Windows 7 Siyah Ekran Hatası / Boot Sorunu

Mustafa@PC
08-10-2009, 18:31   |  #1  
Mustafa@PC avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2008

Microsoft has informed users of an issue that prevents Windows 7 from starting after the computer the OS is installed on has been forced shut down. According to the Redmond company, this issue affects the 32-bit flavors of all Windows 7 editions. In order to replicate the scenario, end users need only to force the machine Windows 7 is installed on to shut down. A common action in this regard would be to hold the power button of the computer pressed down for a few seconds. After the PC shuts down, users will discover that it will no longer boot again. Microsoft indicated that the startup process would stop at a black screen and Windows 7 will not boot.

The software giant informed that “This problem occurs if the following conditions are true: Data Execution Prevention (DEP) is disabled either in the BIOS or in the operating system. The system is configured to enter hibernation or to enter hybrid sleep mode when the power button is pressed. The language version of the operating system that you are running is a double-byte character set (DBCS) language. For example, you are running a Chinese, Korean, or Japanese version of Windows 7 on the computer.”

There is a simple workaround designed to let users reclaim full Windows 7 functionality, and get the platform to start up under normal parameters. All that users need to do is to boot the computer via the Windows Preinstallation Environment (Windows PE) disc for Windows 7. Starting the machine in normal mode will not be a problem. In the eventuality that a Windows PE disc is not on hand, a Windows 7, Windows Vista, or Windows Server 2008 installation DVD can also be used. In addition, the Redmond company is providing a hotfix in order to help Windows 7 users prevent this scenario from happening in the future.

“This problem may also occur in a rare scenario where the power goes off when the computer is entering hibernation. By default, hybrid sleep is enabled on desktop computers. Therefore, if a desktop computer is configured to enter sleep mode when the power button is pressed, it actually enters hybrid sleep mode,” Microsoft added.

Alıntı : http://news.softpedia.com/news/W ... ctions-123665.shtml

Kısaca Windows 7 ile ilgili bir boot yada siyah ekran sorunun açıklaması, sorun aslında büyük olmadığı kadar, bizide pek ilgilendirmiyor çünkü sorunun oluşması için ; DBCS dillerinin(Çince, Korece, Japonca) birinin yüklü olması gerekiyor. Bununla birlikte DEP'in BIOS yada işletim sisteminde disable konumda olması durumlarının birinde ve Sistemin power düğmesine basıldığında karma uyku moduna girmesinin ayarlanması gerekiyor. Önemli bir diğer noktada bu durumların yanında Windows 7'nin 32 bit olması gerekiyor. Yani bu sorundan sadece 32 bit Windows 7 etkileniyor.
 
MS böyle bir durumdaki kullanıcılara Preinstallation Environment (Windows PE) cd'si ile Windows 7 için sistemi başlatmalarını yada bu cd yerine Vista, Server 2008, Windows 7 yükleme diskini kullanmalarını öneriyor. MS bunun için basit bir çalışmanın yapıldığını ve yakında bu problem için hotfix olacağını ekliyor.
 
Ayrıca MS bu sorunun bilgisayarın hibernation'a girerken elektirik kesintisi olduğunda da olabileceğini ve Hybrid uyku modu(Karma uyku modu) masaüstü bilgisayarlar ile default olarak geldiğini belirtiyor. Bu yüzden bilgisayar uyku moduna girerken elektirik kesintisi olursa hybird uyku moduna geçildiğini ekliyor.
 
(Hybird uyku modunda bilgiler hem sabit disk hem de belleğe kaydediliyor...)
 
 
 
 Edit : Sanırım hotfix yayınlanmış ; http://support.microsoft.com/kb/974719/

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 08 Ekim 2009 19:01
OSMAN BAĞÇEVAN
08-10-2009, 18:36   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2009

benim anladığım kadarıyla bu sorun bizi hiç ilgilendirmiyor..
DBCS dillerinin(Çince, Korece, Japonca) birinin yüklü olması gerekiyor ki yok , ve 32 bit windows 7..

arale
30-10-2011, 22:44   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2011

bende siyhah ekran hatası var ve sistemim w7 64bit, açılırken windows logosundan sonra siyah ekran geliyor ekranın ortasında yuvarlak mavi mouse imleci oluyor ve böylece donup kalıyor, bilgisayarı aldığım günden beri yaklaşık 8 aydır denemediğim şey kalmadı, ama hala var bu hata, ama herzaman olmuyor, ortalamaya vurursak 10 açılıştan 1 inde bu hatayı veriyor, biri şöyle mantıklı bi çözüm önerisi yapsa müteşekkir kalacağım.