Windows 8: MS 128-bit desteği var mı yok mu?

CHIP Online
24-10-2009, 11:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows 8 128-bit'i destekleyecek mi, desteklemeyecek mi? Birinci ağızdan yanıt geldi...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/wind ... i-yok-mu_16002.html

Resimlerle: Windows 7 gecesinden çok özel kareler!

Geçenlerde Windows 8 ve hatta 9'un 128-bit desteği sunacağına dair söylentileri size aktarmıştık.  Öyle görünüyor ki ortaya atılan iddialardan tamamen gerçek dışı.

Zira Winfuture web sitesinin Microsoft Core Operating System grubunun şefi Jon DeVaan ile yaptığı görüşmede firmanın şu anki önceliğinin sadece Windows 7 olduğu ve Windows'un geleceğine dair bu tarz köklü kararların alınmadığını açıkladı. Jon DeVaan önceki işletim sistemi sürümlerinin çıkışında (RTM) olduğu gibi geliştiricileri hemen farklı şeylere yönlendirmektense sadece güncel işletim sistemine yani Windows 7'ye yoğunlaşmasını istediklerini bildirdi. Bu sayede OEM PC üreticilerinin ve ekosistemdeki diğer ortaklarla birlikte kaliteli bir Windows 7 deneyimi yaşanması hedefleniyor. Sonuç itibariyle firmanın odak noktasında sadece Windows 7'ye var.

Bu yüzden bir sonraki sürümün ne tür özelliklere sahip olacağını şimdiden söylemenin mümkün olmadığını belirten DeVaan, olası 128-bit desteği hakkında yapılan dedikoduları reddetti. DeVaan firmanın bu dedikodulardan haberdar olduğunu; fakat bunların hayal ürünü olduğunu belirterek 128-bit konusuna açıklık getirdi.

Tüm konu: Windows 8: MS 128-bit desteği var mı yok mu?

İzleyin: Windows 7'ye çizgi kahraman

Resimlerle: Windows 7 gecesinden çok özel kareler!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: 128-bit iddialarına inanmış mıydınız?

AtoX
24-10-2009, 11:47   |  #2  
AtoX avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
517 mesaj

64 Bit 128 Gb (Bildiğim kadarıyla) Ram desteğiyle geliyor. Ve dünyada 128 gb'a ihtiyaç duyan bir program yoktur.(Ev kuıllanıcıları için).

128 Bit ile ne kadar Ram destekleyecek ve yenilikleri nelerdir?

Murat.
24-10-2009, 11:49   |  #3  
Yıllanmış Üye
948 mesaj

Yapımcıları ve kullanıcıları daha 64 bite geçişi %100 sağlayamazken 128 bitin bir işe yaramayacağını ve bu uğraşlarının maddi bir gelir getirmeyeceklerini bildiklerinden yalanlıyorlar. Bu da gayet doğal.

frozen
24-10-2009, 11:58   |  #4  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Ev kullanıcısı 64 bit duymamışken, sunucularda 64 bit yaygınlaşmaya başlamıştı (üst düzey). şimdi 64bit duyulmuş ve yerleşirken 128 bit i düşünmemek komik olur diye düşünüyorum. Nitekim Google, Facebook gibi aşırı yoğun kullanılan portalların donanım yükünü 128 bit mimarisi büyük bir ölçüde rahatlatır diye düşünüyorum.

Biraz daha geniş düşünecek olursak, devasa sunucular ya da birbirine bağlanmış birkaç pcnin tek bir sunucu işlevi gördüğü zamanlardayız ve bu büyük ölçüde enerji kaybı demek. Orta seviye bir sunucuda 128gb ram ve 4 işlemci kullanmak için genelde 2 anakart, 4 işlemci 16 slot ram kullanılıyor (rakamar sunucu tipine göre değişebilir.) buda anakart başına PSU dolayısıyla ciddi bir enerji kaybı ve veri trafiği demek.

Oysa gelişebilecek 128bit mimari tek anakartın üzerinde toplanacak işlemci ve ram miktarını doğrudan etkileyeceği için bu çok güzel bir gelişme olacaktır. Enerji tüketimi ciddi seviyede azalacak. Microsoft böylesine geniş çaplı bir adımı Windows sürümleri çıkışlarında olduğu gibi basit politikalarla ortaya atmayacaktır. Nitekim sıradan ve beklenen olmayan bir adım bu. Detaylar ve temeller atılmadan, kimse çıkıpta bunu kabul etmez. Deneme yanılma sırasında oluşabilecek hatalar-başarısızlıklar firma imajına oldukça kötü damgalar vuracağı için, daha uzunca bir süre bu gizli devam eder.

Forum cevabına gelince, evet inandım ve hala da inanıyorum. İstedikleri kadar reddetsinler, bunu yapmak istedikleri ve en azından projelenme aşamasında olduğu su götürmez bir gerçek.

Turkish Developer
24-10-2009, 12:53   |  #5  
Turkish Developer avatarı
Yıllanmış Üye
671 mesaj

Jon Devaan bunu söylerken ,  Microsoft Araştırma ve Geliştirme Depratmanı Başkanı Robert Morgan  - (Kendi Linkedin Blogunda Duyurdu,Aşırı Yoğun mesajlardan dolayı Linkedin Blogunu Dondurmuştur)  Konuyu pek inkar etmeyen Microsoft Yetkililerinden Jim Allchin   http://www.microsoft.com/presspass/exec/Jim/09-13PDC2005.mspx , in yetmemiş gibi Steve BALLMER , bir konferans çıkışında , BT gazetecilerinin ısrarlı Windows 8 planları konusunda inkar etmediği,yeni çalışmalar için Nisan ayından beri geliştiricilerin arandığı bilgiside gerçek. 
Windows 7 konuşulurken ve satışa başlanmışken, Windows 8 ye dikkatleri çekmek doğru olmayacağını Papua Yeni Gine'deki kabilelere sorsak bile rahatlıkla mantık yürütüp cevaplandırabilirlerdi :>) Kaldıki Windows 7 üzerine , 64- ve 32 bit desteğinde hareket etmek ve çalışma başlatmak artık boş olacaktır. Bir özel bilgi vereyim , İntel 128 Bit desteği içinde planlar başlatmıştır.  Sevgiler.

Halil Mollaoğlu
24-10-2009, 19:53   |  #6  
CHIP Online
373 mesaj

Elbette Windows 8 hakkında çalışmaları başlamıştır. Fakat mimari konusunda atılması gereken bir adım yok; sizin ve Microsoft'un da bildiği üzere 32-bit'ten henüz kurtulamamışken 128-bit çocukça bir hayalden başka bir şey değildir.

128-bit işlemci işine gelince; Intel'den önce IBM bu işe çoktan gönül koydu bile. Ama yine şu noktayı kaçırıyorsunuz: 128-bit işlemci üretilse bile aynen önceden 64-bit devrinin başlangıcında olduğu gibi sadece sunucu platformlarına odaklı olacak. Bu da Windows Server ailesinin anında 128-bite geçeceği anlamına gelmez. Son kullanıcıya sıra gelince: Windows 8'in 128 bit versiyonu çıkmayacak; zira yine Jon DeVaan'ın kendisi Windows 8'in, hatta daha genel bir ifadeyle gelecekteki masaüstü işletim sistemi sürümlerinin hem 32- hem de 64-bit mimarisine göre geliştirileceğini duyurdu:

Kaynak: http://winfuture.de/news,50827.html

Ha bir de 128-bit sürüm mü çıkarır diyorsunuz? Hayalin sınırı yok, ne diyeyim daha?

Her ne kadar firmanın bu kararını desteklemesemde (zira Windows 8 sadece 64-bit olacaktı) netbook'lar piyasada oldukça 32-bit OS'lara ihtiyaç duyulacaktır ve Microsoft da mecburen 32-bit sürümü üretecektir. Sonuç itibariyle önümüzdeki 2-3 seneden bahsediyoruz; bu süre zarfında ancak 64-bit mainstream hale gelecektir. Masaüstü işletim sistemleri bazında 128-bit'i aklımızdan dahi geçirmek için çok erken.

Son Düzenleme: Halil Mollaoğlu ~ 24 Ekim 2009 19:57
Turkish Developer
24-10-2009, 21:16   |  #7  
Turkish Developer avatarı
Yıllanmış Üye
671 mesaj

Üyelerimizin  bilgilenmeleri , aydınlanmaları açısından , gerek konu gerekse mesaj için teşekkürler sevgili @Halil,

Windows 8  ile ilgili önemli bilgileri,ve planlama konusundaki ayrıntıları, Türkiye'de  ilk olarak CHİP Online ailesi olarak duyurmuştuk.
'' Windows 8 ve 9 için , 128 [Bit] Desteği -mi acaba ? '' konusu , Windows 7 işletim sistemi satışa çıkmadan öncesinde dahi , Windows 8 konularının ortada dolaşmasında ortaya çıkmış,  yeterincede şaşırtıcı konu halini almıştı.Özellikle herkes bu sorunun cevabını bekliyordu yetkililerden. Bir kaç hafta 128 [Bit] olacağı konusu döndü dolaştı. AMD nin 3 çekirdekli işlemci meydana getirmeye çalışması, İntel in bir stratejisti kısa bir bilgi olarak 128 [Bit] planlarını belirlemeye çalışmaları konusu bu tezi tetiklemiş te olabilmeye yetti..Donanım firmalarının bu girişimleri Sunucu hizmetlerini kapsaması da doğal olarak bir gerçektir, Fakat, henüz yazılımları olmaması ve planlamaların olması, bir o kadar düşündürücü olmaya yetiyor.

Windows 8 (Alpha) Çalışmalarında zaten, İtalyan ve Koreli programcılar, Hindistanlı grafikerler adından söz ettiriyor. Windows 8 için 128 [Bit] desteği olmaması kesinlik kazanmış gibi diyebiliriz o zaman, Fakat Windows 8 ile adı geçen (şimdilik ismi olmasa dahi ) Windows 9 (yol haritasına göre 2015-2016) 'da olur veya olmaz bunuda zaman gösterecek. Windows 7 de başarılı bir  potansiyeli yakaladığını düşünürsek ,gelecekten sonrası için 128 [Bit] pek uzak bir hayal olduğu söylenmez muhtemelen.. Teknoloji zaman tanımıyor ,ve çok ani karar değişimleri de mümkün olabiliyor.. bakalım zaman neleri gösterecek. Bizler yetkililerden gelen bilgileri ''ihtimal'' dahi olmuş olsa duyurmaya  devam edeceğiz... :)

Sevgiler...

iso1453
25-10-2009, 11:45   |  #8  
iso1453 avatarı
Yeni Üye
24 mesaj

Microsoft 128 Bit desteğini Windows 8 de olmasa bile Windows9 da mutlaka çıkaracaktır... Ancak bu çıkardığı günlük kullanımda satılmayacağını düşnüyorum... Örneğin; bilişim üzerine çalışmayan şirketlerde hepsinde nerdeyse adam başı düşen bilgisayarların 128 Bit olmasının  bir gereği yok... Ancak büyük serverlar ve Frozen arkdaşın bahsettiği gibi google ve facebook gibi şirektler için kullanımı olacağına hiç şüphe yok... Tabi şu an bile bu teknolojiyi kullanan Nasa için ise bu tarz değşiklikler her zaman yararlıdır...