün ve Türkiyenin Vazgeçilmez yapı taşıdır.(Biraz general brifingi gibi oldu ama ciddiyim)

WhiteHawk
23-11-2009, 18:06   |  #12  
WhiteHawk avatarı
Üye
71 mesaj
Alıntı: DETROID_35  
Askerligini yapmış gelmiş biri olarak Şuan savaş çıksa gözümü kırpmadan komutanların dedigi yerde savaşmaya hazırım.Türk Silahlı Kuvvetleri gerçekten Türklügümüzün ve Türkiyenin Vazgeçilmez yapı taşıdır.(Biraz general brifingi gibi oldu ama ciddiyim)
İşte bu kadar.Bu milletin sizin gibi düşünen insanlara ihtiyacı var.Helal olsun sana.<

WhiteHawk
23-11-2009, 18:08   |  #13  
WhiteHawk avatarı
Üye
71 mesaj

Adam win 7 nin karalamasını önemsiyor.Türk Silahlı Kuvvetlerini karalıyor.(Aklınca)Pes doğrusu.

Nicoll
23-11-2009, 18:11   |  #14  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Herhangi bir Windows işletim sistemini satın aldığınızda onun yalnızca kullanım hakkını satın almış olursunuz. Diğer tüm hakları Microsoft'a aittir.

Açık kaynakta, örneğin Linux'ta ise işletim sistemi ve diğer tüm açık kaynak yazılımların kendisine sahip olursunuz. (üstelik ücretsiz) İstediğiniz gibi kullanma ve düzenleme hakkına da sahipsiniz.

Burada açık kaynak yazılım ile kapalı yazılımın arasındaki farkı net bir şekilde görüyorsunuz...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 23 Kasım 2009 18:14
Kal-El
23-11-2009, 19:18   |  #15  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Haberler kısmında çıkan yazının altında da yazdım buraya da yazayım. Herkes "Öyle bir durum olsa anlardık" diyor da nasıl anlayacaklarmış bi onu söylemiyorlar. Windows benim bildiğim kadarıyla kapalı kaynak bir sistem. Değil mi? Kodlarını size açtı da bu bahsedilen güvenlik durumlarını tespit ettiniz de mi konuşuyorsunuz? Nicoll'un dediği gibi, Windows ürünü satın alırken sadece onu kullanma hakkına sahipsinizdir. Ayrıca sistemin içinde tam anlamıyla neler döndüğünü hayatta öğrenemezsiniz. Öyle kalkmış basitbir port açığıymış gibi düşünmeyin bu durumu. Birçok ülke Microsoft ile ABD'den şüphe ettikleri ve hatta Almanya bariz kanıtlar sunup devlet kurumlarından Microsoft kullanımını durdurdu. Bence ülkeler kendi işletim sistemlerini geliştirmeliler. Bunu da en kolay yoluyla Linux temel alınarak yapılır. Pardus henüz ham bir sistem. Geliştirilirse, devlet gereken ilgi ve önemi gösterirse Türkiye'nin kendi işletim sistemi olur. En azından devlet kendi içinde tutarlı olur. Yabancı ürün kullanmamış olur. Boşuna her alanda tam bağımsız Türkiye denilmemiştir arkadaşlar.

mancukya
23-11-2009, 19:24   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Karalama degil gercek su bakimdan kendi muhendislerimize ve yazilim uzmanlarimiza sifirdan isletim sistemi yazdirmamiz ve kullanmamiz gerektigi gercektir.
Ama bu kesinlikle Pardus vs vs degildir Pardus Türk degil zaten  bize sunulan ise Türk oldugu Kda, cekirdek vs vs kimlerin yazdigi belli.
ülkemizde sifirdan isletim sistemi yazacak kapesitede kisiler var gizli kapali bir sistem neyse fazla derine girmeye yok karalama derken bazi gercekleride unutmayalim.

Kal-El
23-11-2009, 19:29   |  #17  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Pardus nasıl Türk değil ya? Şaka mısınız? Linux çekirdeği Türkiye'de yaratılmadı diye oturup ağlayalıp o zaman yeni bir çekirdek yaratılsın. Çekirdek açık kaynaktır ve herkese açıktır.

ifteri
23-11-2009, 19:35   |  #18  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
498 mesaj
Alıntı: WhiteHawk  
 Nadide derken neden tırnak içine aldın.Herhalde askerleri sevmiyorsun.Türk Silahlı Kuvvetleri olmasa şu anda nerelerdeydin.Bir düşün bakalım.
yaşının kaç olduğunu bilmiyorum.yukarıdaki sonuca ulaşmak için epeyce çocuk olmak gerek.istersen yazdığımı bir daha-bir daha -bir daha OKU.amma anla lütfen....
tırnak içindeki"nadide"nin ne olduğunuda öğren bir zahmet.vede malüm gazete sayfalarının birinci sayfalarını oku!

ifteri
23-11-2009, 19:40   |  #19  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
498 mesaj
Alıntı: WhiteHawk  
Adam win 7 nin karalamasını önemsiyor.Türk Silahlı Kuvvetlerini karalıyor.(Aklınca)Pes doğrusu.
önerilen yazımlarıda irdele istersen.
vede anlamadan bilmeden kimseyi karalama.en azından anlamadıysan yorum yapma.çünkü yapılan yorumu senden başka herkes anladı!

Mustafa Akın
23-11-2009, 20:22   |  #20  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
Alıntı: black_flood  
win7 işletim sistemini hiç kimse hazmedemediki. tüm herkesin kuyruk acısı var win7 mahvetti çoğu işletim sistemi üreticisini ve internet explorer tarzı yazılım çıkartanları. bunun dışında güvenlik yazılımı firmalarınında beline beline kazmayla vurursalar olacak olan budur. hatırlarsanız explorer' in yok olması için yırtmadık yeri kalmadı opera firmasının ama bi halt elde edemeyince eşşek gibi sustu. macos firması şok geçirdi win7 nin özelliklerini görünce donanım stabilitesi macten çok daha üstün durumda.
Bence de hazetmemekten kaynaklanıyor bütün bunlar, yoksa bu tartışma yıllardır süren ve asla kanıtlanamamış birşey. Ülkemizde 0 dan işletim sistemi yazacak var diyen arkadaş acaba dünyada kaç tane farklı linux-windows-mac dışında işletim sistemi görmüş de Türkiye de bunlardan bir sürü olduğunu iddia ediyor?

seckin_kaya
23-11-2009, 21:08   |  #21  
seckin_kaya avatarı
Yıllanmış Üye
1,065 mesaj
Alıntı: HP-Tubos Melen  
Pardus kullanılabilir. [Ona bakarsak(!)]
ewt hemde türklerin yapmış olduğu işteletim sistemiBeğendim

falconer
23-11-2009, 23:05   |  #22  
Yıllanmış Üye
704 mesaj

Hazmedemediler mi? MS, in bir rakibi yok ki hazmedemesin. Bu ne saçma bir yaklaşımdır.
Konuya gelirsek arka kapı olmaması için bir neden yok. Aslına bakılırsa arka kapıya da gerek yok. İnternete bağlı bir bilgisayarda bilgi güvenliğinin olduğuna beni hiç kimse inandıramaz..

Mustafa Akın
24-11-2009, 19:14   |  #23  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
Alıntı: falconer  
Hazmedemediler mi? MS, in bir rakibi yok ki hazmedemesin. Bu ne saçma bir yaklaşımdır.
Konuya gelirsek arka kapı olmaması için bir neden yok. Aslına bakılırsa arka kapıya da gerek yok. İnternete bağlı bir bilgisayarda bilgi güvenliğinin olduğuna beni hiç kimse inandıramaz..
MS in pazar payının %85 inden üstünü elinde tutması onun rakipsiz olduğunu göstermez. Dünyadan bihabersiniz sanırım. Arka kapı olmasına gerek yok diyorsunuz da, arka kapı olmazsa ve internetten sizin bilgisayarınıza erişilirse bunu farkedersiniz, arka kapı var denmesinin nedeni bu.

falconer
24-11-2009, 20:51   |  #24  
Yıllanmış Üye
704 mesaj
Alıntı: Mustafa Akın  
MS in pazar payının %85 inden üstünü elinde tutması onun rakipsiz olduğunu göstermez. Dünyadan bihabersiniz sanırım. Arka kapı olmasına gerek yok diyorsunuz da, arka kapı olmazsa ve internetten sizin bilgisayarınıza erişilirse bunu farkedersiniz, arka kapı var denmesinin nedeni bu.
Dünyadan bir haber değiliz neyin ne olduğunu gayet iyi biliyoruz, görünen o ki siz bizi bırakıp kendi adınıza endişe duymalısınız. Farkedersiniz denmiş bu farkedecek kesim için bir yüzde verebilir misiniz? Neden uğraşıyorum ki anlaşılabilmek adına uzun uzun yazmak gerekir, ancak o zaman, o da belki...:)))

Mustafa Akın
24-11-2009, 22:05   |  #25  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
Alıntı: falconer  
Dünyadan bir haber değiliz neyin ne olduğunu gayet iyi biliyoruz, görünen o ki siz bizi bırakıp kendi adınıza endişe duymalısınız. Farkedersiniz denmiş bu farkedecek kesim için bir yüzde verebilir misiniz? Neden uğraşıyorum ki anlaşılabilmek adına uzun uzun yazmak gerekir, ancak o zaman, o da belki...:)))
Niye, salak mıyız biz? Anca uzun uzun yazınca mı anlıyoruz biz?
Microsoft farkedecek kesimi seçiyor mu peki ona göre ayrı mı davranıyor? Hayır.
Peki o zaman arka kapısız giriyor diyelim bilgisayarınıza. Siz farketmediniz ben farkettim. Siz farketmediniz diye MS yapmıyor mu olacak. Ben farkettim sonuçta. Ben şikayetimi yapabilirim değil mi? Ama arka kapı olursa kimse anlamaz. Ama bu arka kapı tartışması yıllardır tartışılan ama hiç kanıtlanamayan birşey diyoruz, MS in de rakipsiz olduğunu iddia etmek dünyadan bihaber olmaktır bence. Apple MS'in en büyük rakibi, ve gayet de büyük. Ve bu kadar anlaşılmayacak olanı bizim salak halimize anlatın bi bakalım merak ettik neyi anlayamayacağız.