Windows 8 Yüklü PC üzerine Windows 7 Kurulması..

nejaterol
12-12-2012, 15:08   |  #1  
nejaterol avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 6
31 mesaj

Windows 8 Yüklü PC üzerine Windows 7 Kurulması..
Windows 8 Yüklü Bios üzerinde UEFI Boot ve HDD Üzerindeki GPT korumasının kaldırılması.

Yeni nesil Leptop lar artık Windows 8 ile yüklü geliyor ve üzerinde yeni nesil BİOS yazılımı yüklü UEFI boot menüsü aktif olarak. Windows 8 ile arası hoş olmayan kullanıcılar burdaki anlatımda BİOS ayarlarını yapmazlarsa Format atıp Windows 7 yüklenmez..

İlk önce PC açılırken F2 ile BİOS ekranına girilir.

Windosw 8 Yüklü Toshiba da BİOS ayarlarına girmek için ilk önce ekran sağ alt PİL ikon üzerinde sağ tuş gelen pencerede ( Ekran Panelini Açarak Gücü Açma ) sekmesine tıkla. Resimdeki işaretli yerler.

Açılan pencerede Ön yükleme Ayarı sekmesinde Başlatma bölümünü Normal tıkla. Resimdeki işaretli yerler.

PC yi yeniden başlat ve F2 ile BİOS Menüsüne girebilirsiniz..

Normal şekilde F2 ile girmiyorsa PC yi kapatın Elinizle F2 tuşuna basılı tutun sonrada power tuşuna basın BİOS ekranı gelene kadar parmağınızı F2 tuşundan çekmeyin

Bios Security bölümünden ( Boot Menü ) sekmesi Disable yapılır.

Bios Advanced bölümünden ( Boot Speed ) sekmesi Disable veya Normal yapılır.

Bios Advanced / System Configuration bölümünden ( Boot Mode ) sekmesi CSM Boot yapılır.

Bios Boot Bölümünden 1. sıraya ( USB ) veya ( ODD CD ROM ) alınır.

Bütün ayarlar doğru bir şekilde yapıldıysa F10 ile kayıt yapılır

PC yi CD ile başlattıktan sonra Ön yükleme yapmak için bir tuşa basın yazısı gelmiyor ve windows direk açılıyorsa Ya CD nin Boot özelliği yok yada CD bozuktur USB ile format işleminde ön yükleme yapmak için bir tuşa basın yazısı gelmiyor ve windows direk açılıyorsa USB nin Boot özelliği yok yada USB bozuktur..

Diğer marka BİOS menüsü

ASUS LAPTOP BİOS MENÜ

Acer Laptop için BİOS giriş yapın Boot sekmesinden
Boot Mode UEFI yazan yeri CSM Boot yapın ve F10 ile kayıt yapın
çıkış alın yeniden başlatın tekrar BİOS girin öteki sekmeler aktif olacaktır
Resimdeki işaretli yerleri ayarlayın...

CASPER NİRVANA

Diğer Marka Laptop  Menü
Bilgisayar açılırken F2 ile Bios'a girin Advanced Menüde Fast BIOS Mode = Disable edin Boot Menüde Secure Boot = Disable edin Aynı Menüde OS Mode Selection Seçenegi Açılacak Os Mode Selection = UEFI and Legacy OS olarak seçin Boot Option Priority Ayarlarınıda istediginiz şekilde Yapın F10 ile kayıt edip BİOS ekranından çıkınız.

windows bu diske yüklenemez. seçilen disk gpt bölümü stilinde, Hatası Çözümü.

Bios ekranında gerekli bütün ayarları doğru yaptıysak format işlemine Geçiniz ve HDD üzerindeki bütün bölümleri SİL seçeneği ile siliniz HDD yi tek parça yapınız ve istediğiniz şekilde tekrar C – D olarak bölümlendiriniz DİKKAT: Sadece SİL işlemi yapılacak (BİÇİMLENDİRME) yapmayınız

... Tüm Hakları Coca - Cola' nın formülü ile aynı yerde saklıdır.

Son Düzenleme: nejaterol ~ 25 Eylül 2013 19:01
nejaterol bu faydalı başlığı için aşağıdaki 4 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
keyser söze
12-12-2012, 23:47   |  #2  
keyser söze avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

sayın nejaterol çok yararlı bir paylaşım olmuş olmuş zatı muhteremlerinizin bu güzide çalışmasında ben zavallı mahluk-u insanın anlayamadığı son bir kaç caps ne içindie, yüksek iradeniz ve müstesna şahsiyetinizin zamanınızı ziyan etmeden sürçü lisanda bulunmamak amacaıyla yüksek müsadelerinizle ne için olduğunu sorabilirmiyim sizin zamanınız vuku bulurda eşsiz bilgilerinizi update ederseniz çok sevinirim, onlarıda ne için yapmamız gerektiğini yazarsan daha açıklayaıcı olur.

Son Düzenleme: keyser söze ~ 14 Aralık 2012 00:37
nejaterol
13-12-2012, 07:29   |  #3  
nejaterol avatarı
OP Yeni Üye
31 mesaj

@keyser söze

İlk önce sizden ricam şu hitap  etme sözünüzü değiştin ve silin o yazıyı

orda benim ismim yazılı onunla hitap edersiniz

Son eklenen resimler başka bir BİOS yazılımı  Markaların değişik Bios yazılımı oluyor..

Son Düzenleme: nejaterol ~ 13 Aralık 2012 07:31
keyser söze
14-12-2012, 00:23   |  #4  
keyser söze avatarı
Yeni Üye
37 mesaj
Alıntı: nejaterol  
@keyser söze

İlk önce sizden ricam şu hitap  etme sözünüzü değiştin ve silin o yazıyı

orda benim ismim yazılı onunla hitap edersiniz

Son eklenen resimler başka bir BİOS yazılımı  Markaların değişik Bios yazılımı oluyor..

tabiki patron sen ne dersen o hemen siliyorum.

BuZz33
14-12-2012, 16:33   |  #5  
Taze Üye
4 mesaj

kardeşim pc asus k55vm c,d ve recovery bölümleri var (gpt stilinde) (c de win 7 vardı biçimlendirdiğim için hiç bişey yok şuan ve d'de de verilerim olduğu için gparted programı ile tüm hepsini silip yeniden bölümleri oluşturmam çok zor) bios dan resimlerdeki işlemleri yapmak istedim ama nerdeyse hiç birisi yok, sadece UEFI ı disabled yapabildim, tekrar usb boot la win 7 kurmayı denedim ama halen win 0 diski 1 bölümüne yüklenemez diyor, yardımcı olabilirsen sevinirim.(istersen bios resimlerini upload edebilirim)

Son Düzenleme: BuZz33 ~ 14 Aralık 2012 16:34
nejaterol
14-12-2012, 16:53   |  #6  
nejaterol avatarı
OP Yeni Üye
31 mesaj

@keyser söze

Anlayışın için teşekkürler. Biraz abartılı olmuş...

@BuZz33

Bios bütün menüleri resim olarak gönderebilirsin bakalım UEFI Menü varsa ötekilerde olması lazım ( Boot Menü ) ( Boot Speed )

BuZz33
14-12-2012, 17:58   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

http://a1212.hizliresim.com/14/g/gwg6j.jpg 

nejaterol
14-12-2012, 18:23   |  #8  
nejaterol avatarı
OP Yeni Üye
31 mesaj

@BuZz33

Advanced / SATA Configuration = buranın içine girip menü foto

Boot / Delete boot option = buranın içine girip menü foto

Security / I/0 interface Secururity = buranın içine girip menü foto

Donanımhaber özelden mesaj yolladım bakınız..

BuZz33
14-12-2012, 18:33   |  #9  
Taze Üye
4 mesaj

gardeş saol konyadayım,   

nejaterol
14-12-2012, 19:36   |  #10  
nejaterol avatarı
OP Yeni Üye
31 mesaj

En son yolladığınız 2. resim

Boot / Delete boot option / select one to delete = Buraya enter ile girip hangi seçenekler var orayı değiştirin ve o şekilde tekrar format işini deneyin Bu işlem Ön yükleme seçeneğini değiştirecek

BuZz33
14-12-2012, 19:38   |  #11  
Taze Üye
4 mesaj

hiç bir seçenek gelmiyor  yani boş orası

nejaterol
15-12-2012, 11:28   |  #12  
nejaterol avatarı
OP Yeni Üye
31 mesaj

Boot menü ekran sağ alt menü seçme bilgisi var oraya bakın + / -  Change opt. olarak vermiş

keyser söze
16-12-2012, 15:52   |  #13  
keyser söze avatarı
Yeni Üye
37 mesaj

Sayın konu sahibi burada belirtmeniz gereken bir şey daha var; ben asus f3sr pcim üzerine aldığımdan beri 4 sene felan oluyor hiç bir bios update yapmadım bunun üzerine w8 kurdum sonra habire hata vermeye başladı, bilmem ne critical hata diye; loaderli kullanıyordum tabi; tüm işlerim aksamaya başlayıncva bende w8 i kaldırıp w7 e dönmek istedim sizin biosda yaptığınız işlemlerin hiç birini yapmadım ama rahat bir şekilde w7 kurdum. Bu nahsettiğiniz durum sadece güncel bioslarda yahut w8 yüklü olarak gelen pclerde mi oluyor.

black_flood
16-12-2012, 22:23   |  #14  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

alakası yok den k geldimi geliyor. aynı durumlan client değil ama server işletim sistemi yüklü makinada denk geldim serverin diskide normal disk olmadığı için kurtulmak bir hayli zor oluyor bilgilerin kaybolma korkusu olduğu için. ne donanımsalda nede normal bioslarda nadirde olsa görünen bir durum. Windows 7 ve 8 ortamında gerçekte gpt bölümleme ve amacının açıklaması mevcut. bu durum normalde büyük boyutlu 1 tb ve üzeri büyük disk bölümlerini kapsıyor.

nejaterol
17-12-2012, 09:45   |  #15  
nejaterol avatarı
OP Yeni Üye
31 mesaj

@keyser söze

Aslımda haklısın konuyu açarken geniş bilgi vermedim.
Son 3 ay içinde yani Windows 8 piyasaya sürüldüğünde
yeni üretilen notebook / laptop artık windows 8 ile yüklü geliyor
ve bunların üzerinde yeni nesil BİOS üzerinde UFEİ boot menü ve GPT
formatı ile geliyor ve normal kullanıcı buna yabancı windows 8 bir çok kişiye
kullanım zorluğu veriyor onlarda windows 7 kurmak istedikleri vakit BİOS format izni
vermiyor benim burda resimlerle anlattığım olay gerekli bios ayarlarını
yaptıktan sonra format işine geçilmesi..

black_flood
17-12-2012, 14:07   |  #16  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc740191(v=ws.10).aspx gpt olayı detaylı olarak anlatılıyor.

ayrıca gpt olayının Windows 8 yada bios ile alakası yoktur asla.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/229240.aspx

gpt mbr' nin gelişmiş halidir. uefi bios yani gerçek hali olan donanımsal bioslarda bu tip bir ayarlama olayı yapılmasına ihtiyaç yoktur disk 1 tb ise direk gpt 1 tb altı ise normal mbr olarak işlem yapmaktadır. ben 8 kurulu kullanıyorum ve diskte yapmış olduğum yanlış bir  atama nedeni ile direk gpt yapmak yerine mbr ile gpt' nin arasında bulunan dinamik disk biçimlendirmeye yönlendiriyor. sırf 1 tb değilde 850 gb olarak tanıttığım için Windows  ortamında.

hp ürünlerinde mesela Windows 8 öncesi hiçbir işletim sistemi çalıştırılamıyor yeni sistemlerde sırf bios için atılan yazılımdan dolayı. hp kasaların bazılarında oem anakart modelleri var bu şekilde üretici sitesinden alınan biosu anakart çipine başka sistem üzerinden aktarınca sorun düzeliyor buna artık bios mod yada hack nederler bilemem.

nejaterol
17-12-2012, 17:13   |  #17  
nejaterol avatarı
OP Yeni Üye
31 mesaj

GPT Bölümü veya format şekli BİOS la ve windows 8 Dolaylı ve direk olarak birbirine bağlıdır şöyleki Microsoft'un Windows 8 ile önyüklü gelecek bilgisayarların UEFI ile gelmesini istemesi ve üstüne üstlük bir de bu protokolun sunduğu bir özellik olan Secure Boot özelliğinin ön tanımlı açık gelmesini ve GPT Formatını istedi. Bios tan Secure Boot özelliğini kapatmazsanız alacağınız hata böyle olacaktır.

Windows Bu diske yüklenemez.GPT stilinde

Demekki neymiş asla, asla demiyeceksiniz. Bu GPT,NTFS,FAT32 artık hangi dosya formatı
olursa olsun  BİOS tan Secure Boot özelliği ile alakalıdır..

Son Düzenleme: nejaterol ~ 17 Aralık 2012 17:16
harme24
23-01-2013, 21:51   |  #18  
Taze Üye
3 mesaj

Dell marka bilgisayarımın bios ekranı burada ki ile farklı. Bios ekranımın resimlerini yolladım nasıl yapıcam hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Google Drive Dosya YüklemeNasıl Yapılır?

Son Düzenleme: harme24 ~ 17 Ekim 2021 14:39 Neden: edit
harme24
27-01-2013, 12:54   |  #19  
Taze Üye
3 mesaj

yokmu yardımcı olacak kimse?

M231
11-03-2013, 16:50   |  #20  
M231 avatarı
Yıllanmış Üye
160 mesaj

şu adresteki yazıyı okuyun uefi boot'un daha iyi olduğunu göreceksiniz
http://www.enpedi.com/2012/12/ue ... windows-8-uefi.html

dayiii61
21-05-2013, 18:15   |  #21  
Taze Üye
5 mesaj

iyi günler

benim de böyle bir sıkıntım var. ama ben win 8 kurmadım. win 7 64 tr kuruluydu sistemde sıkıntı oldugundan tekrar kurmak istedim hard disk ikiye bölünmüş 1. partion a format attım yüklemeye çalıştım fakat başarılı olamadım windows bu diske yüklenemez. seçilen disk GPT bölümü stilinde. uyarısı veriyor. hard disk in 2 bölümünde dosyalarım var. iki bölümü silmeden nasıl kurarım? . win cd sini değiştirdim. bios default ettim olmadı. yardımıcı olursanız sevinirim...

dayiii61
21-05-2013, 18:20   |  #22  
Taze Üye
5 mesaj

bide bios ayarları benim değişik. sistemim; i7 işlemci, ga-x79s-up5-wifi anakart, sapphire 1gb 256 bit ekran kartı, 8 gb ram, wd caviar black.

RxCet
22-10-2013, 17:27   |  #23  
Taze Üye
2 mesaj

Bendede ayni bios var. Boot Manager dan "secure boot"disable yapiyorum. Sonra UEFI disable yapiyorum. Ve windows acilmiyor cd istiyor. ISO yu cektigim DVD yi koyuyorum

ve yuklemeye basliyorum. Taki yuklenecek yer gozukmuyor hic bir Hard disk gozukmuyor ne yapmam lazim ?

Alıntı: harme24  
Dell marka bilgisayarımın bios ekranı burada ki ile farklı. Bios ekranımın resimlerini yolladım nasıl yapıcam hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son Düzenleme: RxCet ~ 22 Ekim 2013 17:28
demircan256
12-04-2015, 16:26   |  #24  
Taze Üye
3 mesaj

Merhaba arkadaşlar,benimde elmde lenovo g50-70 mpdel laptop var.W8 kurulu buna 7 kurmak istiyorum ancak cd den önyüklme alanına erişemiyorum hata veriyor daha doğrusu uyarı veriyor -----efi dvd has been blocked by the current security policy--- gibi bir yazı var..

peki ben nasıl ne yapmalıyım daha doğrusu w7 kurabilmek için.yapmam gereken ayarları yazarmısınız rica etsem.

dQqAn
16-01-2017, 22:18   |  #25  
Taze Üye
1 mesaj

hocam benım acer pc ye de wın 7 kurulmuyor . konuya eklemıs oldugnuz resımler gözükmüyor . tekrar bu resımlerı koyma sansınız veya bana yardım etme zahmetinde bulunurmusunuz rica etsem