Windows 8 projesinin lideri yeni bir iş buldu

CHIP Online
26-08-2013, 18:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Windows 8 ile sürekli görmeye alıştığımız isim, artık yepyeni bir işe sahip!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/win ... is-buldu_42246.html

Windows 8'in çıkmasından sadece birkaç hafta sonra aniden Microsoft'tan ayrılan Steven Sinofsky, Andreessen Horowitz firmasında kendisine güzel bir yer buldu.
Yönetim kurulu üyesi olarak gruba katılan Sinofsky, kişisel bloğunda bu görevin tam zamanlı bir iş olmadığını söyledi.


Sinofsky, Andreessen Horowitz ile ilk olarak geçen yılın sonlarında karşılaşmış ve firmanın "yenilikleri desteklemesi, ürün yaratımı ve ürün odaklı girişimciler ile çalışması" tarafından büyülenmişti.


Blog postunda firma ile firmanın çalışanları ve liderleri için büyük hayranlık duyan Sinoftsky, "firmanın değerlerinin herkes tarafından, her gün açıkla yaşanması" üzerine de ayrı bir hayranlık duyduğunu özellikle belirtiyor.


Sinofsky ise bu ortama Microsoft ürünlerinin gelişimi ile elde ettiği geniş tecrübe ve yetenekleri ile destek olmayı planlıyor.


Microsoft için tarihsel önem taşıdığı söylenebilecek Windows 8, kullanıma başlandığı Ekim ayından itibaren eleştiriler için tam anlamıyla bir paratoner görevi gördü. "Modern" arayüz tasarımı üzerine gelerek başlayan eleştiriler, Başlat çubuğunun ve Başlat tuşunun olmamasına kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahip oldular.


En ağır eleştiri ise tablet ve PC için çalışabilecek ortak bir işletim sistemi kurmaya çalışan Windows'un, ikisinde de çalışmayan bir işletim sistemi kurduğu yönünde oldu. Tablet marketinde hâlâ iOS ve Android marketin çok büyük oranını elinde tutmakta ve Windows hâlâ küçük bir oyuncu olarak gözüküyor. PC'lerde ise durum biraz daha farklı. Windows PC marketinde önemli bir yere sahip olmasına rağmen, Windows 8 aldığı yoğun eleştiriler ile "sanki hiç sevilmemiş ve işe yaramıyormuş" izlenimi oluşturmakta.


Bütün bu durumun ortasında ise Windows 8'in halka yansıyan yüzü Sinofsky'nin Microsoft'tan, kasım ayının ortasında yani OS çıktıktan 3 hafta sonra, ayrılması; akıllara ne gibi bir hedefe sahip olduğu sorusunu getirdi.


Resmi açıklama, ayrılma kararının Microsoft ve Sinofsky arasında verilen ortak bir anlaşma olduğu yönündeydi ancak analistler Sinofsky ve Microsoft ekibinin geri kalanı arasında bir miktar gerginlik olabileceğini söylüyor. Bu gerginlik ise ilk andan itibaren Windows 8'e yöneltilen eleştiriler ile alevlenerek bir probleme dönüşmüş olabilir.


Sinofsky ayrıca Microsoft marka Surface tabletinin gelişimini de denetlemekteydi ve, bildiğimiz üzere, özellikle Windows RT kullanan model olmak üzere bu tabletler de piyasada tutunmak için yoğun çaba harcamakta.


Microsoft'tan ayrılmasından bugüne kadar geçen sürede, artık ne yapacağı konusunda farklı bilgiler yayınlayan Sinofsky, Temmuz ayında Microsoft ile bir "emeklilik antlaşması" imzaladı. Bu antlaşmaya göre Sinofsky belirli Microsoft rakipleri için çalışamayacak ve Microsoft ürünleri hakkında kötü konuşamayacak.

Tüm Konu: Windows 8 projesinin lideri yeni bir iş buldu

Kaynak: www.chip.com.tr