Windows 7 için servis paketi beklemeyin...

CHIP Online
17-09-2009, 15:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Yeni Windows sürümüne geçmek için ilk servis paketini bekleyenlerden misiniz? Bu haber tam size göre

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/wind ... klemeyin_15286.html

Resimlerle: Windows 7'yi netbook'lara kuruyoruz!

Microsoft, profesyonel kullanıcıları 8 yıllık Windows XP'den Windows 7'ye geçirmek için çalışmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan pek çok araştırma, bu profesyonel kullanıcıları bilgilendirmeye yönelik oldu. Biz de daha önceki bir haberimizde Windows 7'deki XP Mode'un güvenlik risklerini:  Güvenlik devinden ağır Win 7 suçlaması, bir diğer haberde ise XP Mode'un güvenliğe kattıklarını: Windows 7 gerçekleri: Güvenli mi değil mi? sizlerle paylaşmıştık.

Microsoft, özellikle bağlantısını verdiğimiz ikinci haberde geçen önemli noktaları işaret ediyor ve Service pack öncesi Windows 7'nin güvenli olduğunu vurguluyor. Sadece güvenlik de değil; Windows Vista'ya geçmeyen kullanıcılara, Windows 7'nin performans açısından Windows Vista gibi değil de Windows XP gibi başarılı olduğunun altını çiziyor. Gerçekten de yapılan testler ve deneyen kullanıcıların tecrübesi Microsoft'un argümanlarını destekler nitelikte.

Tüm konu: Windows 7 için servis paketi beklemeyin...

İzleyin: Windows 7 reklamları hazır!

Resimlerle: Windows 7'yi netbook'lara kuruyoruz!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Windows 7'e geçiş için SP1'i beklemeli mi?

posicor
17-09-2009, 15:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
358 mesaj

Büyük bir şirketseniz ve 5-6 bin makineye yükleyecekseniz kesinlikle...

Bir abimizin de dediği gibi "SP2'yi görmeden paçaları sıvama!" :)

PcMaKeR
17-09-2009, 15:24   |  #3  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

SP mi.
Vistanın makyajlanmış hali Windows 7.

XP nin Services Pack 2 yemiş hali gibi düşünebiliriz. Sadece Görsellik değişti. Kök hala aynı kök.

Mustafa@PC
17-09-2009, 15:27   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Vista SP3 = Windows 7 (Neredeyse)

Windows 7 için SP çıkması uzun süre alacak diğer Windows'lara nazaran, emin olun...

posicor
17-09-2009, 15:49   |  #5  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

Kökü aynı, katılıyorum ama farklı işletim sistemi, sonuçta bir süre (~1,5-2 yıl) geçmeli ki :

- Microsoft'un kendi personeli olası problemlerin (en basit arayüz problemleri bile olsa) çözümlerini bulmuş olacak
- Son kullanıcılar evde bir süre kullanıp alışacaklar
- Tüm intranet programları ie8'e adapte edilecek
- Teknik personel 685 ve 686'yi geçecek ve/veya ayarlarını yalayıp yutacaklar
- En önemlisi, genel Kuruldan bütçe alınacak ve neden kriz zamanı böyle bir değişikliğe gidilmesi gerektiği izah edilecek (allah kolaylık versin :) )

Büyük firmaların çoğu her zaman olduğu gibi "kriz sonuna bırakalım, yeni PC alım ihalesi ile birlikte yükleriz, hem o zamana SP1 veya SP2'de çıkmış olur" diyecektir.

PcMaKeR
17-09-2009, 16:49   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Ya büyük firmaların çetelesini mi tutacam kardeşim ne yüklerlerse yüklesinler bana mı var faydası. Kendilerine edecekler.

Ben kendi başıma yüklerim kim ne yaparsa yapsın.

AkyüzCan
17-09-2009, 16:49   |  #7  
Yıllanmış Üye
278 mesaj

6.1 kernel tabanı ile 6 serisinin en kapsamlı doğal sürecini yaşayan windows 7 nin bu evrimi başka hiç bir işletim sistemine nasip olmamıştı vista ile başlayan bence gerçek anlamda stabil olamadan daha önce defalarca değindiğimiz nedenler doğrultusunda  erken olarak piyasaya görmüş  vista  bu süreci ister kabul edelim ister görmezden gelelim windows 7 ile sürdürmüştür; gene bileşim sektöründe hiç  bir işletim sistemine nasip olmamış milyon üstü kullanıcı feed back testerliğini aylarca sürdürüp final sürecine gelen windows 7 serisinde gerek  pcmaker in "SP mi ??? ....... XP nin Services Pack 2 yemiş hali gibi düşünebiliriz. Sadece Görsellik değişti. Kök hala aynı kök" demesi gerekse mustafa nın
"Vista SP3 = Windows 7 (Neredeyse)
 Windows 7 için SP çıkması uzun süre alacak diğer Windows'lara nazaran, emin olun...
"sözü laf olsun diye yazılmış yanıtlar değil. Gerçekten de windows 7 nin selefi vista ister kabul edip etmeyelim zengin kernel tabanı ile windows 7 ye yolu açmıştır bu bir süreçtir XP efsanesinde 5.0 tabanli işletim sistemi windows 2000 nin yolu açmasına rağmen  SP 1 siz  XP  mavi ekranları, format sonrası unutamadığımız hızı ve altı ay sonrası hantallığı  ile çok da stabil sistem değildi. Anımsayanlar bilir asıl süreç sp1 hatta sp2  ile başlamıştı ama bu kez değişen bu sürecin çok ama çok önce geçilmiş olması bence bir gerçek de şu ki  halef bu kez selefini çok bekleyecek...!

PcMaKeR
17-09-2009, 17:09   |  #8  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

AkyüzCan XP sp 1 de bile çok hantaldı dediğin gibi. SP2 çığır açtı. şuan dünyadaki en çok yüklü işletim sistemi Windows XP sp2.

sp3 te vistadaki birkaç özellik kazandırıldı. oda çekirdek desteklediği için öbür türlü onlarda olmayacaktı.

Toxic
17-09-2009, 18:35   |  #9  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

vista sp2 den memnunum.windows 7 ye sp1 den sonra geçmeyi düşünüyorum.

Kırık Çocuk
17-09-2009, 18:36   |  #10  
Yıllanmış Üye
473 mesaj

Ne gerek var ki? Ha tabi büyük şirketler için güvenlik ön plandadır ve belki onlar bekleyebilir ama normal kullanıcılar için gerek yok diyorum.

toddler
17-09-2009, 19:11   |  #11  
Yıllanmış Üye
220 mesaj

Büyük bir firmaysanız herşeyden emin olmadan geçiş yapmak sıkıntılı olabilir. Ayrıca ekonomik kriz ortamında bir süre daha bekleyip bilgisayarlar yenilendiğinde Win 7'ye geçmekte mantıklı olabilir.

Mehmet-
17-09-2009, 19:25   |  #12  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

Bence beklenmemeli. Çoğu kişi de beklemeyecektir. Bir çok kişi de Win 7'yi eskitti bile:)

posicor
17-09-2009, 19:32   |  #13  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

Ya büyük firmaların çetelesini mi tutacam kardeşim ne yüklerlerse yüklesinler bana mı var faydası. Kendilerine edecekler.

Ben kendi başıma yüklerim kim ne yaparsa yapsın.

Bireysel olarak, sonuna kadar katılıyorum size (hatta beta'sından beri kullanıyorum)

Yazının kendisi sanki biraz IT departmanlarına yönelik olduğu için kurumsal hakkındaki düşüncelerimi belirttim :)

Bu arada, Microsoft nasılsa 1-1,5 yıla SP1'i çıkarır zaten, ihtiyaç olup olmaması önemli değil, müşteri memnuniyeti için çıkarır.

Anımsayanlar bilir asıl süreç sp1 hatta sp2  ile başlamıştı ama bu kezdeğişen bu sürecin çok ama çok önce geçilmiş olması bence bir gerçek deşu ki  halef bu kez selefini çok bekleyecek...!
Bu noktaya da kesinlikle katılıyorum, bence XP gibi uzun bir süre 7 dönemi olacak.Süreç bence 98-98SE veya 2000-XP ikilisine hakikaten benziyor.Bu ikililerden birincisi hep ikincinin betası gibiydi ve 2.'ler uzun sürelerce kullanıldılar.Vista'dan sonra gelen 7'nin sonu da öyle olacak bence.

2018 yılı geldiğinde Ballmer bu sefer şirketlere bırakın artık şu 7'yi diyecek ve biz burada microsoft 7'den kurtulamıyor haberleri okuyacağız :)

Son Düzenleme: posicor ~ 17 Eylül 2009 19:40
biriki0102
18-09-2009, 03:01   |  #14  
Üye
69 mesaj

Windows 7 olgun bir sistem olarak çıkmıştır ve şu anki olgunluğu ile ciddi manada tatmin edicidir. Ancak ufak tefekte olsa hatalar mevcuttur. Bunlara en basit örnek aygıt yöneticisi ile bir aygıt penceresi açtığınızdaki pencereyi kapat butonu üstüne geldiğinizde sürekli yanıp sönmesi gösterilebilir. Elbette bu durum bir hizmet paketi çıkartılacak kadar büyük çaplı bir sorun değildir. Ama hizmet paketi de en nihayetinde bu tarz yamaları içeren kümülatif güncellemelerdir.
Örneğin yeni donanımlar ve program uyumluluk sorunları ile bunun üstüne hizmet paketi çıkana kadar ki güncellemelerin eklenmesi sonuçta gereklilik arz ettiğinde gerçekleştirilmek zorundadır.
Kurumsal anlamda ise Vista'dan ağzı yanan sistem yöneticilerinin hizmet paketi beklemesi elbette normal bir durumdur.
Bir arkadaşın da belirttiği gibi şu anda Windows 7 = Vista + SP2'den farklı birşey değildir.
Ama şunu da unutmamak lazım, hiç kimse benim malım bozuk demez. MS'in şu anda bir hizmet paketi hazırlıyoruz demesi bile daha piyasa çıkmadan Windows 7 hakkında psikolojik de olsa kötü çağrışım doğurur. Kısaca "Hizmet paketi yok" açıklaması hem gerekçlere bakıldığında mantıklı bir karar, hem de MS'in pazarlama stratejisidir.
Saygılarımla..

Fattur
18-09-2009, 05:19   |  #15  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Windows 7'nin performans açısından Windows Vista gibi değil de Windows XP gibi başarılı olduğunun
Aslında XP ilk çıktığında başarılı değildi hem de hiç :) bu konuda vista daha iyiydi..

Ayrıca win7, vistadaki 6,0 kernelini kullandığı için (win7:6,1) ara bir sürüm olaraktan ana sürümden daha performanslı olacaktır.Ha eğer illaki bi SP istiyorlarsa İleriki günlerde içi "boş" bir sp çıkartabilir ms ;)

alpbilgekagan
28-09-2009, 09:27   |  #16  
Yıllanmış Üye
111 mesaj

Servis paketi beklemenin bir anlamı yok. Xp yıllardır kullanılıyor ve hackerler onun herşeyini çözmüş. Hackerler vistada başarısız oldular. Şimdi de Windows 7 var. En son çıkan genelde en güvenlidir. Performans açısından zaten Windows 7 de sorun yoktur. Bu saatten sonra Xp kullanmak, gericiliktir. 2 aydır Windows 7 kullanıyorum ve bir sorunla karşılaşmadım. Mavi ekranlardan kurtulmak isteyenler Windows 7'ye hemen geçebilir...