Windows 7 problemlerim

osmanli18
14-11-2009, 14:06   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
60 mesaj

windows 7 kurulumunu gerçeklerştirdim gerçekten sorunsuz kuruldu. tüm sürücülerimi en azından bir güncelleme ile tanıdı. sorunlar burdan sonra kendini gösterdi. pc'mde iki sata harddiskim var. kurulum yaptığım harddiskimi sorunsuz görerken diğer harddiskimin birincil bölümünü görmüyor. sürücüye harf vererek gösterebildim. bunun nedenini bilen varsa yazsın lütfen.
     ikinci olarak programlarımı kurdum windows dvd sini çıkardım. resetten sonra bootmgr eksik uyarısı verip Ctrl+Alt+Del ile yeniden başlatmamı istedi. işin garip tarafı win7 DVDsi sürücü içindeyken sorunsuz windows açılıyor fakat dvd çıkartılınca windows başlamıyor.

Mustafa@PC
14-11-2009, 16:36   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

1.)Kurulum sırasında harf atadığınız sabit diske hiç bir işlem yapadığınızdan kurulum sonunda yapmak zorunda kalmışsınız, sorun değil zaten halletmişsiniz.

2.)BIOS'u defaultlayıp(Sabit disk ilk sırada olsun boot sıralamasında) sistemi tekrar açın sonucuda buraya yazın lütfen.

Kapalı Hesap (153334)
14-11-2009, 16:41   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

birde bilgisayarımın üzerine sağ tıkla yönet de sonra disk yönetimine tıkla fotograf gönder sorun çözülmediyse.

osmanli18
14-11-2009, 16:49   |  #4  
OP Üye
60 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
1.)Kurulum sırasında harf atadığınız sabit diske hiç bir işlem yapadığınızdan kurulum sonunda yapmak zorunda kalmışsınız, sorun değil zaten halletmişsiniz.

2.)BIOS'u defaultlayıp(Sabit disk ilk sırada olsun boot sıralamasında) sistemi tekrar açın sonucuda buraya yazın lütfen.

biosu hem optimized hemde fail safe modunda denedim  hard disk başta olsa dahi dvd sürücüde olmayınca windows başlamıyor. biosda raid fonksiyonları da kapalı bu hataya raid  ayarlarındanda olabildiğini öğrendim. bios güngelleyim dedim ama üreticinin sağladığı en son sürüm. daha yenisi de yok malesef.
cevaplar için teşekkürler
başka fikri olan varsa bekliyorum

Mustafa@PC
14-11-2009, 16:55   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Windows 7 kurulurken bir alan ayırıyor (100 MB) sistem dosyaları için diyerek... 

O alanı oluşturmasına izin verdiniz değil mi yada silmediniz ? Disk yönetiminin fotosunu koyabilirmisiniz ?

OSMAN BAĞÇEVAN
14-11-2009, 17:06   |  #6  
Denetmen
6,606 mesaj

dvd yi çıkartınca windows nasıl başlamıyor ?
hatamı veriyor yoksa başka birşey mi nedir yani olay ?

osmanli18
16-11-2009, 17:25   |  #7  
OP Üye
60 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
dvd yi çıkartınca windows nasıl başlamıyor ?
hatamı veriyor yoksa başka birşey mi nedir yani olay ?
bios ekranından sonra direk

resimdeki hatayı veriyor tabi bendeki türkçe. bootmgr eksik diyor. sistem tamiri ile boot sectörü tekrar kontrol ettim sonuç aynı. dvd sürücü içindeyse windoes başlıyor değilse burda takılıyor.

OSMAN BAĞÇEVAN
17-11-2009, 01:51   |  #8  
Denetmen
6,606 mesaj

inceleyin :

Mustafa@PC
17-11-2009, 02:13   |  #9  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

BootMGR Windows 7 ve Vista'nın açılış işlemlerini yürüten dosyadır. XP'de NTLDR yapar bu işi zaten bazen XP'de de NTLDR eksik hatası olur buna benzer. Bu dosya yoksa, boot sectörü bozuksa, yada sabit disk sorunlu ise bu hatayı alırsınız ama zannedersem siz yeni kurulmuş bir sistemde ve Windows 7 DVD'si DVD sürücüde yoksa bu hatayı alıyorsunuz.

Bir önceki sorduğum soruya cevap verirseniz sorunu çözme ihtimalimiz yükselir.

Banned
17-11-2009, 02:50   |  #10  
Banlandı
85 mesaj

100 mb olan bu dosyada sistem dosyaları vardır.Silinse bile bu hatayı vermez.Silinmesinden yanayım ve silsin herkes boşuna yer kaplamaktan başka birşey yapmaz.bu arkadaşın hatası ile ilgisi yoktur.İlgisi olsa bile windows vista'da olurdu.Umarım anlatabildim.

Son Düzenleme: love_on ~ 17 Kasım 2009 02:53
mancukya
17-11-2009, 17:02   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

sistemini yeniden kur ama disklerini birlestir kurulum esnasinda sürü seceneklerine tiklamayi biraz akil edil eger önemli dosyalarin varsa o bölümü birak ama 100 mb yada ufak alanlar varsa onlari delete yap c de dahil olmak uzere hepsi oto birlesecek sonrasinda ileri bas ve formatlayip seveni kuracak.
Kurulum esnasinda vista ve sevene ait boot dosyalari birbirine girmis ayricada mbrde bir sekilde zarar görmüs onu dedigim sekilde silip sevenin yeniden olusturmasina imkan verirsen hatalarinda düzelir.
Yada mbr dahil hepsini birlestirip sistemi kur dvd üstünden seven icinde dedigim yerde sonrasinda diskini 2ye bölersin altarnatif cok.