Windows 7 Microsoft'un sonunu mu hazırlıyor?

CHIP Online
10-11-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Çok tartışılacak iddia: "Windows 7'nin çok iyi satması Microsoft'un sonunu hazırlayabilir!"

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/wind ... zirliyor_16323.html

Resimlerle: Windows 7 işte bunları değiştirecek...

Satışlar tavan yaparken tanınmış bir isim bu başarının Microsoft için zararlı olabileceğini belirtiyor. Sizlerle daha önce paylaştığımız NPD Group raporlarından hatırlayabileceğiniz gibi Windows 7 satışları yükseliyor. Ancak bu haberi herkes iyi yorumlamıyor.

Yönetim danışmanlığı şirketi olan Galbraith Management Consultants'ın kurucusu ve başkanı olan Jay R. Galbraith bunun Microsoft için olası en kötü haber olduğunu söylüyor. Microsoft'u yazılımın General Motors'u yapabileceğini iddia ediyor. GM ile vurguladığı anlam ise eski, tarih, geçmiş, önemsiz ve yıkıma giden oluyor. Windows 7'nin başarısının bunu hızlandıracağını iddia ediyor.

Galbraith'e göre Microsoft geleceğe dönük olarak masaüstü yazılımlardan ziyade diğer cihazlara ve bulut bilgi işleme odaklanmalı. Galbraith durumu şu sözlerle açıklıyor: "Olabilecek en kötü şey Windows 7'nin başarısı. Bu başarı şirket yönetiminin tekrar masaüstü yazılıma odaklanmasına sebep olacak."

Tüm konu: Windows 7 Microsoft'un sonunu mu hazırlıyor?

İzleyin: Windows 7'yi çocuklar bile kullanır

Resimlerle: Windows 7 işte bunları değiştirecek...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Masaüstü pazarı gerçekten daralacak mı?

PcMaKeR
10-11-2009, 13:10   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

microsoft mu windows 7 den yıkılacak.
Bu adamlar neresinden uyduruyor bu tür düşünceleri ben anlamıyorum.

Sadece windows 7 üretiyor sanacak bunu duyan!

yalcinkurt
10-11-2009, 13:18   |  #3  
yalcinkurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,580 mesaj

MS, her işletim sistemi ile kullanıcıların ihtiyaçlarını anlayıp ona göre yeni yeni çözümler üretiyor. Bu yönüyle MS; işletim sistemlerinden hele hele de 7'den yıkılmaz. Fakat; başarısına aldanıp bundan sonra çıkacak işletim sistemi sönük kalırsa o zaman zararına olabilir.
Ayrıca; MS sadece işletim sistemi yapmıyor ki.... Yapsaydı o zaman bu iddaası gerçek olabilirdi belki...

posicor
10-11-2009, 13:48   |  #4  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

Masaüstü pazarı tabiki daralacak, şu anda altın günlerini geride bile bıraktı.Dizüstü satış oranlarındaki artış, akıllı telefonlar, internete bağlanan ev eşyaları, gelişmiş web uygulamaları bunun bir göstergesi aslında.Şu anda bile ezici bir çoğunluk için sadece internete bağlanmaya yarayan bir araç haline geldi.En büyük kalelerinden biri olan ofis uygulamalarını önümzdeki birkaç sene içersinde online camiaya kaptıracak, son kale oyunlar ise bir süre daha dayansa da bant genişliği belirli bir seviyenin üstüne çıktığında onlar da tamamen web tabanlı hale gelecek (stream olayı).Dolayısı ile bir süre sonra evdeki hantal kasalara ve kocaman laptoplara veda edeceğiz.Yanımızdaki internet tabletlerinden, cep telefonlarından, evdeki televizyondan vs. internete girip her türlü uygulamayı internette çalıştıracağız.

Windows 7'nin microsoft'u batırma olayına gelince, muhtemelen yazar dikkat çekmek için bu şekilde bir savda bulunmuş.Çünkü bu masaüstü daralması olayı öyle 2-3 sene değil en az bir 10 sene sürecek bir süreç, dolayısıyla microsoft'un veya başka bir firmanın kendisini hazırlaması için yeterli süre mevcut.Microsoft doğal olarak bu işten zarar görecek (hatta Bill Gates'in yokluğunda daha fazla, çünkü şimdiki keltoşun aksine Gates çok hızlı manevra yapabiliyordu) ama batacağını hiç sanmıyorum.Küçülür, şekil değiştirir ve ayakları üzerinde çıkar.

Asıl merak ettiğim, bir 10-15 sene sonra Microsft'un tahtında kimin olacağı.Kendisi mi, google mı, oracle mı yada başka bir firma mı?

PcMaKeR
10-11-2009, 14:39   |  #5  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Google MS nin tahtına hiçbir zaman oturamaz. Eğer google internet işlemleri ile işletim sistemi, database yönetimleri, çevre birimleri, oyun konsolu üretmeye kalkarsa batar.

Oracle Database konusunda dünya lideri arkasından Microsoft geliyor. Oracle hiçbir zaman Os çıkartmayı düşünmedi. Elindeki en iyi kozu alıp piyasadaki en çok tutulan işletim sistemlerine oynadı ve kazandı. Microsoft sürekli sıkıştırmasa database konusunda Oracle bu günlere gelemezdi.

Çoğu konuda Microsoftun adımı yada aktif bir görevi vardır. Google hiçbir zaman W3 standarları için birşey yaratmadı oluşturmadı. Microsoft W3 için birçok çalışmada bulundu. XML gibi bağımsız bir veri dili yaratılmasında büyük rol oynadı.

Microsoftun tek kötü olduğu nokta arama motoru endüstirisi. hiç bulaşmasa daha iyiydi. Google ancak ms ye burda kafa tutuyor.

posicor
10-11-2009, 18:05   |  #6  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

Google MS nin tahtına hiçbir zaman oturamaz. Eğer google internetişlemleri ile işletim sistemi, database yönetimleri, çevre birimleri,oyun konsolu üretmeye kalkarsa batar.

Oracle Database konusundadünya lideri arkasından Microsoft geliyor. Oracle hiçbir zaman Osçıkartmayı düşünmedi. Elindeki en iyi kozu alıp piyasadaki en çoktutulan işletim sistemlerine oynadı ve kazandı. Microsoft süreklisıkıştırmasa database konusunda Oracle bu günlere gelemezdi.

Google zaten işletim sistemi üretiyor (android? chromeos?), ofis uygulamaları (google docs) ve kurumsal mail uygulaması (enteresan ama gmail kurumsal olarak da kullanılıyor) mevcut hatta çok basit de olsa database denemeleri de yapıyor (google base) donanım kısmı yok şimdilik ama zaten microsoft için de donanım her zaman bir yan koldu, belki özenip google da el atar ilerde, kim bilir :)

Oracle ise sun'ı almaya çalışıyor ki sun'ı alarak hem ofis hem de işletim sistemi pazarına girmiş olacak.

uGuR.uK
10-11-2009, 20:16   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

MS sadece bu işi yapsaydı doğru olabilirdi dediği ama adamlar sade bir işletim sistemi yapıp bırakmıyor ki; ofis yazılımları, web hizmetleri ve online sistemler içinde en az windows kadar kaynak ayırmış durumda. ayrıca dünyanın en iyi ar-ge departmanlarından birine sahip, yaptıkları buluşlar herşeye yön veriyor...

PcMaKeR
10-11-2009, 20:46   |  #8  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: posicor  
Google zaten işletim sistemi üretiyor (android? chromeos?), ofis uygulamaları (google docs) ve kurumsal mail uygulaması (enteresan ama gmail kurumsal olarak da kullanılıyor) mevcut hatta çok basit de olsa database denemeleri de yapıyor (google base) donanım kısmı yok şimdilik ama zaten microsoft için de donanım her zaman bir yan koldu, belki özenip google da el atar ilerde, kim bilir :)

Oracle ise sun'ı almaya çalışıyor ki sun'ı alarak hem ofis hem de işletim sistemi pazarına girmiş olacak.

Oracle Sun ı zaten aldı ki.
MySql, Java bunların lisans tamamlamaları yakında Oracle a geçer.

Android. Windows la baş edebilecek bir yazılım mı sence. yada chromeos. Daha Chromeos nin şekli şemali bile belirmedi. Linux un tahtını sallasın belki ms ye kafa tutabilir.

Google Docs dediğinde ben ne word ün tadını aldım ne diğer office uygulamalarının. Internet tarayıcısı üzerinden yapılan iş ne kadar güvenlidir. Kurumsal olarak google docs kullanan varsa gülerim. Önemli bir belgeleri nete kurban gittimi anlarlar o zaman.

Seni eleştirmiyorum posicor yanlış anlama ;) Fikirlerimi belirttim sadece.

toddler
11-11-2009, 03:47   |  #9  
Yıllanmış Üye
220 mesaj

Hımm,
Bana göre olayın farklı bir yönü daha var. Tamam M$ işletim sisteminde dünya devi, tartışmaya gerek yok. Bu durum daha uzun sürede böyle gider. Fakat artık endüstri meslek liseleri ve üniversitelerin ilgili bölümlerinde açık kaynak kod programlama dersleride veriliyor. Sanırım dünyada da durum farklı değildir. Yıllar sonra açık kaynak kodlu sistemler bugünkü durumundan daha fazla yaygınlaşmış olacak. Büyük ihtimalle M$ yine pazar lideri olacak ama pazar payı dolayısıyla ciro düşecek. Ayrıca akıllı telefonlar ve taşınabilir açık kaynak kodlu cihazlar çoğaldı hatta Win7 fiyatına bu tür cihazlara sahip olmak mümkünken M$ sadece yazılımla ayakta kalamaz. Sanırım değerlendirmeyi yapan şahıs buna dikkat çekiyor.Bu açıdan bakarsak M$ riski paylaştırmalı farklı alanlarda da çalışmalar yapmalı. En baştada Windows Mobile konusunda epey bir çalışmalı. Sistemi sömürmeyen adam gibi çalışan birşey yapmalı. Wm 6.5'den memnun bir tane allahın kulunu görmedim kendim dahil :) (Israrla 6.1 kullanmaya devam)
Sanırım bu aralar Win7 dışında Xbox360'da M$'in yüzünü güldürüyor.

Son Düzenleme: toddler ~ 11 Kasım 2009 03:48
Mustafa@PC
11-11-2009, 11:14   |  #10  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Windows 7 sadece masaüstü pazarına hitap etmiyorki... Diğer yandan Microsoft sadece Windows 7'den ibaret değil ki :)

PcMaKeR
11-11-2009, 11:37   |  #11  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

İster açık kod istek başka bir taraf.
MS Sadece Windows, Sunucu, Donanım, vs ile uğraşmıyor.
6 milyondan fazla kod geliştirici Hergün MSDN, Technet Forumlarında geziyor. Bu çok önemli.

Ama birçoğunuz microsoftu çok yüksek fiyatlarla ürün sattığını sanıyor. YANLIŞ.
Microsoft ürünlerini eğer siz geliştiriciyseniz: MSDN de download bölümü vardır. Microsoftun yazılımla Ürettiği bütün programlar vs herşey burdan indirilmeye sunuluyor yazılımcılara.

Şimdi şöyle birşey var. Microsoft: WebsiteSpark ve bizSpark adında iki yeni iş geliştirme paketi sunuyor.

Websitespark ile BizSpark şu avantaj sağlıyor. Özellikle BizSpark Türkiyede 250 dolar karşılığında yazılım geliştiren şirketlere MSDN Premium veriyor. Bu ne demek şu demek:

MS Nin geliştirdiği bütün programlara 250 dolar karşılığında ulaşmak demek.
Normalde tek başına almaya kalksanız:
Visual Studio Team Suite with MSDN Premium 10 Bin dolar.
Sql Server Developer Edititon 1000 Dolar.
Windows Server 2008 tek cpu standart sürüm 1500 dolar.
Microsofttan canlı destek almak msdn premium hesabına dahil.

İşte bundan dünyanın parasını kazanıyor ama 250 dolarada biz geliştiricilere dünyanın avantajını sağlıyor.

ben gidipte açık kaynak kodla program yazmam bunu görünce! yazana saygım var ama açıkkaynak kodun dezavantajı çok.

Planın arkasını görmeden laf söylemek çok basit.