Windows 7 & Vista Kurma problemi =(

vieX
14-03-2009, 19:29   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
288 mesaj

Merhaba arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar geldim :) Sizlere bir sorum olacaktı.
Elimde 250GB taşınabilir harddisk var ben buna daha önce ubuntu kurmuştum ve kullanmıştım şimdi ise Windows 7 ve Vistayı kurmayı denedim ve şöyle bir uyarı aldım. Kısaca : USB harddisk' e windows kurulamaz. " bu uyarı 7 ve vistada aldım bunu nasıl yapabilirim? Yada USB' den SATA' ya çeviren bir aparat varsa harddisk yerine takıp mı kurmam gerekli ?
Yardım ederseniz memnun olurum. Gülümseme

Banned
14-03-2009, 19:48   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
325 mesaj

Hiç bir windows sürümü harici (USB üzerinden bağlanan) diske kurulamaz. Bunu yapman için harici diski kutusundan çıkarıp Sata veya ide arabirimi üzerinden bağlayıp kurman gerekir.

Kolay gelsin...

Son Düzenleme: n/a ~ 14 Mart 2009 19:50
vieX
14-03-2009, 20:06   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
288 mesaj

Dediğim gibi bir aparat yok mu ?

uGuR.uK
14-03-2009, 21:00   |  #4  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
Ultimate
Dediğim gibi bir aparat yok mu ?
aparatlık bir durum yok, windows'ların yükleneceği disk direk olarak anakarttaki sabit disk(sata/pata) yuvasına bağlı olmalı ki bunun içinde direk diskteki çıkıştan anakarta bağlantı yapılmalı. usb'yi buna çevirmek gibi bir durum yok maalesef. ama şunu deneyebilirsin; diski anakarta direk takıp windows'u kurarsın, sonrada diskini kutusuna takar ve sistemi usb'den boot edicek şekilde yapılandırırsın, olabilir belki. ben hiç denemediğimden emin değilim, düşüncem...

vieX
14-03-2009, 22:42   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
288 mesaj

Bu taşınabilir harddiskler aslında laptop harddiskiymiş içindeki bir aparat sayesinde usb'ye dönüştülüyormuş. Kimiside taşınabilir alıp dış kabı açıp içindeki harddiski pcye takıp kullanıyormuş. O yüzden aparat varmı diye sormuştum ama yokmuş.
İlginiz için teşekkürler =)

Son Düzenleme: vieX ~ 14 Mart 2009 22:43
_cypher_
15-03-2009, 00:50   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

pc de e-sata girişi warsa direk usbye baglar gibi bagla e-sata girişine(aynı usb kablosu e-sata yada uyumlu)o zmn yukler

PcMaKeR
15-03-2009, 11:45   |  #7  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Yaşar Tuna
Hiç bir windows sürümü harici (USB üzerinden bağlanan) diske kurulamaz. Bunu yapman için harici diski kutusundan çıkarıp Sata veya ide arabirimi üzerinden bağlayıp kurman gerekir.

Kolay gelsin...

denedin mi denemediysen konuşma çünkü xp yi harici hdd den çalıştıran kişi var karşında.

sallamayalım öyle.

USB Flash disk ve hdd den ve eğer destekleyen anakartın da varsa ve tabiki usb harici disk bootable özellikliyse öyle bir çalışır ki...

yanlış bilgilendirme yapmayalım.

Ama bu dediklerim desteklemiyorsa hiçbir zaman ne boot eder nede kurulur.

Banned
15-03-2009, 13:32   |  #8  
Banlandı
325 mesaj
PcMaKeR
denedin mi denemediysen konuşma çünkü xp yi harici hdd den çalıştıran kişi var karşında.

sallamayalım öyle.

USB Flash disk ve hdd den ve eğer destekleyen anakartın da varsa ve tabiki usb harici disk bootable özellikliyse öyle bir çalışır ki...

Sayın PcMaKeR
1- Sallamak vs bunlar profesyonel şeyler değil. Harici diskimde Windows Xp Pro yüklü. Bunun üzerine herhangi bir tartışmaya girmeyeceğim.
2- Anlatmaya çalıştığım şey USB disklere windows'un herhangi bir işletim sisteminin yüklenememesi değil, USB portunu kullanarak windows'un herhangi bir sürümünü yükleyememe (kullanma değil)
3- Bilmekten ziyade anlamak ve anlatmak daha değerli sanırım. Anlatamadıysam ilk iletimde affola. Ama anlayamadıysanız beni bende "Sanat için sanat yapıyorum" demek zorunda kalırım.

Saygılarımla

Karani
15-03-2009, 13:34   |  #9  
Taze Üye
19 mesaj

Taşınabilir diskin sata ise ve anakartında sata girişleri mevcutsa ki bahsettiğin özelliklerden hepsinin var olduğu anlaşılıyor o zaman elindeki diski normal bir disk gibi ana karta bağlayabilirsin. Hatta enerji girişinide diskine verebilirsin. Yalnız ısınma problemi olacak ve diskin bir süre sonra cevap veremeyecek olabilir. O bakımdan diskini soğutabileceğin bir fan yada alüminyum gövdeli harici bir disk kutusu yardımcın olur. Ben bu şekilde sisteme 3,5" HDD bağladım ve kısa bir süre kullandım. Ama bu işlemi diski kurtarmak için yapmıştım. Sistemi böyle kurmayı denemedim. Eğer tercih edersen Virtual PC 2007 yi tavsiye ederim. Bu yöntemle hem istediğin işletim sistemini kurabilirsin hemde sçstem üzerindeki testlerin çoğunu rahatlıkla yapabilirsin. Şu an elimdeki harici diskte VP2007 ile kurduğum ve rahatlıkla çalışabildiğim 4 tane işletim sistemim var. Tek sıkıntım USB veri yolunun yavaşlığı oluyor. Geresi donanımını Ram kapasitesi ve işlemcinin gücü. Fakat VP işlemcini normalden daha az yoruyor.

PcMaKeR
15-03-2009, 14:54   |  #10  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Yaşar Tuna benimle profesyonelliği tartışmayalım....

Birincisi birinci ietinde hiçbir durumdan bahsetmemişsin anakart desteklemesi usb boot olan cihazları vb. sonra diyorsun profesyonellik değil bunlar.

peki o halde ben nasıl kurdum çalıştırdım.

1. Harici Philips Harddiskim var 3.5 inç boot uyumlu.

2. XP modifiye edilmiş bir bootable cd ile bu diske kuruyorsun.

3. BIOS tan boot için eğer anakartın destekliyorsa USB HDD yi seçiyorsun ve bunlar mümkünse eğer usb taşınabilir disk bilgiayarına bağlı olmalı ve bioa girmeden önce çalışıyor olmalı.

4. EĞER BIOS Görmüşse HDD Kısmında senin taşınabilir hdd ni onu boot aygıtı olarak gösteriyorsun ve xp rahatlıkla çalışıyor.

2 dezavantajı normalden: Elektrik giderse hdd bozulma oranı normale oaranla yüksek ve kablo kırılması olursa veri kaybı çok. İkincisi Veri çekimi yavaş saniyede 30 mb falan buda düşük bir değer.

Profesyonelce konuşacaksanız böyle anlatırdınız... Benim için tartışma bitmiştir. Soran arkadaşında yukarıdaki bahsttiğim bilgilerde donanımı varsa rahatlıkla boot eder ama windows vistayı önermem çok yükleniyor diske.

". Yalnız ısınma problemi olacak ve diskin bir süre sonra cevap veremeyecek olabilir. O bakımdan diskini soğutabileceğin bir fan yada alüminyum gövdeli harici bir disk kutusu yardımcın olur."

Karani bu 3.5 taşınabilir disklerdeki disklerle normal kasadaki 7200 diskler arasında frk yok. ısınmada soğutmada sorunsuz.

Philipsin 1 TB Harici diskindeki hdd yi kendi bilgisayarımın asasında kullanıyorum. Harddisk sataymış işime geldi söktüm kullanıyorum. Oda usb ile çalışıyordu...

Karani
15-03-2009, 16:29   |  #11  
Taze Üye
19 mesaj

Sn. PcMaker
Elbette dediğiniz gibi diğer disklerden farkı yok. Sadece daha evvel yaşadığım bir sorun olduğu için ısınmayla ilgili uyarıda bulundum. Sonuçta USB ilk olarak windows98 sürümüyle beraber gelen daha sonra teknolojisinin ucuzlaması ve yaygınlaşmasıyla vazgeçemediğimiz bir hal almış.

Banned
15-03-2009, 17:20   |  #12  
Banlandı
325 mesaj

PcMaKeR

Laf dalaşına girmeyeceğim merak etme. Belli ki birşeyler yazarken birbirini tanımayan iki insan arasında aslında olması gereken üsluba uymuyorsun. Burada bazı arkadaşlarda da gördüm bunu. İşte buna profesyonellik denmez.

Neyse eğer konuyu açan arkadaş konuyu takip ediyorsa ufak bir araştırmadan sonra kendi kendine bile oluşturabileceğin değiştirilmiş bir Wndows Xp Önyüklenebilir Cd oluşturulması (kimi Disklerde imkansız olsada) imkan dahilinde
Tek anlatmaya çalıştığım resmi bir yolun olmaması. Tabi ki bunun üzerine bir araştırma yaptım. Ve bulduğum sonuç gerçekten uğraşılması gereken bir şey.

Buyrun link :

Bence bu linkte yazanları yapmak yerine bahsettiğin modifiye diskin kullanılması en mantıklı olan (tabi ki gerekli destek sağlanıyorsa).Gerekli olan herşey yukarıdaki linkte mevcut.

Linkteki işlemlerin biraz karışık olması dezavantaj gibi görünüyor. Fakat bu konuda yaptığım araştırmalar sonucunda henüz bir imaja rastlamış değilim. Bulduğumda ve denediğimde (ki denemediğim şeyden bahsetmeyeceğime emin olabilirsin) haber vereceğim.

Saygılar...

Son Düzenleme: n/a ~ 15 Mart 2009 18:08
vieX
15-03-2009, 17:29   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
288 mesaj
PcMaKeR

sallamayalım öyle.

Benim anakarttım " ASUS BLITZ EXTREME " bu uyumlu mu  :)

PcMaKeR
15-03-2009, 18:17   |  #14  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Ultimate
Benim anakarttım " ASUS BLITZ EXTREME " bu uyumlu mu  :)
Bilmiyorum bakmamız lazım.

2008 model bir anakart 2007 den bu yana olanlarda boot desteği var sadece anakartla olmuyor harici diskte gerekli.

@Yaşar Tuna

buu incele. kullan dene.

Symantec Norton Ghost Bootable disk bul birtane dvd ye tak boot et karşına dvd den çalışan vista gelecek.

ya profesyonellikten bahsetme bana bir tane link bulmuşsun bana ordan bunu buldum diyorsun.

verdiğim programla xp ,server 2003 gibi işletim sistemlerini 10 dk da usb den çalışır hale getiriyorsun.

Bana link vb göstermeyin ben biliyorum. bilmeyen arkadaşlara yardımcı ol bana değil. başkasının benim üzerimde üstünlük taslaması beni delirtiyor.  

"Belli ki birşeyler yazarken birbirini tanımayan iki insan arasında aslında olması gereken üsluba uymuyorsun. "

üsluba uymuyor lsaydım mail kutum boş olmazdı yada benden yardım istemezlerdi ...

şimdi bana değil arkadaşlara profesyonellik göster.

@Karani Belirtmek istedim.

Eğer aliminyum disk koruyuculu değılse senin dediğin gereçli.

Soğutma gerekli. ama metal se gerek yok.

Edit:

msdn channel 9 bu konu tartışılmış. XP çok rahat ama vistada sorunlardan bahsedilmiş. dediğim gibi bios ve destekleyen bir hdd şart. windows 7 yi bilmiyorum adamlar farklı bir yöntem denemişler vmware da kurup gerekli ayarlamarı yapıp onu usb hdd nin boot sectörünü oluşturup oraya geçerli vmware kopyasını kopyalamak gibi birşeylerden bahsetmiş.

şuan için sakat eğer uğraştığın donanım desteksizse kasma bence.

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 15 Mart 2009 18:34
Banned
15-03-2009, 18:42   |  #15  
Banlandı
325 mesaj

Bakınız bu konuda bildiğim ve araştırdığım bir şeyin (ne kadarda tam bilmesemde) ne sizin ne de bir başkasının üzerinden bana getirisi olmasını düşünmek çok büyük bir hatadır. Nasıl böyle birşey söyleyebilirsin.

Benim size karşı iletmeye çalıştığım mesaj (tekrar etmekten hoşnut değilim ama) tamamen üslup ki bu bir dezavantajdır yerine göre.

Ayrıca verdiğim yardım etmeye çalışmam (ki bu arada bende öğreniyorum) veya bir link koyuyor olmam ne size ne de bir başkasına nazire yapmak değil aksine "bakın bunu buldum,ama imaj şeklinde de bulabilirsem haberdar edicem" niteliği taşıyor.

Şimdi herşeyi geçiyorum. Ne laf çarpıtma çabalarınıza ne de bir başkasına cevap veriyorum. (Artık birşey yazarken bunu yapmak mecburi gibi oldu)

Evet verdiğin linki araştırdım. Çok sağol. Faydalınını ötesinde işime çok yarayacak. (HDD'yi kutusundan çıkar sonra anakarta tak vs vs işlemlerini yapmak zorunda kalmayacağım)

Pe2usb: Installing Bartpe To Usb Flash Disk

Teşekkür ederim.

Son Düzenleme: n/a ~ 15 Mart 2009 18:59
PcMaKeR
15-03-2009, 18:46   |  #16  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Yaşar Tuna sevindim bende tşk ederim ama ilk önce örnek sunulmalı. yok olmaz vb denmemeli. araştırılmalı öyle cvp verilmeli. ilk yaptığım budur. bu günlerde forumda çok böyle arkadaş şurdan bul şunu yap ben öye yaptım diyip geçiyor. insanı geriyor. Madem söylüyorsun sende kullanmışsın anlat birazcık değilmi birşeyin eksilmez saygın olur.

bu arada kırıcı davrandıysam özür dilerim. ama yukarıdaki neden bir yere kadar dedirtiyor. paylaşmayı severim ama bunu kötüye kullananlar oluyor.

Bak en azından link veriyorsun. anlatıyorsun. hazırcılığa alışkın değisln. Tşk ediyorsun. Hepimiz böyle olmalıyızBeğendimAlkış

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 15 Mart 2009 18:52
PcMaKeR
15-03-2009, 18:51   |  #17  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Ultimate Biosun destekliyor fakat usb hdd ni bilmiyorum eğer desteklemiyorsa kasma bence modelini yaz eğer internete kuran deneyen varsa burdan paylaşalım.

Banned
15-03-2009, 18:57   |  #18  
Banlandı
325 mesaj

Sanırım biraz takıntılı oldum bende. Sözlerimle (iddia vs ne kabul edersen) seni bunaltmak gibi bir amacım yoktu. Asıl amacım ben böyle bir yol yok derken senin "
2. XP modifiye edilmiş bir bootable cd ile bu diske kuruyorsun." demen beni buna itti. Yani varsa paylaş bunu kardeşim bi şekilde! Şimdi BartPE'de bunların yapılacağını öğrendik.

Yani hafiften üstün körü geçtin. Ben öyle iki damla bilgi ile yetinen, işin hep kolayına kaçan birisi değilim. bilgiyse söz konusu tam anlamıyla bir "sömürgen" oluveriyorum.

Zamanını çaldım ve(zorlada olsa Dil çıkarıyor) açıklama yaptırttım ve bunalttım gibi. Affetmen dileğiyle.

Çok sağol.

PcMaKeR
15-03-2009, 20:41   |  #19  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Sorun değil yaw.

bu günlerde biraz acayip şekilde terslik tutuyor beni :S

çözemedim ama böyle ani patlaalar oluyor sonra yatışıyor. sen kusura bakma.

SeA19
23-03-2009, 22:24   |  #20  
Taze Üye
6 mesaj

arkadaslar benım harddisk ım bozuldu ve garantıyı yolladım ama beklemeye nıyetım yok
sımdı herheangı bı harddısk alsam bastan sona kadar bana ne yapacagımı anlatırmısın
acil