Windows 7 nasıl şişirilir?

CHIP Online
02-11-2009, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Donanım üreticilerinin Windows 7'yi nasıl yavaşlattığını kendiniz görün. İşte kötü örnekler...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/windows-7-nasil-sisirilir_16170.html

Apple'ın Microsoft hakkında yaptığı küçük düşürücü reklamlar biraz haksız olsa da PC piyasasındaki bazı yanlışlıklara da dikkat çekiyor. Bu yanlışlıklardan en önemlisi ise Windows kullanılacak ortalama bir bilgisayarın gereksiz yazılımlarla şişirilmesi.

Yurt dışında 8 üretici hakkında yapılan çalışmalar şunu gösteriyor:  Pc üreticileri bilgisayarları kullanışsız ve gereksiz bedava yazılımlarla dolduruyor. Bu programlar sayesinde de hem Windows'un açılması çok uzun sürüyor hem de sabit diskler gereksiz yere doluyor.

Bu çalışmaya göre Windows 7 kurulu bilgisayarlara yaklaşık 2-3 GB boyutunda kullanışsız yazılım yükleniyor. Bu programlar da Windows açılırken yaklaşık 200mb, hatta zaman zaman 400mb üzeri bellek tüketimine neden oluyor.

Tüm konu: Windows 7 nasıl şişirilir?

İzleyin: Windows 7'yi çocuklar bile kullanır

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Windows 7 ile birlikte gelen ek yazılımlara gerek var mı

OSMAN BAĞÇEVAN
02-11-2009, 00:08   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

windows 7 temaları da şişiriyor..

Windows 7 ile birlikte gelen araçların ek yazılımlara ihtiyacı yok ama windows 7 ile birlikte gelmiyorsa tabi ki var..

_hEro
02-11-2009, 01:29   |  #3  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,428 mesaj

Bir işletmeci gözüyle bakarsak evet var...
Aslında kullanıcıı genelininde bundan rahatsız olduğunu düşünmüyorum.En basitinden,
Küçük bir bilgisayarcıya format attıran bir kişinin ilk tepkisi "içine birkaç bişey ataydın" oluyor.Bunu makro düzene yayarsak da hemen hemen aynı sonuç olur gibi geliyor bana :)

H@ckerCesur
02-11-2009, 03:35   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Chip Online editorünün "Program ekle kaldır" diye bir özellikten haberi yok sanırım. Bu kadar uzun uzun yazacagına yavaş olan windows 7 yi hızlandırın diye bir başlık açsan. Altına da 3 şey yazsan yeterdi be. Neyse bu defalık böyle olsun. !
1- Denetim Masasındaki Program ekle kaldırdan gereksiz ve kullanmadıgınız programları kaldırın.
2- Başlangıçta açılan yazılımları devredışı bırakın. Başlat > çalıştır > msconfig ve başlangıç sekmesi.
3- Ccleaner gibi ücretsiz bir bakım programıyla sisteminizi taratıp disk birleştirme yapın.

Olay budur !!!

OSMAN BAĞÇEVAN
02-11-2009, 04:56   |  #5  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

Xp ve vista da da program ekle kaldır var...Program ekle kaldır la iş bitmiyor ki , önemli olan şişip , şişmemesi..

Ben bilgisayarıma 3-4 tane yazılım yükleyim , sonra program ekle kaldırdan tek tek sileyim bunları..öle iş mi olur , öle bilgisayar mı kullanılır..

H@ckerCesur
02-11-2009, 08:00   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

(osman bağçevan.) Temizlik yazılımı da kullanın diyorum orda dikkatini çekerim senin. Masaüstüne bir resim kopyaladın diyelim. Sonra da o resmi sildin Shift + Delete ile sistemin şişmiş mi oluyo !
Yani yüklenen bir programı sistemden tam anlamıyla silersen sorun da kalmamış olur. umarım anlamışsındır.

"Yazılımlardan dolayı en agır çalışan bilgisayarı bile 3 aşamada hızlandırırım." 4 degil 3 o yüzden de

Bu yazı zaten reklam kokuyo başlı başına...

Birşey biliyosan konuş bilmiyosan da sus ki çakmasınlar ;)

Son Düzenleme: H@ckerCesur ~ 02 Kasım 2009 08:06
PcMaKeR
02-11-2009, 13:07   |  #7  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

hp en çok şişiren firmadır.
nedense az gösterilmiş.

Ciim
02-11-2009, 14:10   |  #8  
Yıllanmış Üye
454 mesaj

üslubu ve çok bilmiş tavrı nedeniyle hackercesur arkadaşımın yazdıklarını onaylamıyorum. ama yazının reklam kokması bencede doğru... windows 7 li pcler daha çıkalı 1 hafta yeni olmuşken böyle bir konu reklamdan başka birşey değil AMA

windows un şişmesinden değil benim itirazım KULLANMAYACAĞIM PROGRAM NEDEN BANA DAYATILIYOR?

ayın 23 ünde dell studio 1555 notebook aldım p8700 işlemcili olanını.. vista ile geldi doğal olarak bakmadım bile direkt win 7 enterprise 64 bit kurdum. ama eminim içinde norton v.b antivirüs ile office 2007 30 veya 60 günlük deneme sürümü vardı ve ben bu olaya uyuz oluyorum. bilen kullanıcı zaten işlemini yapıyorda bilmeyen kullanıcıya norton dayatılması, daha sonra satın almaya zorlanması ve akabinde bilmeyen kullanıcının almaması sonrası biten lisans ile birlikte gelen virüsler...

Süleyman.
02-11-2009, 14:19   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Yazıda reklamlık bir yer göremedim ben. Dizüstü veya masaüstü hazır bilgisayar aldığınızda sürüyle gereksiz yazılım kurulu oluyor. Bunları kaldırmak için harcanan zaman, kayıt defterinde bir sürü çöp bırakmaları ve yukarıda arkadaşın dediği gibi bu programların dayatılması insanı gıcık ediyor. Arkadaşımın zayıf olan bilgisayarından, ki Vista için hakikaten zayıftı, tam 30 tane gereksiz Sony yazılımı kaldırdım ben, optimize etmek bakımından ve üç saat sırf yazılım kaldırmakla geçti. Yazık değil mi yahu. Donanım üreticilerinin kullacınının işlerine bu kadar burunlarını sokmaması gerekiyor bana göre.

PcMaKeR
02-11-2009, 17:18   |  #10  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Yazıda reklamlık bir yer göremedim ben.
Yokki.

Cem1995
02-11-2009, 22:16   |  #11  
Yıllanmış Üye
299 mesaj

Valla çok haklısınız benim de casper bilgisayarım var içine Okey oyunu yüklemişler :) Sonra Microsoft Office 2007 60 gün trial ve boşu boşuna 200-300 mb diskte yer kaplayan Adobe reader yüklenmiş , bunun yerine gayet kucuk boyutlu Foxit yüklenebilirdi... :)