Windows 8'de Bilgisayarı Sunucu Olarak Ayarlamak

byloxol
28-11-2012, 14:34   |  #1  
byloxol avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
84 mesaj

Windows Server 'da olduğu gibi Windows 8 Pro'da bilgisayarı sunucu olarak ayarlayıp web sitesini nasıl yayınlayabiliriz ?

Sistem Bilgilerim
  • Exper Karizma
  • Windows 7 Ultimate 32-bit
  • Intel Pentium
  • Intel
  • Google Chrome
  • Norton AntiVirus (Symantec)
  • 2048 MB
  • Windows Phone
  • - Tabletim yok -
murat5038
28-11-2012, 14:38   |  #2  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

ISS ayarlarını biliyorsan denetim masasından özellikleri aç kapatdan açar yaparsın.

byloxol
28-11-2012, 20:13   |  #3  
byloxol avatarı
OP Üye
84 mesaj

Daha önce hiç yapmadığım için bilmiyorum. FTP olarak dosyalarımı yayınlayabiliyorum ama html dosyası attığımda bunu göstermiyor kodlar çıkıyor sadece. Bu ISS'yi nasıl yapabilirim ?

murat5038
28-11-2012, 20:26   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj
Alıntı: byloxol  
Daha önce hiç yapmadığım için bilmiyorum. FTP olarak dosyalarımı yayınlayabiliyorum ama html dosyası attığımda bunu göstermiyor kodlar çıkıyor sadece. Bu ISS'yi nasıl yapabilirim ?

Yukarda kurulumunu yazdım daha ilersisizin işiniz brdan anlatmakla olmaz öğrenim görmeniz lazım onun için ftp ye hatalı dizine atıyorsanız onda sadece kodlar çıkar veya web sayfanız hatalı yazılmışdır dosyalar vs.

byloxol
28-11-2012, 20:29   |  #5  
byloxol avatarı
OP Üye
84 mesaj

Özellik aç kapat tan ISS yi açtım bilgisayar yönetiminden de ISS yi buldum fakat C sürücüsünde inetpub diye klasör oluştu. Şimdi bunun ftp si neresi? yani html dosyalarını nereye atıcaz internette resimli anlatımları var ama İngilizce Windows da yapmışlar benim ki türkçe

mustafa2116
29-11-2012, 01:42   |  #6  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

İlk olarak sen anladığım kadarıyla bir sunucu adreai açmak istiyorsun.

Önce wanp php serveri kur.
Kurulum bittikten sonra pc yeniden başlat.
wanp server açılışta başladığından sistem tepsisinse yani saat alanının orda görünecektir. Onu put online haline getir.

Php serverin dosyaları kurduğunuz disk içindeki wanp klasöründeki www yazan klasördür.
Şu an pc yerel ağda ıp bazında sunucuya dönmüş oldu.
modeme girip nat kurulumunu yap.
Nat kurulumunda
Senin pc ne bir adet rezerv edilmiş ıp ayarla ki nat kurulumun ıp tabanını sabitle.  Rezerve işlemini yerel ağ ayarlarından da yapabilirsiniz modemden yapmanızı tercih ediyorum.
Rezerv işiniz bitti ve nat a geldiğinizde pc ipnizi yazın port olarak 80 portu yazın. Örnek: 1.1.1.1:80
sunucunuzu internete açmaya az kaldı kaydetin ve artık sunucunuz modeminizin ip si ile internete açılmış olacaktır.
Sizin downloadınız ne ise kar şı taraf için upload o olacaktır.
Sizin uploadınız ne ise karşı taraf için download o olacaktır.

Son Düzenleme: mustafa2116 ~ 29 Kasım 2012 01:46
byloxol
29-11-2012, 19:38   |  #7  
byloxol avatarı
OP Üye
84 mesaj

Ben hepsini yaptım oluşturduğum index.htm dosyasını kendi bilgisayarımda açtığımda görüntüleyebiliyorum ancak başka biri açamıyor bunu nasıl yayınlayabiliriz adres nasıl bişey olacak acaba? ISS ile napsterex.com oluşturdum birde bu adrese tıkladığımda da index.html görüntüleniyor ancak benden başka kimse göremiyor işte bunu nasıl yapıcaz ?

mustafa2116
29-11-2012, 23:56   |  #8  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

Put Online-ofline.

Bu sekme O dediğin dış girişi açacak.

Zaten sana olayı sırasıyla verdim.

Öncelikle php operatörü WANP ı kurcaksın.

Kurduğunda C diski içinde  bir klasör olcak bu şekilde

C:\wamp\www

Bu klasör içinde index.php yi silersen index.html çalışır. Çünkü programın ana konsolu php Default adlı dosya varsa ilk öncelik PHP nin.

PHP yoksa HTML çalışır Bu nedenle PHP kod dosyalarını klasöre taşıyabilir yada silebilirsin.

Put online yaparsan ( saat simgesinin olduğu yerde wanp servere tıkladığında alta put ofline-online yazar)(Pu online olduğunda ekranda Put Ofline görünür yani girdiyi kapat  yazar.. Bu serverin yerel ağa açık olduğunu söyler. oflineyi onlineye çevirirserniz serveri yerel ağdan kapatmış olursunuz sadece bilgisayarınızda çalışır..) sistem yerel ağa açılmış olacaktır.

yerel ağa açılan bilgisayarınıza kalıcı bir yerel ip ayarlamanız gerekir.Modeme girdiğinizde pc niz için kalıcı bir ip belirleyin( rezerve edin)

belirlenen İp yi Nat kurulumu için elenizde bekletin ve nat kurulumuna geçin.

Nat kurulumu esnasında İp ve sunucu adı istencektir.

Sunucu adı yerel ağda geçerli olan www.com yada sizin belirlediğiniz bir site adı olacaktır.( bazı modemlerde sunucu adı oluşturma bölümü yoktur Nat birimi tüm modemlerde yer almaktadır.)

İp nizi girdiğinizde size hangi nedenle sunucu açıyorsunuz diye sormaz. Siz belirteceksiniz.

Örneğin 111.111.111.11:21 FTP protokolü sunucusudur.111.111.111.11:80 web sunucusudur( web sunucusu tekil çalışmaz bu nedenle 4 farklı porta sahiptir. Standart kullanılan portlar 80 ve 8080 dir. Diğeri 3128  ve sonuncu olarakta 5000[Virüs portalı] olan portlardır.)

Portları atadıktan ve Wanp serveri yerel ağa açtıktan sonra  artık bilgisayarınız genel internet ağına açılmıştır.

Modeminizin Stabil-dinamik İP si sizin Sunucu web sitenizdir.

Sonuna hiçbir port girmeden modeminizin ip sini siz gidriğinizde modemin kapısı açılcaktır çünkü siz yerel ağın ana bilgisayarısınız ve tüm aygıtları denetliyorsunuz. Ancak bir başka ağ üzerinden ipnize ulaştığınızda  web arabiriminiz cevap verecek ve sayfanız görüntülenecektir.

Web sunucunuzu ücretsiz sitelerden birine enjekte ederek yönlendirme yoluyla www ismine sahip olabilirsiniz.

Bunun için ücretsiz FTP destekleyen bir sitenin olması yeterli.

Dinamik ip kullanıyorsanız Ücretsiz siteye modemin her kapanıp açılışında İP bildirimi yapmanız gerekir. Bu bildirimi En iyi şekilde FTP  yoluyla yaparsınız ve İFRAME koduylada sayfada siteyi içerik olarak açmış olursunuz.

Önemli.

Sitenizin sunucu bazlı açılışı Uploadınızı doldurabilir.
Downloadınızın yavaşlamasına ve sistemin yoğunluğu sisteminizin kasılmasına neden olabilir...