Windows 7 Recovery Formattan Çalışır Mı ???

alisdt
26-01-2011, 23:06   |  #1  
alisdt avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
134 mesaj

Arkadaşlar leptopumda C ve D diski var D'de Recovery dosyası mevcut

Pc: Compaq Sistem Windows 7 Home Basic 64bit
Bu bilgisayara açılırken F11 ile Recovery yapıp ilk günkü haline çevirebiliyorum (orjinal haline)

KONU İLE İLGİLİ Bİ KAÇ SORUM OLACAK
1) Şimdi bu bilgisayara Windows 7 Ultimate (korsan yada 30 günlük kullanım) yüklesem (C'yi silip D'ye dokunmasam) Sonra F11 ile eski haline Windows 7 Home Basic 64bit'e çevirebilirmiyim
2) Windows 7 Ultimate'den sonra yine Windows 7 Home Basic 64bit (korsan yada 30 günlük kullanım) yükledikten sonra yine eski haline yani Orjinal haline döndürebilir miyim.

Umarım açıklayıcı bir şekilde anlatabilmişimdir.
Bilen yada deneyen varsa beni bilgilendirebilir misiniz.
İlgilenen herkese şimdiden teşekkürler.

Alisdt

PC.Kopat
26-01-2011, 23:41   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
750 mesaj

Korsan işletim sistemi kullanmaman güvenlik açısından yararına olacaktır. İlla da kuracaksan sakın tüm HDD'yi formatlama yoksa geri yükleme dosyaları da uçar. Sadece C'yi formatlasan bir şey olmaz. Ama (Win7 kurulumunda da görürsün) sürücü harfi atanmamış bir bölüm var - işte yedeğin olduğu kısım - oraya format atma. Ayrıca bazı laptop modelleri bu sistem yedeğini DVD'ye çekme seçeneği de sunuyor. Başlat menüsünü biraz araştır Recovery gibi bir şeyler yazan programlara teker teker girip bir yokla. Bulursun.

coskunkolik
27-01-2011, 00:33   |  #3  
Yıllanmış Üye
382 mesaj

Hiç bişey olmaz. Bas gitsin formatı. Yeterki Recovery bölümüne dokunma. Kaldıki napıcan Home Basic sürümünü. Beş para etmez. Bir sürü özellik o sürümde yok. Eğer ev kullanıcısı isen Premium kur. İşyerinde özelliklede etki alanı ağlarına bağlanacaksan Professionel kur. Ultimate de hiçbir zaman işimize yaramayacak fazladan ek özellik var. Kurmaya değmez. Bence en ideal sürüm Pro 64 bit dir.

ErKaN-23
27-01-2011, 23:08   |  #4  
ErKaN-23 avatarı
Yıllanmış Üye
931 mesaj

ya nedemek hiç bir şey olmaz bas formatı neden bilmeden yorum yapıp milleti yanlış yönlendiriyorsunuz recovery bölümüne dokunmasa bile o bölümü artık f11 ile çalıştıramayacak çunkü f11 i çalıştıracak boot programı şu an kullandığı orjinal windovs üzerinde, illaki diğer sürümleri deneyeceksen tavsiyem recovery dvd leri oluşturmandır.

coskunkolik
28-01-2011, 18:41   |  #5  
Yıllanmış Üye
382 mesaj
Alıntı: ErKaN-23  
ya nedemek hiç bir şey olmaz bas formatı neden bilmeden yorum yapıp milleti yanlış yönlendiriyorsunuz recovery bölümüne dokunmasa bile o bölümü artık f11 ile çalıştıramayacak çunkü f11 i çalıştıracak boot programı şu an kullandığı orjinal windovs üzerinde, illaki diğer sürümleri deneyeceksen tavsiyem recovery dvd leri oluşturmandır.
Bilgisayar konusunda çok cahil gördüm ama bu kadarını görmedim. Desteksiz sallamış. Boot programı şu anki Win üzerindeymiş bak hele bak bak. Ne alakası varsa artık. En azından 10 değişik markanın 30 a yakın laptopunda fabrika ayarlarına geri yukleme yaptım belirtilen F tuşu ile. Kaldıki bu sabit F11 değildir. Markalara göre değişik F tuşlarına atanmıştır. İlk defa böyle orjinal bir yorum gördüm. Bu arkadaşa Oscar vermek lazım.

Son Düzenleme: coskunkolik ~ 28 Ocak 2011 18:44
ErKaN-23
29-01-2011, 00:26   |  #6  
ErKaN-23 avatarı
Yıllanmış Üye
931 mesaj
Alıntı: tombfan  
Bilgisayar konusunda çok cahil gördüm ama bu kadarını görmedim. Desteksiz sallamış. Boot programı şu anki Win üzerindeymiş bak hele bak bak. Ne alakası varsa artık. En azından 10 değişik markanın 30 a yakın laptopunda fabrika ayarlarına geri yukleme yaptım belirtilen F tuşu ile. Kaldıki bu sabit F11 değildir. Markalara göre değişik F tuşlarına atanmıştır. İlk defa böyle orjinal bir yorum gördüm. Bu arkadaşa Oscar vermek lazım.

kendi recoverysini yüklemediğin sürece başlangıçda f11 yada alt f10 gibi botlar çalışmaz, en sağlamı recovery dvd leri oluşturmaktır, yanlış bir şey söylediğimi zannetmiyorum ben de onlarca notebooka format attım ayrıca ilk defa böyle orjinal bir yorum görmen daha hiç bir şey görmediğinin göstergesidir, tek gördüğün bas formatı çak cragi gibi görünüyor. 

mancukya
29-01-2011, 00:47   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Mantik olarak erkan-23 ile ayni fikirdeyim sadece backup dvdleri olusturmak icin nedeni basit 
pcde gizli bölüm istemiyorum daha gecen seneye kadar bu bölümlere virus siziyor ama antiler bunlari tarayamiyordu.
Yani dogrusu sistemi recovery yapip nete baglanmadan usb vs vs bir sey takmadan dvd backup almak
ve sonrasinda hard diski yeniden partition yapmak gizli bölümüde kullanir hale getirmek
Ama recovery tusu bildigim bios ile alakali bir durum yani tus kalir ama o bölüm silinirse tusa tiklama yapildiginda sistem hata verir

alisdt
30-01-2011, 14:48   |  #8  
alisdt avatarı
OP Yıllanmış Üye
134 mesaj

Arkadaşlar herkese teşekkür ederim.
İki tarafın da görüşlerini dikkate alacağım
Şimdi recovery dvdsi oluşturunca D diski (recovery diski)'ne gerek kalmayacak mı sileyim mi onu

Kapalı Hesap (172709)
30-01-2011, 14:58   |  #9  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 48
2,757 mesaj

bence hdd yeni bir bölüm oluştur oraya kur  cevapların ikiside uygun gibi fakat
dediğim gibi yaparsanız geri dönüş için endişeniz olmaz vede
30 günlük kullanım süre bittikten sonra o bölüm formatlarsını olur bitter.

greens8601
30-01-2011, 15:10   |  #10  
greens8601 avatarı
Yeni Üye
35 mesaj

şu recovery nin konusu açılmışken benimde bi sorun olacaktı. recovery sürücüsüne virüs girdiginde temizleme imkanımız yok mu ? yada recovery sürücüsünün dosyalarını görme imkanımız var mı ?

Kapalı Hesap (172709)
30-01-2011, 15:21   |  #11  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 48
2,757 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/win ... sorunu_t194154.html

buraya bak.

Alıntı: greens8601  
şu recovery nin konusu açılmışken benimde bi sorun olacaktı. recovery sürücüsüne virüs girdiginde temizleme imkanımız yok mu ? yada recovery sürücüsünün dosyalarını görme imkanımız var mı ?
Banned
03-02-2011, 05:32   |  #12  
Banlandı
188 mesaj
Alıntı: coskunkolik  
Hiç bişey olmaz. Bas gitsin formatı. Yeterki Recovery bölümüne dokunma. Kaldıki napıcan Home Basic sürümünü. Beş para etmez. Bir sürü özellik o sürümde yok. Eğer ev kullanıcısı isen Premium kur. İşyerinde özelliklede etki alanı ağlarına bağlanacaksan Professionel kur. Ultimate de hiçbir zaman işimize yaramayacak fazladan ek özellik var. Kurmaya değmez. Bence en ideal sürüm Pro 64 bit dir.

Kesinlikle arkadaşa katılıyorum bu işi ben bugün denedim,hatta sistemler bile aynı oem home basıc yüklü sisteme,ultimate yükledim ama format ekranında tabiki recovery bölümüne dokunmayacaksın,bende dokunmadım ama arkadaş crack bulamadık diye benden tekrar oem sürüme home basıc'e geri döndürmemi istedi,döndürdüm oemi yükledik tekrar,sorun yok;anlayacağınız yeterki recovery bölümüne dokunmayın tekrar dönüyorsunuz lisanslıya ...