windows ekranında anlık duraksamalar oluyor

zoqqa
14-09-2008, 23:20   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
24 mesaj

amd athlon 64 3000mhz işlemci ve asus rs482 anakartına sahibim.işletim sistemim windows xp pro.uzun zaman önce genel temizlik için format atmıştım.gerekli tüm driverlerı eksiksiz yüklediğim halde bilgisayarım sürekli duraksayarak çalışıyor.masaüstünde mouse'un cursor'unü daireler şeklinde gezdirdiğim zaman sürekli bir yerlerde takılıyor, yani akıcı bir şekilde gezinmiyor.mp3 ve media player uygulamalarında bilgisayarın takılmasından ötürü seslerde çızırtı, görüntülerde de duraksamalar oluyor.eğer bir media player uygulamasını başlatıp bir süre başka bir pencere açmaz isem normale dönerek akıcı bir şekilde devam ediyor ancak başka hiçbir işlem yapamıyorum aksi halde tekrar duraksamalar başlıyor.ancak bu duraksamalar football manager 2008 oynuna girdiğim zaman 2d maç motorunda hiç olmuyor.sadece oyun içindeyken windows kısayol tuşuyla masaüstüne dönüp tekrardan oyuna girersem işte o zaman oyunda da takılmalar meydana geliyor.kısaca bilgisayar birden fazla hiçbir işlem yapamıyor.kaldı ki bazı tek işlemleri bile yukarıda belirttiğim gibi sorunlu bir şekilde yapabiliyor.önceleri işlemcimden kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünmüştüm yada anakarttan ancak artık harddiskten de şüphe ediyorum.çünkü 100 mb lık bir dosyayı cdden veya usb bellekten abartısız 10 dakikada yüklüyor sanki internetten yükler gibi...bios ayarlarından, yönetimsel araçlara kadar her yerden soruna dair bir ipucu bulmaya çalıştım ancak bilgisayar yönetimi ve sistem monitöründe işlemcinin ve diğer herşeyin sorunsuz çalıştığını söylüyor.donanımsal mı yada yazılımsal mı bir sorun henüz onu bile bilmiyorum.defalarca format attım belki sürücüleri yükleme esnasında windows'ta sorun oluşmuş olabilir diye ama her defasında aynı sorunla karşılaştım.sanal belleğin düşük seviyelerde olabileceğini de düşündüm ancak bilemiyorum.görevi sonlardır komutunun içinde cpu kullanımını yüzde 100 olarak görmesi de normal gibi gelmiyor.sorunum fazlasıyla büyük ve bilgisayarda sağlıklı hiçbir işlem yapamıyorum.yardımcı olursanız çok sevinirim.

YasarS
14-09-2008, 23:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Arkadaşım donanımsal olacağını sanmıyorum büyük ihtimal yazılımsal.Ben işletim sisteminden şüpeleniyorum.İkinci en büyük şüpem arkaplanda çalışıp bilgisayarı kasan bir gizli yazılım zararlı yazılım olacağıdır.Güvenli modda girip kaliteli bir antivirüs ve spy programıyla tarama yapın.

zoqqa
14-09-2008, 23:32   |  #3  
OP Yeni Üye
24 mesaj

belirtmeyi unuttum bu bahsettiğim ikinci bilgisayarım ve internet bağlantısı bulunmuyor ayrıca harddiskte zararlı olabilecek pek şey olduğunu da düşünmüyorum çünkü az kullandığım ve fazla dolu olmayan bir bilgisayar...yinede teşekkür ederim.

djmarmaris
07-04-2009, 11:45   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

Senin sorun bendede başladı format attım birgün sonra yine başladı teklemeye bu xp sorunu çünkü benim aynı pcde 2.bir hdd var onda vista kullanıyorum onda böyle bir sorun yok, sanıyorum xp update veya msn live den kaynaklanıyor ama çok sıkıcı bi durum. bazı arkadaşlara sordum onlardada başlamış umarım yakında win mühendisleri durumu farkedip düzeltirler...