Windows 7 hacker'ları da sevindirdi...

CHIP Online
08-05-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

MS, Win 7 ile güvenlik anlamında ciddi adımlar attı ama eski küçük hileyi yine hesaba katmadı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Wind ... vindirdi_12613.html

Resimlerle: Windows 7 RC Türkçe Görüntüleri

Milyonlarca kullanıcının PC'lerinde yüklü olan Windows işletim sistemleri, doğal olarak hacker'ların bir numaralı hedefi. Sistemde bulunan güvenlik açıkları ve hataları akla gelmedik yöntemlerle kullanan art niyeti kişiler Windows sistemleri için büyük bir tehlike oluşturuyor. Microsoft bu sorunlara karşı kullanıcılarını korumak adına önemli adımlar atıyor. Bunun en güzel örneği Windows 7'de otomatik kullanım özelliği ile ilgili [url=""] alınan önlemler[/url] oldu. Fakat başka bir sorun hala gündemde ve özellikle tecrübesiz kullanıcıları tehdit ediyor.

Aslında buna bir sorun değil, Microsoft'un iyi niyetle başlattığı ama zamanla ters tepmeye başlayan bir özellik demek de mümkün. Microsoft, Windows NT ile birlikte başlattığı, dosya uzantılarını gizleme özelliğini, beklentilerin aksine halen sürdürüyor. Hacker forumlarında sıklıkla bahsi geçen bu özelliğin yeni işletim sisteminde değiştirilmemiş olması, kendi açılarından sevindirici bir durum olarak değerlendirildi. Çünkü pek çok hacker, bu sayede EXE uzantılı zararlı yazılımının gerçek kimliğini kullanıcıların gözünden saklamayı başarıyor. Hacker'lar çoğunlukla bu zararlı dosyaların isimlerini de "Resim.JPG.EXE" gibi değiştirmeyi tercih ediyorlar bu sayede kullanıcılar dosya ismini sadece "Resim.JPG" olarak görüyorlar. Hatta bir adım daha ileri giden hacker'lar dosyanın simgesini de, Windows'un varsayılan JPG simgesi ile değiştirerek, kullanıcıları daha rahat kandırabiliyorlar.

Windows 7 RC'de uzantılar varsayılan ayarlara göre görüntülenmiyor. Hacker'lar final sürümünde bu durumun değişmemesini umuyorlar...

Tüm konu: Windows 7 hacker'ları da sevindirdi...

İzleyin: Windows 7 yine şaşırtıyor

Resimlerle: Windows 7 RC Türkçe Görüntüleri

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce dosya uzantıları varsayılan değer olarak saklanmalı mı?

BeyazLotus
08-05-2009, 16:50   |  #2  
BeyazLotus avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
180 mesaj

Uzantı gizleme özelliği çok saçma bir özellik. Hiç gerek yok gizlemeye. Eğer uzantıları gizlersem rar'lanmış büyük dosyaların sırasını karıştırıyorum en başta. Neyin ne olduğunu anlamıyorum. Limewireden müzik indirirken bir müziğin uzantısının exe olduğunu gördüm. Direk sildim.
Uzantıları gizlemek çok kötü.

Uzantıları nasıl  göstermeyi bilmeyenler için:

Windows XP: Herhangi bir klasörde Araçlar-Klasör Seçenekleri yoluyla bilinen dosya türleri için uzantıları gizle seçeneğindeki tiki kaldırın.

Windows Vista: Herhangi bir klasörde Düzenle-Klasör ve Arama Seçenekleri-Görünüm yoluyla bilinen dosya türleri için uzantıları gizle seçeneğindeki tiki kaldırın.

Son Düzenleme: BeyazLotus ~ 08 Mayıs 2009 16:53
ahmeta03
08-05-2009, 16:59   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
89 mesaj

Bence de uzantıları gizlemek çok mantıksız ve gerksiz. Ne gibi kazanç sağlıyor kullanıcıya uzantı görmemek

Fattur
08-05-2009, 21:59   |  #4  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Bence gizlenmeli ve gerekli.Sonra birde dosya uzantısıyla uğraşıyorsun bir ton iş.Pratik olmalı bence :)

tayartekin
08-05-2009, 22:06   |  #5  
Yıllanmış Üye
802 mesaj
Fattur
Bence gizlenmeli ve gerekli.Sonra birde dosya uzantısıyla uğraşıyorsun bir ton iş.Pratik olmalı bence :)
bence de öyle fakat hackerlar bunu kötüye kullanmak istiyor. en basit yolu üzerine gelip açıklamasını okumak eğer dosya sürümü uygulama vb. bişeyler yazıyorsa o dosya kesinlikle resim değildir

Son Düzenleme: tayartekin ~ 08 Mayıs 2009 22:06
H@ckerCesur
10-05-2009, 17:37   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,881 mesaj

Bilinçsiz kullanıcı her türlü numarayı yer. Bu bir açık degil. Olması gereken birşey.

mustafaasil66
10-05-2009, 23:40   |  #7  
Yıllanmış Üye
373 mesaj

Uzantı işini ben arada kullanıyorum ama çok önemli bi işe yaramıyor..

santi
10-10-2009, 19:02   |  #8  
Yıllanmış Üye
162 mesaj

dosya indirme programlarında birçok uzantıyı siliyorum ki gereksiz şeyler yüklenmesin. Benim indirdiklerim film, video, müzik, birde program dosyaları, rar, zip gibi sıkıştırılmış dosyalar, hangi uzantıları kaldırmalıyım bu programlardan?