Windows 7 Yükleme!!!

serhatcikkk
07-01-2010, 20:16   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

Arkadaşlar şu anda elimde Windows 7 Ultimate 32-bit işletim sisteminin .İSO dosyası var Masaüstüne çıkarttım Şu anda Vista Home Basic kullanıyorum ve orjinal Ben bu sistemi kaldırmadan w7'yi kurmak istiyorum ve bu noktada yardımlarınıza acayip ihtiyacım var... 

Öncelikle şunu sorayım: 
1- Power2Go programıyla .iso dosya görüntüsünü bir DVD-R'ye yazdım ve taktığımda Otomatik Kullan seçenekleri setup.exe çalıştır ve dosyalara gözat.. 

2- Windows 7'yi kurmak için normal Vista açık iken mi SETUP.EXE'yi tıklayarak kuracağım? Eğer öyleyse PowerISO'dan sanal sürücüye gösterip setup.exe'yi tıklayarak kurabilir miyim? 

3- Şu anda sadece :/C ve :/D(recovery) olarak 2 tane Hdd bölümü var. Ve sanırım bnm diğer dökümanlarıma birşey olmadan kurmak istiyorsam yeni bi HDD bölümü açmam gerek. 50gb boş alan var. Bu bölümlemeyi manuel olarak bilgisayarımdan mı yapayım yoksa W7 kurulurken kendi bunun seçeneklerini bize sunuyor mu? Duyduğum kadarıyla Windows7'nin performanslı çalışabilmesi için önerilen boş alan 20GB imiş... 

4- Windows 7'yi kurduğumda halihazırda Vistadaki bütün dosyalarıma ( programlar, belgeler, fotoğraflar vs) herhangi birşey olabilir mi? Ayrıca Vistadaki bütün bu kaynaklarıma W7'den nasıl ulaşacağım? 

5- Notebooku açtığımda otomatik olarak Vista yada W7 ile mi başlatılsın diye uyarı çıkacak mı? 

6- Mart ayının sonunda Windows7'nin kullanım süresi dolduğunda eğer orjinalleştirmek istemezsem ne olacak? Açılışta yine aynı soruyu soracak mı? Ve eğer Windows 7'yi kaldırmak istersem nasıl kaldırırım?... 

Sistem Özellikleri: 

Hp pvl dv5-1235et 

Intel® Core™2 Duo İşlemci T6600 
• 2,2 Ghz, Düzey 2 önbellek 2 MB 

Orijinal Windows Vista® Home Basic ve Service Pack 1 (32 bit) 

Standart bellek 
3072 MB 

Dahili sürücüler 
250 GB 

Depolama denetleyicisi 
SATA Sabit Disk Sürücüsü 

Sabit disk sürücüsü hızı 
5400 rpm 

Grafik alt sistemi adı 
NVIDIA GeForce 9600M GT 

Biraz uzun oldu ama cahillik işte :D 

Son Düzenleme: serhatcikkk ~ 07 Ocak 2010 22:23
Süleyman.
07-01-2010, 22:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Buyrun: https://www.chip.com.tr/forum/Vis ... Kurmak_t110523.html

kirpikral123
07-01-2010, 22:33   |  #3  
Yıllanmış Üye
772 mesaj

Bilgisayarınızdaki işletim sistemi bence çok guzel.Bence değiştirmememlisiniz.Ayrıca sadece deneme amaçlı bile olsa windows 7 kurduğunuzda gerekli olan driverları kurmadan yeteri kadar performans alamazsınız.Bunun içinde sıfırdan bir işletim sistemi kurma suresi kadar bir sure ayırmanız gerekiyor.Vista home basic 512mb ram harcarken windows 7 ise 1gb ram istiyor hangi windows 7 olursa olsun.Bilgisayarınıza format atarsanız kaybediceklerinizi sıralamak isterim.bilgisayarınızda bir sorun olduğunda açılırken size sistem onarım istermisiniz diye sormuycak.Onun yerine hangi işletim sistemini seçmek istersin diyecek.Ve silsen bile 7yi bu duzelmiycek.Sistem onarımı recovery ile karıştırmayın sakın.Sonra beğenip 7yi ki eminim kullanan bırakamıyor vistayı silmek isteyeceksin sonra bir daha recovery yapamazsın.Vistada recovery çalışsın diye cde bazı dosyalar var mesela swsetup gibi hp bin gibi bunların bazıları gizli dosya olarak bulunuyor.Bunlarda gidicek ve recovery yapamayacaksın.Bence eğer 7 kurmak istiyorsan vista home basicten oluyorsa yukseltme yap windows 7 home premium surumune.Hiç bir program driver kurmak zorunda kalmazsın.Eğer silmek istersen recovery ilede aldığın gibi en başa geri dönersin.

kirpikral123
07-01-2010, 22:36   |  #4  
Yıllanmış Üye
772 mesaj

Yükseltme yaptığında hiç bir şey silinmez hiç bir uygulamada bir sorun çıkmaz.Rahatlıkla kullanabilirsin.Ama eğer bir çok sorundan başın ağrımasın istiyorsan bilgisayarına windows 7yi sıfırdan kurma.

kirpikral123
07-01-2010, 22:51   |  #5  
Yıllanmış Üye
772 mesaj

http://www.resimupload.com/ds123758048_Adsız.html

bu yeni aldığım windows 7 home basic x64 pc masaustu göruntum.Bilgisayarı ilk aldığımda vista kurmak istiyordum windows 7ye olumsuz gözle bakıyordum.Ama biraz kullandıkça ne kadar guzel olduğunu anladım.Özelliklede 64bit surumunu kullandıkça 32bit surumunden hız farkı olduğunu görunce benim bir zamanlar favori işletim sistemim vistayı unuttum.

serhatcikkk
07-01-2010, 22:54   |  #6  
OP Taze Üye
17 mesaj

Süleyman bey o yazdığınız konuyu dün de gördüm okudum Fakat disk bölümlemeyi yaparken 50gb boş yer olmasına rağmen sdc 2gblık bölme oluşturmama izin veriyor :S bu da bnm işime gelmiyor Eğer bölemezseniz diye başka bi başlığa yönlendirme yapmışsınız O da bana brz komplike geldi yapayım derken elime yüzüme bulaştırmaktan korktum :s Easeus Partition Manager diye bir programla bölmeyi deneyeceğim ama o da verilerinizi yedekleyin yoksa sorun olabilir diyor Yok mu bu hdd bölmenin güvenli bir yolu?? 20gb özel veri var zaten bunu nereye kopyalayım şimdi W7'yi kurarken nereye kurmak istediğimizi sorduğunda o bölümde hdd'yi bölme imkanımız var mı? (tabiki verileri tehlikeye atmadan)

sayın kirpikkral Emin olun şu an laptop çok yavaş Donanımsal olarak güzel ama sanırım işletim sisteminden kaynaklanıyor bu yavaşlık Bilgisayara format atmadan ayrı bir hdd bölmesine kurmak istiyorum ki sanırım bundan Vista ve diğer programlar, veriler vs. etkilenmeyecek. Upgrade yapmakta çok sorun çıkartıyor sanırım 2gündür tonlarca yazı okudum :) Driverları da otomatik olarak hemen hemen %99'unu tanıyor diyor kullananlar. Sanırım farklı bölümlere kuracağım için Recovery bölümüyle de başım derde girmeyecek Yanlışım varsa düzeltin lütfen?

serhatcikkk
07-01-2010, 22:56   |  #7  
OP Taze Üye
17 mesaj
Alıntı: kirpikral123  
Süleyman.
07-01-2010, 23:14   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Alıntı: serhatcikkk  
Süleyman bey o yazdığınız konuyu dün de gördüm okudum Fakat disk bölümlemeyi yaparken 50gb boş yer olmasına rağmen sdc 2gblık bölme oluşturmama izin veriyor :S bu da bnm işime gelmiyor Eğer bölemezseniz diye başka bi başlığa yönlendirme yapmışsınız O da bana brz komplike geldi yapayım derken elime yüzüme bulaştırmaktan korktum :s Easeus Partition Manager diye bir programla bölmeyi deneyeceğim ama o da verilerinizi yedekleyin yoksa sorun olabilir diyor Yok mu bu hdd bölmenin güvenli bir yolu?? 20gb özel veri var zaten bunu nereye kopyalayım şimdi W7'yi kurarken nereye kurmak istediğimizi sorduğunda o bölümde hdd'yi bölme imkanımız var mı? (tabiki verileri tehlikeye atmadan)

sayın kirpikkral Emin olun şu an laptop çok yavaş Donanımsal olarak güzel ama sanırım işletim sisteminden kaynaklanıyor bu yavaşlık Bilgisayara format atmadan ayrı bir hdd bölmesine kurmak istiyorum ki sanırım bundan Vista ve diğer programlar, veriler vs. etkilenmeyecek. Upgrade yapmakta çok sorun çıkartıyor sanırım 2gündür tonlarca yazı okudum :) Driverları da otomatik olarak hemen hemen %99'unu tanıyor diyor kullananlar. Sanırım farklı bölümlere kuracağım için Recovery bölümüyle de başım derde girmeyecek Yanlışım varsa düzeltin lütfen?

Üçüncü parti yazılımlarda risk var. C disk bölümünü bölmeye çalışıyorsanız ve sabit dosyaları dağıtmışsa bölmenize izin vermez. Bu durumda bildiğim kadarıyla pek yapacak birşey yok.

serhatcikkk
07-01-2010, 23:24   |  #9  
OP Taze Üye
17 mesaj

Ya kuramayacak mıyız bu Windows 7'yi offf!! Rezillik diz boyu bir yolu olmalı...

özkan_oktay
08-01-2010, 18:28   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,356 mesaj

250 gb sabit disk alanı biraz yetersiz olablir windows 7 ultimate için microsoftun sitesinden sistem gereksinimlerine bak istersen...

kirpikral123
08-01-2010, 19:00   |  #11  
Yıllanmış Üye
772 mesaj

windows 7 home basic x64 derim ne olursa olsun super performansı 10numara