Windows 7 ve Vista Karşılaştırması

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
AyPrensii
22-09-2009, 12:07   |  #1  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
747 mesaj

Yakın süre içerinde piyasaya çıkacak Windows 7 işletim sistemini dört gözle bekliyoruz. Yeni çıkacak bu işletim sisteminin performansı Vista'ya göre nasıl?
Bu günlerde internet üzerinde yayınlanan her makale nerdeyse Windows 7 işletim sisteminden bahsediyor. Windows 7'nin şu özelliği, Windows 7 şurada daha iyi gibi. Ama şunu unutmamak gerekiyor ki bilgisayarınızın hayati özelliklerinden iki tanesi bellek ve işlemci. Aşağıda yayınladığımız test değerleri Windows 7 ve Vista işletim sistemleri üzerinde işlemci ve bellek performansı testleri için gerçekleştirilmiş. Şimdi bu sonuçlara hep beraber bakıyoruz.

Test Platformu

İşlemci: Core i7-920 OC 4GHz (200MHz × 20)
İşlemci soğutucu: Noctua NH-U12P
Anakart: Gigabyte GA-EX58-UD5
Grafik kart: Gigabyte GeForce GTX 285
Bellek: OCZ Blade PC-16000 DDR3 2GB × 3 (7-8-7-20)
Sabit disk: Western Digital VelicoRapter 300GB
İşletim Sistemi: Windows Vista SP2 64-bit, Windows 7 Ultimate 64-bit OEM
Nvidia Sürücü: GeForce 190.38  

wPrime bir CPU benchmark yazılımı. Bu testin sonuçlarına baktığımızda Windows 7 işletim sisteminin Vista'dan yüzde 12 daha kötü sonuçlar elde ettiğini görüyoruz. wPrime test sonuçlarında büyük olan rakam değil küçük olan rakam daha iyi. 

Everest yazılımı ile sisteminizde ki birçok donanımı terletebiliyorsunuz. Yukarıdaki test sonuçları ise bellek yazma ve bellek okuma testi sonuçları. Bu testlerde Windows 7 ve Vista arasındaki fark bir saç teli kadar ufak.

Sisoft Sandra'da tıpkı Everest gibi sisteminizi test edebileceğiniz bir yazılım. Yukarıda gördüğünüz test sonuçları bellek testlerine ait. Bu test sonuçlarında Windows 7 ve Vista arasındaki fark sadece yüzde 1. 

ScienceMark yazılımı ise işlemcinin önbellek ve şifreleme performansını ölçümlüyor. Bu yazılımın sonuçlarına baktığımızda Windows 7 ve Vista işletim sistemlerinde aynı olduğunu görüyoruz. 

Far Cry 2 oyununun test yazılımı ile bilgisayarın oyun performansı ölçümlendirilebiliyor. Bu test sonuçlarına baktığımızda Windows 7 küçük bir zafer kazanmış gibi gözüküyor. Ama şunu belirtmeliyiz ki iki işletim sistemi arasındaki fark 1 ila 3 Fps arasında.

Sonuç

Tüm test sonuçlarına baktığımızda Windows 7 ve Vista işletim sistemlerinin bellek performansı aynı ayarda olduğu ortaya çıkıyor. Windows 7 işletim sistemi Windows Vista'dan farklı etkide gözükmüyor. Ama şunu belirtmemizde yarar var yapılan testler geniş kapsamlı değil.

İşlemci testlerinde ise Windows 7'nin wPrime sonucu bizi hüsrana düşürdü. Bu test sonucuna göre işlemcinin performansı Vista işletim sisteminde daha üst seviyede. Eğer overclcok yapmak istiyorsanız en iyi sistem 32 bit. 64 bit versiyonda overclock sürecinde problemler yaşanıyor. Bu her iki işletim sistemi için de geçerli.

Oyun test sonuçlarımıza göre Windows 7 işletim sistemi Vista'nın bir adım önünde yer alıyor. Önümüzdeki günlerde daha kapsamlı bir testi sizlere sunmaya çalışacağız.

Kaynak : BuLuntu

Son Düzenleme: AyPrensii ~ 22 Eylül 2009 17:58
ahmetkürkçü
22-09-2009, 15:35   |  #2  
ahmetkürkçü avatarı
Yıllanmış Üye
809 mesaj

ee ne farkı kaldı ki 7 nin vistadan bence bu test ikisi arasındaki farkı pek yansıtmamış bence 7 vistadan hayli hayli daha performanslı ve daha iyi..benim bilgisyarımda 7 açılış süresinde bile vistadan 20 -25 sn daha iyiydi...

Mustafa Akın
22-09-2009, 16:31   |  #3  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Çok saçma bir test, wprime sanki çok önemli bir testmiş gibi onu baz almış. Ya da Everest benchmark yazılımı sanki. Testler bırak geniş kapsamı, kapsamlı bile değil. Ayrıca kopyalarken resimlerin de gelmemiş. Ve en saçması da bu "Eğer overclcok yapmak istiyorsanız en iyi sistem 32 bit."

AyPrensii
22-09-2009, 17:49   |  #4  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
747 mesaj

Ben Wİndows 7 Ve Vista yı Ayrı Tutmuyorum Ama Herkesin Fikrine Saygım Var. Çünkü Hr 2 Sistem AYnı Çekirdek Üzerine YapıLmıştır.. Bak Yukarıda YazıLdıgı Gißi BiLgisayarda İŞLetim Sistemi 3. PLandadır. Sistemi HızLandıran RAM ve İŞLemcidir... Windows 7 ve Vista Aynı Hızdadır Diyemeyiz ama 1 Adım Önde TutabiLiriz Wİndows Seven'i Nedeni : Sadece Kayıt Defteri Optimize ediLmiş Hiç Kimsenin BiLmediği ŞekiLde yani hızLı OLmasının Nedeni :) Windows 7 yi Microsoft Hatasını TeLafi Etmek amacıyLa Çıkarmıştır.

Mustafa Akın
22-09-2009, 17:56   |  #5  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Verdiğin test de cevap da çok yüzeysel bir cevap

AyPrensii
22-09-2009, 18:02   |  #6  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
747 mesaj
Alıntı: Mustafa Akın  
Verdiğin test de cevap da çok yüzeysel bir

(:

melen
22-09-2009, 18:06   |  #7  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Gereksiz bir test bence. En iyi sistem o/C için falan 64-bittir.
Windows 7 daha iyidir. Ona bakarsan, CCleaner ile her temizlemede herkes 7'ye sahip olurdu.
Beğenmedim

AyPrensii
22-09-2009, 18:10   |  #8  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
747 mesaj
Alıntı: HP-Tubos Melen  
Windows 7 daha iyidir. Ona bakarsan, CCleaner ile her temizlemede herkes 7'ye sahip olurdu.
Beğenmedim

CCleaner ÖyLe Bi Yeteneğe Sahip OLsa Piyasada OLmazdı Hmde Ücretsiz Ehu :) Senin kuLLandıgın Windows Seven Bir Vistadır Buna İtiraz Etsende Hayır Desende ÖyLe :) Bakın Günümüzde XP ve Vista yı NasıL DeğiştiriyoLar AdamLar Microsoft OLmadıgı haLde Farklı FarkLı XP VİSTA UpLoad EdiyoLar Bu $ahısLar Bunu YapabiLiyosa ; Microsoft En İyisini Yapar '' Windows 7 2009 Microsoft Corporation'' :))

Mustafa Akın
22-09-2009, 18:20   |  #9  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Cevaplarınız çok ama çok alakasız. Günümüzde XP ve Vista nın normal kullanıcılar tarafından değiştirilmesi zor birşey değil, ayrıca bunun yolunu Microsoft kendi açmıştır, o şahıslar hazır setup dosyalarını -silent komutuyla çalıştırıp istediklerini yükletirler, ve bu da Microsoft'un şirketler için yaptığı "unattended setup" yani katılımsız, cd yi tak, 40 dk gez dolaş Vista hazır şeklinde yapılan setuplar la olmuştur.
Ayrıca aynı çekirdek değildir Windows 7 ve Vista.
Windows 7'ye 6.1 denmesinin nedeni her şeyin baştan değiştirilmiş olmayıp, Vista üzerinden geliştirilip, ama ondan farklı bir şekilde oluşturulmuş olmasından dolayıdır. Bana Vista da Win 7 de aynı, ufak tefek registry farklılıkları var diyecekseniz, bu konuşmayı uzatmayalım zaten.

AyPrensii
22-09-2009, 18:29   |  #10  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
747 mesaj

Güzel Kardeşim Windows 7'nin Sistem Çekirdeği NT 6.1'dir.. Windows Vista TeknoLojiLerini KuLLanmaktadır. Konu$mayı Uzatıp Uzatmaman Sorun DeğiL Windows 7'nin En Büyük ÖzeLLiği HızLı açıLıp HızLı KapatıLabiLme Özelliği

İstersen OyunLarda Bi Dene Vista ULtimate ve Windows 7 ULtimate O zaman Göreceksin aYnımı FarkLımı

OSMAN BAĞÇEVAN
22-09-2009, 18:42   |  #11  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

NoquitgamE,
bir konunuzda 

Alıntı: NoquitgamE  
Microsoft, Windows 3.1'den sonra Windows Vista'ya kadar çok büyük atılımlar yaptı.İşletim sistemi mantığını değiştirdi, kullanıcıya yüzlerce kolaylıksağladı, ve daha birçok güzel gelişmeye imza attı. Tüm bunlaryaşanırken, Vista birçok kesim tarafından haklı bir şekilde eleştirildi. Bazıları olayı abartıp Vista'yı yüzyılın fiyaskosu olarak adlandırmayı bile denedi. Fakat Microsoft, Windows 7 ile birlikte çıtayı biraz daha yükseltti ve kullanıcılarının gönlünü almayı başardı.

Uzun süre Vista kullandıktan sonra Windows 7 kullanmaya başladığınızda, aradaki farkları seri bir şekilde fark edebiliyorsunuz. Windows 7 birçok anlamda Vista'dan daha iyi bir işletim sistemi. Kimsenin buna karşı çıkabileceğini sanmıyoruz.Microsoft, Windows 7 ile birlikte sadece stabil bir işletim sistemi değil, aynı zamanda son derece yetenekli de bir işletim sistemi hazırlamayı başarmış.
bunları sölerken , bu konunuzda da , vista dan farksız olduğunu sölüyorsunuz..
NoquitgamE, bir üsteki mesajınızda da sadece regedit ayarının yapıldığını yazmışsınız..ee bu yorumunuzda bir sürü yenilik var...

şimdi anlamayan bir kullanıcı , vista ya mı geçsem , windows 7 ye mi geçsem diye düşünürken
bu sizin iki konunuzu görse ne yapar ???????

testlerinizde , vista sp2 yle , windows 7 7600 ?
bu ikisini mi karşılaştırdınız .....
NOT: resimlerde gözükmüyor !

AyPrensii
22-09-2009, 18:44   |  #12  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
747 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
NoquitgamE,
bir konunuzda 

bunları sölerken , bu konunuzda da , vista dan farksız olduğunu sölüyorsunuz..
NoquitgamE, bir üsteki mesajınızda da sadece regedit ayarının yapıldığını yazmışsınız..ee bu yorumunuzda bir sürü yenilik var...

şimdi anlamayan bir kullanıcı , vista ya mı geçsem , windows 7 ye mi geçsem diye düşünürken
bu sizin iki konunuzu görse ne yapar ???????

testlerinizde , vista sp2 yle , windows 7 7600 ?
bu ikisini mi karşılaştırdınız .....
NOT: resimlerde gözükmüyor !

Dikkatini Çekerim o Yazıda İmzam Yok Sadece Kaynak Anladınmı ? Kendi KaLemimden Yazmadım Ok

OSMAN BAĞÇEVAN
22-09-2009, 18:47   |  #13  
Denetmen
6,606 mesaj

burada da ben dikkatinizi çekerim..
Kaynak : BuLuntu
bunu da kendi kaleminizden yazmamış görünüyorsunuz ?
sorularıma da cevap alamadım ?

AyPrensii
22-09-2009, 18:52   |  #14  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
747 mesaj

Evt BuLuntu Kendim Yazmadım Copy / Paste Ya Ztn Kendim Yazsam Kaynak Diye Not Yazarmıyım Sence Sana MantıkLı GeLiyormu BeLki Chip Yöneticisine Karşı SakıncaLı Yasak Bir Site O Yüzden BuLuntu Araştırma
 Anlamayan Bir Kişi Windows 7 KuLLanmaz Windows XP kuLLanır O Yüzden Sen Kaygısız OL Evt TestLer Windows Vista Sp2 Ve Windows 7 7600 Bir DengesizLikmi var ?

Bu arada EN ÖnemLisi Windows 7 ve Vistaya Gecmek İsteyen Bir KuLLanıcı Konu acıp YorumLarı ve ÖneriLeri Bekler ;)

Son Düzenleme: AyPrensii ~ 22 Eylül 2009 18:54
OSMAN BAĞÇEVAN
22-09-2009, 19:04   |  #15  
Denetmen
6,606 mesaj
Evt BuLuntu Kendim Yazmadım Copy / Paste Ya Ztn Kendim Yazsam Kaynak Diye Not Yazarmıyım Sence Sana MantıkLı GeLiyormu BeLki Chip Yöneticisine Karşı SakıncaLı Yasak Bir Site O Yüzden BuLuntu Araştırma
 Anlamayan Bir Kişi Windows 7 KuLLanmaz Windows XP kuLLanır O Yüzden Sen Kaygısız OL Evt TestLer Windows Vista Sp2 Ve Windows 7 7600 Bir DengesizLikmi var ?

Bu arada EN ÖnemLisi Windows 7 ve Vistaya Gecmek İsteyen Bir KuLLanıcı Konu acıp YorumLarı ve ÖneriLeri Bekler ;)
windows sp 2 bilmem , yüklemedim ..
sebebi ise windows 7 7100 den sonra sp 2 nin çıkması olabilir..çünkü o zamanlar ben windows 7 7100 kullanıyordum..

bir de buraya bakın ,
Vista Service Pack 1'i Windows 7 Build 6956 ile kapıştırıyoruz.
Netice: Yedi hayret verici derecede hızlı
https://www.chip.com.tr/konu/Windows-7-performans-testi_10126.html

dengesiz lik de şöle olabilir:
windows 7 nin sp2 si çıktığı zaman , nasıl olacak kim bilir !!!

AyPrensii
22-09-2009, 19:14   |  #16  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
747 mesaj

İlk NasıLsa ÖyLe OLur Sadece Updateler Ekleniyor Servis PaketLerine Vista Sp2 Şu an Oldugu için Testte  KuLLanıLdı .. Windows XP Sp2 ve Sp3 KuLLanmışsındır HeraLde .. tEK Fark Update...Testlere    Baktım   iyi..YaLnız Oyun Testinede Bi Göz At İstersen gözLe görüLmecek Fark Var

Mustafa Akın
22-09-2009, 19:28   |  #17  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
 Anlamayan Bir Kişi Windows 7 KuLLanmaz Windows XP kuLLanır.
Hiç ama hiç alakası yok. Herkes Windows 7 kullanabilir, gayet kolaydır.
Ayrıca Windows 7 ya da XP kullanmak daha çok bilgisayarın performansına bağlıdır, 2002 den bi pc ye win7 kurulup çalışılması biraz saçma olur.
Tek fark update diyip duruyorsun da o updateler arasında dünya kadar fark var

OSMAN BAĞÇEVAN
22-09-2009, 19:29   |  #18  
Denetmen
6,606 mesaj
İlk NasıLsa ÖyLe OLur Sadece Updateler Ekleniyor Servis PaketLerine Vista Sp2 Şu an Oldugu için Testte  KuLLanıLdı .. Windows XP Sp2 ve Sp3 KuLLanmışsındır HeraLde .. tEK Fark Update...Testlere    Baktım   iyi..YaLnız Oyun Testinede Bi Göz At İstersen gözLe görüLmecek Fark
DX kalitesini unutuyorsunuz , performans olarak ne kadar hızlı olduğunu , ne kadar kolay olduğunu unutuyorsunuz..
testler windows 7 nin ne kadar kolay kullanımda olduğunu , ne kadar görünümün güzel olduğunu , ne kadar yeniliklerini olduğunu yazmaz : )

en son xp sp 2 ile format atmıştım bilgisayarıma..updateleri 3 saat sürdü..! (3 saatte ben 3 tane işletim sistemi kurup , silerim !)

AyPrensii
22-09-2009, 19:34   |  #19  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
747 mesaj
Alıntı: Mustafa Akın  
Hiç ama hiç alakası yok. Herkes Windows 7 kullanabilir, gayet kolaydır.
Ayrıca Windows 7 ya da XP kullanmak daha çok bilgisayarın performansına bağlıdır, 2002 den bi pc ye win7 kurulup çalışılması biraz saçma olur.
Tek fark update diyip duruyorsun da o updateler arasında dünya kadar fark
Arkadaşın 22 Ekim OLsun bi aradan  bİRDE 2-3 sene gecsin o zaman Beni daha ii anLıcaksınız .. Updateler arasında fark senin yazıLım Sürümün Artıyor Bundan Donanıma ne Fayda :) sen Sürücümü Güncelliyosun O/C mi Yapıyosun ? Ben XP de SP2 VE SP3 Arasında Hiç Bir Performans Farkı Görmedim Sadece Windows İNstaller 3.1 ve Windows Update Agent :)) Vista iÇinde Aynı SP1 de aLdıgım Derecelendirme : 4.0 SP2 : 4.0

Sen Kendin KuLLanıyosun Herkes KuLLanır Diyosun Gayet Kolay Diyosun Bu Bi Öneri OLamaz .. Sana Herşey KoLay Ama Acemi kuLLanıcıların Çogu XP Tercih Ediyor Cafelerde Örnek Verecek OLursam.. EV KuLLanıcıları Kişisel BiLgisayar OLdugu İÇin Hep YeniLemek iSter Sistemini Yani Bunu Yapanlar BizLeriz..

Son Düzenleme: AyPrensii ~ 22 Eylül 2009 19:37
Toxic
22-09-2009, 19:37   |  #20  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj
Beğenmedim
ccleaner gereksiz dosyaları temizleme programıdır.

OSMAN BAĞÇEVAN
22-09-2009, 19:38   |  #21  
Denetmen
6,606 mesaj
Arkadaşın 22 Ekim OLsun bi aradan  bİRDE 2-3 sene gecsin o zaman Beni daha ii anLıcaksınız .. Updateler arasında fark senin yazıLım Sürümün Artıyor Bundan Donanıma ne Fayda :) sen Sürücümü Güncelliyosun O/C mi Yapıyosun ? Ben XP de SP2 VE SP3 Arasında Hiç Bir Performans Farkı Görmedim Sadece Windows İNstaller 3.1 ve Windows Update Agent :)) Vista iÇinde Aynı SP1 de aLdıgım Derecelendirme : 4.0 SP2 : 4.
xp kaç senedir var ?

xp kaç senedir varsa , windows 7 de o kadar sene oldun , bakalım o zaman windows 7 yi kullanmayan olacak mı !!

performans farkı istiyorsanız alın size windows 7 !
en hızlı işletim sisteminin windows 7 olduğunu (xp den bile hızlı olduğunu ) sizin gibi testlere tabi tutanlar oldu..!biraz araştırırsanız , bulabilirsiniz !

melen
22-09-2009, 19:38   |  #22  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj
Arkadaşın 22 Ekim OLsun bi aradan  bİRDE 2-3 sene gecsin o zaman Beni daha ii anLıcaksınız .. Updateler arasında fark senin yazıLım Sürümün Artıyor Bundan Donanıma ne Fayda :) sen Sürücümü Güncelliyosun O/C mi Yapıyosun ? Ben XP de SP2 VE SP3 Arasında Hiç Bir Performans Farkı Görmedim Sadece Windows İNstaller 3.1 ve Windows Update Agent :)) Vista iÇinde Aynı SP1 de aLdıgım Derecelendirme : 4.0 SP2 : 4.
Bilmeden konuşmayın ya bi' de!
Windows Vista ile Windows Vista SP2 arasında ne kadar performans farkı var sen biliyor musun?
2-3 sene geçsin sen 3,25 GB RAM ile XP'de oyun oyna bakalım DirectX9 ile. Birde 3-4 sene yerini korur diyorsun. Yeni çıkan oyunlar Windows XP SP3 ile çalışacak; onlardan daha yenileri Vista ile(en az). Sen de XP'de Vista uyumluluk moduyla çalıştırırsın artık(!)

Toxic
22-09-2009, 19:40   |  #23  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj
 Anlamayan Bir Kişi Windows 7 KuLLanmaz Windows XP kuLLanı
bunun anlayıp anlamamakla bir ilgisi yok sistem özelliklerine göre değişir

Toxic
22-09-2009, 19:43   |  #24  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj
Bilmeden konuşmayın ya bi' de!
Windows Vista ile Windows Vista SP2 arasında ne kadar performans farkı var sen biliyor musun?
2-3 sene geçsin sen 3,25 GB RAM ile XP'de oyun oyna bakalım DirectX9 ile. Birde 3-4 sene yerini korur diyorsun. Yeni çıkan oyunlar Windows XP SP3 ile çalışacak; onlardan daha yenileri Vista ile(en az). Sen de XP'de Vista uyumluluk moduyla çalıştırırsın artık(!)
2014 de kadar XP ye destek verilecek yani 2014 e kadar çıkan oyunları XP üzerindende çalıştırabilirsiniz ama DirectX versiyonu farkı nedeniyle grafiklerde fark olacaktır

OSMAN BAĞÇEVAN
22-09-2009, 19:44   |  #25  
Denetmen
6,606 mesaj

çöp adamlarla top  oynarsınız artık
yada
çöp adamlarla birbirinizi vurursunuz : )