Windows 7 Ultimate / Windows Vista Ultimate TEST !

Turkish Developer
02-09-2009, 17:10   |  #1  
Turkish Developer avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
671 mesaj

Microsoft'un son işletim sistemi Windows Vista ile, Yılın son çeyreğinden (22 Ekim)  itibaren resmi olarak satışlarına başlanacak olan, Son olma özelliğini Vista'dan alacak  en yeni ve son Operating System Windows 7 dayanıklılık ve performans ölçümleri için San Francisco 'da Windows Program yöneticilerinin huzurlarında testlere tabii tutuldular.

[url=http://img525.imageshack.us/img525/1118/54625096.jpg][/url]

Microsoft ana program yöneticilerinden Ruston Panabaker, Windows 7 ; işlem uygulamaları, Uzun pil ömrü,İşlevsel uygulamar ve diğer testlerde Windows Vistaya karşın açık ara üstünlüğünü koruduğunu belirtti.

Sistem ve donanım özellikleri özdeş olan 2 bilgisayarlarda,iki işletim sistemi test edildi.

İki işletim sistemine sürülen DvD oynatımlarında görüldüki %-20 lik bir pil ömrü farkı olduğu ortaya çıktı.

Ruston Panabaker ;   Pil tasarrufunu çok önemli miktarda dikkate aldıklarını ifade etti.

Daha önceki gelişmiş tüm testlere bakılırsa, var olduğundan fark pek gözlemlenmiyor. 

Bu test ölçümleri  (OEM ) Donanım firmaları tarafından henüz teyid edilmemiş, Fakat Testlerde ciddi bir değişim yaşanacağıda tahmin edilmiyor. Dünyada özellikle bilgisayar oyunlarınına merak salmış kullanıcılar Windows 7 den performans alıp almayacakları konusundaki  çelişkilerinide ortadan kaldıracak izlenimler yer aldı. Çünkü ; Windows Vista kıyaslamasıyla Oyun Testinde İpi göğüsleyen yine  Windows 7 oldu.

(Sol)  Windows Vista Ultimate                                                   (Sağ) Windows 7 Ultimate

Tahmini Pil Ömrü : 4.14 Saat                                                       Tahmini Pil Ömrü : 5.5 Saat

TURKİSH DEVELOPER
Chip Online

TechTr
02-09-2009, 17:46   |  #2  
Yeni Üye
25 mesaj

Windows XP ile olan durum ne acaba :)
Vista ile kıyas abes olmuş bence...
XP'yi unutturamayan bir işletim sistemi değil mi Vista...

Haber ve paylaşım için teşekkürler.

pctrans
03-09-2009, 08:03   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
542 mesaj

abicim teste meste ihtiyaç yok ki kur xp pro kur vista busines kur win 7 pro karsılastır bunlardır birbirine denk gelen nete baglamayın hangi kac saatta acılacak hangisi daha fazla pil yiyecek şüpesiz ki vista o ne kdr gzl görünsede ekran kartına işkence yapan aero ile dayanamayacak win 7 havalanacak ama xp coktan kullanıma hazır olcak bi takım teslerle bu zaten görülmüştü xpnin hala bazı konularda yuksekligi

Mustafa@PC
03-09-2009, 14:48   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Windows 7 = Vista Sp3 gibi birşey zaten. Tabiki daha performanslı olacak...

secman
03-09-2009, 15:38   |  #5  
Yıllanmış Üye
247 mesaj

benim testten kaldı

Kapalı Hesap (90304)
06-09-2009, 15:30   |  #6  
Kapalı Hesap
646 mesaj

ya ne alakası var

silenceandsilence
08-09-2009, 01:05   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj

Testler her zaman yeni formatlanmış bilgisayarlara kurulmuş 2 işletim sistemiyle yapılıyor. 1 sene boyunca sürekli kullanılan bilgisayarlarda yapılsın. Windows 7 yeni oldğu için vista ile xp kıyaslansın. Bu durumda vista home basic bile xp prodan performanslı çalışıyor. Vista'nın çok ağır olduğunu sistemi yorduğunu biliyorum ama xp'nin de kullanım ömrü 3 aylık. Çok dikkatli kullanan kişi bile formatsız bir seneden fazla kullanamıyor. Xp kısa mesafe koşucusu hızlı çıkıyor çabuk yoruluyor, windows 7 maraton koşucusu uzun süre aynı performansla ya da daha performanslı olarak kullanılabiliyor.

Son Düzenleme: silenceandsilence ~ 08 Eylül 2009 01:06
OnnuuR
08-09-2009, 03:07   |  #8  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,675 mesaj
Alıntı: silenceandsilence  
Testler her zaman yeni formatlanmış bilgisayarlara kurulmuş 2 işletim sistemiyle yapılıyor. 1 sene boyunca sürekli kullanılan bilgisayarlarda yapılsın. Windows 7 yeni oldğu için vista ile xp kıyaslansın. Bu durumda vista home basic bile xp prodan performanslı çalışıyor. Vista'nın çok ağır olduğunu sistemi yorduğunu biliyorum ama xp'nin de kullanım ömrü 3 aylık. Çok dikkatli kullanan kişi bile formatsız bir seneden fazla kullanamıyor. Xp kısa mesafe koşucusu hızlı çıkıyor çabuk yoruluyor, windows 7 maraton koşucusu uzun süre aynı performansla ya da daha performanslı olarak kullanılabiliyor.
emregazel
09-09-2009, 12:04   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

Çok güzel.
Peki aradaki fark kaç dakika?
4.14 saat ile 5.5 saat arasındaki fark 1 saat 36 dakika da olabilir,1 saat 21 dakika da olabilir
matematiği güçlü olan cevaplasın

coskunkolik
10-09-2009, 00:12   |  #10  
Yıllanmış Üye
382 mesaj

Ben onu bunu bilmem arkadaşlar. Yıllardır bu piyasanın içindeyim. Test etmediğim işletim sistemi kalmadı. Beta RC Final sürümü derken hepsini kurdum denedim Windows 7 hepsini silip süpürecek. Çok sağlam ve performanslı olmuş. Şu an bilgisayarımda XP Vista ve Windows 7 üçü birden kurulu. Resmi sürüm piyasaya çıksın direk 7 ye geçeceğim. Sizde geçin pişman olmassınız. 

arsslan
10-09-2009, 15:40   |  #11  
Üye
55 mesaj

Windows 7 resmi sürümü çıkar çıkmaz bende 7'ye geçeceğim. Ama belirtmek isterm ki hala XP'nin ömrü doldu. Artık onunda ruhunun huzura kavuşması için gömmemiz gerekiyor ama bazıları bırakmıyorya. Şu an Vista kullanıyorum. Vistada işime yaramayan tüm hizmetleri ve özellikleri kapadım.

Ve 300-350 civarlarında RAM tüketiyor. Bir program açınca yine vuruyor 400 e ama yine de görsellik olsun özellik olsun kimse xp ile vista aynı diyemez. bazı dedikodular yüzünden vistanın özellikleri yok edildi ve insanların gözü boyandı diyebilirim. vista geçmek isteyenlere direk fazla ram tükettiği söyleniyor ama neden. getirdiği yeni özellikler yüzünden. ama bunuda istemediğin özellikleri kapatarak önleyebilirsin (ksımen). ben demiyorum ki vista fazla ram tüketmiyo. gerçekten işime yaramayan tüm özellikleri kapadığım halde sadece 250-300 kadar bir performans artışı sağladım. ama bana göre vista ile xp arasında bir uçurum var. hala xp kullananlara diyeceğim şu ki xpnin ne görselliği var nede vista daki özellikleri. bazıları kısmen vistadaki özellikleri xp ye entegre ediyo. ama bunu yaptıları zaman xp de 300-350 civarlarında ram tüketiyo. anlıyacağınız vista ile xp arasında fark büyük. aksini iddaa etmek zor.

Son Düzenleme: arsslan ~ 10 Eylül 2009 15:46
Kırık Çocuk
11-09-2009, 01:14   |  #12  
Yıllanmış Üye
473 mesaj

Windows 7 her alanda Vista'nın tozunu attıracak bir işletim sistemi olmuş. Kim ne derse desin Microsoft'un bu işe asıldığı belli olmuş.

FReeStyLeMaSTeR
11-09-2009, 04:50   |  #13  
Taze Üye
14 mesaj

Bırakın şu XP'yi ya. Hala XP diyorsunuz, gerçekten inanılmaz. P4 makinalarla tabi XP iyi. Son donanımlarla kim kullanırki XP'yi?

Core2Duo 2.13Ghz P7450 işlemci, 4GB ram ve 512MB Nvidia G 105m GPU barındıran HP dizüstü bilgisayarımda, Vista Home Premium 64Bit var ve tonlarca program var. Mükemmel derecede hızlı çalışıyor. Windows 7 ile zati çok daha iyi. Ne işim olur tarihi XP ile?

Son Düzenleme: FReeStyLeMaSTeR ~ 11 Eylül 2009 04:55
cebur
28-01-2010, 15:45   |  #14  
Üye
57 mesaj
Alıntı: silenceandsilence  
windows 7 yi 1 senedir kullanan varmı aranızda ( yok ) daha nerden biliyorsun bunu microsoft mu söyledi eğer o söylediyse saçmalamış ben xp yi 1.5 sene kullandım formatsız çok iyi idi auto run virüsü yüzünden formatladım

dreamboymurat
08-03-2010, 23:45   |  #15  
Taze Üye
15 mesaj

Ya benim anlayamadığım bu xp çok mu mükemmel? Vistanın ağır ve yavaşolduğunu düşünen arkadaşlar sakın bilgisayarınız vista için yavaş ve ağır olmasın 512 mb yada 1 gb ramli pc ye vista kuruyorsunuz sonra performans bekliyorsunuz bence en alt seviye 1 gb kullanın 3 gb ram nasıl işliyor tıkır tıkır vista kullanıyorum pc gayet uçar vaziyette dünya kadar programda yüklü işlemcimde maşallah yani demek istediğim xp öleli çok oldu. windows 7 içinde sp1 çıksın ozaman değerlendireceğim ama şu anda vistanın sp3 hali demek daha iyi açıklar ve birçok özelliği evet iyi ama yinede sp1 beklenmeli.

muhammed06
12-01-2011, 16:20   |  #16  
Taze Üye
11 mesaj

BEN BİLGİSAYARI ALDIGIMDA WİNDOWS VİSTA STARTER İLE GELMİŞTİ VİSTA STARTER VİSTANIN AERO ÖZELLİKSİZ SÜRÜMÜ İDİ BEN BAZI AERO PROGRAMLARI İLE VİSTA STARTERİ VİSTA ULTİMATE ÇEVİRDİM 1 SÜRE XP 3 VEDE XP PLUS INI KULLANDIM İLK BAŞTA HIZLILARDI AMA SONRADAN HEPSİ YOLDA BURAKTI ŞİMDİ VİSTA STARTERİ KULLANIYORUM YAKIN WİNDOWS 7 GEÇİÇEM AMA VİSTA GÖRÜNÜŞÜ RAM YAKIYOR YOKSA GERİ YANINDA BİŞEY YOK YANİ VİSTAYI RAM CANAVARI OLARAK DÜŞÜNMEYİN SAKIN BAKALIM WİNDOWS 7 NASIL OLACAK SİZE BİLDİRECEGİM MERAK ETMEYİN...

muhammed06
23-01-2011, 14:12   |  #17  
Taze Üye
11 mesaj

ARKADAŞLAR EİNDOWS 7 ULTİMATE GEÇİŞ YAPT<IM AÇILIŞ OLARA VE SİSTEM YANITI SÜPER  . VİSTADA OLAN DERECELENDİRME MEVCUT VİSTADA DERECELENDİRME 3.1 Dİ 7 ULTİMATE DE 3.2 YÜKSELDİ BU ÇOK BİŞEY DEGİL AMA XP DEN DAHA HIZLI TEK KELİME İLE SÜPER

darksilver
07-03-2011, 20:14   |  #18  
Yeni Üye
28 mesaj

WİSTA HİÇBİR işE YARA MIYOR 2010 ocak sayısında chip karşılaştırmıştı 1=xp 2=win7 3=wista

aslanomer47
14-05-2011, 08:24   |  #19  
Üye
76 mesaj
Alıntı: cebur  
windows 7 yi 1 senedir kullanan varmı aranızda ( yok ) daha nerden biliyorsun bunu microsoft mu söyledi eğer o söylediyse saçmalamış ben xp yi 1.5 sene kullandım formatsız çok iyi idi auto run virüsü yüzünden formatladı
bikere ben windows 7 starteri 1 2 yıl kullandım  hemde antivirüssüz sadece bitane anti virüs vardı ama o da güncel deildi windows 7 starter xp den daha ii sadece masaustü arkapılan değişmiyor ama onun için de program lar var xp ii diyen arkadaşlara sesleniyorum ben starteri 2 1 yıl arası kullandım hemde antivirüssüz antivirüs vardı ama güncel deildi güncelleştirilmiyordu ama xp antivirüssüz kullan saydım bir yıl olmadan bilgisayar çökmüştü

aslanomer47
14-05-2011, 08:27   |  #20  
Üye
76 mesaj
Alıntı: muhammed06  
BEN BİLGİSAYARI ALDIGIMDA WİNDOWS VİSTA STARTER İLE GELMİŞTİ VİSTA STARTER VİSTANIN AERO ÖZELLİKSİZ SÜRÜMÜ İDİ BEN BAZI AERO PROGRAMLARI İLE VİSTA STARTERİ VİSTA ULTİMATE ÇEVİRDİM 1 SÜRE XP 3 VEDE XP PLUS INI KULLANDIM İLK BAŞTA HIZLILARDI AMA SONRADAN HEPSİ YOLDA BURAKTI ŞİMDİ VİSTA STARTERİ KULLANIYORUM YAKIN WİNDOWS 7 GEÇİÇEM AMA VİSTA GÖRÜNÜŞÜ RAM YAKIYOR YOKSA GERİ YANINDA BİŞEY YOK YANİ VİSTAYI RAM CANAVARI OLARAK DÜŞÜNMEYİN SAKIN BAKALIM WİNDOWS 7 NASIL OLACAK SİZE BİLDİRECEGİM MERAK ETMEYİN...

windows 7 çok ram yerse daha ii olur yani yediği ramlar vista gibi yiyecek zannetmeyin

aslanomer47
14-05-2011, 08:28   |  #21  
Üye
76 mesaj
Alıntı: darksilver  
WİSTA HİÇBİR işE YARA MIYOR 2010 ocak sayısında chip karşılaştırmıştı 1=xp 2=win7 3=
o tam tersi olmasın 1=windows 7 2=wistasp2 3=xpsp3