Windows 8 hakkında bilgi

catetik
16-09-2011, 13:30   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
279 mesaj

Arkadaşlar, Windows 8 denen şey, Windows 7 ye eklenen ve dokunmatik ekranlar için dizayn edilen bir yazılım.
Dokunmatik ekranlar haricindeki normal makinelere Windows 7 kurulması daha doğru bir hareket olur.
Zaten sistem kurulumu yapılırken, iki seçenek soruyor.
Windows 7 mi,
Windows 8 mi kurmak istiyorsun diyor.
Windows 7 nin üzerinden bir yıl geçmeden bu işletim sisteminin hazırlanmasının nedeni, dokunmatik ekranlara yönelik.

Son Düzenleme: catetik ~ 16 Eylül 2011 13:32
İtacHi_
16-09-2011, 14:25   |  #2  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Andaç bey ben size pek katılmıyorum.Niye diye sorucak olursanız elimde birkaç bilgi var.Bunları sizlede paylaşmak isterim.

'Tabletler üzerinde de çalışabilmesi için Windows 8 dokunmatik ekranlar düşünülerek de tasarlanmış. Bundan daha önemlisi ise Windows 8’in ARM mimarili işlemcilerle de çalışabilmesi. ARM mimarisi günümüz akıllı cep telefonları ve tablet dünyasındaki cihazların birçoğunun temelini oluşturuyor.'

Yani bu ne demek.Windows 8 çok yönlü bir işletim sistemi haline gelmiş.Dokunmatik ürünler konusuna daha çok yönelmiş.Bu açıkça görülüyor.

'Windows 8, dokunmatik ekranlar da hesaba katılarak geliştirildi. Yeni işletim sistemi klavye ve fare ile oldukça uyumlu çalışsa da Microsoft, Metro arayüzünü işletim sisteminin geleceği olarak lanse ediyor.'

'Evet, Windows 8 alışılagelmiş masa üstü arayüzüne de sahip. Yine evet, istediğiniz takdirde standart masa üstü uygulamalarını da kurabilirsiniz. Fakat işletim sistemin esas büyüsü arayüzde gezdikçe, oyunları çalıştırdıkça, cihazla dokunmatik ekran üzerinden etkileşime girdikçe ortaya çıkıyor.'

Ben bu yorumlardan Windows 8'in daha çok dokunmatik sistemler için geliştirildiğini düşünüyorum (ve özellikle arm işlemcilere destek vermesi diyecek birşey bırakmıyor) ve catetik'in tezine katılıyorum.Büyük ihtimalle sizde bu yazıları okuduktan sonra catetik arkadaşımızın tezinin çokta yanlış olmadığını düşüneceksiniz.Ve andaç bey size bir tavsiye.Lütfen cevaplarınızı bu kadar sade bırakmayın.Fikrin yanlış,saçma olduğunu düşünüyorsanız gerekçelerini belirtin.

Not=Bu bilgilerin devamı için http://www.thgtr.com/haber/micro ... bilmeniz-gerekenler

Son Düzenleme: İtacHi_ ~ 16 Eylül 2011 14:32
Kapalı Hesap (91855)
17-09-2011, 11:10   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

Windows 8 belki Windows 7'nin düzenlenmiş hali olabilir ama aslına bakılırsa hala nt kerneli var. Nt kerneli kaç yıllık? Bundan önceki sistemler hep bir önceki sistemin düzenlenmesi değil miydi zaten?
Şu immersive arayüzü insanlara batıyosa bu devredışı bırakılabilir.
Komplo teorisyenleri hariç bilgisayarı yeterli olan insanların %99'unun hoşuna gittiğini düşünüyorum bu sistemin tıpkı benim hoşuma gittiği gibi.
Ayrıca kurulum esnasında ben w7 mi w8 mi kurmak istiyosunuz diye bir ekranla karşılaşmadım benzer bir ekranla da karşılaşmadım.
Onu geçiyorum 32bit w7 imajı dosyası w8'inkinden daha büyük hatırladığım kadarıyla.
W8 büyükse de çok az bir farkla büyüktür en fazla 500mb civarıdır (32bitte).
Sıkıştırılmış halde olması imkansız çünkü w8'in kurulumu da daha kısa sürüyor w7'den.

dabbe1
17-09-2011, 11:52   |  #4  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj
Alıntı: Kötü Adam  
Windows 8 belki Windows 7'nin düzenlenmiş hali olabilir ama aslına bakılırsa hala nt kerneli var. Nt kerneli kaç yıllık? Bundan önceki sistemler hep bir önceki sistemin düzenlenmesi değil miydi zaten?
Şu immersive arayüzü insanlara batıyosa bu devredışı bırakılabilir.
Komplo teorisyenleri hariç bilgisayarı yeterli olan insanların %99'unun hoşuna gittiğini düşünüyorum bu sistemin tıpkı benim hoşuma gittiği gibi.
Ayrıca kurulum esnasında ben w7 mi w8 mi kurmak istiyosunuz diye bir ekranla karşılaşmadım benzer bir ekranla da karşılaşmadım.
Onu geçiyorum 32bit w7 imajı dosyası w8'inkinden daha büyük hatırladığım kadarıyla.
W8 büyükse de çok az bir farkla büyüktür en fazla 500mb civarıdır (32bitte).
Sıkıştırılmış halde olması imkansız çünkü w8'in kurulumu da daha kısa sürüyor w7'den.
onu nerede görmüş? bende MSI VR601 notebook'a kurdum direkt mobil aygıt olarak kullandı ve 7 ile ilgili seçenekte sunmadı...

mesut53
17-09-2011, 19:51   |  #5  
mesut53 avatarı
Yıllanmış Üye
294 mesaj
Alıntı: catetik  
Arkadaşlar, Windows 8 denen şey, Windows 7 ye eklenen ve dokunmatik ekranlar için dizayn edilen bir yazılım.
Dokunmatik ekranlar haricindeki normal makinelere Windows 7 kurulması daha doğru bir hareket olur.
Zaten sistem kurulumu yapılırken, iki seçenek soruyor.
Windows 7 mi,
Windows 8 mi kurmak istiyorsun diyor.
Windows 7 nin üzerinden bir yıl geçmeden bu işletim sisteminin hazırlanmasının nedeni, dokunmatik ekranlara yönelik.
bahsettiğiniz ekran bu mu? (  hangi işletim sistemiyle başlatmak istiyorsunuz )Win 7'nin yanına Win 8 kurduysanız bu ekran çıkar ..

Son Düzenleme: mesut53 ~ 17 Eylül 2011 19:59
İtacHi_
17-09-2011, 20:36   |  #6  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Özel mesaj atmamım nedeni 'denetmen' olduğunuz için forumun başka bir bölümünde meşgul olduğunuzu düşünmemdendir.Yani sizin konuya yorum yapıldığını görmediğinizi varsayarak özel mesajdan 'sadece bilgilendirmek' istedim.'Konuya dönmenizi rica etmemi' anlayamadıysanız üstüne birşey söylemek benim haddime değil.

Konuyu açan arkadaşın ve benim görüşlerime katılmamanızı anlarım.Herkezin kendine göre,''gerekçelerine göre'' fikre katılıp katılmama hakkındaki görüşüne saygım sonsuz.Ben sadece neden 'Hayır.Söyledikleriniz yanlış ve mantığınız saçma' dediğinizi merak ettim.Bu kadar sade bir cevap hem konuyu açan arkadaşın hemde konuya dahil olan üyeleri tatmin etmeyecektir.Konuya dahil olanlar 'Denetmen neden böyle düşünüyor acaba?' demiyeceklermi?Bende aynı bu şekilde hissettim ve bir önceki yorumumdada belirttiğim gibi 'gerekçelerinizi belirtmenizi' talep ediyorum.Bu konuda sizden bilgi edinmek istiyorum.Neden?Neden konuyu açan üyenin düşüncelerinin yanlış olduğunu düşünüyorsunuz?Gerekçesiyle beraber açıklarsanız bizlerde bilmediğimiz yeni bir şey öğrenme şansına sahip olabiliriz.

Kötü adam adlı arkadaşımız 'gerekçesiyle' beraber yorumunu ortaya koymuş.Normal bir üye bu şekilde tatminkar bir cevap verdiyse 'denetmen' sıfatında deneyimli birisinin verdiğiniz cevaptan daha tatminkar bir cevap vermesini bekliyorum.

İyi günler diliyorum.

İtacHi_
17-09-2011, 21:09   |  #7  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Kötü adam görüşüne saygı duyuyorum ancak mesajımdaki linki okumanızı tavsiye ederim.Thgtr gerçekten güzel bir inceleme yapmış.Windows 8 hakkında yararlı bilgiler içeriyor.

'Microsoft, rakip firmalarından geride kalmak istemiyor. Microsoft, bilgisayar dünyasının geleceğinin mobil alanda olduğunun ve gelecekte birçok insanın masaüstü sistemleri kullanmak yerine tabletlere ya da oldukça hafif, ince taşınabilir bilgisayarlara geçeceğinin farkında.'

Bu fikirden yola çıkarak ben kendimce şöyle düşünüyorum.Gelecek tabletlerde.Ve tabletlerin konfigrasyonları kısa zamanda yol katedecek.Daha küçük daha perfonmanslı daha büyük veri taşıma kapasitesi .... Bunlar çok uzak değil.Microsoftta bunu biliyor.Tabi Microsoft masaüstünü bırakıyor demiyorum ancak dokunmatik sistemlere büyük bir yöneliş var.Eğer böyle bir yöneliş olmasaydı tam tersine bir yöntem kullanılırdı.Yani Metro arayüzü sistemin temel etkeni değilde 'eğer windows 8'i dokunmatik cihazlarda kullanmak istiyorsanız Metro arayüzüne geçebilirsiniz' gibi bir fikirle bu yola çıkarlardı.

'Bellekte kapladığı alan azaltılmış'

Bu Windows 8'in düşük ram kapasiteli cihazlardada kullanılabilmesi için yapılmış bir geliştirme diye düşünüyorum.Neden mi?Çünkü Windows 7 zaten ram'i verimli kullanabilmesiyle ün kazanmış bir işletim sistemi.Hatta hatırlarsınız çok eski sistemlere bile Win 7 yüklemeye çalışmışlardı.

'Windows 8 bir uygulama mağazasıyla birlikte geliyor. Bu durum aslında kimseyi şaşırtmamalı, zira Apple’ın oldukça popüler olan iOS App Store’u tüm teknoloji ekosisteminde bir uygulama mağazası yaratma akımı başlattı.'

Windows 8 le gelen uygulama mağazası artık denilecek birşey bırakmıyor bence.Burdan Microsoft'unda dokunmatik cihaz işletim sistemi furyasına katıldığını 'net' bir şekilde görebiliyoruz.

Win 8 'den bir kullanıcı yorumu

'Alışılagelmiş masa üstü arayüzü olmadan bir ev kullanıcısının kullanması baya zor olurdu sanırım.'

Bir kullanıcı daha 

'şuan kullanıyorum ancak normal kullanıma göre değil... hatta çok uyuz...'

Yorumlar 'thgtr'den alınmıştır.Tabi Windows 8'yi sizler gibi olumlu yorumlayanlarda var.Görüşlerinize sonsuz saygı duyuyorum ancak kendi görüşümdür ki Windows 8 biraz daha yaygınlaşınca olumsuz yorumların sayısı olumlu görüşleri geçecek.

İtacHi_
18-09-2011, 01:01   |  #8  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Bunu dedirtecek nitelikte cevap kalitesi sunan ve 'denetmen' sıfatıyla kırıcı ve 'gerekçe' göstermeden cevap veren herkezi şikayet ederim.Bu her üyenin denetmenin kendisine çeki düzen vermesi için yapması gereken bir sorumluluktur.Eleştiri kaldıramıyacaksanız bu zaten sizin kusurunuz.Sizin 'samimi olmamanız' kısmını geçtim ancak 'denetmen' sıfatına yakışmayan,kalitesiz,kırıcı,altında herhangi bir kanıt bulundurmayan cevabınızı gözardı edemem.Kusura bakmayın.

İtacHi_
18-09-2011, 15:28   |  #9  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Şikayetimi zaten daha önce bildirmiştim.Bir daha şikayet yapıp CHIP yönetiminin başını ağrıtmaya gerek yok.Zaten şikayetimin gerekli mercilere ulaşmadığını hissetseydim,bir daha şikayette bulunurdum ancak gördüğüm kadarıyla şikayet mesajım hemen üst mercilere ulaşmış ve sizin yorumlarınızdan gördüğüm tepkiden anlaşıldığı kadarıyla şikayet yerini bulmuş.Umarım gelecek mesajlarınızda kırıcı,gerekçe göstermeden fikirlere karşı çıkan,tutanağı olmayan,'denetmen' sıfatına yakışmayan yorumlarda bulunmazsınız.

İyi günler diliyorum.

İtacHi_
18-09-2011, 21:39   |  #10  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Link için teşekkürler.Şikayetimi Selçuk beye gönderdim.Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

İyi forumlar diliyorum.

İtacHi_
20-09-2011, 21:55   |  #11  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Bu arada Andaç bey yeni bir haber çıktı.Herhalde görmüşsünüzdür.Görmediyseniz aşşağıdaki linke tıklayın.

https://www.chip.com.tr/konu/wind ... irikligi_29214.html

Windows 8 X86 desteklemeyecek.Artık diyecek birşey bulamıyorum.Zaten belliydi Metro arayüzüydü,Arm desteğiydi,Microsoft store vsvs hepsi bu işletim sisteminin 'dokunmatik cihazlar' için olduğuna bir işaretti.
Andaç bey artık ortak bir kanıya vardık diye düşünüyorum.Siz ne dersiniz??

dabbe1
20-09-2011, 23:21   |  #12  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
2,665 mesaj

intel ARM işlemciler için bir şeyler belirtmişti ms inkar etmişti bugünlerde pardon intel haklıymış dediler... evet geçmiş olsun... arm işlemcili sistem kullananlar X86 programlarını kullanamıyacak... :D

İtacHi_
20-09-2011, 23:22   |  #13  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Banada 'şikayetinizi okuduk' tarzında bir döndü olmadı.İlginç.

Bu arada ortak bir kanıya varıcazzz.Buna inanıyorummm

İtacHi_
21-09-2011, 16:25   |  #14  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Win 8 li tabletlerin bile haberleri çıkmaya başladı.Ancak pc tarafıda hız kesmiyor.Testlere göre şu haliyle bile Win 7 den hızlı olduğu söyleniyor.Ancak X86 desteklemeyen işletim sistemini ne yapayım pc'de.Haksız mıyım?

Selçuk İslamoğlu
24-09-2011, 19:19   |  #15  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Her işletim sisteminden önce bu tür şeyler çıkar. Windows 7 için Vista'nın arayüzü değiştirilmiş hali dendi, Vista için XP'nin arayüzü değiştirilmiş hali dendi, 98 için 95'in arayüzü değiştirilmiş hali dendi felan felan... Olur öyle, tüm bunlar güncellememek için oluşturulan bahaneler...

Kapalı Hesap (153334)
24-09-2011, 21:43   |  #16  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Şimdi ne çıkarsa çıksın bu xp bitermi ondan haber verin dünyanı yarısından fazlası halen xp diyor.Windows 8 gelince xp kadar hızlı ama ben dediğim gibi benim ses kartımın driverlarını tanımayan bir sistemle işim olmaz.Madem okadar teknolojileri varsa neden windows 8 içine windows xp yerleştirilmiyor tek tıkla windows xp tek tıkla windows 8 açılsın yoksa daha sonraki sürümleremi saklanıcak.

İtacHi_
25-09-2011, 10:54   |  #17  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Herhalde tanıtım versiyonu olduğu için ses kart vsvs driverler dahil edilmemiştir.Windows 8 içine xp yerleştirme olayınıda microsoft XP'den elini ayağını çekmek istediği için hiçbir şekilde dahil etmek istememiş olabilir.

siwaslii
29-09-2011, 18:33   |  #18  
siwaslii avatarı
Taze Üye
1 mesaj
Alıntı: dabbe1  
onu nerede görmüş? bende MSI VR601 notebook'a kurdum direkt mobil aygıt olarak kullandı ve 7 ile ilgili seçenekte sunmadı...
slm dabbe tanıdın mı benı :) win 8 hakkında gorusleını almak ıstıyorum... bende msi gt 680 kullanıyorum eger tavsıye ve onerı verırsen benku kullanmak ıstıyorum...

dabbe1
29-09-2011, 18:48   |  #19  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
2,665 mesaj

bence son derece kullanışsız ve sorunlu... Mart 2012 tarihinde gümleyecek...