Windows 8 Overclock Ayarlarını Görmüyor!

radyoaktif
20-11-2013, 13:42   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj

Arkadaşlar hayırlı günler. Dün itibari ile bilgisayarıma Windows 8.1 Enterprise 64bit sistem kurdum. Bundan öncede gene Windows 7 Enterprise 64bit kullanıyordum. Aşağıda belirttiğim sorun ile bugüne kadar Windows XP ve 7'de 1 kez olsun karşılaşmadım. 

Yaşadığım sorunun belki basit bir izahı var ama benim ile aynı sorundan muzdarip kimseyi de aramalarım sonucu bulamadığımdan konu açma gereği duydum. Umarım bilen bir arkadaş yardımcı olur. 

Sorunum şu ki; Bir süredir aynı donanımlar ile overclock uygulayıp XP ve Windows 7'de stabil bir şekilde kullandığım işlemci ve ram bileşenlerinin bu ayarlarını windows 8 görmüyor ve varsayılan mevcut özellikleri ile açıyor. Üstelik bu ayarlar bios ekranından benim ayarladığım şekilde gözükmesine rağmen, windows ortamında varsayılan olarak gözüküyor.

Şöyle ki; 

Bios ekranında stabil bir şekilde kullandığım overclock değerleri gözüküyor

ama windows ortamına geçtiğimde bu özelliklerden eser yok

Birde sistem bilgilerinin bulunduğu kısımda derecelendirme ayarı gözükmüyor. Yani derecelendirme yapamıyorum. Bunun nedeni nedir? Aktif mi edilmesi gerekiyor yoksa gerçekten bu bir sorun mu?

Dediğim gibi bu problemi aşmanın belkide basit bir yöntemi var ama ben bulamadım. Yardımcı olursanız, bundan sonra bu sorunu yaşayan arkadaşlara emsal niteliğinde bir konu olarak kalır. Hayırlı günler.

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 20 Kasım 2013 14:00
mustafa2116
21-11-2013, 00:32   |  #2  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

Sistem hızınızı değştirdiğinizde direkt olarak göremezsiniz.

Dolaylı olarak görürsünüz.

bunun nedeni  Windows8 in aktif drivers sisteminde  çalışmasından kaynaklanır. Tüm aygıtlar onun içeriğinde bulunduğu için  size drivers adlarını gösterir.

Değişimin aslı  Hız ayarlarında görünür..

radyoaktif
21-11-2013, 14:59   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj
Alıntı: mustafa2116  
Cevap için teşekkürler zira yeteri kadar aydınlanamadım. Şu anda sistemim bu overclock ayarlarında çalışmıyor gibi, çünkü bunu oynadığım oyunların, kurduğum programların çalışma hızından anlayabiliyorum. 

Şu sistem derecelendirmenin gözükmemesi sorunu ile ilgili bir bilginiz varsa onuda paylaşırsanız sevinirim.

Nedense overclock ayarlarının etkin olmaması ve sistem derecelendirmenin gözükmemesi durumlarının paralel olarak bir sorun yüzünden ortaya çıktığını düşünüyorum.  İyi günler.

gölge etme
22-11-2013, 09:47   |  #4  
gölge etme avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
220 mesaj

gigabyte anakartın heral.bios ta yaptığın ayarları çıkışta sve exit setup yaptın ,bilgisayar açıldı,programla  baktın  aa ayarlar çıkmıyor.yeniden başlat biosa gir ayarlar ettiğin gibi mi.ettiğin gibi  ise program hatalı gösteriyor,bios hatalı göstermez  diyebilirim.

radyoaktif
24-11-2013, 02:39   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Arkadaşlar yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkürler.  Lakin sorunu başka bir şekilde öğrendiğim bilgiler doğrultusunda şu şekilde çözdüm; 

Anakartımın bios arayüzünde CPU EIST Function ayarını kapattım;

ve sonuç;

Ama anlamadığım nokta, acaba ben bu ayarı kapatmadan önce sistem gerçekten bu overclock ayarlarını görmediği için o hızlarda çalışmıyor muydu? Şimdi mi benim overclock ayarlarım da gerçekten çalışmaya başladı? Gene de sorunum çözüldüğü için mutluyum.

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 24 Kasım 2013 02:41