Windows 7: IE 8 devre dışı bırakılabilir...

CHIP Online
05-03-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft, Internet Explorer 8'i Windows'a yapıştırmaktan vazgeçtiğini gösteren ilk adımı böyle attı

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Wind ... ilabilir_11291.html

Resimlerle: Internet Explorer 8: RTM sürümünden resimler

Öyle görünüyor ki, Microsoft Windows 7 kullanıcılarına Internet Explorer 8'i devre dışı bırakma imkânı sunacak. İşletim sisteminin şu sıralar internete sızan derlemesinde (Build 7048) buna uygun fonksiyon sunuluyor.

Böylece Microsoft ABD ve Avrupa'dan gelen kartelleşme şikâyetlerine tepki vermiş oluyor. Microsoft, kendine has web tarayıcısının işletim sistemine entegre ederek pazar gücünü kötü kullandığı için suçlanıyordu. Rakip Opera durumla ilgili şikâyetlerini kısa bir süre önce dile getirmişti.

Şikâyetin bir sonucu olarak Microsoft, ilerde Windows kurulumu sırasında rakip firmaların tarayıcılarını da sunmak zorunda kalabilir.

AeroXperience yöneticileri tarafından tespit edilen bu özellik, halka açılan betada yer almıyordu.

Tüm konu: Windows 7: IE 8 devre dışı bırakılabilir...

İzleyin: Explorer 8 ve gizlilik

Resimlerle: Internet Explorer 8: RTM sürümünden resimler

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce IE 8'in sistemden kaldırılabilir hale gelmesi Opera için yeterli olmalı mı?

Optimum
05-03-2009, 11:37   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
73 mesaj

Bence biraz faydası olacaktır. Zira kurulum esnasında sistemi kuran kişi mecburen herhangi bir tarayıcı kurmak zorunda olacağı için ister istemez alternarifleri de düşünüp kolay kurulumlu olan Firefox ve Opera'yı tercih edebilir.

Ama asıl mese explorer'den kat kat ileride olan Opera ve Firefox'un gelişimine en büyük engel web tasarımcılardır. Çünkü biraz daha zaman ayırıp işin kolayına kaçmadan diğer tarayıcılar için uyumlu tasarımlar yapsalar ve Activex olmadan da etkileşimli siteler yapabilseler zamanla Explorer kullanımı ciddi oranda düşecektir.

Neden böyle düşünüyorum? Çünkü bazı siteler (Banka, okul vs) Firefox ve Opera'da tam olarak çalışmıyor. Dediğim gibi bunun tek nedeni web masterlar maalesef.

frozen
05-03-2009, 14:34   |  #3  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Bu noktada birşeyi kaçırıyorsun. Kötü web tasarımcılar yetişmesini sağlayan en büyük sebep ise, FireFox'un ta kendisidir. Yanlış-Hatalı-Eksik kodları çalıştıran, güncel standartların hepsine ait hataları düzgün gösteren bir web tarayıcı olduğu için, web tasarımcıların kod düzenleri ya da kalitesi üzerinde durmadan kolayca düzgün görünümlü siteler oluşturduklarını zannetmesine yol açıyor. Bu ciddi bir sorun. Explorer'da açtığımız siteler bir anda darmadağın görünüyorsa, bu Explorer'ın sorunu değildir arkadaşlar. Bu o siteyi başka bir tarayıcıya bakmadan yapan web tasarımcının suçudur. Bu durum da Explorer'ın en çok karalanan yönüdür zaten.

Operadan bahsedecek olursak ta, bu gün ne ise, yarında o olacak.. Bir süre sonra da bitip gidecek.

Hiper£l£v£nKids
05-03-2009, 16:13   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

"Şikâyetin bir sonucu olarak Microsoft, ilerde Windows kurulumu sırasında rakip firmaların tarayıcılarını da sunmak zorunda kalabilir."

Bunun olacağını hiç zannetmiyorum

Fattur
05-03-2009, 21:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
frozen
Bu noktada birşeyi kaçırıyorsun. Kötü web tasarımcılar yetişmesini sağlayan en büyük sebep ise, FireFox'un ta kendisidir. Yanlış-Hatalı-Eksik kodları çalıştıran, güncel standartların hepsine ait hataları düzgün gösteren bir web tarayıcı olduğu için, web tasarımcıların kod düzenleri ya da kalitesi üzerinde durmadan kolayca düzgün görünümlü siteler oluşturduklarını zannetmesine yol açıyor. Bu ciddi bir sorun. Explorer'da açtığımız siteler bir anda darmadağın görünüyorsa, bu Explorer'ın sorunu değildir arkadaşlar. Bu o siteyi başka bir tarayıcıya bakmadan yapan web tasarımcının suçudur. Bu durum da Explorer'ın en çok karalanan yönüdür zaten.

Operadan bahsedecek olursak ta, bu gün ne ise, yarında o olacak.. Bir süre sonra da bitip gidecek.

son cümlende yanılıyorsun..
Opera en çok kullandığım tarayıcırın biri.Öteki de ie
Ama opera yanlış yaptı aslında.Bu davada ağzını açmasını doğru bulmadım.bir yandan sana katılıyorum, bir yandan da katılmıyorum opera konusunda Kahkaha

Son Düzenleme: Fattur ~ 05 Mart 2009 21:28
frozen
05-03-2009, 21:31   |  #6  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj
Fattur
son cümlende yanılıyorsun..
Opera en çok kullandığım tarayıcırın biri.Öteki de ie
Ama opera yanlış yaptı aslında.Bu davada ağzını açmasını doğru bulmadım.bir yandan sana katılıyorum, bir yandan da katılmıyorum opera konusunda Kahkaha
Evet biraz ağır oldu biliyorum. Demek istediğim opera'nın berbat olduğu değil. Antipati kazandığı. Çaresizlik göstergesi bu. Windows'a dahil olmadan hiç bir geleceği yok. Çocukça tripler yapan lise döneminden kalma kız çocukları gibi mızmızlanıyor yolunda engel olan herşeye karşı. Sadece Microsoft değil. Vista nasıl antipati yüzünden yok olmaya yüz tuttuysa. Opera'nın da başına gelecek olan budur bence. Tabi yanılıyor olabilirim ;q