Windows 7 TR (msdn) bootda vista ekranı çıkıyor!

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
alpagun
23-09-2009, 14:00   |  #26  
alpagun avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
492 mesaj

Daha önce de sormak maksadıyla bir konu açmıştım. Vista da dikkatimi çeken bir husus olmuştu. İngilizce orjinal Vista DVD ile format attıktan sonra zaman zaman komut istemi penceresine 'sfc/scannow' yazıp taratırdım. 'Bütünlüğü ihlal edecek bir duruma rastlanmadı' şeklinde sonuç veriyordu.

Aynı taramayı MSDN sürüm Türkçe Vista DVD ile format attıktan hemen sonra yaptığımda, 'Windows bazı bozuk dosyalar buldu.' uyarısını veriyor ve  bu dosyaları onaramadığını belirtiyordu.

Bazen İngilizce Vista ile, bazen Türkçe Vista ile format atarak defalarca deneme yaptım. İngilizce olan da sorun çıkmazken, Türkçe olan da, hep aynı sonucu almaktaydım.

Şimdi de İngilizce Windows ta rastlanmayan bir durumun Türkçe Wİndows'ta görüldüğü belirtiliyor...!

Bir zamanlar Beşiktaş'ı çalıştıran Gordan MILN ile İngiliz gazeteciler röportaj yapmışlar, kendisine İngiltere de çalıştırdığı takımlar ile Beşiktaş'ın oyun sisteminde önemli farklar gördüklerini söylemişlerdi.

Gordun MILN'in gazetecilere verdiği vevap şu olmuştu.

'Şark için yeterli.'

Acaba batı da bizim için hep aynı mantık mı geçerlidir diye kendime sormadan edemiyorum.

Son Düzenleme: alpagun ~ 23 Eylül 2009 14:05
PcMaKeR
23-09-2009, 16:33   |  #27  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

64 bit kurulumda İngilizce çıkıyor. 32 bit kurulumunda Türkçe.

Kur dvd si yapıyor onu.

Kurulum tamamlandıktan sonra 4 renkli parlayan windows amblemi görmüyorsan işte o zaman sorun vardır ;)

öbür türlü kafana takma.

Ayrıca bug demişsiniz. Bug değil o bug çalışan programın durduk yere çökmesine sebeb veren programlama hatasıdır.

OğuzxPc
23-09-2009, 16:37   |  #28  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
661 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  

Kur dvd si yapıyor onu.

Kurulum tamamlandıktan sonra 4 renkli parlayan windows amblemi görmüyorsan işte o zaman sorun vardır ;)

öbür türlü kafana takma.

Ayrıca bug demişsiniz. Bug değil o bug çalışan programın durduk yere çökmesine sebeb veren programlama hatasıdır.

aynen

Mustafa@PC
23-09-2009, 17:56   |  #29  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

O Vista logosunun çıkma sebebi galiba nete sızan ve ISO halinde olmayan 7600.16385 dosyalarını ISO haline getirmek için .bif(Açılış dosyası) uzantılı dosyayı kullanması(artık kim yapmışsa)

matrax-38
23-09-2009, 18:11   |  #30  
matrax-38 avatarı
OP Yıllanmış Üye
746 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  

Kur dvd si yapıyor onu.

öbür türlü kafana takma.

Ama benimki 32bit dvdsi 64bit daha hiç indirmedim.Ayrıca bug kelimesini çok doğru kullandım benceAğzı kulaklarına varıyor yani illede sistemin çökmesi gerekmez hocam bariz gözle görülen bir hata işte, oyunlardada olurya hani görüntü hataları,görüntü eksiklikleri falan ama oyunu oynamaya devam edebiliyoruz onun gibi .Kurulduktan sonra herşey normalse takma kafanı demişsiniz,tamam kurulumdan sonra herşey normal ama önemli olan sadece kurulumdan sonraki halimi yani?iyi o zaman diğer dillerdeki dvd'ler normal hatasız bir şekilde kurulum yapsın bizde TÜRKÇE dvdyi o kadar para verip aldıktan sonra  kurulumda vista logolarını görelim,yarı ingilizce yarı türkçe,hatalarla dolu bir kurulum olsun.Olurmu yani??Nerde kaldı yılların microsoft'u.Sonuç olarak madem hepimizde bu hata var satışa çıkmadan microsofta bildirelim şahsen ben şu linkten microsoft TÜRKİYE'ye bildirdim belki değerlendirirler.  https://support.microsoft.com/co ... r;1506&ws=generalcs 
Bu arada PcMaKeR yanlış anlaşılmasın bütün tepkim microsoftadır.Yorumunuz için teşekkür ederim.

PcMaKeR
23-09-2009, 18:15   |  #31  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Vistadan beri öyle :D

Ne yanlış anlayam yaw.

melen
23-09-2009, 19:17   |  #32  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj
Alıntı: matrax-38  

Ama benimki 32bit dvdsi 64bit daha hiç indirmedim.Ayrıca bug kelimesini çok doğru kullandım benceAğzı kulaklarına varıyor yani illede sistemin çökmesi gerekmez hocam bariz gözle görülen bir hata işte, oyunlardada olurya hani görüntü hataları,görüntü eksiklikleri falan ama oyunu oynamaya devam edebiliyoruz onun gibi .Kurulduktan sonra herşey normalse takma kafanı demişsiniz,tamam kurulumdan sonra herşey normal ama önemli olan sadece kurulumdan sonraki halimi yani?iyi o zaman diğer dillerdeki dvd'ler normal hatasız bir şekilde kurulum yapsın bizde TÜRKÇE dvdyi o kadar para verip aldıktan sonra  kurulumda vista logolarını görelim,yarı ingilizce yarı türkçe,hatalarla dolu bir kurulum olsun.Olurmu yani??Nerde kaldı yılların microsoft'u.Sonuç olarak madem hepimizde bu hata var satışa çıkmadan microsofta bildirelim şahsen ben şu linkten microsoft TÜRKİYE'ye bildirdim belki değerlendirirler.  https://support.microsoft.com/co ... r;1506&ws=generalcs 
Bu arada PcMaKeR yanlış anlaşılmasın bütün tepkim microsoftadır.Yorumunuz için teşekkür ederim.
Türkçe dilinin katledilmesi ve bozulması suçuyla MS'e...Ağzı kulaklarına varıyor

matrax-38
23-09-2009, 19:25   |  #33  
matrax-38 avatarı
OP Yıllanmış Üye
746 mesaj
Alıntı: HP-Tubos Melen  
Türkçe dilinin katledilmesi ve bozulması suçuyla MS'e...Ağzı kulaklarına varıyor

Gülümsemeİyi fikir valla haberlerde duyuyoruz dünyada nerler oluyor dilimiz TÜRKÇE'ye gerekli özenin gösterilmemesi suçundan AİHM'e başvursak kesin kazanırız ama kim uğraşacakAğzı kulaklarına varıyor

melen
23-09-2009, 19:27   |  #34  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Gülümsemeİyi fikir valla haberlerde duyuyoruz dünyada nerler oluyor dilimiz TÜRKÇE'ye gerekli özenin gösterilmemesi suçundan AİHM'e başvursak kesin kazanırız ama kim uğraşacakAğzı kulaklarına varıyor
MS herkese Core i7-975'li ATI Readon 5850 X2'li PC versin.Dil çıkarıyor

infoman
24-09-2009, 10:55   |  #35  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

mesela başlarken penceresinde (Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Başlarken) Hoşgeldiniz yazısının yeri öyle ayarlanmış ki "g" harfinin çengeli gözükmüyor. windows 7 de hafif yukarı alınmış hiç değilse seçilebiliyor fakat vistada "hoşoeldiniz" şeklinde okunuyor:D önemsiz birşey fakat MS ta önemsiz görmüş anlaşılan:)

Trance
24-09-2009, 11:32   |  #36  
Trance avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,058 mesaj

Ama benimki 32bit dvdsi 64bit daha hiç indirmedim.
sanırım 64 bit te bu sorun yok.
Bende 64 bit var hiç dediğingibi bir ekran görmedim tamamen herşey win 7 ye özgü.

matrax-38
24-09-2009, 14:45   |  #37  
matrax-38 avatarı
OP Yıllanmış Üye
746 mesaj
Alıntı: Trance  
sanırım 64 bit te bu sorun yok.
Bende 64 bit var hiç dediğingibi bir ekran görmedim tamamen herşey win 7 ye özgü.

Haydaa kimisi 64 bitte o sorun var diyor kimisi 64 bitte yok diyor.64 bit kurayım diyorum o zamanda sevdiğim bir oyun veya program çalışmazsa diye kurmuyorum.

PcMaKeR
24-09-2009, 15:11   |  #38  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Adam sanırım diyor. Düşüncesine güvenemiyor anlamına geliyor. 64 bit te de aynı kod var 32 bitte de sadece mimari değişik. İyice abarttınız ha.

infoman
24-09-2009, 15:11   |  #39  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

sevdiğin veya çalıştıramayacağı hiç bir program yok 64 bitte sorunsuz kullanırsın. sadece 16 bit uygulamalar çalışmıyor birde 64 bit driver kurman kafi.
64 bitin tek artısı 4 gb ve üstü ram kullanabiliyor olman ve 4 gb ramin üzerine çıktığınızda 64 bit uygulamalarda fazla olmasada performans artışı oluyor ama 32 bit uygulamalarda 32 bit işletim sistemine nazaran biraz daha yavaş.
son ekleyeceğim ise 3 gb ram li bir cihazda
32 bit işletim sistemi %23-25 arasında ram kullanırken
64 bit işletim sistemi %29-33 arasında ram kullanılıyor.
explorer.exe 2-3 kat daha fazla ram kullanıyor:)
bu yüksek ram miktarlı bilgisayarlarda sorun olmazken  düşük ram miktarında pekte iyi birşey değil

matrax-38
24-09-2009, 15:20   |  #40  
matrax-38 avatarı
OP Yıllanmış Üye
746 mesaj
Alıntı: infoman  
sevdiğin veya çalıştıramayacağı hiç bir program yok 64 bitte sorunsuz kullanırsın. sadece 16 bit uygulamalar çalışmıyor birde 64 bit driver kurman kafi.
64 bitin tek artısı 4 gb ve üstü ram kullanabiliyor olman ve 4 gb ramin üzerine çıktığınızda 64 bit uygulamalarda fazla olmasada performans artışı oluyor ama 32 bit uygulamalarda 32 bit işletim sistemine nazaran biraz daha yavaş.
son ekleyeceğim ise 3 gb ram li bir cihazda
32 bit işletim sistemi %23-25 arasında ram kullanırken
64 bit işletim sistemi %29-33 arasında ram kullanılıyor.
explorer.exe 2-3 kat daha fazla ram kullanıyor:)
bu yüksek ram miktarlı bilgisayarlarda sorun olmazken  düşük ram miktarında pekte iyi birşey değ

Saolun açıklama için bi ara indirip denicem.

Trance
24-09-2009, 15:26   |  #41  
Trance avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,058 mesaj

bende ki 64 bit ultimate EN sonradan TR yaptım ondan da olabilir.

infoman
24-09-2009, 19:49   |  #42  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

64 bit ve adı geçen final sürümde sadece "cdden önyüklemek için bir tuşa basın" yazısı ingilizce diğerleri normal, sorun yok. orjinallliği? septizim napim :)

alpagun
14-10-2009, 12:59   |  #43  
alpagun avatarı
Yıllanmış Üye
492 mesaj

Önceki gün Türkçe Windows 7 ile format attım. İlk çıkan ingilizce yazılı siyah ekran görüntüsü arkasından ikinci ekran da Vista logosu çıktı. Windows 7, orjinal MSDN. Sahte/Çakma Windows 7 olma ihitimali yok. İngilizce olan orjinalinde de aynı ekran çıkıyor. Arada ki tek fark, İngilizce Windows 7 de, Vista logosu görünmüyor.

Bu durum o kadar önemli mi bilmiyorum. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi gibi görünme aptallığına düşmek istemem. Benim dikkatimi çeken başka bir husus oldu. Türkçe Winows 7, Orjinal ingilizce Windows 7 den daha ağır çalışıyor gibi geldi bana. Bilmiyorum, belki de yanıldım. Bu benim tespitim. Daha sonra İngilizce DVD ile format atıp TR dil paketi entegre ettim. Artık format için Türkçe Windows 7  kullanmayı da düşünmüyorum. Dil paketi entegresi 1-2dk. sürmekte.  Önemli bir fazlalık değil.

Son Düzenleme: alpagun ~ 14 Ekim 2009 13:00
Recep Baltaş
14-10-2009, 16:50   |  #44  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Doğruluk payı olabilir. İngilizce sürüm her zaman safkan sürüm olduğu için Türkçe sürüm yavaş çalışabilir. Fakat Dil Paketi de yavaşlatır sistemi. Hem de orjinal Türkçe'den daha kötü olur bence.

matrax-38
14-10-2009, 18:57   |  #45  
matrax-38 avatarı
OP Yıllanmış Üye
746 mesaj

Bende sadece vista logosunu göstermekle kalmıyorşöyle bir farklılık daha var; ingilizce dvdyi kurarken hani hdd bölme yeri varya işte oraya sadece 1-2dkda geliyordu şimdi msdn türkçede ise kurulum başlıyor yazısı çıkınca 10-15dk orda bekliyor yani hdd bölme yerine 15dkda gelebiliyorum.Ms resmen çifte standard uygulamış.Benim 250$ vereceğimi sanıyorlarsa yanılıyorlar.Rüyalarında görsünler.:)

spandauer
14-10-2009, 20:26   |  #46  
Üye
90 mesaj

Bende de kurulumda vista ekranı çıkmıştı. Merak etme, bir daha çıkmıyor öyle birşey. :)

alpagun
14-10-2009, 23:28   |  #47  
alpagun avatarı
Yıllanmış Üye
492 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
Doğruluk payı olabilir. İngilizce sürüm her zaman safkan sürüm olduğu için Türkçe sürüm yavaş çalışabilir. Fakat Dil Paketi de yavaşlatır sistemi. Hem de orjinal Türkçe'den daha kötü olur bence.
Üstad;

Ben Windows 7 kurulumundan sonra Türkçe dil paketi entegre ediyorum. Hiç yavaşlama yok. Mükemmel bir performans alıyorum.

Ayrıca bu gün Tune UP 2010 beta5 optimizer programını da denedim. Süper bir program. Bilgisayarım, şimdiye kadar tanık olmadığım bir hız da çalışmakta.

Orjinal ingilizce MSDN sürüm Windows 7 + TR Dil paketi en uygun tercih olarak görünüyor.

Son Düzenleme: alpagun ~ 14 Ekim 2009 23:30
Recep Baltaş
15-10-2009, 00:05   |  #48  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Bilgi veritabanıma ekliyorum ;)

spandauer
15-10-2009, 01:05   |  #49  
Üye
90 mesaj

Yeni birşey daha gördüm bugün, Assassin's Creed yükledim ve kurulumun sonunda sistem analizi yaptıktan sonra sonuçlar arasında OS olarak Vista Pro yazıyordu. Ona mı benzettiği için böyle bir sonuç verdi acaba? :D

infoman
15-10-2009, 13:26   |  #50  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj
Bende sadece vista logosunu göstermekle kalmıyorşöyle bir farklılık daha var; ingilizce dvdyi kurarken hani hdd bölme yeri varya işte oraya sadece 1-2dkda geliyordu şimdi msdn türkçede ise kurulum başlıyor yazısı çıkınca 10-15dk orda bekliyor yani hdd bölme yerine 15dkda gelebiliyorum.Ms resmen çifte standard uygulamış.Benim 250$ vereceğimi sanıyorlarsa yanılıyorlar.Rüyalarında görsünler.:)
aynı sorun bende de bir çok bilgisayarda oluyor. indirmediğim site kalmadı :)